Frankensteinova nevěsta

• slovenský

Frankensteinova nevesta

Horor / Sci-Fi / Drama

USA, 1935, 75 min

Ani ne tak pokračování, jako plnohodnotná část předchozího filmu. Vtipný úvod připomene sázku, díky níž příběh o Frankensteinovi vznikl. Současně hlavní myšlenka odpovídá více původnímu příběhu, který sleduje tragický osud monstra, co nepatří ani mezi živé, ani mezi mrtvé. Ač příběh strašidelný není, má příjemnou atmosféru a místy krásné obrazy jednak studiové krajiny - vodopád, hřbitov, les; následně interiérů - úvodní sídlo (zřejmě lorda Byrona), dům Frankensteina s obřím schodištěm i laboratoř s přístroji. Emocionálně laděná je scéna se slepým poustevníkem, který má monstrum za přítele do té doby, než se objeví lidé. Monstrum je sešité z mrtvol, proto nenávidí život. Jeho vysněná nevěsta mu ale štěstí nepřinese...(10.1.2018)

Možná asi nebyl dobrý nápad pouštět si dvojku, když jsem neviděl jedničku, ale tak už se stalo. Frankensteinově nevěstě se nedají upřít jisté kvality, které se projevují ale spíše v jednotlivostech a detailech (studiové exteriéry - ty já prostě miluji a mají pro mě své neocenitelné kouzlo -, masky nebo trikové hrátky s pidilidma). Ale jako celek mě film docela zklamal, ač jsem tedy Whaleova Frankensteina dosud neviděl, z Nevěsty jsem měl silný pocit ho jen zopakovat. Dějově mi to přišlo slabé, mnohé scény mě docela nudily, atmosféra se vytrácela. Mám staré černobílé horrory hrozně rád, ale tohle mi zrovna dvakrát nesedlo.(21.3.2016)

Jeden z nejcitovanějších hororů vůbec, přitom zároveň není úplně klasickým zástupcem svého žánru. Nevěsta se od původního snímku liší v mnoha ohledech. Hororová stránka ustupuje, místo ní prosakuje na povrch černý humor a štiplavá ironie. Z monstra v excelentním podaní Karloffa už nejde strach, tentokrát k němu divák musí cítít lítost i sympatie, obzvlášť při scéně, kdy ho slepý stařec učí mluvit a kouřit doutníky. Nejen kvůli tomu kvalitativně předběhlo pokračování svého předchůdce o několik tříd. Škoda je snad jen té ústřední nevěsty, která dostane prostor až v závěrečných pěti minutách. O to víc si jí však vychutnáte, protože to, co se svou postavou dokázala Elsa Lanchester udělat na tak krátké ploše, je opravdu nevídané.(6.10.2013)

Lepšie ako jednotka,strašidelnejšie,provokatívnejšie,prepracovanejšie,kde tentokrát Henry Frankenstein ako stvoriteľ Monštra už nie je taký ambiciózny,narobil samé zmätky,keď vytvoril tohoto milosrdného tvora,pokiaľ mu nikto nič nerobí,tak ani on by nikomu nič neurobil... Tak Henry oddychuje po vyčerpávajúcom dejstve z prvej časti,vtedy letel dole z mlyna,čo ledva prežil,Monštrum uteká,čo mu sily a nohy stačia a stretáva jedného dobráckeho slepca,dedka,s ktorým sa skamaráti... Henryho navštívi doktor Pretorius,ktorý ho zasvätí do svojich plánov,ktoré vyžadujú Henryho pomoc,lebo títo dvaja šialení vedci chcú vytvoriť partnerku pre Frankensteina,pre Borisa Karloffa,ktorý sa zlepšuje v dvojke,ktorá vytvára absolútny klasický počin v dejinách kinematografie... JAMES WHALE a BORIS KARLOFF sú extrémne dokonalí.(1.9.2014)

Ja mám staré horory rád. Sú naivné , svojim spôsobom aj strašidelné ale predovšetkým sú magické. Tieto filmy sú magické tým že prvý krát nám ukazujú to čoho sa najviac bojíme tak aby sme sa dokázali s príbehom stotožniť. Ja mám radšej celkovú mytológiu upírov a vlkolakov ale samozrejme knihu Frankenstein som čítal a považujem ju tak isto ako aj Draculu za najlepšie knihy vôbec. Keď som si zohnal pôvodného Frankensteina bol som mierne sklamaný, pretože kniha bola úplne iná a vyznelo to tak ako pôvodný horor o Draculovi oproti knihe. Lenže Whale natočil sequel ktorý považujem za najlepší horor štúdia universalu a nie pre jeho strašnosť ale práve pre tú magickosť, ktorá mi nedovolila odtrhnúť oči od obrazovky. Karloff je fantastický ako vždy ale keď jeho monštrum prvýkrát povie slovo friend, alebo mu stečie po tvári slzy nadobúda tento film iný rozmer v celkovom ponímaní hororového žánru. Aj keď názov filmu je frankensteinova nevesta vystupuje tam asi 10 minút možno menej ale toto je hlavne príbeh o frankenstainovi a o jeho mieste v tomto svete. Pomalá kamera a detailná réžia Jamesa Whaleho vytvára s tohoto filmu niečo čo som vôbec nečakal a to nástupcu Nosferatu. S tým že tento film nestrašil ale dojal.(7.5.2008)

• - Celý film byl natočen za 46 dní. V plánu však bylo o deset dní méně. V důsledku toho se natáčení prodražilo přibližně o sto tisíc dolarů. Původní schválený rozpočet počítal s částkou ve výši 293,750 dolarů. Tedy s částkou takřka na dolar shodnou s rozpočtem první části. (DaViD´82)

• - V té samé scéně je Henrymu ukázána i malá mořská víla. Tu ztvárnila Josephine McKim členka amerického zlatého olympijského týmu v ženské plavecké štafetě volným stylem na 400 metrů z roku 1928 (DaViD´82)

• - Role doktora Pretoria byla nabídnuta Claudu Reinsovi, ale ten jí nemohl přijmout z důvodu natáčení snímku Mystery of Edwin Drood. (liquido26)