Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

sud

Jedna z nejgeniálnějších a nejhumornějších věcí, která byla kdy pro televizi vytvořena. Bohužel díky nepříhodnému vysílacímu času by pro mne každý viděný díl spíše svátkem. Díky vynálezu jménem DVD se to snažím napravit. 100%. ()

kulyk

Mondijé, soto jé? Já byla tak rrat, še našla la serrial o frransouskych fálešnych errdinéch, aš s tocho měla la petite mort do trrenék - a ono to plny Prritů! To ne ´allo ´allo, to skandal! Tachny prryš sa kanal, ty prittska omosexual! Nekulturrni barrbarr! ()

MMR

"Dobře mě teď poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat." Tohle je úžasný sitcom. Série 1-3: Rozjezd, většina dílů perfektních. 4-7: Záměna některých postav, vrchol seriálu. 8-9: Trochu slabší, absence některých zábavných postav. Hezky si představme některé postavy: René: Hlavní hrdina, ze všeho se uměl vykroutit. Pochybujete? Na to vám jen řeknu: "Ty náno jedna hloupá!" Edith: "krásně" zpívala, že? =D Pan Alfons: Toho jsem moc nemusel, ale patřil do party. strážník Crabtree: "Bodré podoledne!" Alberto Bertorelli: Toho jsem měl hodně rád, každou svou hláškou mě odrovnal: "Jaký stupido omylo!" Ale nezapomenu: "Vy nechat chutnat." Škoda, že v posledních dvou sériích už nebyl. Herr Flick: Jedna z mých nejoblíbenějších postav, líbilo se mi jeho sebevědomí. von Smallhausen: Poskok herr Flicka, který ho měl za blbečka a neustále ho mlátil do hlavy. Yvette, Mimi, Marie: Servírky, své místo si v seriálu našly. Madam Fanny: Matka Edith, můra =D Angličtí letci: "Hello!" Hans Geering: "klap!" Ten tam nebyl moc dlouho, pak tam celkem chyběl. Plukovník von Strom taky ušel. Poručík Gruber byl perfektní, Helga též dobrá. Ještě další postavy, už se ale dál nebudu rozepisovat. A co bych ještě jen dodal na závěr? Snad jen toto: "To jsem já, LeClerk." ()

Phobia

Bodré podoledne hřeji! Teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat! Toužíte-li shlédnout hrůzy II. světové války, naskýtá se vám jedinečná příležitost v podobě tohoto britského seriálu. V malém městečku kdesi ve Francii tvrdost německých důstojníků a krutost gestapa naráží na hrdinný odpor domácího odboje. Hlavní postavou je odvážný hostinský René Artois, jehož urostlé postavě a pohledné tváři není schopna odolat žádná žena! Tento ztepilý průvodce dějem však nečelí nelítostným nacistům sám: pomáhá mu jeho sličná žena Edith s nádherným hlasem, vnadné servírky, vychytralé partyzánky i jejich nápadití mužští agenti, jako třeba anglický polucista Crabtree s dokonalou znalostí francouzštiny, nebo mistr převleků LeClerk; hůl k dílu přiloží i fosilní tchýně a další postavičky. Ovšem soupeři jsou nelítostné bestie! Otylý plukovník Strohm je noční můrou mužů, žen i dětí, poručík Gruber pak je postrachem každého muže; před bujným hlasem i poprsím sekretářky Helgy se třese celé okolí, všichni se hrůzou scvrkávají před ukrutným gestapákem Herr Flickem a následuje stvůra nejhorší, jeho nemilosrdný, zlý pobočník se vzhledem i chováním šílené bestie - von Smallhausen! Obyvatele francouzského městečka děsí i další nepřátelé, třeba italský kapitán Bertorelli a jeho dokonalá bojová jednotka, ovšem nemohu věnovat pozornost každé postavě seriálu. Podívejte se na ten drasťák raději sami - možná chvíli potrvá si zvyknout, ale návykovost je milovníkům anglického humoru zaručena. Heil Mussolini! 85% ()

kinej

Perfektní sitcom, nabouchaný hláškama a fórama. Všechny postavy jsou skvělé. PS: Tak tohle se týkalo začátku. Po shlédnutí větší poloviny dílů musím konstatovat, že seriál začíná upadat do stereotypu a stává se nudným. Občas se sice v nějakém díle mihne dobrá hláška, ale neustálé opakování stejných fórů seriál postupně ubíjí. Nedé se vůbec srovnávat s Monty Python´s Flying Circus, ani s Red Dwarf ani se Simpsons. ()

Nikon

Je neuvěřitelné, kolik gagů lze spatřit v každé epizodě tohohle opravdu vyjímečně vtipného seriálu. "Bravó, bravó" :) ()

Big Bear

Haló Lelku, já osobně vás slyším jasně a zřetelně. Škoda že 5 hvězdiček je maximum.... Tato britská humorná záležitost vytuněná českým dabingem mi několikrát málem totálně zničila bránici. ()

Ruut

Příjemné přehrávání, tak jak to umí jen na ostrovech. Čím jsem starší mám tohle raději a raději. ()

