Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Pokri

Brilantná kriminálka zo súdnej siene, ktorá ani chvíľu nenudí. No kým 90 minút je to "len" herecký koncert a skvelé repliky, čím sa divák môže kochať, v poslednej polhodine príde málo vídaný kolotoč zvratov, ktoré mohol len ťažko niekto predvídať. Geniálny film. ()

charles3

U tohoto filmu, o jehož existenci jsem ještě před pár dny neměl ani ponětí, jsem se jenom tetelil blahem. Skvěle vymyšlené, zadaptované, zrežírované i zahrané. Wilder mě ještě nikdy nezklamal a tento film okamžitě řadím k nejlepším nejen jeho, ale i v mé oblíbené kategorii soudních dramat celkově. Laughtonovy hlášky nemají chybu a jeho interakce s ošetřující sestrou (v reálu jeho manželkou) je dokonalá. K tomu jako třešnička na dortu Marlene Dietrich a neočekávané rozuzlení. Hned se začnu zajímat o další filmy jak Laughtona, tak Wildera, které jsem ještě neviděl. ()

Onetugin

Když mě většinou tyhle přestárlé klenoty prostě přijdou nudné. A z nostalgie a úcty jim vysoký hodnocení dávat nebudu, na to jsou tu jiné píče. ()

dragi

Prvních pár minut se zdálo, že půjde o nějakou veselohru a docela mi trvalo než jsem si zvyknul na komediální nádech v kombinaci s takovouto zápletkou. Hlavně teda na konci se to dle mého nehodilo, ale i přesto jsem se vcelku dobře bavil. Akorát by mě zajímalo proč je snímek označen jako mysteriózní? Původně jsem měl totiž chuť na něco mysteriózního, což se v tomto případě rozhodně nekonalo. :o) ()

EricNor

Je to komedie, neni to komedie? Film je i po tak dlouhe dobe svezi, vtipny, inteligentni. Odlehcene dialogy, ustepacne poznamky. Je radost ro sledovat. A Marlene mela tedy charisma a ta jeji noha. Typoval bych ji o deset let min. Hlavne me prekvapilo, ze jsem vsechno odhalil minimalne pul hodinu před koncem. Nic jineho nedavalo smysl. Prekvapilo me, ze jsem na to prisel, protoze normalne jsem u detektivek uplne dutej. Mozna to bylo i kvuli tomu, ze me film tak zaujal, ze jsem nepolevil ve sledovani ani na minutku. ()

Bizap123

Pozor obsahuje spoiler! Nemohl jsem si pomoci, strhující finále, které jsem upřímně nečekal, vlastně myslel jsem si, že už je po vyvrcholení, když se zjistila pravda. Agatha si jako obvykle zase pěkně pohrála. Nicméně jaké jsou kvality zpracování jako takového, dalo by se hodnocení odvozovat i od porovnání knižní předlohy a filmu? Spíše ne, myslím, že by to byla logická chyba, kniha bude ve většině případů zajímavější, ale také trvá déle ji číst a nemůžeme ji číst spolu atd... I z tohoto důvodu, je tento film snad z těch nejvíce strhujících soudních dramat, ale na Dvanáct rozhněvaných mužů to nemůže prostě mít, ten rozdíl je až příliš viditelný. 4,5 hvězd. ()

Máraˇ5ˇ

Aneb jak díky brilantnímu scénáři dokáže, i 70 let starý film, co je navíc točený v obyčejných interiérech, strhnout diváka zhýčkaného Netflixem. Má to dvě hodiny, v podstatě žádná minuta ale není zbytečná. Dialogy jsou opravdu vymazlené. Po první hodině jsem si říkal, že to bude zhruba tříhvězdičkový film, po další půlhodině že čtyřhvězdičkový a pět minut před koncem jsem se rozhodl, že tomu dát pět hvězd. Pak ale přišel ještě jeden zvrat, už úplně poslední – ten byl podle mě už navíc a film trochu shodil. SPOILER Bylo by cool, kdyby z toho padouši vyvázli bez trestu a odjeli někam lodí na dovolenou :) ()

Petbrab

Předloha Agatha Christie, které se režisérsky ujal skvělý Wilder. Klasika, která nestárne.Dve hodiny vtipných rozhovorů při obhajobě člověka z vraždy. Nečekaný konec jistě nepřekvapí. ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby