Jeden z nejpopulárnějších hororových filmů všech dob. Filmová klasika. V divácky oblíbeném a kritiky ceněném pokračování Frankensteina opět zazářil Boris Karloff v roli nešťastného monstra, které tentokrát zatouží po partnerce. Colin Clive se vrací jako přehnaně ambiciózní Dr. Frankenstein, aby svému dítěti vytvořil podobně prokletou nevěstu (Elsa Lanchesterová). Režisér původního Frankensteina, James Whale, tímto snímkem završil svou skvělou kariéru. Frankensteinova nevěsta je film, jež potěší nejen fanoušky hororu, nýbrž všechny filmové labužníky. Pokračovanie filmu FRANKENSTEIN (1931), nasledované filmom SON OF FRANKENSTEIN (1939). (oficiální text distributora)

mrx.friend

Oproti prvotině jsem pochopil a uznal, že hudební podtext má ve filmu své nezastupitelné místo a tvoří jeho podstatnou součást. Přece jenom jde lépe ruku v ruce s dějem na obrazovce, který má tentokrát spád už od začátku, což bude především proto, že Nevěsta navazuje přímo tam, kde skončil díl pilotní, který pro pokračování mohl rozdat ty správné karty. Scéna, kdy Frankie poprvé šlukuje cigaretu za doprovodu slepcových houslí, je skutečně k pokukání. Trochu mě zamrzelo, že se Monstrova chůze změnila v dosti plynulé a rychlé kroky namísto těch trhaných a komíhavých, a že mu tvůrci vložili do úst tolik slov, i když se to všechno nakonec dá svést na proces učení, kterým snad Monstrum procházelo. Proto si troufám tvrdit, ačkoli jsem nečetl, že tento Frankenstein se také soustředí více na poslání a pointu původní novely Shelleyové. Což mi připomíná, že bych rád zmínil neobvyklé, ale zajímavé intro zasazené do (zřejmě) obývací místnosti "samotné" autorky, aby mohlo začít vyprávění mimo knihu (a tím pádem tento snímek). Suma sumárum hvězdy čtyři, pro mě záživnější a svižnější než předchozí díl... ;-) ()

Dreadd

Přestože Frankensteinova nevěsta je přímým pokračováním původního Frankensteina, rozhodně se nesnaží pouze pokračovat v zajetých kolejích, ale přichází s mnohými změnami. Nemyslím tím značné množství křiku zprostředkované z velké části Unou O'Connor, která je známá svou rolí hostinské z Neviditelného muže, která sestávala především z otravného ječení. Změna je vidět především v zaměření na vývoj monstra. Zatímco v originálním Frankensteinovi je velká část filmu přípravám na oživení monstra, zde dostává Boris Karloff mnohem větši prostor nejen časově, ale i herecky. Můžeme tam sledovat příběh připomínající první roky trochu přerostlého batolete. Kromě toho se dočkáme i hudebního doprovodu, který dostal na starost tehdy ještě nepříliš známý Franz Waxman. ()

fiLLthe3DD

Těch 75 minut mi přišlo opravdu zdlouhavých a dialogy byly příliš úmorné a strojené (asi jako u většiny černobílých filmů), ale potěšil mne hororový nádech, výprava a závěr filmu, jenž byl dechberoucí a nakonec samotná „Nevěsta," jež si svých necelých pět minut slávy ukořistila jen a jen pro sebe. ()

vitekpe

Bezva podivana, klasicky cernobily horurek, ktery dnes pusobi jako komedie, ve ktere se obcas stane vrazda (bez urazky). Potesila tez mlada Elsa. :) ()

Forsberg11

Prvýkrát zhliadnuté roku pána 2022 a aj tak je to dokonalý zážitok. Ešte o stupienok lepše ako originál, bez akýchkoľvek hluchých miest, či zbytočných dialógov. Bez preháňania môžem povedať, že toto bol jeden z najautentickejších hororových zážitkov môjho života. Frankensteinova nevesta funguje po každej stránke, v rámci žánru alebo aj mimo neho. Klobúk dole pred všetkými, ktorí sa na tomto podieľali, pretože odpáliť v roku 1935 takúto filmovú bombu, to veru muselo byť vtedy niečo. Neviem, či si dnes vieme vôbec predstaviť aký zážitok z toho museli mať ľudia, v kine obzvlášť, ale určite aj doma pred malou televíznou obrazovkou to muselo byť až hypnotické. Monštrum sa potuluje okolím, naučí sa horovoriť, fajčiť, piť, takmer som mu fandil... wau... Boris Karloff bol fantastický a s jeho mejkapom a hereckým talentom na chvíľu zabudnete, že je pod tým všetkým človek. Atmosféra bola tiež správne hororová a všetkému dopomáha aj veľmi príjemná minutáž, takže sa nudiť nie je kedy. 85 %!! ()

matolas

Friend? Good. She hates me. Like others. Krásny film. Jediné, čo mi vadilo, bola tá slúžka. Príšerne afektovaná. ()

bari68

Klasika hororového žánru, ktorá ani po trištvrte storočí nepôsobí trápne, či groteskne.Pokračovanie stejnomenného príbehu Mary Shalleyovej je tu minimálne o priečku vyššie než jeho predchodca. ()

