Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Andre3000

Tenhle styl mi prostě sedí. Nenudil jsem se ani chviličku a i přesto, že Hanáka a Cibulkovou moc nemusím, tak zde si to u mě polepšili. Jinak výkony Lišky, Štaindlera, Vávry a Macháčka byly naprosto famozní, prostě když někdo umí, tak je to radost se dívat :-) ()

Martrix

Oproti záplavě kravin ze zámoří, které k nám distributoři hrnou jako na běžícím páse, se snažím být u těch pár českých filmů malinko shovívavější. Jinak by Mazaný Filip bez dlouhých řečí dostal hodnocení odpad!. Ať už se Marhoul pokoušel o cokoliv, nepovedlo se mu to. Předem uvedu že nepatřím k těm kteří si ucvrkávají ze "sklepáků", ale vtip určitě poznám. Já se opravdu snažil, ale v tomto filmu jsem zaregistroval tak pět ucházejících hlášek, které okamžitě vygumovala hromada trapných přirovnání, které se celým filmem táhnou asi "jako smrad včera upečené tvarůžkové buchty". Jediné světlé okamžiky přišly s Kaiserem. Vedle něj byl neherecký výkon Hanáka ještě patrnější než zbytek filmu. Pokud to tak mělo být, tak se mi to nelíbilo. Takže 25% z čirého vlastenectví. PS: Pochopil jsem že vše mělo být nadsázka a parodie, ale ono to jako ani jedno z toho vůbec nevypadalo. ()

MarekT

Srovnání s Limonádovým Joem či jinými produkty české parodické školy sice vyznívá trochu troufale, ale já si myslím, že není úplně od věci. Humor snímku dle mě více vychází právě z Lipského či Vorlíčkových počinů, než z domovské scény většiny hereckého obsazení - výjimkou je snad jen Šteindler, jehož ředitel ústavu mi sám o sobě nepřišel špatný, ale sklepácká poetika je spíš avantgardnějšího rázu než ony zlidovělé komedie. Tím bych se dostal i ke castingu obecně - je jasné, že Tomáš Hanák není žádný druhý Bogart (který se mi okamžitě vybavuje při vyslovení jména Marlowe), nicméně bych "Hankse" neoznačoval jako temného prince herectví. Úvodní monolog mi se vším neočekáváním přišel od ideálů vzdálený jako kazeťák od šibenice, ale jinak Hanák svůj part celkem zvládl a jeho občasná prkennost aspoň, pokud by vám jeho výkon nesedl, více otevírá bránu malým postavám, z kterých toho nejlepšího asi vybrat nelze (Preiss? Kaiser? Macháček?) - aspoň tu ale máme další podobnost s tolik zmiňovanou klasikou, ze všech směrů vybíhají známé tváře, na kterých je vidět, že nepociťují šanci vyhasnout, a vůbec jim nevadí účast třeba jen v jednom záběru. Za výtvarnou zručnost, cit pro detail (např. Marlowova jízda v autě) a hlavně odvahu natočit něco nového bez manýrů tak typických pro přecházení přes silnici nemohu dát míň než čtyři hvězdy, a pokud se vyplní Oskarova prognóza a já budu i po dalších projekcích podobně nadšen, dojde i na povýšení. *** Dodatek (5.3.2011): Po dnešním večerním zařazení do programu Primy Cool dostávám svému slibu. Při opakovaných shlédnutích plně vynikají dříve nepostřehnuté detaily, navíc v mém případě prospělo i shlédnutí dalších známých noirovek v mezidobí mezi dneškem a listopadem '09 (některé byly shodou okolností na motivy Chandlerových knih). Hlavní role v podání Hanáka je dle mě o přizpůsobivosti - dnes jsem totiž proti jeho výkonu neměl některé výhrady, které jsem prve zmiňoval. A i ty parodie na Matrix apod., ačkoli někdo si bude pamatovat především je, nepůsobí nijak trapně. "Kamera!" - "Točba!" 90% ()

