Orka zabiják

• USA Orca: Killer Whale (více)

Vraždiaca veľryba je jedno z najinteligentnejších živočíchov na svete. Podobne ako ľudia má jedného druha a ak mu človek ublíži, kosatka si to zapamätá a je viac jako isté, že sa bude chcieť pomstiť. Kapitán Nolah (Richard Harris) má na svedomí veľrybiu samičku aj s očakávaným prírastkom. Mŕtvu kosatku vyplaví more na breh a Rachel (Charlotte Ramplingová) i ďalší ľudia Nolana upozorňujú, že ho čaká odplata. A skutočne nahnevaná veľryba sa často ukazuje pri brehu, aby neskôr zničila ukotvenú loď a jasne dala najavo, že to nie je koniec. Aj Nolan si při pohľade na jej vytŕčajúcu plutvu začína uvedomovať, že kosatka ho bude hľadať, číhať, loviť a prenasledovať nemilosrdne a neľútostne s jedinou myšlienkou odplaty krížom cez moria, nehľadiac na čas ani na rôzne prekážky. Má Nolan šancu zbaviť sa večného prenasledovania tým, že odstráni svojho prenasledovateľa? Podarí sa mu to? (oficiální text distributora)

SOLOM.

Musím říct, že tento film se v době natočení snažil těžit na úspěchu Čelistí. Podle některých se to povedlo, podle jiných vůbec. Mně osobně tento film velmi zaujal a patří hned po již zmíněných Čelistech k nejlepším filmů, co se zvířecí tématiky týče. Již v útlém dětství jsem si Orcu zamiloval a dodnes se k ní rád a často vracím. Již samotný úvod diváka okouzlí nádhernými podvodními záběry a to nejenom na samotné kosatky. Tvůrcům se však kromě toho podařilo do tohoto filmu přenést i dosti pochmurnou a místy až dojemnou atmosféru. A právě ona se ukázala býti tím nejvhodnějším stavebním kamenem, pro pevný základ kostry samotného příběhu. Smrt samice může mít pro slabší povahy neblahé účinky, ale bylo potřeba diváky zasáhnout co nejcitlivěji hned v úvodu, aby se dokázali co nejlépe vcítit do „mysli“ pomstychtivého samce (pokud to tedy vůbec jde. A to hlavně proto, že postava kapitána Nolana asi moc lidem po chuti nebude. Rozhodně to není žádný sympaťák, což ovšem neznamená, že i on si nenašel nějakého toho příznivce. Souboj „Davida a Goliáše“ tak mohl začít a divák byl svědkem stupňující se agrese samce, který díky své inteligenci systematicky ničil nejen rybářské městečko, ale především psychiku svého soupeře. Zda by to bylo skutečně reálné, to musí každý posoudit sám, nicméně ve filmu je jak známo, dovoleno vše. Když k tomu navíc připočítám skvělou závěrečnou třetinu, byl jsem nadmíru spokojený. Navíc zde musím ocenit i velice slušné herecké výkony a především podmanivý hudební doprovod Ennia Morriconeho. 80% ()

Karamanlis

Inšpirácia úspešným Spielberovými Čeľusťami je tu síce jasná, ale aj napriek tomu je Orca pozoruhodným, silným filmom. ()

ARI50

Už je název budí očekávání které jsem dostal v malém měřítku a tak si myslím že že bude další šance a třeba změním názor zatím si myslím že dobrodružná výprava je málo využitá. ()

mm13

Orca je sviňa! Celý film je strašne pritiahnutý za vlasy, ale akýmsi zázrakom to funguje tak, že akonáhle je na scéne kosatka, plne tomu veríte. Na Čeluste to čo do napínavosti nemá (ako by aj mohlo!), ale pomstychtivá kosatka nadaná "parainteligenciou" je sama o sebe mnohonásobne hrozivejšia, než nejaký zblúdilý prerastený žralok. ()

