Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu

• USA Seaspiracy

Oceán ho vždycky naprosto fascinoval. Natočí proto dokument o tom, jak lidé ničí život v mořích, a odhalí přitom korupci nevídaných rozměrů. (Netflix)

LuiCJ

O Alim Tabrizim som sa dozvedel cez podcast známeho holandského extrémneho športovca Wim Hofa. Filmový projekt Seaspiracy,  o ktorom rozprával, ma takmer okamžite zaujal a ešte v ten deň som si ho pozrel. Úprimne, po 89 minútach zostala vo mne zmes rôznych pocitov, vrátane akéhosi "ohúrenia" či vnútorného "šoku", ktorý tento film mal v divákovi vyvolať. Téma (ne)udržateľnosti súčasného rybolovu mi prišla veľmi zaujímavá, keďže som sa popravde nikdy pred tým nad tým nezamýšľal. Film sa snaží ukazať pravú tvár  rybárskeho priemyslu. Po vizuálnej stránke ide o vskutku dynamicky a atraktívne spracovaný dokument. Zaujal moju pozornosť. Pohol mojimi názormi na prístup k ekológii v 21. storočí. Spochybnil moje doterajšie vedomosti o morskom enviromentalizme. Inšpiroval ma k ďalšiemu štúdiu oceánov (rovnako ako režiséra, aj mňa vždy oceány nesmierne fascinovali). Film jednoducho rozhýbal divákove zaužívané názory. Tabrizimu sa úloha šokovať faktami a informáciami podarila. Pridáva na tom samozrejme strhujúce spracovanie a to, ako je príbeh vystavaný (cestuje na rôzne miesta, rozhovory s kľúčovými osobami, introspektívnymi postrehmi atď.). Film ma aj napriek jasnému prístupu predostierania faktov (aj keď sa s jednotlivými témami mohlo ísť viac do hĺbky a nie len tak "kĺzať po povrchu"), asi úplne na vegánstvo zatiaľ neprekonvertuje. Osobne si myslím, že robiť takéto rozhodnutie na základe jedného filmu, aj keby rovno bol celý pravdivý, nie je tá najlepšie voľba. Ako ľudia tie živiny z mäsa a rýb jednoducho potrebujeme. V konečnom dôsledku ide stále o pohľad na tému len z jednej strany (aj keď s tým, čo je vo filme povedané, po väčšine súhlasím). Na ryby a rybolov ako taký sa však už nebudem pozerať rovnako. Budem mať aj tento "nemainstreamový" pohľad na vec. Myslím, že je fajn ho ďalej propragovať. Ľudí môže viesť k skutočne dobrým rozhodnutiam, ktoré by v konečnom dôsledku pomohli vyriešiť problém súčasného rybolovu (neagresívny pomalý prechod k viac rastlinnej strave, posilnenie "no-catch zón" atď.) Film úlohu odhaliť a následne divákovi predstaviť špinavé praktiky za lovom rýb splnil. Moje zmiešané pocity však zo Seaspiracy určite zlý snímok nerobia. A ešte, soundtrack bol super. Jónsiho som pri záberoch z faerského Grindu hneď uhádol a aj samotného Sturleyho dielo sa po hudobnej stránke veľmi slušne podarilo. 3,7/5 ()