messiah

Tahle parodie na drsnou americkou školu je perfektní přehlídkou osobitého sklepáckého humoru! Skvělé výkony herců v erupci geniálních střípků tvořící skvěle šlapající celek. Humor divadla sklep, stejně jako Divadla Járy Cimrmana miluji. Pro všechny kdo mají tenhle styl rádi jen doporučuji!!! 8.5.12 po přečtení prvního románu Raymonda Chandlera s Philem Marlowem (Hluboký spánek) musím zvednout hodnocení o hvězdu na plný počet. ()

mortak

Toto má být humorné??? A parodovat drsnou školu??? Proč něco patřící na školní besídku v pozdním stádiu opilosti potřebuje záznam na filmový pás??? ()

dr.fish

Je to jen koláž scén, ale každá scéna stojí za to. Dohromady to ale moc dobrý film nedává. Jako milovník humoru divadla Sklep dávám 80%. ()

AdaMM

No... Nic proti parodiím, ale natočit dobrou parodii neznamená posbírat milion odkazů (pro většinu lidí bez tak nepochopitelných) a obsadit co nejvíc nejznámějších herců. Film postrádá gradaci, spousta fórků je samoúčelných a divadelní kulisy mně přišly prvoplánové. Párkrát se zasmějete, ale je otázka, jestli to stojí za to. ()

czejny

Nevídané, neslýchané. Snímek který zaujme jako celek. Je to jako nově objevený vynález. Nyní otázkou jestli si na tento vynález lidé zvyknou, či ho odhodí někam opodál. Václav Marhoul ve sklepě se Sklepem vytvořil dílo, chvílemi neskutečně vtipné, jindy zase nudné a trapné. Pokud hned od začátku přistoupíme na režisérovu hru (resp. na jeho styl humoru) vznikne nám povedená parodie na emerickou detektivku, pokud se nám to nepodaří, budem se dlouho proklínat, že koukáme na takovou pytlovinu. Regulérně se tento počin snad hodnotit nedá, poněvadž vidíte v tom filmu něco regulérního? Když sem poprvé shlédl tuto komedetektivku nevěděl jsem, jestli se mi to líbilo. Když jsem tuto taškařici shlédl dnes, o dva roky déle, přikláním se ke kladnému hodnocení. Proto "hvězdnou pěchotu" zvyšuji na 4, snad chtělo to čas. ()

Rockwood

Tenhel film se mě osobně moc líbil. Nevím no, každý si tu stěžuje, že tenhle film postráda gangsterskou atmosféru, nebo jsem se tu dočetl, že tomuto filmu chybí život. Asi mám bujnou fantazii, nebo nevím, ale z tohodle filmu vyzařuje jistá specifická atmosféra, kterou jsem si ihned zamiloval. Je mi jisté, že ona atmosféra nemá nic spoelčného s klasickými detektivkami a že se jedná o atmosféru uměle vytvořenou, ale líbí se mi. Tenhle film prostě miluju :) ()

Radiq

Bylo to suchý, jak nádobíčko stárnoucí rajdy ve větru na poušti. Z těch fórků jsem měl chuť nahnat někomu do hlavy stádo zeber a tam je polít kyselinou. Trapnost se tam snoubila s dokonalostí a atmosféra dýchavičného pobudy po vás somrovala cigára na každým rohu. Těch přirovnání tam bylo tolik, jak když vylejete plnou flašku od whisky. Nejlepší z nich byl: "Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka.", ale ostatní nemají šanci stát se nějakým kultem, nemají tu sílu ani humor. Nejvíc mi to připomnělo styl humoru, který jsem vymýšlel v období před a během mé puberty - ten styl humoru byl často hodně primitivní, založený na slovních hrátkách a suchý jak troud. Už jen ta parodie na nejrůznější novodobé kulty (Batman, Matrix, Limonádový Joe) byla scénáristická bota (ano, i "Zabili Kennyho." "Parchanti."). Nejtrapnější tam byl bohužel Liška a Šteindler, to jejich pitvoření bylo naprosto přes soudnost. Marhoul s tímhle šlápl hodně vedle - což by bylo ok, kdyby to bylo vedle hovna, ale bylo to vedle nějakého vkusu. Ale Kraus na koncu, chchch. "Na jednu stranu to dávalo smysl. Na druhou stranu to už smysl nedávalo." Poprvé jsem hodnotil 4 hvězdičkami (nechápu), musím snížit maximálně na 2... ()

