poster

Frankenstein

 • USA

  Frankenstein

Drama / Horor / Sci-Fi

USA, 1931, 71 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • berg.12
  ***

  Tenhle komentář píšu v době, kdy začínám poznávat filmy starší než moje babička a mnohdy s nadšením a úžasem sleduji první filmové krůčky a okamžiky "tenkrát poprvé". Tady jsem se ale do onoho úžasu musel trošku přemlouvat, i když film má svoje neskonalé kouzlo a dýchá z něj obrovské tvůrčí nadšení. Kdybych nevěděl, že James Whale má na svědomí i jiné filmy (včetně o stupeň lepšího pokračování), určitě bych hodnotil výše. Ale takhle vím, že jako režisér umí s naprosto stejným zápalem poskládat film daleko lépe. Ale i tak - povinná četba.(6.4.2006)

 • Marigold
  ****

  Velkolepé, samozřejmě. Kulisové prostředí načichlé expresionistickou nelineárností a snovostí sice může na dnešního diváka působit směšně, přesto ten, kdo má lásku k černobílé magii, podlehne docela kouzlu Whalova snímku. Výkon Borise Karloffa je naprosto nezapomenutelný, způsob, jakým vdechl monstru život tak, aby děsilo (jeho entrée do filmu je grandiózní) a zároveň vzbuzovalo emoce (ta jeho marná touha pochopit lidskost!), to je prosím herecké mistrovství... James Whale stvořil klasiku světového horroru a zároveň film, který se zřejmě navždy vepíše do análů kinematografie. Co by totiž byla filmová monstra bez nezapomenutelné (původně prý nazelenalé) masky Borise Karloffa? I veškeré nedokonalosti snímku dnes dotvářejí Frankensteinův mýtus...(29.1.2004)

 • sinp
  ****

  Chudák Boris Karloff v tom krunýři nepochybně trpěl. Ale stálo to za to, ani dnes to není špatné. Vzývat slávu není nutné a myslím, že ani kritika nedostatků není na místě. Je třeba vidět tvůrčí vizi všech zúčastněných a jejich nápady, byť občas šlápli pořádně vedle. Jen bych si trochu dovolil ťuknout opomíjenou věc -> Colina Clivea. Jeho doktor je naprosto fenomenální a neméně mistrá práce. Z očí mu fanatická touha doslova čiší. Zákeřná cenzura a jemné odkazy na společenskou situaci pouze dokazují, že Frankenstein je film inteligentní, i když v lecčems dobově podmíněný. Ovšem oproti jiným soudobým hororům si zaochovává podstatnou věc a tou je tempo. Ve filmu, kde je Karloff pomalu se pohybujícím monstrem, je to nesmírně důležité...(11.1.2007)

 • Rominator
  ***

  Největším trumfem snímku je dokonale namaskovaný Boris Karloff jako Frankensteinem oživené monstrum, které nahání hrůzu i osmdesát dva let od svého vzniku. Zklamáním je zkratkovitý příběh, protože těch sedmdesát minut je málo, ale určitě se jedná o klasiku v žánru z historického hlediska.(12.11.2013)

 • Radyo
  ***

  Frankenstein patří dosud mezi legendy filmového hororu. V téhle verzi ale nahání monstrum hrůzu spíše hercům ve filmu, než divákům. I když ve 30. letech bylo publikum více bázlivé a možná z něj mělo opravdu strach. Každopádně mi navždy utkví v paměti scénka u vody, kde monstrum a malá holčička hážou společně na hladinu květinky...(6.8.2002)

 • - Filmová hláška "Ono to žije! Ono to žije!" obsadila 49. místo ze 100 v žebříčku Amerického filmového institutu. (džanik)

 • - Maska příšerného Frankensteina vážila přinejmenším pětadvacet kilogramů. (duklak2)

 • - Mae Clarke trvala na tom, že scéna, kdy ji napadne Netvor, se musí točit v jejím bungalovu. (DareDeer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace