Frankensteinova nevěsta

• slovenský

Frankensteinova nevesta

Horor / Sci-Fi / Drama

USA, 1935, 75 min

Druhý díl Nemocnice Frankenstein Hope a strašidelná pohádka pro (tehdejší) dospělé - s fatálním morálním ponaučením, dodnes plně naléhavým - kdo nevěří, na TLC to běží, i novodobí Frankensteinové koketují s výrobou poloumělých bytostí, ve snaze ošálit stáří a možná přelstít i smrt... Na svůj věk nenásilně zhlédnutelné, slušně zahrané a jak bývalo dobrým zvykem - parádně nasvícené :-). Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden s oblíbenými filmy POMA... čímž u mě po druhém snímku v pořadí získává nálepku jakési monsterplačky:-), nic proti ničemu, přirozeně.(8.10.2015)

První díl Frankenstein jsem viděl asi před rokem, takže nejsem schopen posoudit, zda opravdu tento film předčil svůj prequel, ale pravdou je, že se více než jeho předchůdce blíží knižní předloze - monstrum mluví, setkání se slepcem, vytvoření nevěsty pro monstrum atd. Taky bych ocenil hodně elegantní a důvěryhodné navázání na Frankensteina z roku 1931. Člověk prostě rád věří, že tak se to doopravdy mohlo stát. Toho už se u dalších pokračování nedočkáte.(23.7.2008)

Upřímně, jednička mě bavila více. Nemohu ale neocenit to, jakou profesionalitou Frankensteinova nevěsta dýchá. Je to neskutečně technicky propracovaný film, některé pasáže mi svojí kvalitou vyrážely dech i kamera je vynikající. Některé herecké výkony byly divné, některé skvělé, ale především Boris Karloff je geniální. Pokud od něj uvidím ještě nějaké filmy, kde bud zářit a oslňovat podobně, jsem ochoten zařadit ho do své TOP. I přesto jsem ale se čtyřhvězdičkovým ohodnocením váhal, jelikož příběh z jedničky se mi zdál záživnější a zapamatovatelnější, v Nevěstě se ze začátku z velké části jen honí. Druhá půle je nesporně zajímavější, okořeněná učením monstra umění řeči. Ovšem konec se mi bohužel opět zdál jakýsi divný, ne úplně ideální, a proto na mě Frankensteinova nevěsta ze všech tří režisérových klasik zapůsobila asi nejméně.(10.4.2006)

Nato, že pokračovanie má byť väčšie, drahšie a lepšie, neprišiel súčasný CGI Hollywood, ale pred 80timi rokmi James Whale. Zmenil síce trochu žáner (Karloff je viac komický), ale pokračuje v jednoduchom, zato účinnom filozofovaní: Alone-bad, Friend-good, nesúďme človeka podľa vzhľadu, chovanie monštra je iba reakciou na odmietanie okolia, za hrôzu môže neskrotná túžba po vede a priblíženie sa tak bohu, vedec sa kvôli vynálezu dopúšťa vraždy, atď. Z dnešného hľadiska má film aj antirasistický kontext a nechýba mu úžasne vypointovaný záver. Jediným iritujúcim faktorom bolo to ženské pišťanie, čo bolo asi súčasťou onej jemnej komiky snímky.(24.10.2012)

Pokračování kultovního hororu začíná přesně tam kde skončil díl první, na kopci u hořícího mlýna. Všechny postavy jsou na svém místě, některé ovšem jinak obsazené. Navíc přibyl nový vědec, doktor Pretorius, jehož úspěchy dělají z Herr Frankensteina druhořadého nedouka. Přesto přišel s nabídkou spolupráce, touží vytvořit ženský protějšek Monstra, a bez znalostí svého slavnějšího kolegy se neobejde. James Whale za čtyři roky režisérsky vyzrál, a Bride of Frankenstein je ve všem dotaženější než jeho předchůdce. Atmosféra, tempo vyprávění, rozbor psychiky vyděděného netvora, samotný akt zrození jeho družky, vše je lépe zpracované, efektnější a zábavnější. Sequel má hloubku kterou se mohla pochlubit kniha, ale jež chyběla Whaleovu prvnímu dílu. Trochu mi připomněl The Incredible Shrinking Man, ten taky klamal tělem a v béčkovém námětu s céčkovým názvem skryl špičkový film se silným myšlenkovým přesahem.(12.4.2012)

• - Při natáčení scény ve vypáleném mlýně, kdy se Frankensteinovo monstrum propadlo až do zatopených základů, uklouzl Boris Karloff a zlomil si nohu. (DaViD´82)

• - Byl natočen i epilog snímku, který se opět odehrával v salónku s lordem Byronem a Mary Shelley. Pro finální sestřih však nebyl tento epilog použit. (DaViD´82)

• - Představitel doktora Frankensteina, herec Colin Clive, si nedlouho před natáčením zlomil nohu při jízdě na koni. Proto se ve většině svých scén ve filmu objevuje pouze v sedě a zabírán je až od pasu výše. (DaViD´82)