SoolenJV

Hvězdně obsazený film, plný vtipů. Některé se povedou více, jiné méně, vtipné je místy i herectví všech představitelů, to snad musí být záměr. Výborná kamera a hudba (písně nic moc). Jeden z toho mála lepších českých filmů. Jo a Tomáš Hanák JE Phil Marlowe, perfektně na tuhle postavu sedne. ()

tomeek

Nedávno jsem se k Mazanému Filipovi dostal po delší době a... musím snížit svoje hodnocení. Hanákovy "cool" hlášky a vnitřní monology nejsou cool, vtipy nejsou vtipné, hlavní sexbomba filmu, Velma Hatfieldová není ani trochu sexy (spíš na mě působila jako chlap.. a ty její umělé kozy - hnus), scénu s Kidem a Kidem bych nemilosrdně vystřihl a spálil, nehledě na to, že hláška "Nechte si ty vaše kidy" byla už (v mírně pozměněné verzi) v Limonádovém Joovi a ten extrémně laciný studiový vzhled tomu taky moc nepřidal. Jak píše Cival - je až s podivem, jak špatné to je, když tam hraje tolik dobrých herců... Jako divadlo je to možná dobré, ale ta filmová adaptace se moc nepovedla. Upřímně, odradilo mě to od sebemenšího zájmu o vidění divadelní hry... ()

SeanLSD

Na divadle to mohla byť skutočná komediálna pecka! Ale vo filmovom médiu sa nálož hlášok z úst pitvoriacich sa hercov doslova opilecky a bezradne potáca hromadou hluchých vyprahnutých miest po opici k pár výborným momentom s dobre nabitým zásobníkom. Nevyrovnaný experiment má nápady, ale nie švih a názorne až po lopate predvádza, ako sa parodický papundekel neskamarátil s ospalo poetickým monológom. Tu bojuje divadlo a film, nie hrdinovia, ktorí len unavene deklamujú repliky. Prehnaná štylizácia vykrvácala už pred ateliérom a ja ako veľký fanúšik Chandlera a Marlowa som to neustál. Druhýkrát už by som takto drsné vyšetrovanie nevydržal. ()

Mylouch

Vedle excelentního divadelního zpracování se filmový Marlowe utápí ve snaze předvést autorské chlapáctví, spoléhající na oporu protézy noirového stylu s berličkou české euroatlanticky westernové filmové klasiky, aniž by přidal pevnou hodnotu. Scénáristicky studentsky nedotažené nápady, jedna z hlediska stylovosti slabších prací Smutného, po stránce herectví nezkušeně rozháraná koncepce. Sympatický počin, který měl dopadnout daleko lépe invenčně i provedením. ()

andrii

Noirový fórek vytažený ze SKLEPení. Záhadně vymezující se soukromé očko bez skrupulí udržuje dostatečnou vzdálenost, nesedne na lep lecjakým nekalým živlům, pročeše každej pražskej, pardon, hollywoodskej kopec a kout, neunikne mu žádnej dýmící dlouhej kouř, sklepávající popel z cigaret, odhozený nedopalek, ba ani na sklepní frekvenci (s)laděná femme fatale par excellence, horkokrevně proradná "WonderStar" Velma, jejíž výstavní figura vyhlašuje embargo jedincům, postrádajícím chandlerovského filipa. ()

fantoci

To byl rozhodně po Kameňáku nejslabší film, který jsem za půl roku viděl. Byl jsem smutný už jen z toho zpracování. Přestože zbožňuji vše kolem "sklepáků" tenhle film se mi prostě nelíbil, ačkoli musím ocenit dobré herecké výkony. ()