Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

Dosť rozporuplná klasika. Karloff je skvelý a jednotlivé scény sú bravúrne nasnímané, ale sú tak nejak mechanicky, nezáživne pozliepané v jeden nemastný neslaný celok, ktorého kľúčovým handicapom je absencia hudby. Tá by totiž okrem emocionálneho náboja filmu určite zvýšila aj kompaktnosť jeho pokrivkávajúcej strihovej skladby. Pokračovanie BRIDE OF FRANKENSTEIN (1935) je po všetkých stránkach veľkým krôčikom vpred.(16.9.2003)

Včera...ne...teda... ano, včera, jsme vyslechli děj Psího srdci od Bulgakova, človíček-vypravěč ho přirovnával k Frankensteinovi. Úplně mě svrběl jazyk, možná z břitkosti onoho příběhu nebo čistě proto, že jsem magor, a že se chci pochlubit i když vlastně nemám čím. Prostě jsem chtěl říci, že jsem ten film viděl a hotovo dvacet. Pak mi došlo, že má mezera v dějinách kinematografie je větší než ozónová díra. Já Frankensteina neviděl. Totálně jsem zbělal. A jsem bílý pořád. Proč? Znáte to neúprosně čekání u doktora? Vynásobte si ho dvaceti a dostane pravou délku tohoto filmu. Ano, i 71 minut se může vléct. Čest režisérovi, který vystavěl atmosféru par excelance, ale jelikož film má člověka přivést do stavu extáze, musím se poslušně řadit k lidem, jež nadšení nejsou a ani být nemohou.P.S. Proč "hlas" Frankensteina zní jako zvuk značně nepročištěného hoboje???(19.12.2009)

• Skrk

"Doba vzniku neomlouvá!" Možná budu za nevzdělance, ale co - mě se tento film prostě nelíbil. Očekával jsem od toho hodně, jelikož se film objevil i v knize "1001 filmů, které musíte vidět než umřete" a dostalo se mi akorát tak velké zklamání. Je to nudné (natož, že to má jen hodinu a 10 minut), vše tu vypadá tak uměle a dokonce i herci jsou mizerní. Pokud někdo nazývá Karloffův výkon strašidelný a geniální asi není v pořádku, protože mě to přišlo neskutečně parodické. Nejlepší částí filmu je ta, kde Frankenstein hází do vody holčičku. Mrazivá a zároveň nejlepší scéna. Bela Lugosi nemusel být smutný, že roli odmítl. Udělal dobře!(17.8.2010)

Tento notoricky známý příběh Frankensteina stvořitele byl sice na filmovém plátně později překonán brilantní verzí hororového studia Hammer pod režijní taktovkou Terence Fishera a s Peterem Cushingem v hlavní roli, nicméně tato černobílá literální adaptace románu Mary Shelleyové je taktéž zaslouženě uznávaným filmovým skvostem. Skvělé druhé místo si zaslouží a určitě se před ni už další z početných frankensteinovských filmů jen tak nedostane. 70%(24.1.2015)

Jsem velice potěšen. I přes své stáří má tento klasický snímek o jednom klasickém monstru stále co nabídnout. Samozřejmě se nejedná o dokonalou filmařinu, ale jako celek na mě film působil jedinečným dojmem, na němž má nepochybně hlavní úlohu Boris Karloff a jeho ztvárnění monstra. Kromě toho mrtvého výrazu a neohrabaného pohybu totiž umí stále podat velikou škálu emocí, díky kterým mi ho (a to myslím asi nejen mě) bylo velice líto. Okamžik, kdy ve mně tyto emoce vygradovali, je scéna s malou bezmocnou holčičkou u jezera, což bych označil za mojí neoblíbenější část filmu. Obecně vzato, velice dobrý klasický horor, kterému by sice ohromně pomohlo větší množství hudby, ale minimálně kvůli "It's alive! ... IT'S ALIVE!" stojí za zhlédnutí.(28.5.2011)

• - Každý den Karloffa (herec Frankensteina) maskovali přibližně čtyři hodiny a masku mu sundávali hodiny dvě. (duklak2)

• - James Whale mohl režírovat více jak 30 filmů a vybral si právě Frankensteina. Důvodem bylo, že se chtěl vymanit z natáčení válečných snímků, díky kterým byl známý. Ironií je, že Whale je nyní znám právě svými hororovými filmy. (HellFire)

• - Přímým předobrazem tohoto filmu není román Mary Shelleyové, ale ale jeho divadelní adaptace, jež se hrála za 1. světové války v anglických a amerických divadlech. (Oktavianus)