S.Quentin QUALE

Vedle filmů Velký flám a Eso Es je tohle nejlepší taškařiční záležitost z okupované Francie. Ovšem s jedním podstatným rozdílem - britského střihu. Dokonalost! Dala by se vytýkat zbytečná délka seriálu vůči novým věcem, ale já ten seriál mám zkouknutej už několikrát, takže pro mě to na překážku vůbec není. ()

Posheidon

Za nesmírnou popularitu seriálu Haló, haló! bezesporu stojí i skvělý český dabing. Jednotlivým hlavním postavám dali svůj český hlas: kavárník René Artois (Gorden Kaye) daboval Václav Postránecký; kavárníkova žena a příležitostná „zpěvačka“ Edith Artois (Carmen Silvera) dabovala Iva Janžurová; servírka a Reného hlavní bokovka Yvette Carte-Blanche (Vicki Michelle) dabovala Veronika Gajerová; servírka a druhá Reného bokovka Maria Recamier (Francesca Gonshaw) dabovala Sabina Laurinová; malá neohrožená, lehce fanatická servírka a třetí Reného bokovka Mimi Labonqová (Sue Hodge) dabovala Jana Mařasová; poručík a Reného ctitel Hubert Gruber (Guy Siner) daboval Martin Zounar; plukovník Von Strohm (Richard Marner) daboval Ota Jirák; pobočník plukovníka Von Strohma kapitán Hans Geering (Sam Kelly) daboval Jiří Knot; vojínka a Herr Flickova ctitelka Helga Geerhartová (Kim Hartman) dabovala Zuzana Skalická; šéf gestapa v Nouvionu Herr Otto Flick (Richard Gibson, David Janson) daboval Michal Jagelka; Herr Flickův nohsled Herr Engelbert von Smallhausen (John Louis Mansi) daboval Václav Knop; ten co být ne ó hroženy i taaalský hrdina a kapitán Alberto Bertorelli (Gavin Richards, Roger Kitter) daboval Pavel Trávníček; naháněč hrůzy generál Erich von Klinkerhoffen (Hilary Minster) daboval Dalimil Klapka; odporná stará můra, matka kavárníkovy ženy madam Fanny Le Fan (Rose Hill) dabovala Zuzana Talpová; mistr převleku, posel zpráv od partyzánů, pianista a příležitostný kasař - to jsem já Leclerc (Jack Haig - Roger Leclerc, Derek Royle, Robin Parkinson - Ernest Leclerc) daboval Lubomír Lipský; polucista a přiležišosný jablkový odporník strážmistr Crabtree (Arthur Bostrom) daboval Zdeněk Hruška; ta co Vám to nebude víckrát opakovat, mistr přes vymyšlení geniálních únikových plánů a šéfka odboje Michelle Dubois (Kirsten Cooke) dabovala Miroslava Pleštilová; ctitel madam Edith a velevážený majitel pohřebního ústavu s chatrnou pumpičkou Monsieur Alfonse (Kenneth Connor) daboval Karel Richter; britští letci Fairfax a Carstairs (John D. Collins a Nicholas Frankau) dabovali Jiří Prager a Svatopluk Skopal. ()

MaedhRos

"The pimps! The pimps in the pimping station! No water is being pimped down the poops!" V naprosté většině případů sice platí, že opakovaný vtip přestává být vtipem, ale v 'Allo, 'Allo! to z nějakého důvodu funguje přesně obráceně. Nechtějte po mně vysvětlení nebo rozbory, proč to tak vlastně je - já jenom vím, že když Crabtree po dvoustéšedesátéprvní vejde do kavárny a pozdraví, já po dvoustéšedesátéprvní vyprsknu smíchy. 'Allo, 'Allo! je prostě láska na celý život. (Propos, já vím, že český dabing je jeden z těch kultovních, ale *důrazně* doporučuji originální znění.) ()

Šakal

Miluji britský suchý humor a tento sitcom, patří k tomu nejlepšímu co tento žánr, kdy nabídnul. Kdo by neznal kavárníka Renného, jeho manželku Edith, plk. Von Strohma, por. Grubera, Le Clerca, Helgu, Herr Flygga, odbojářku Michelle, servírky Yvette a Marii..... a hlášky tipu bodré podoledne, To jsem já, LeClerc! Teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat! Och Renéééé :o) zná snad každý, což mluví za vše! Parádní podívaná ( asi nejlepší komediální seriál z 2. svět. války ), která mně vždy zvedla náladu! Nemůžu jinak ( a to zcela rád! ) než dát plné hodnocení! p.s. jentak mimochodem vynikající dabing! ()

HoneyBunny

René je majitetel kavárna Café René a docela slušně si vydělává. Má ošklivou manželku Edith, kterou podvádí se svými dvěma servírkami - Michelle a Marií, o cemž paní Edith neví. Blízko pobřeží Normandie by si žil tento pohodlný život, kdyby nepříšla druhá světová válka. Do Nouvionu se nastěhují okupující německé jednotky v čele s generálem Klinkerhoffenem. A samozřejmě se scházejí v Café René. Náš hrdina ale pracuje pro odboj a do cesty se mu dostávají takové úkoly jako ukrývání dvou sestřelených pilotů, obrazu padlé Madony s velkýma balónkama od von Klompa nebo čelení milostným útokům poručíka Grubera. ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)