Osvětim

Last Stage, The

Polsko, 1948, 105 min

• Houdini

Křišťálový glóbus(15.5.2007)

Polská, filmová vzpomínka má v sobě vše, co je potřeba, aby divák pochopil, že tvůrci skutečně věděli, možná i prožili. Detailní prostředí, které zde není jen za dráty, vězeňská hierarchie, nacistické smýšlení i způsoby trýznění a silný, odhodlaný odboj. Film je logicky vícejazyčný, což je dnes u některých tragických počinů na toto téma naprosto vyloučeno a tím výrazně ztrácejí atmosféru. Ta je zde skutečně silná. Nenarušily mi jí ani místy lehce nedokonalé střihy, ani ukvapený závěr. Naopak. Barbara Drapińska si mně po BARIKÁDĚ získává podruhé a doufám, že ne naposledy. Naprosto vypovídající a silný film.(11.5.2013)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1948 - súťažný výber(17.1.2016)

Jedná sa o výbornú drámu, jednu z najlepších venujúcej problematike holokaustu a koncentračných táborov. Je spomienkou na mŕtvych, ale hlavne je to svedectvo tých, ktorí prežili o dovtedy nepredstaviteľných zločinoch a bolesti, ktoré si ľudia museli vytrpieť. Zároveň slúži ako memento, aby sa podobné zverstvá už nikdy viac nezopakovali. Viac tu(12.2.2015)

Film, pojednávající o životě v nejhrůznějším místě na světě - Osvětimi, byl natočený už dva roky po skončení války. Možná i proto se jedná o film se silnou dokumentární a velice realistickou hodnotou, žádný z pozdějších filmů takto věrně nezachytil úskalí vězňů (v tomto případě především vězeňkyň). Poláci, kterým se během války stala největší křivda, dokázali mistrně zachytit hořkosti Oświecima, jiný národ by se jen těžce mohl do takovéto atmosféry vžít. Poláci nehráli, oni to prožívali (a někteří možná i vzpomínali, co před dvěmi lety zažili na vlastní kůži).(1.10.2012)

• - Natáčanie začalo už necelé tri roky po skončený vojny v autentických priestoroch koncentračného tábora Osvienčim (Auschwitz-Birkenau). (ash99)

• - Film získal křitálový glóbus na MFF v K. Varech roku 1948. (M.B)

• - Film je natočený podľa skutočných udalostí režisérky Wandy Jakubowskej, ktorá bola väzenkyňou v Osvienčime. Tvrdila, že to, čo jej pomohlo prežiť Osvienčim, bolo neustále premýšľanie o dokumentácii svojich skúseností z koncentračného tábora. (ash99)