Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Jacccob

Roztomilá ptákovina, která z vás sice udělá trochu idioty, ale kouká se na to dobře, a některé vtipy se povedly opravdu na výbornou. ()

topi80 odpad!

Nějak jsem nepobral, co to mělo být. Vypadalo to jako nějaká hodně amatérská školní besídka, na jejímž pozadí cosi deklamuje Tomáš Hanák, jehož hlas připomíná ucpaný vysavač. Bylo to neskutečně otravné, lituji, že jsem to nepřepnul hned po těch 3 minutách, jak rozum a zkušenost napovídaly... ()

Shitonit

Vono to je asi tak. V době vzniku mě to tak sralo, že jsem to dnešní mluvou řečeno, zkrátka nedal. Nu a jak šel čas, dávali to dneska v tele na dvojce, a nějak se stalo, že jsem to po letech sjel. No a ? V přehršli neskutečně hnusnejch věcí co v telce dávaj, je Mazanej Filip taková jakoby rádoby klasika, která mi dala přesně to, co mi dnes chybí. Uspokojení, z dobře vykoukanýho filmu. A tímto či pod tímto dojmem to klíďopíďo hodnotím tak jak hodnotím, pánžto stačilo vypnout mozkovnu, zalejt myslivce megadáfkou Bakaláře, či Bakalářky ? Nu a po vlivem dojmu a alkoholového opojení jsem u toho někde v třičtvrtině usnul. Paráda. ()

milwaukee

"Jsem tady krátce. Plat vyhybkáře na horský dráze nebyl moc vysokej." Na chandlerovkách jsem vyrostl a tenhle druh humoru mi naprosto sednul. Takže dám čtyři hvězdy a všem ostatním hnidopichům doporučím, ať si voloupou banán nebo použiju železo sedm šest pětku :-) A budu střílet ze zadu, páč jsem hajzl. ()

maeb

Davam za 2* za snahu a par dobrych vtipu (Hanakuv odchod na konci), ale je treba rict, ze uz hodne dlouho jsem u zadneho filmu takhle moc nezival. Proboha, to uz neni nikdo schopen natocit PORADNY cesky film?! ()

Zdenda

Jen pár opravdu vydařených vtipů, spíše trapnost. Avšak poměrně mě zaujala stylizace či výprava. Na některé záběry byla radost koukat a kdyby se dali do některého vážného snímku například s mafiánskou tématikou (jo takovej Coppola:) tak by to byli naprosto bomba framy... ()

Narg

Geniální parodie, jedna z mála, která je skutečně vtipná. Možná jsem trochu ovlivněn tím, že miluju Sklepáky, ale i přesto pro mě Mazaný Filip zůstává jednou z nejlepších českých komedií. Ty hlášky jsou nezapomenutelné, strnulé Hanákovo podání Marlowa je boží.. mohl bych pokračovat - Dušek jako režisér, tisíce skvělých přirovnání, Macháček a Čtvrtníček jako gangsteři, Vávra jako policajt Kid, Štaindler jako psychiatr.. prostě GENIÁLNÍ :-) ()

kikulin

Vaska Marhoula si vazim jako cloveka (pro jeho nazory i "barrandovskou story"). Nakonec i jako novinare a obcasneho recesisty. Rezijni dispozice ale evidentne zatim nema. Obsadit, byt i do metaforicke role, takrka neherce Tomase Hanaka alias Phila Marlowea (Peter R. Hunt by to nechtel asi videt), je ponekud zbloudile. A jeste navic zpracovat kvalitne latku Raymonda Chandlera je obtizne az fatalni. Rad bych, ale neumim dat vic nez **. Tedy 30%. Vaclave, promin. ()

Soubi

Bavil jsem se jak u českého filmu dlouho ne. Hanák je cool a myslím, že se podařilo vystihnout i atmosféru let minulých. Vtip tam byl, suchý, ale byl :) ()

Vikinec

Je pravda, že hlavního hrdiny neustálé přirovnávání něčeho k něčemu bylo občas k ničemu. Tohle mohli pánové dopilovat. Jinak ale stylové studiové exteriéry, poměrně stylový Hanák a vtipný scénář. Jasné čtyři. ()

Mykhaluu odpad!

Jednou se to muselo stát... a poprvé se to stalo při sledování Mazaného Filipa... Tak nějak jsem čekal, že se převede vtipná hra Divadla Sklep, z níž hlášky kolovaly mezi námi prostým lidem i mimo hlavní město... A co se stalo vlastně poprvé? Poprvé mi bylo méně líto peněz vyhozených za vstupenku v Cinestaru, než svého života a času a raději jsme se zvedli a odešli (jako i jiní) ze sálu na procházku... Bylo v parku docela hezky... a ani hezké výtvarné zpracování Mazaného Filipa na tom nic nemění! Zoufalý pokus o vtipný převod, který vskutku dle mého naprosto nevyšel! Brrr! Tak tohle fakt ne!! P.S: Prognóza uživatele Oskar mě skutečně děsí!!! Nu, ještě, že můj svět se neskládá jen z filmů... zatím...?!? :-O ()

koblizny

Jedna * za zajímavé zpracování. Musím uznat, že některé scény se mi líbily. Celkově mi však film přišel dost mimo mísu, čert aby se v něm vyznal...aspoň já to tak vidím. Vůbec mě nechytl a v půlce jsem to vzdal. ()

vitac.

Hodnocení má film na ČSFD hodně rozhárané, já jsem se po zhlédnutí Mazaného Filipa zařadil do skupiny s pozitivním pohledem na věc. Sedí mi Sklepáci, suchý humor, kulisy a detaily (takhle objemnou ploskaňu bych taky uživil:)). Na čtyři to uplně není, ale dám je. Kdo se řídí jen zdejšími procenty, mohl by totiž nabýt dojmu, že film nestojí za to ani vidět, což vůbec není pravda. ()

brzozin

Tady se asi budu trochu odklánět od maintreamu, který tento filmařský počin hodil do koše, případně spláchnul do záchodu. Mně se Mazaný Filip líbil. Líbil se mi v divadle a líbil se mi (o něco méně) i na plátně. Netvrdím, že Sklepáky miluju, ale čekal jsem jejich styl a dočkal se ho. Přistoupíte-li k filmu jako k parodii, která záměrně přehrává do absurdit, budete se bavit. Tato absurdní fraška staví na své vlastní nesmyslnosti a v tom je téměř dokonalá. Myslím si, že nízké hodnocení pramení z nepochopení záměru filmu i jeho cílové skupiny. Jistě to nejsou fandové ponuré atmosféry originálního Phila Marlowa ani fandové ztřeštěných parodií jako je "Připoutejte se prosím" nebo "Spaceballs". Jedná se o film postavený na černém humoru a hláškujících hercích, kterým je detektivní linie v celku ukradená a o ni samotnou v zásadě ani nejde. Pokud bychom totiž od filmu očekávali smysluplnou parodii na detektivku, museli bychom objektivně uznat, že jde o totální slátaninu. Na to je tu příliš mnoho nelogičností a kotrmelců. Takové postavy jako je boss Perugini (Oldřich Kaiser) v jeho hudební scénce, popřípadě mlátička Macháček se skládací sekryou nemůže nikdo brát vážně. Je příjemné, že tato taškařice má sice absurdní, ale naprosto dokonale propracované charaktery postav, výbornou hudbu i kameru. I kulisovitě kýčovitá výprava jako by zapadala do rámce očekávání. ()

Týnidlo

Skvělá gangsterka. Skvělý provedení. Skvělá atmosféra. Prostě něco, co se mi zarylo do paměti. Jestli se nudíte, máte rádi filmy s komiksovými, parodickými a gangsterkovými náměty, Pavla Lišku (:D) a český humor, pak je to jen Vaše;). ()

GordonCZ

Na tento film se musím vždycky dívat jenom, když mám tu správnou náladu. Jeho pojetí a humor je totiž hodně specifický a tak je potřeba ho i vnímat. Hodně suchého humoru, hodně krimi film-noir, hodně parodie, hodně Sklepu. Až si někdy říkám, že hláška "všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka" komentovala spíš štáb při natáčení, než samotný filmový bar. ()