Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

quasar

Film je důkazem toho, že některé divadelní hry by měly zůstat jen v divadle. Pokud cílem tvůrců měla být trapnost, tak se film povedl. Trapně jsem se cítil celých čtyřicet minut, pak jsem televizi vypnul. A to jsem na to chtěl jít do kina! Sklepáci patří do divadla, v tom mě utvrdil jak tenhle ušmudlaný film, stejně jako díla Tomáše Vorla. To co na jevišti působí mezi herci, jejich vyblbnutí se, věčná nadsázka a kontakt s diváky přeci nelze tahat do filmu. Taky podle mě jediná zfilmovaná věc, která je podle mě od Sklepáků bezkonkurenční, jsou Mlýny, ale jen proto, že jsou právě divadelním představením (i s diváky) snímaným na kameru. Pražská pětka a všechny videoklipy jsou jiná kategorie a ty hodnotím víc než kladně. ()

hRob

Film, který na mě zapůsobil solidním dojmem. Nečekal jsem až takovou "stylovku" z gangsterského prostředí s velkou dávkou nadsázky a upřímně - zasmál jsem se a to ne jednou. I když má film spoustu hluchým míst a některé věci se táhnout až moc pomalu, spousta hlášek tyto chyby vykompenzují. ()

MartyMcFly89

Mám v oblibě většinu herců z tohoto filmu a mám rád atmosféru starých detektivek, které Filip tak úspěšně paroduje. Kdo má rád, ten tu najde dobrý Sklepácký humor, transformovaný do drsňáckých hlášek Hanáka. Pro něj je ta role jako stvořená, jeho pohled by mohl vraždit. Daly by se tu najít nedostatky, kdyby člověka nepohltila skvělá atmosféra filmu. ()

Bratr

Já tomu prostě nerozumím. Jak může mít Filip tak nízké hodnocení. Já si tenhle kousek užil jako blázen, smál se od začátku do konce a pouštím si ho v docela pravidelných intervalech pořád znova. Faktem je, že film noir je trošku silné pojmenování a popravdě nevím, jestli bych se měl snažit film do téhle škatulky zařadit, ale co nechápu je, že odkaz na Chandlerovky je tady vnímanej tak negativně. Já tuhle parodii hodnotím zkrátka hodně vysoko a herecká šroubovanost, kterou tu mnozí odsuzují, mi přišla hodně roztomilá a namístě. ()

gotham

Tak samozřejmě, Mazaný Filip vypadá spíše jako divadelní hra než celovečerní film, některé postavy a scénky jsou zbytečné, někdy až trapné, ani ta atmosféra noir zde není. Přesto Filipa hodnotím velice kladně, a to především pro styl jeho humoru. Je důležité si uvědomit, že Filip je parodie, a tak k němu také přistupovat. Mě osobně fascinují hlášky Tomáše Hanáka, mafiáni Macháčka a Kaisera, pan Brown Pavla Lišky, doktor Šteindlera či recepční v podání Boba Klepla. Komu se líbí drsný, suchý styl humoru s maximální nadsázkou a ironií a nevadí mu upovídané filmy, které dávají přednost před triky a exteriéry, tomu můžu Filipa doporučit. 80% ()

chrustie

Tenhle film sráží na kolena slabou, křehkou a pracně budovanou pověst českého filmu. Něco takového přece snad nemůže nikdo myslet vážně. ()

Seev

Zdá se, že filmu zdejší fanoušci nerozumí, je pro ně záhadný. Na to si půjdu dát svou denní skleničku. ()

IQ.89

Mám hodně rád cynický postřehy originálního Phila Marlowea, ale ten českej je ještě o třídu charismatičtější. ()

cguio

Nevim proč, ale Tomáš Hanák je mi velmi nesympatický a to se možná odrazilo na mém hodnocení. Některé vtipy jsou povedené, některé méně, ale na Česko je to nadstandart. ()

Hruskovice

Na český poměry výjimečná parodie na noir-gangsterku. Bavil jsem se jako malý děcko na cirkuse. 3,55/5 (ps: jen nechápu, když je někdo konečně zajímavý, originální, baví a je to Čech, proč není divácky oblíbený... škoda třeba by se V. Marhoul rozhodl natočit další slušné dílko) ()

koza3

Svoje ultimátní hodnocení musím po letech snížit, protože ten film dost zestárnul a stejně tak jeho břitký humor. Pořád tam bylo pár ultra vtipných gegů, ale už jsem se za břicho nepopadal. Některé scény (např filmové natáčení exotické Asie) byly navíc zbytečně dlouhé a připravovaly si půdu na jeden vtip, což ve finále spíše uškodilo. Pořád je to pecka a Hanák je excelentní, ale na total pět hvězdiček to prostě není. ()

ZHODNOTITEL

Fantastický film s českými herci v "amerických" kulisách. Skvělé vyznění a v našem prostředí prakticky nepoznané. Každý z herců doslova vynikal. Člověk si až říká, kdyby naši herci hráli v Americe, tak by to museli být hvězdy. Vilma Cibulková geniální. ()