hekla

Je skvělé, že tento snímek vznikl, a že je na shlédnutí na Netflixu. Tohle téma si rozhodně zaslouží pozornost a doporučuji všem dokument shlédnout. Zároveň mě mrzí, že má dokument na můj vkus dvě velké chyby. Za prvé, některé informace jsou podány manipulativně a podle mého nepřesně – např. informace, že ryby (obecně) jsou nezdravé, protože obsahují rtuť, je asi jako kdybych řekla, že je nezdravá listová zelenina, protože obsahuje dusičnany. Určitě na tom část pravdy je, ale záleží na původu, druhu, množství… V neposlední řadě - některé země, které jsou na špičce konzumace ryb (Japonsko, Hong Kong) jsou i na špičce zemí s nejdelší střední délkou života (ne, že by za to mohly jen ryby…). Tyhle nepřesnosti a neúplnosti mě vždycky hrozně mrzí u ekologicky orientovaných kampaní, demonstrací a filmů, protože je to shazuje a působí pak (neúmyslně?) velmi zaujatě a manipulativně, což logicky spoustu i ekologicky smýšlejících lidí odradí. Za druhé mi nesedl způsob vyprávění, kdy Ali Tabrizi často zabírá své pocity – působí to tak nějak afektovaně a neprofesionálně. Asi je to dnes moderní a může to přitáhnout mládež, ale tématu by, myslím, více prospěl profesionální „dokumentaristický“ přístup, který by na některých místech mohl jít více do hloubky. Jasně, že do dokumentu byly vybrány ty nejhorší věci, ale (možná naivně) se domnívám, že to tak snad nechodí všude… Oceňuji snahu konfrontovat otázkami jednotlivé zodpovědné osoby, společnosti a organizace. Je strašné, že místo toho, aby se řešily podstatné věci, tu máme zákazy brček. Doporučení nejíst ryby (maso) a konzumovat pouze rostlinnou stravu je sice hezké, ale je nutné si také uvědomit, že zatím bez zvířat (jejich přirozeného ekologického hnojiva) plodiny nevypěstujeme. Pokud jíte regionální sezónní rostlinné produkty, tak super, ale pokud se někdo denně láduje zdravými banány, citrusy a avokádem, které do našich žaludků cestují tisíce kilometrů, ničí planetu (včetně zvířat) více, než když sní hovězí od ekologického sedláka ve svém regionu, který se ke zvířatům chová lidsky a má je po celý jejich život na pastvě. Svět není černobílý. Ovšem nutnost omezit živočišné produkty a celkově přejídání lidí ve vyspělých státech je bez debat. Krom toho můžete udělat ještě dvě věci: vykopat si na zahradě rybníček a chovat tam pár rybek pro svou potřebu a taky podepsat petici za vytvoření oceánské rezervace na třetině jejich plochy: https://www.greenpeace.org/czech/zapoj-se/zachran-oceany/ (a doufat, že to nebude jen „pseudorezervace“). Jo a taky se můžete zajímat o dění za humny: https://peticebecva.cz/. To by také stálo za celovečerní dokument. ()

estik97

Chcete ochránit kuřata? Nejezte kuřata. Chcete ochránit mořské živočichy? Nejezte mořské živočichy. To je prakticky celé poslání filmu. Je mi trochu líto tvůrce, že musel natočit tento film a vidět umírat xy ryb, aby si uvědomil, že pokud chce lidstvo ochránit mořské živočichy, tak musí přestat jíst mořské živočichy. Neříkám, že je to špatný dokument, některé momenty byly zajímavé a poučné, ale celkový dojem není žádné "waaau", spíše celkové asi zklamání, na to jak je to opěvované.. takových dokumentů se může natočit nespočet, na každé zvíře jeden, princip bude stále stejný - nechceš ať vymřou, nejez je. ()

Hank

Dokument za 4* ne proto, že by byl zase tak dobrý, přijde mně, že je toho hodně smícháno dohromady, tak aby se to hodilo, ovšem kvalita dokumentu je jinde, v apelu, ve vyvolání diskuse a položení si otázek. To je extrémně důležité, a proto je dobře, že dokument je pro všechny na Netflixu. ()

PlysovyMacko

Dokument vysvetluje, ze viac ako plastove slamky, ropna skvrna alebo zmena klimy je pre oceany nebezpecnejsi komercny rybolov. Dozvieme sa ako rozne bio, eko, raw nalepky na potravinach su podvod ci biznis alebo ze ani umely chov ryb nie je riesenim. Zaznie, ze aj ked prestaneme konzumovat ryby, stale budeme prispievat na svetovy rybolov svojimi danami, lebo vsetko je prepojene a rozne organizacie na ochranu oceanov v tom idu s nimi. Napriek tomu je to to najlepsie co pre oceansky zivot mozme urobit - nejest ryby. Neviem ako velmi je dokument pravdivy, ale bolo mi z toho smutno. ()

