Frankensteinova nevěsta

• slovenský

Frankensteinova nevesta

Horor / Sci-Fi / Drama

USA, 1935, 75 min

Minimálne o triedu (ak nie viac) vyššie ako prvý diel - viac ponurosti, gradácie (vychytávková hlavne oživovacia procedúra ženy-priateľky-nevesty) Karloff je ikona - baví a desí zároveň, triky sú výborné, isté scény emocionálne nabité a dojemné (monštrum a slepý starec) ... pričom spracováva nadčasový námet, že primárnou potrebou muža je žena.(15.3.2010)

Skvělá podívaná, které se dnešní horory se vší dostupnou technikou nemohou rovnat. Je obohacená oproti předchozímu filmu o hudební složku a dojímavou snahu o polidštění monstra navázáním přátelství se slepcem a vytvořením stejně monstrózní ženy. Karloff i jeho nevěsta svým charismatickým projevem zatlačují do pozadí veškeré další účinkující snad jen s výjimkou doktora Pretoria. Hororové ocenění si zaslouží strašidelné sídlo, šílený vědec, davové scény i vypointovaný závěr. Soudím, že při snaze oživit nevěstu, jsme byli svědky první transplantace srdce.(21.2.2016)

Jednoho vědce musí nakopnout druhý ještě šílenější, aby mohlo vzniknout monstrum číslo 2, ženského pohlaví... Naštěstí není hlavní náplní ani tak tohle, ale spíše proměna štvaného monstra v lidskou bytost. Scéna s nevidomím osamělým starcem je velice silná, vydá za celou jednu hvězdičku nahoru. HATE THE LIVING, LOVE THE DEAD!(3.9.2006)

"Žena. Přítelkyně. Manželka." James Whale se po čtyřech letech vrátil k látce přesně tam, kde ji zanechal. A povedl se mu husarský kousek. Natočit pokračování lepší původního filmu. Oba nedostatky od minule vylepšil a vznikl tak jeden z nejlepších klasických horrorů. Už je zde totiž plně využitá hudba (a jaká!) a především příběh (a jaký!). Vše ostatní zůstalo jako minule; tedy výteční herci i atmosféra. Navíc se zde objevuje neskutečně ďábelský Ernest Thesiger. Měl bych snad jen jedinou výtku. Proč sakra Frankenstein nezabil hned na začátku Minnie, když mohl? Aspoň by nás ušetřil toho jejího iritujícího švitoření.(8.3.2008)

Ja mám staré horory rád. Sú naivné , svojim spôsobom aj strašidelné ale predovšetkým sú magické. Tieto filmy sú magické tým že prvý krát nám ukazujú to čoho sa najviac bojíme tak aby sme sa dokázali s príbehom stotožniť. Ja mám radšej celkovú mytológiu upírov a vlkolakov ale samozrejme knihu Frankenstein som čítal a považujem ju tak isto ako aj Draculu za najlepšie knihy vôbec. Keď som si zohnal pôvodného Frankensteina bol som mierne sklamaný, pretože kniha bola úplne iná a vyznelo to tak ako pôvodný horor o Draculovi oproti knihe. Lenže Whale natočil sequel ktorý považujem za najlepší horor štúdia universalu a nie pre jeho strašnosť ale práve pre tú magickosť, ktorá mi nedovolila odtrhnúť oči od obrazovky. Karloff je fantastický ako vždy ale keď jeho monštrum prvýkrát povie slovo friend, alebo mu stečie po tvári slzy nadobúda tento film iný rozmer v celkovom ponímaní hororového žánru. Aj keď názov filmu je frankensteinova nevesta vystupuje tam asi 10 minút možno menej ale toto je hlavne príbeh o frankenstainovi a o jeho mieste v tomto svete. Pomalá kamera a detailná réžia Jamesa Whaleho vytvára s tohoto filmu niečo čo som vôbec nečakal a to nástupcu Nosferatu. S tým že tento film nestrašil ale dojal.(7.5.2008)

• - Anachronismus: Ve snímku se objevují moderní vynálezy, jako např. telefon. James Whale vysvětlil, že se jeho film odehrává v "alternativním vesmíru", a proto se zde volně promíchávají technologie, účesy (atd.) 19. a 20. století. Tento argument vysvětluje mnoho anachronismů, ale nefunguje pro vysvětlení anachronismu mezi moderními vynálezy a prologem. Scéna prologu se neodehrává v alternativním vesmíru, protože ukazuje skutečné postavy. Z dialogu mezi Mary Shelley a Lordem Byronem se dozvídáme, že následující události zobrazené ve filmu pocházejí z hlavy Mary Shelley. Příběh proto ukazuje vynálezy, které za jejího života ještě neexistovaly. Např. první telefony se začaly objevovat až v 70. letech 19. století, ale Mary Shelley zemřela v roce 1851. (liquido26)

• - Představitel doktora Frankensteina, herec Colin Clive, si nedlouho před natáčením zlomil nohu při jízdě na koni. Proto se ve většině svých scén ve filmu objevuje pouze v sedě a zabírán je až od pasu výše. (DaViD´82)

• - Ve scéně, kdy doktor Pretorius (Ernest Thesiger) představuje Henrymu své živé výtvory ve skleněných nádobách, se u poslední představované postavičky zmíní, že vidí jistou podobu se sebou samým. Tuto postavu miniaturního "dábla" hraje Peter Shaw, který byl právě Thesigerovým dublem pro tento film. (DaViD´82)