Han22

Dvojka navazuje na první díl a odehrává se prakticky ihned poté. Monstrum vyleze z trosek hořícího mlýna a pokračuje v řádění. Během něj ale zjišťuje , že nechce být samo, naučí se mluvit, pozná radosti života i přítele a nakonec získává i vytouženou nevěstu - která se ho bojí jako všichni ostatní. Dvojka překračuje už tak skvělou jedničku, monstrum prakticky nesleze z plátna, objevuje se dr. Pretorius, který je ještě šílenější než Frankenstein v prvním díle a je tu i pár nezapomenutelných scén, hlavně pobyt u slepého starce. Nechybí ani oživování plné blesků a klasické zvolání (tentokrát she´s alive). Opravdová klasika, proti které nelze nic namítat. Horor roku 1935. ()

Zagros

Po úspěchu Frankensteina a Draculy bylo jasné, že se filmový průmysl pokusí z daného žánru vytřískat maximum pokračování. Frankenstein nakonec dostal dalších pět dílů. Do všech se rozhodně nepustím, takový fanoušek nejsem, ale druhý jsem zkusil a musím se přiznat, že mě možná bavil i více než první film. Tvůrci totiž výtečným úvodem dokázali skvěle navázat a Frankensteinova nevěsta rozhodně není o nic horší než první díl. Má stále dobrou atmosféru, která na mě funguje. Má sice i slabší momenty. Třeba scénu s trpaslíky, ta se mi do filmu nějak nehodila a klidně bych ji vystřihl, působila totiž až parodicky. Lepší tři hvězdy nicméně s klidem dám. Do dalších dílů už ale asi nepůjdu, i když nemusí být úplně špatné. Určitě se ale vyhnu remakům a parodiím. ()

borec999

Dvojka Frankesteina je obecne považovaná za vzácny príklad filmu, ktorý kvalitou prekonáva originál. Podľa mňa je však kvalitou podobný jednotke. Neskutočne ho znova ťahá Boris Karloff, ktorý je v roli Frankensteinového monštra výborný a v pamäti utkvie aj osudový záver ako vystrihnutý z antickej tragédie. Samotnej nevesty bolo vo filme na moje prekvapenie dosť málo a keď Karloff nie je na plátne (interakcie s bežným svetom a snaha stať sa človekom), film stráca na zaujímavosti. Pozerateľný je však i dnes, čo samotné považujem za malý zázrak. 3* ()

Arach.No

Úchvatný snímek! Ještě lepší než Frankenstein. Ani na okamžik vás nenechá vydechnout. Budete se na něj dívat pořád znovu a znovu a pořád budete žasnout nad dokonalostní s jakou je tohle dílo natočené. Nevěsta se sice objeví až na konci, ale stojí za to si počkat. Málokterý horor jsem vidět tolikrát jako tenhle, ale jsem si naprosto jistý že ho ještě hodněkrát uvidím. Pokud máte chuť zavzpomínat na časy, když byl hollywood ještě malé dítě a kdy film byl umění, ne způsob jak se pořádně napakovat, tak Frankensteinova nevěsta je dokonalá volba. A pokud ještě ke všemu milujete klasické černobílé horory, tak opravdu nevím, který film bych vám (snad kromě Draculy a z německé expresionistické tvorby Nosferatu) doporučil víc. V Edu Woodovi sice Lugosi říká, že zahrát Draculu, to chce talent, oproti tomu Frankenteinovo monstrum celou dobu jenom chodí a křičí, že to není žádné umění, ale radím vám, nevěřte mu a podívejte se. Zklamáni určitě nebudete. ()

Paldiny

Legendárne pokračovanie dnes už kultového prvého dielu posúva hranice po všetkých stránkach. Film má konečne vlastný hudobný motív, triky sú priam dych berúce (miniatúrni ľudia vo fľaške, demolácia hlavného sídla) a tempo nezníži obrátky počas celej minutáže. Okrem toho sa vracajú späť slávne mená či už schované za kamerou alebo bručiace pred ňou a tiež veľkým dielom do vývoja deja prispejú nové tváre. Vývin postáv vrátane tej hlavnej napreduje zaujímavým smerom na ceste ku ktorému sa to len hemží skrytými myšlienkami (zrak na obtiaž) a fantastickými zábermi (pohľad monštra na sochu ukrižovaného Ježiša). Frankensteinova nevesta mohla mať síce trochu viac priestoru, monštrum chudší slovník, ale i napriek tomu ide o brilantný prírastok do série, aká svoje posledné slovo nepovedala. ()