Kosmoslav

Téma velice dobré a důležité, jen škoda, že za hodinku a půl je divákovi předkládáno obrovské množství informací, které je místy náročné všechny vstřebat. Občas je samozřejmě zřejmé, že je celý dokument (například rozhovory) sestříhán tak, aby to vyhovovalo celému poselství. Je trošku škoda, že to tak není moc vyvážené a možná tak nereflektuje realitu plně. Za tyto dva problémy odebírám po deseti procentech. 80 % ()

shaacul

Komu název připomíná dokument z roku 2014 Cowspiracy nemýlí se. Nejen jméno, ale celý dokument je v hodně podobném duchu. Oba začínají mladou najivitou, kterou je třeba pro diváka překousnout. Pak se dotknou velkého problému, který není obecně znám a místo něho se nám lidem běžně předhazuje problém jiný, zástupný. V případě Seaspiracy se jedná o "udržitelný" průmyslový rybolov, který je zdrojem více než poloviny plastu v mořích, ale na rozdíl od brček (které dle dokumentu tvoří 0,03% odpadu) se o něm jaksi nemluví. Stejně tak se nemluví o dopadu průmyslového rybolovu na oceány jako takové. A velmi zajímavé je zapojení různých ekologických organizací do tohoto problému. Konec podobně jako Cowspiracy je poněkud příliž aktivistický. ()

Blazis34

Sarkasticky smutné téma, které si možná pár lidí v hlavě promyslí, ale činy lidstva nepůjdou i nadále ruku v ruce s planetou a životem tady. Je pravda, že si kupuji rád tuňáky v konzervě, ale vždy s etiketou Dolphin Safe. Hmm tak teď už čemu věřit. Musím se přiznat, že jsem také trochu pozorováním tohoto dokumentu procitnul a až příště dostanu chuť na tuňáka, vzpomenu si na oné záběry a vezmu radši v obchodě jídlo jiné. Je opravdu smutné, jak se lidé k planetě chovají, když dnes máme experty na skoro všechno, ale ti správní lidé nejsou vyslyšeni. Stát, potažmo firmy, si mnohdy dělají, co je pro ně nejlepší a to je smutné. Nejenom v rybolovu. Dokument se mi líbil, nabídl skvělé záběry podložené výpověďmi lidí, kterým věřím a vážím si jich. Škoda, že jejich pravomoce jsou mnohdy malé. Jinak klobouk dolů před Alim Tabrizi, co všechno vyzjistil, podstoupil a riskoval. Snad ho to někdy ocení a jeho práce bude záslužná. Seaspiracy dávám zasloužené čtyři hvězdy - 80%. ()

AnthropOcean

Vyborna tema, nestastna exekucia a pseudo investigativa bez hlbky ukoncena citovym atakom v podobe notoricky znamych velrybych jatiek kazdorocne sa odohravajucich na Faerskych ostrovoch s podmazom v podobe Sigur Ros. Dokument az prilis tlaci na konspiratorsku pilu a tvari sa akoby globalne oteplovanie a doba plastova vlastne neboli vobec problemom, staci zastavit rybolov a mozeme pokracovat v zamorovani oceanov plastami, atomsferu oxidom uhlicitym a nemame sa vlastne coho bat. ()

Leonisa

Dokument se dotkl hned několika palčivých problémů spojených s rybolovem a to je dobře. Ale bohužel mi nepřišel dobře zpracovaný a velmi mi vadil Ali Tabrizi v roli celkem naivního (mnohdy se divil naprosto obecně známým věcem) extrémisty (vedl si svou a o ničem jiném nechtěl slyšet). ()

