Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

hacho

Vynikajici film, takhle se ma tocit! Kdykoli se pribeh vratil denim do "domu", padla na me ta neuveritelna atmosfera... Brrr. ()

Brejlil

Pocta Swansonové a von Stroheimovi. Kritika hollywoodského hvězdného systému. Velmi černý humor. Pozoruhodná kamera. A to vše v dokonalé režii Billyho WIldera. Prostě klasika, nejenom ve svém žánru. ()

chalp

Najnoirovatejší noir, ak som písal o psychu, že je nadčasové tak som ešte nevidel tento o 10 rokov starší klenot.Kto neuvidí neuverí. ()

Furmi

Pod rok 1965 nejdem! To je moje heslo, pretože väčšina filmov nakrútených pod rokom 1965 ma nudia (nemam k takto starým filmom veľmi vybudovaný vzťah). I keď sa vždy nájdu nejaké výnimky. Medzi nimi je i Sunset Boulevard u ktorého hodnotenia som si povedal že i keď starý, ale zlým filmom byť nemusí. Nepopálil som sa, Sunset Boulevard je na rok jeho vzniku (1950) skutočne výnimočným filmom so zaujímavým príbehom a atmosférou ktorá vtiahne do deja (miestami mi ta atmosféra pripomínala až filmy Alfreda Hitchcocka). Jedinou viditeľnou nevýhodou snímku je, že hneď od začiatku každý vie ako to skončí. 88% ()

Emzet

Jak mrazivá může být prosluněná Kalifornie! Je pravda, že od Billyho Wildera jsem čekal mnohé, ale tohle opravdu ne. V životě jsem snad neviděl větší a cyničtější výsměch "továrně na sny". Herci, lokace...vlastně všechno je naprosto perfektní. Na jednu stranu se chce říct, že je SB nadčasový, protože ten rok 1950 mu těžko uvěřite...a na druhou stranu není, protože takhle "poctivé" filmy se už dávno netočí. Jdu se asi podívat znova. ()

Gagner

Film o falši filmové slávy a neopětované touze udělat z nostalgie opět realitu. Film, o kterém ještě budu přemýšlet. ()

Eva_D666

Opět se s tím u Billyho Wildera setkávám. Jeho filmy na mě mají mimořádný účinek. Billy Wilder nabídne divákovi pokaždé vysoce inteligentní podívanou, která nemá obdob. A vždy se mi několik scén z jeho filmů tolik vryje pod kůži, že se mi v hlavě promítají ještě několik dní. Ať už je to Marylin ve Slaměném vdovci či Audrey v Sabrině, tak i na Normu Desmond a její chtíč opět vstoupit na filmová plátna nikdy nezapomenu. ()

Rýža

Jsou věci, na které se vyplatí počkat si klidně i roky - kupříkladu na digi remasterovanou verzi Sunset Blvd. na velkém plátně. Ona ta vyšší moc věděla, proč mi mé "poprvé" schovala až do kina. Neskutečné! ()

Pawlisman

Trošku jsem si asi od tohoto legendárního díla sliboval více. Trošku mi připomínajíc Hitchcocka.. A upřímně, ty příběhy z filmového hollywoodského zázemí nemusím. Zajímavé 3 rány od bláznivé ženy s roztřepanou rukou co nikdy nedržela pistoli a 3 zásahy. Novodobí profi policajti a gangsteři by si při honičkách z ní mohli vzít příklad. :)) 8,5/10 ()

Vesecký

Vysoký umělecký zážitek: 1. herecké výkony Glorie Swansonové a Ericha von Stroheima, mj. štěk stárnoucího Bustera Keatona u karet. 2. velmi dobrý hudební doprovod. 3. námět, scénář i režie na jedničku. Film, který má spád, ale nic rušivě akčního, diváka nenechá chvíli nudit (také díky slovenským titulkům, ovšem). Příběh stárnoucí bývalé hollywoodské starr, která věří, že ještě nepřišla její poslední herecká příležitost, žije v osamění uzavřená do svého světa, opatrovaná i obluzována svým sluhou, jejím dřívějším režisérem a manželem... A neúspěšný scénárista, který se nechal zase oblouznit jejím bohatstvím, které mu umožnilo vybřednout z finančních těžkostí, ale na konci (velice šokujícím způsobem) toto bohatství odvrhne, řekne Normě holou pravdu - a jak víme už z úvodu filmu, je zastřelen. Děkuji slovenské Dvojke. ()

