Frankensteinova nevěsta

Frankensteinova nevesta

Horor / Sci-Fi / Drama

USA, 1935, 75 min

• nascendi

Je pravdepodobné, že mnou budú pohŕdať všetci milovníci hororov, ale ja to risknem. Neobľubujem horory, najmä tie v čistej podobe. Nechápem totiž zmysel ich tvorby. A táto klasika skôr vzbudzovala môj pobavený úsmev, než obdiv. Je pravdepodobné, že Boris Karloff, na ktorom to všetko stálo a padalo, bol vo svojej dobe obdivovaným hercom. Ale ja som skôr ochotný akceptovať podobne vyzerajúcu postavu v Rodine Addamsovcov.(13.6.2018)

Nato, že pokračovanie má byť väčšie, drahšie a lepšie, neprišiel súčasný CGI Hollywood, ale pred 80timi rokmi James Whale. Zmenil síce trochu žáner (Karloff je viac komický), ale pokračuje v jednoduchom, zato účinnom filozofovaní: Alone-bad, Friend-good, nesúďme človeka podľa vzhľadu, chovanie monštra je iba reakciou na odmietanie okolia, za hrôzu môže neskrotná túžba po vede a priblíženie sa tak bohu, vedec sa kvôli vynálezu dopúšťa vraždy, atď. Z dnešného hľadiska má film aj antirasistický kontext a nechýba mu úžasne vypointovaný záver. Jediným iritujúcim faktorom bolo to ženské pišťanie, čo bolo asi súčasťou onej jemnej komiky snímky.(24.10.2012)

Po všech stránkách lepší než první díl - Frankenstein. Pokračování již nepůsobí tak béčkově a je vlastně prototypem všech podobných monster movies plných ďábleských doktorů, oživlých mrtvol, ztřeštěných vynálezů a vědeckých laboratoří. Krokem kupředu je hudební stránka, který v prvním filmu absentovala. Boris Karloff je nestvůra k pohledání a nenapadá mne, kdo by se k němu aspoň na kilák přiblížil.(18.5.2009)

Absolútne súhlasím s Nunkou - Bride of Frankenstein je o triedu vymakanejšia verzia Whaleovej predchádzajúcej klasiky. Či už ide o nasvietenie, kameru, atmosféru, réžiu. Whale "dospel" a celé dielko vyšperkoval aj niektorými trikovými vychytávkami...a ako čerešnička je tu samozrejme one and only - ikonický Boris Karloff, ešte sympatickejší ako v prvej časti:)))(15.3.2010)

Zlovestne tiene, tmave mraky, zahmlene cintoriny.....ja ten skvely ciernobiely vizual mam radsej ako vsetky tie "fantasticke" farebne filtre a efekty dohromady. Jeden z filmov, ktory vytvoril (inspiroval), tvorbu a styl Tima Burtona. Az by som mal chut nazvat tento film Burtonovkou :) A skutocne skvelo ma pobavila scena, kde sa Frankenstein uci hovorit a ako rychlo si oblubi cigarety a alkohol. Spravny chlapik :) (9/10)(21.8.2007)

• - Maskér Jack Pierce věnoval vzhledu Frankensteinova monstra zvláštní péči. A obohatil jeho vzhled o následky požáru. Proto má v pokračování Karloffova postava mnohem více jizev a zkrácené, jakoby ohořelé, vlasy. (DaViD´82)

• - Herec Dwight Frye si v původním filmu zahrál postavu skřeta Fritze. Zde se objevuje opět jako asistent, ale jde o jinou postavu jménem Karl. (DaViD´82)

• - Frankensteinova nevěsta je na plátně sotva pět minut a nikoho nezabije. Je tedy jedinou "čistou duší" ze všech klasických monster studia Universal (dále například: Vlkodlak či Dracula). (DaViD´82)