Víteček

Některá témata, která to nadnáší jsou jistě zajímavé a je dobře, že na ně někde upozorňuje, ale zároveň je to zcela zabité zpracováním. Naivní trouba z Jiříkova vidění, který učinil obrovský objev a vypráví o něm s přístupem pětiletého dítěte, které stále a stále objevuje nové věci, nad kterými se pohoršovat. Někdy přijde s hloupou neověřenou teorií, jindy se hloupě napřímo ptá lidí, proč jsou tak zlí a čeká asi rozumnou odpověď a jindy zas zamyšleně stojí na pláži a přichází s převratnými myšlenkami typu, "když nebudou lidé jíst ryby, nebudou ryby zabíjeny a ekosytém se spraví". No, ještě že jsi tu cestu za prozřením podnikl, Ali. Některá témata jsou adresována i v dokumentech Davida Attenborougha a to nesrovnatelně lépe. ()

imaginer21

Investigativní dokumentaristika tak mrazivá, že vám z toho bude hnusně ještě týden. Prvoplánová agitka? Možná... Ale jak jinak na něco hnusnýho upozornit, než tvrdě a bez příkras... I kdyby na tom všem byla jen polovina pravdy, či i míň, jednoznačně to volá po zamyšlení i činech jako tento dokument samotný. ()

Vieriq78

Pozerat takyto dokument o zvieratach so psom na kolenach, je tlak.... skoro mi urvalo srdce. Aj keď si myslím že toto musí pohnúť každým. Nieje to moc celistvé, čo môže naročneho diváka mierne rušiť. Nebyť toho, určite by som to zaradila medzi top dokumenty. Téma vyvolá určite vlnu odporu, hlavne myšlienka “Nejedzte morske ryby, zachranite svet niekolkokrat” sa mnohým bude bridiť. Biznis pretkany krvou, človek ako najväčši predátor ... nuž nie každý má gule povedať si že svet tisicky km daleko mi nieje ukradnutý. Komfortná zona ma tiež svoju daň, ale kto ju bude platit? ()

Veber

Velmi smutná výpověď toho, co se kolem děje aniž by to spousta lidí vnímala. Některé informace nebyly nové a zazněly i v jiných dokumentech. Naopak třeba co stojí za značkou Safe dolphins nebo jaký vlastně mají vliv brčka na znečištění ve srovnání s odpadem rybářství, rozhodně stojí za pozornost. Nikdy mě nenapadlo pátrat po tom, zda existuje definice pojmu "udržitelný rybolov" (moje blbost) a to jsem věděla, že jeden z fondů EU na to je zaměřen. Zpracování si možná plných 5* nezaslouží, je tam dost témat, občas skákání a v některých načatých věcech velká otevřenost. Ale ono to závěr mít nemůže, ten nastane za pár let (možná v roce 2048). Obdobně stísněný pocit jako tady jsem kdysi měla u Nepříjemné pravdy (a je sakra smutné, že se od té doby mnoho nezměnilo, spíš se okruh problémů rozšířil, nebo přesunul). ()

paja_r

Na začátku těchto dokumentů si vždycky říkám, jaký je vlastně lidstvo... ehm zmanipulovanej a pokryteckej odpad, který si myslí, že vyřazením brček a informováním o tom na Instagramu zachrání oceán. Postupně si ale začnu uvědomovat, že to není až tak hrozný. Kdyby bylo, tak by takový dokumenty vůbec nevznikaly a ignorovalo by se dál. Pro celkové pochopení doporučuji napřed zkouknout i Cowspiracy, abyste si utvořili celkový obrázek. Tohle je ten typ dokumentů, který si zaslouží být virální, vlastně potřebuje být. Opět, jako Cowspiracy, nám říká věci, které už vlastně v podvědomí dávno víme, ale nechceme si je připustit a tady to máme na očích. Aneb pokud chcete zachránit oceán a ryby, tak to nevyřeší jen redukce plastu a kupování různých eco věcí, ale prostě to nejíst vůbec. Ať už se jedná o změnu klimatu, znečištění oceánu či vysokej cholesterol a další palčivá témata dnešní doby, tak snad vždycky je za tím konzumace masa, které vlastně ani nepotřebujeme a snažíme si jeho konzumaci ospravedlnit všemi různými způsoby. ()

hufnagel

Pílime pod sebou konár,ešte sa aj rehoceme,že nás sa to netýka.Ako dokument za veľa nestojí,ale tá téma,že všadeprítomný profit je dnes rozhodujúci všade,to je na zamyslenie.Kvôli tomu plus 1 hviezda. ()