Frankensteinova nevěsta

Bride of Frankenstein

Frankensteinova nevesta

Horor / Sci-Fi / Drama

USA, 1935, 75 min

Jednička byla normální shit, dvojka je ale mamutí krok vpřed. Přítomnost hudby vše vytáhne i v těch horších scénách, které se vyskytují hlavně ze začátku. Vždy, když byla na scéně komická postavička staré služky, říkal jsem si, že brutální vražda není zas tak špatná věc. Naštěstí po příchodu Borise Karloffa do domu starého slepce se vše v dobré obrátí a film nabere neuvěřitelné grády. Karloff už se jen blbě neksichtí, ale skvěle hraje a dokotr Pretorius je záporák k pohledání. No a třešnička na dortu je finální pokus s oživením nevěsty, opravdu hodně dobrá filmařina. Suma sumárum, bezva film s blbým začátkem.(6.11.2006)

Frankensteinova nevěsta se stala jedním z nejlegendárnějších hororů a vedle monstra v podání nezapomenutelného Borise Karloffa se zde objevila i jedna z ženských ikon hororu v podání Elsy Lanchesterové. Když odpustíme mírnou naivitu tohoto skoro 80 let starého díla, budeme se skvěle bavit. Hudba je parádní. Finále nezapomenutelné. Toto je prostě jedna z největších a nejzákladnějších klasik monster-hororů studia Universal.(8.9.2012)

Když v roce 2002 vysílali na ČT2 kolekci universalovských hororů (pod názvem Klenoty filmové hrůzy), podařilo se mi shlédnout pouze Frankensteinovu nevěstu. Když jsem se teď k ní po šesti letech opět vrátil, musím říct, že se mi líbila snad ještě více než tehdy a rozhodně je tento film mnohem koukatelnější než jeho první část z roku 1931. Nicméně Frankensteinova nevěsta už dnes nefunguje jako horor, ale jako regulérní psychologické drama, jehož nejpůsobivějšími scénami jsou ta v domě slepce a pak samozřejmě závěr. Karloffovi tu skvěle sekunduje postava dr. Pretoria, který je vlastně ve skutečnosti tím největším monstrem. Skvělý film.(27.4.2006)

Opět slabší monster film, ale ve všech ohledech mnohem lepší, než jednička - což se stává málokdy. Frankensteinova nevěsta je strhující už od naprostého začátku, atmosféra je naprosto boží, má hudbu (a skvělou), luxusní kameru (hlavně ve finále) a naprosto libového záporáka - doktor Pretorius je skutečně výtečná postava. Boris Karloff má mnohem víc věcí, co hrát (učí se mluvit, kouřit a jíst), na jeho monstrum náhle nahlížite z úplně jiného úhlu než v jedničce a snad jediné, co vás na něm zamrzí je to, že nezabil tu děsnou hysterickou služku. Nevěsta, po které se to celé jmenuje, se objeví až na posledních pět minut a vlastně to ani nijak nevadí, i když by si rozhodně zasloužila toho prostoru mnohem víc. Jednička působila jako béčko, tohle ne. Kvalitní film, který má vše, co do klasického hororu patří a památných a skvěle natočených scén tam není vůbec málo. Snad jediné, co to zkazilo, byli ti lidičkové ve flaškách. A taky to, že Karloffova Mumie je v mých očích pořád nejlepší. 80%.(20.6.2017)

Jednoho vědce musí nakopnout druhý ještě šílenější, aby mohlo vzniknout monstrum číslo 2, ženského pohlaví... Naštěstí není hlavní náplní ani tak tohle, ale spíše proměna štvaného monstra v lidskou bytost. Scéna s nevidomím osamělým starcem je velice silná, vydá za celou jednu hvězdičku nahoru. HATE THE LIVING, LOVE THE DEAD!(3.9.2006)

• - Boris Karloff během natáčení ztratil na váze přes devět kilogramů. Prostě je vypotil. Byl to důsledek velmi teplého kostýmu, velkého množství makeupu a natáčení celého filmu v ne úplně dobře větraném studiu. (DaViD´82)

• - V té samé scéně je Henrymu ukázána i malá mořská víla. Tu ztvárnila Josephine McKim členka amerického zlatého olympijského týmu v ženské plavecké štafetě volným stylem na 400 metrů z roku 1928 (DaViD´82)

• - Při natáčení scény ve vypáleném mlýně, kdy se Frankensteinovo monstrum propadlo až do zatopených základů, uklouzl Boris Karloff a zlomil si nohu. (DaViD´82)