Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

• Subjektiv

O mnohých filmech němé éry se nebojím prohlásit, že nezestárly, Frankenstein, byť již ozvučený, mi neohlodaný tím zubem nepřijde. Vždyť dnes působí až roztomile legračně. Kulhavý hrbáč pomocníkem posedlého vědce. S dějem nesouvisející romantická linka, která v člověku vyvolává podezření, že ve 30. letech byl milostný vztah ve filmu jakousi povinností. I ty naše jsou tím nezdravě nasáklé. Monstrum s jednoduchým vnitřním světem a mozkem vraha. Děs, kterým dnes plníme spíše snímky jako je Addamsova rodina... Neupřel bych Frankensteinovi kvality nevidět z těchto dob i snímky, které mi i bez mhouření oka daly mnohem více než zástupy těch dnešních. A co mám odsud? Stvoření mýtu o šíleném vědci, který nenávidím. Tisíckrát citované scény s mlýnem, oživením monstra a holčičkou, jeho zjev a expresionismem nasáklé kulisy a interiéry (za Metropolis či Caligarim nehezky zaostávají, špatné však nejsou). Poloněmé, polomluvené herectví. Silné **.(19.4.2010)

Frankenstein je pro mě, navzdory všem svým kvalitám, spíše mírným zklamáním. A přitom na první pohled je vše tak jak má být. Po všech těch desítkách let není ani na chvíli směšný, je od všech výtečně zahraný, dobře natočený, má sympaticky universalovský studiový vzhled a ani není nudný. Možná bych mu z pohledu dnešního zmlsaného diváka trochu vyčetl absenci hudby, ale to by nebylo úplně férové. Jádro pudla je však v tom, že je to celé špatně napsané (zdráhám se napsat zadaptované, jelikož tady je spojitost s předlohou takřka nulová). Za celou dobu se nestane vůbec nic. Ale lautr vůbec nic. Z čehož plyne i to, že tu chybí nějaké "velké" scény. Samozřejmě s čestnou výjimkou v podobě slavné, a perfektní nutno podotknout, scény "Frankie meets děvčátko." Ta však svou dokonalostí dělá filmu spíše medvědí službu, jelikož pouze podtrhává kolik je v tom zbytku nevyužitého potenciálu. Což však nic nemění na tom, že jde o perfektně natočenou záležitost, která je právem považována za klenot kinematografie.(7.3.2008)

Tenhle komentář píšu v době, kdy začínám poznávat filmy starší než moje babička a mnohdy s nadšením a úžasem sleduji první filmové krůčky a okamžiky "tenkrát poprvé". Tady jsem se ale do onoho úžasu musel trošku přemlouvat, i když film má svoje neskonalé kouzlo a dýchá z něj obrovské tvůrčí nadšení. Kdybych nevěděl, že James Whale má na svědomí i jiné filmy (včetně o stupeň lepšího pokračování), určitě bych hodnotil výše. Ale takhle vím, že jako režisér umí s naprosto stejným zápalem poskládat film daleko lépe. Ale i tak - povinná četba.(6.4.2006)

{56/1001} V roce 1931 vznikly dva velké filmy, které položily základy celému hororovému žánru. V souboji s Draculou je pro mě jednoznačným vítězem Frankenstein. Nejenže je výrazně hororovější (na svou dobu samozřejmě), ale je i celkově filmařsky daleko lepší, což je vzhledem k tomu, že Draculu režíroval mistr Browning, docela překvapivé. Jako hlavní záporná postava navíc nemá Boris Karloff v Belovi Lugosim žádnou konkurenci. 75%(25.10.2010)

Zřejmě nejznámější z monster studia Universal v podání Borise Karloffa. Kdo by neznal Frankensteinovo monstrum? Ačkoli ho zná každý, není moc lidí, kteří by tuhle klasiku měli v zálibě či ji dokonce viděli. Já teda měl tu čest před pár lety a nebyl jsem úplně uspokojen. Čekal jsem od téhle klasiky prostě trochu víc. Ovšem po druhém zhlédnutí musím říct, že svou váhu v historii kinematografie a hororu tenhle snímek má. Ovšem kvalit svého pokračování ještě ani zdaleka nedosahuje. Jako takový prvopočátek amerického zvukového hororu je to však velmi povedené, a tak zůstaňme shovívaví.(8.9.2012)

• - Ken Strickfaden nejen vytvořil všechny elektrické efekty, ale také zastoupil Borise Karloffa ve scéně, kdy jeho tělo jiskří pod náporem vysokého napětí. (džanik)

• - První verzi “varovné“ filmové předřeči psal John Huston. (džanik)

• - To, co se obecně považuje za šrouby na krku monstra, jsou ve skutečnosti elektrody. (džanik)