kamil.i

Jeden z TOP filmov, aké kedy boli natočené. Všetko je odvedené na 100%, no ten brilantný scenár si zaslúži 120%. Film o Hollywoode, ktorý neovplyvnil len túto továreň na pohyblivé obrázky, ale kinematografiu ako takú. ()

nonick1

Zdráhám se uvěřit, že tenhle film byl natočen před sedmdesáti (!) lety. Nejen proto, že v něm objevíte předobraz Coenů i Woodyho Allena, ale zejména proto, jak dokáže být i po tak dlouhé době veskrze nadčasový - režijně, scénáristicky, herecky i obrazově. Jako byste se dívali na současný film, jen natočený černobíle. Klobouk dolů! ()

hemul

Singing in the rain a Sunset Boulevard - pozitív a negatív. Hollywood. Dva bezchybne fimy, obidva su pravdive. Film v tom najčistešom prevedení. Scénar, hudba, kamera, herci, choreografia, námet, pointa, radosť pozerať. Umenie. ()

Toclawer

Je to zajímavý a dobrý film, jen to téma se mě naprosto nedotýká a nechává mě chladným. Ale chápu že v letech vzniku musel vzbudit v Holywoodu velký rozruch... ()

Tumáš

Velmi podařený noir, i když pro mě není jeden z nejoblíbenějších, musím dát aspoň 90% bez váhání. Natočen je opravdu zdařeně a nemohu mu nic vytknout. ()

grerar

Asi si za to můžu sám, ale William Holden mi nějak nesedl. Co ale bylo podle mne neuvěřitelné - výkon Swansonové. Strotheim asi nemohl jinak a: všimli jste si Bustera Keatona? :D no nic... Po pravdě. Děj není nic moc a k těm 4* jsem se uchýlil jen dík relativně slušným hercům. I přesto hodnocení bilancuje na hraně mezi průměrem a lehkým nadprůměrem. Možná bych uvítal, kdyby to bylo divadelní představení, nebo aka divadelní představení. Vlastně něco jako Mankiewitzův Slídil nebo 12 rozhněvaných mužů. Pro mnohé je velikou devizou úvodní scéna s bazénem. No. Nebýt jí, tak film nemůže držet pohromadě. Aneb zkuste si jej pustit až od začátku "reálného" příběhu. Řekl bych, že film nevyhnutelně spěje tam, kam spěje. Ale nic. 3,5* (a protože se halt zaokrouhluje nahoru, je to 4 - nebo bych mohl použít velice zajímavého zaokrouhlování našeho matematikáře na ZŠ, který zavedl zaokrouhlování nahoru od něco celá tři...) ()

Jenni

Motto: "Já jsem pořád slavná hvězda. Jen filmy jsou teď neslavné. Věděla jsem, že je s nimi něco v nepořádku. Jsou mrtvé, je jim konec. Kdysi jim patřily oči celého světa. Ale to nestačilo. Musely jim patřit i uši. Tak otevřely svá velká ústa a začaly mluvit, mluvit, mluvit!" Kdyby Amerika čili Hollywood točily obdobné filmy více jako jednou za dvacet let, měl bych stěží něco proti nim. Jenomže netočí, ale o tom jindy. Sunset boulevard je laskavá pocta filmu jako takovému, vzpomínka na ty zašlé gotické časy, cynický úšklebek nad všeobjímajícím filmovým průmyslem i velkolepá reklama na Paramount. Docela bych si přál být vřelým konzumentem hollywoodské produkce a ještě k tomu milovníkem němých filmů, ale i s tím, co vím a co se líbí mně, můžu říct: bylo to dokonalé. Vážně bych chtěl žít v té době a vědět, kdo to byla Gloria Swansonová a kdo Erich von Stroheim. Cítít to, když řeknou "Neviděl jsem vás už? Vy jste Norma Desmondová" či "režíroval jsem její první filmy", znát ty voskové figuriny u karet a hltat hereččin návrat do toho všivýho studia. Přesto i teď nemám slov. Asociace: Sin City, Mulholland Drive, Občan Kane, Pohrdání ()

bekO

film-noir je opravdu žánr, který neměl nikdy zaniknout i když otázkou zůstává, zda je vůbec možné aby nikdy nezanikl se vzrůstající technologií která kompletně popírá vše co si tento žánr žádá. Každopádně Sunset Blvd. patří k jejím milníkům a každý kdo se o film trochu zajímá by tohle měl vidět aby pochopil co pojem "filmová technika" znamená. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014