Frankenstein

Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

Jsem velice potěšen. I přes své stáří má tento klasický snímek o jednom klasickém monstru stále co nabídnout. Samozřejmě se nejedná o dokonalou filmařinu, ale jako celek na mě film působil jedinečným dojmem, na němž má nepochybně hlavní úlohu Boris Karloff a jeho ztvárnění monstra. Kromě toho mrtvého výrazu a neohrabaného pohybu totiž umí stále podat velikou škálu emocí, díky kterým mi ho (a to myslím asi nejen mě) bylo velice líto. Okamžik, kdy ve mně tyto emoce vygradovali, je scéna s malou bezmocnou holčičkou u jezera, což bych označil za mojí neoblíbenější část filmu. Obecně vzato, velice dobrý klasický horor, kterému by sice ohromně pomohlo větší množství hudby, ale minimálně kvůli "It's alive! ... IT'S ALIVE!" stojí za zhlédnutí.(28.5.2011)

tento klasický kúsok hororového žánru má pre mňa nesmierne čaro, pôsobivú výpravu a nepochopiteľne geniálne urobenú masku monštra v podaní neprekonaného karloffa. a ten úvod... well, we warned you (citovaný napríklad v zombieho el superbeasto, vo formanovom man on the moon a v mnohých iných) je skrátka kultový.(27.8.2011)

Jako filmový fanoušek jsem si musel doplnit vzdělání tímto filmem a jsem rád, že jsem jej nakonec viděl. Bohužel tuto klasiku dostihl zub času... Boris Karloff je excelentní, atmosféra je také povedená, avšak film mě přišel lehce nezáživný a nenapínavý, ale i tak má film můj velký respekt a těším se na pokračování. Mé hodnocení 3 hvězdičky...(3.10.2010)

Čakal som, že to bude trochu viac akčnejšie a napínavejšie, ale nebolo to v tomto smere ani vyslovene zlé. Snímok má svoje slabé aj silné chvíľky, a v tých silnejších som sa aj celkom dobre pobavil. Kvalitu tu dosť zráža naivné herectvo niektorých postáv, našťastie väčšinou len vedľajších. Z hercov jednoznačne najviac vynikol chudáčisko Colin Clive, veľký talent, škoda ho. Suma sumárum strata času to nie je, ale raz stačilo. Priemer. 60/100(31.8.2016)

Frankenstein patří dosud mezi legendy filmového hororu. V téhle verzi ale nahání monstrum hrůzu spíše hercům ve filmu, než divákům. I když ve 30. letech bylo publikum více bázlivé a možná z něj mělo opravdu strach. Každopádně mi navždy utkví v paměti scénka u vody, kde monstrum a malá holčička hážou společně na hladinu květinky...(6.8.2002)

• - Lionel Atwill si zahrál ve všech dílech Frankensteina, ale hrál pokaždé někoho jiného. (DareDeer)

• - Náklady na výrobu činily 290 000 dolarů. (M.B)

• - Frankensteinův příběh se stal bestsellerem a inspiroval k natočení více než desíti her. (duklak2)