TERRORDROME

Až prekvapivo nadupaná pecka, ktorá predovšetkým ani na chvíľu nenudí. Frankenstein aj jeho monštrum sú nažive a tak môžu problémy pokračovať. Okrem tradičnýh trampôt monštra ktoré kade chodí, tade vyrába chaos lebo má kockatú hlavu a iba vrčí je tu ešte jedna záležitosť a síce dr. Pretorius, ktorý je trochu viac sebaistý a šialený než chudák Henry. Ten sa chce ostatne od oživovania mŕtvych definitívne dištancovať. Pretorius bol vôbec najlepšia postava filmu, taký snobský a slizký hajzlík a psychopat v štýle Hannibala Lectera. Najlepšia bola scéna kde si robí piknik v krypte s lebkou a kosťami na tácke. Najhoršia zas tá kde ukazuje svoje zaváraninové fľašky s maličkými homunkulmi čo majú hlásky ako telefón v groteskách. Film celkovo miestami uhýba niekam ku komédii, trebárs keď slepý pustovník učí monštrum fajčiť cigary. No a oná nevesta sa objaví až 5 minút pred koncom, takže toho moc nestihne, ale zato expresne dožerie monštráka pre ktorého je to posledná kvapka a tak zatiahne za páku a labák epicky vybuchne. Koniec bol strašne rýchly, ale ten výbuch parádny, výprava celkovo pôsobí tučne aj ked sa všetko odohráva v štúdiových kulisách. Je tu aj niekoľko prekvapivo drsných scén ako padajúca babka a fatality balvanom. Moja kritika padá hlavne na zosekanosť deja kde sa stále niečo mihá a už nevráti, ale zas to pekelne odsýpa. Rozhodne parádna klasika. ()

Rozjimatel

"Alone: bad. Friend: good!"     Úspešné pokračovanie hororovej klasiky, takisto zaradené do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Oproti prvému dielu tento vnímam ako citeľne slabší, za čo viním predovšetkým jeho nevýrazný scenár. Jednoducho sa to krúti stále okolo toho istého (naháňame monštrum, chytíme ho, utečie, zase ho naháňame), bez nejakej väčšej nápaditosti a ak aj nejaké nové nápady sú, tak často pôsobia ako z úplne iného filmu (človiečikovia). Jediné, čo v tom príbehu trochu vyčnieva, je úsek v slepcovom dome a úplný záver. Už ten začiatok je dosť zvláštny a strašne doslovný: samotná Mary Shelley zhrnie, čo sa doteraz udialo, tak aby aj tým pomalšie chápajúcim došlo, že sa jedná o pokračovanie. Film je akousi zvláštnou zmesou hrôzostrašnosti (dnes už úplne vyprchanej) a humoru (dnes už neveľmi vtipného), čo pre mňa nie je veľmi vítanou zmenou. Najsilnejšou stránkou filmu tak ostáva vizuálne stvárnenie a veľmi slušná je i hudba. Tou úplne najvydarenejšou vecou filmu je samotná nevesta (fakt parádna), takže veľmi zamrzí, že nedostala viac priestoru.     "What we need is a female victim of sudden death. Can you do it?" ()

Spectre

Druhý diel Frankensteina je bezpochyby lepší, ako aj po režisérskej stránke, je tu hudba a pod. Niečo však kamsi zmyslo a to niečo je kúzlo prvého filmu. Aj ten scenár mi príde akosi nasilu zošitý a aj keď sú tu mimoriadne silné pasáže, ako napr. keď sa Frankie učí hovoriť, nemôžem sa vyhnúť pocitu, že sú tu niektoré veci dosadené nasilu a mne osobne moc neseknú. Nech je to tak či onak, je to výborný klasický film, ktorému na cti neublíži ani absencia jednej hviezdičky :) ()

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

04.08.2023

Po několika poměrně nedávných pokusech studia Universal Pictures oživit sérii jejich klasických monster se snímky jako Mumie, Renfield nebo s nadcházejícím dosud nepojmenovaným projektem od režijního… (více)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

James Wan chystá něco monstrózního

James Wan chystá něco monstrózního

08.03.2020

Po úspěchu snímku Neviditelný od studia Universal se zdá, že remaky slavných monstr fláků tímto způsobem budou pokračovat i nadále. Spojený vesmír načrtnutý v nové Mumii letěl už před časem do koše a… (více)

Hororové návraty

Hororové návraty

19.06.2009

Jedna klasika a jeden klasik brzy opět zčeří žánrové vody. Frankenstein a Carpenter. Ví se, že o svém pojetí slavného románu Mary Shelleyové sní Guillermo del Toro, minulý týden dokonce blouznil něco… (více)