Kimon

Zase jeden film, který dělá z diváka blbce. Msty chtivá kosatka v tomto filmu byla opravdu nevšedně inteligentní. Vědomě vytrhne benzinové potrubí a následně shazuje zapálenou petrpolejovou lampu, čímž způsobí lidskému tvoru velké ztráty. A to závěrečné "pohrávání" se zlým lidským tvorem, .... to mě dorazilo. Probůh, už dost takových tupých a omezených filmů!!!! ()

corpsy

Áno, produkt, ktorý vznikol vďaka ČEĽUSTIAM. Je však po technickej stránke veľmi kvalitný a má aj niekoľko silných momentov. 4* by už ale boli odo mňa veľa. ()

curunir

,,...KOMU MYSLÍTE, ŽE NA VÁS ZÁLEŽÍ? ĽUDOM ALEBO RYBE?" __ Na Orku som bol už dlhší čas veľmi zvedavý a tak som jej pozretie veľmi privítal. Inšpiráciu Spielbergovou ,,Pažravou rybou" by som nechal tak, tu je dôležitejšie, že v tomto prípade sa tvorcovia v mnohých veciach vydali úplne iným smerom a to je rozhodne plus. I keď aj tu je ,,hlavný hrdina" riadna sviňa, teda vlastne kosatka, za jeho zlobu môže človek. Postupom času je síce ťažko rozlíšiť či je kladná postava Richard Harris alebo ryba, z hľadiska morálnych princípov však určite každý viacej fandí jej. Tieto aspekty sa vo filme veľmi pekne premiešavajú, škoda len, že scenár nie je viacej duchaplnejším a všetkým mýtom vypovedaných o kosatke rozhodne netreba veriť. Samotní herci sa snažia ako vedia, Harris mi však občas prišiel ako taký trubiroh čo toho veľa nevie ani vo svojom remesle, zato ma však potešil Will ,,Náčelník" Sampson. Občas škrípe aj tempo, kde je vo výsledku 88 minút viac než postačujúcich, dokonca by som takých 10 min. kľudne ubral pre väčší spád. ,,Willy" a Morricone s prenádherným ústredným motívom však šlapú na plné obrátky. Ak by to bol film môjho detstva tak tú 1* pridám, takto mám však nutkanie ostať vo vlnách priemeru, no prebudil vo mne túžbu si po rokoch pripomenúť skutočnú klasiku - Bielu veľrybu. (51. komentár k filmu) ()

ConanVJ

Pěkně natočený filmek o kosatce, která se mstní za smrt své družky a potomka. Dříve to pro mě sice bylo víc děsivější, atmosféričtější, ale i tak je to po tolika letech film, na který se v klidu kouknout. Za mě 60% :) ()

ledzepfan

Ano, Orca se sice veze na Čelosťoidní vlně popularity, ale kupodivu jde o film pracující s naprosto jinými principy a motivy. Tísnivá a temná atmosféra a nečekaná mnohovrstevnatost jsou něčím o čem si Spielberg, se svou dobrodružnou show pro celou rodinu, může nechat jen zdát. Scénář pracuje s motivy viny, pomsty, stínů minulosti, přijetí zodpovědnosti za své činy atd. tak soustředěně, že divák bez problémů skousne, že občas něco hapruje v technikáliích. Tím spíš když režie dokáže navodit pocit až snové logiky kdy to všechno může být jen univerzální metaforou lidských strachů, selhání a hříchů. Celé je to bolestivé, tragické, absurdní, bezvýchodné a plíživě to graduje k nevyhnutelnému. Morriconeho hudba jen podtrhuje osudovost celého příběhu, který není nic dlužen ani těm nejsilnějším špageťárnám. Harris a Ramplingová perfektně sedí do svých nešablonoidních a nečernobílých postav.. Prostě síla.. Jedinou závažnější vadou na kráse toho celého (a důvod proč demonstrativně nedám, jinak zaslouženou, plnou palbu) je vědomí, že film evidentně pracuje s Kosatkami z vodních světů (a všemožných jiných "delfinárií) které byly (a pořád jsou) pro kosatky jednou velkou mučící mašinou. ()

fragre

Kdysi dávno viděl jsem film tento v kině, a tehdy jsem jsem ani nedutal, když ďábelská kosatka (evidentně chytřejší než běžný námořník) páchala své dílo pomsty. Bohužel po všech těch letech toto dílko dosti zestárlo. Ani by nevadilo, že se přihřívá na úspěchu Čelistí a exploatuje motivy z Bílé velryby, ale to jak je to naivně a smrtelně vážně zahráno, to dnes až hraničí s nechtěnou parodií. Tak asi jediným originálním vkladem zůstává ten ekologický nátěr. Za rajcovní vědeckou pracovnici v podání Charlotte Rampling, která mi pevně v mysli utkvěla již při prvním shlédnutí, přece jen slabé 3*. ()

blackrain

Další film, který se snaží navázat na úspěch filmu Čelisti. Příběhu o gigantickém zabijákovi jsem nedávala skoro žádné šance. Přece jenom je tu spousta podobných, co nedopadly příliš dobře. Takže, moje překvapení bylo obrovské. Požitek z filmu dovršil hudební doprovod od Mistra Morriconeho. V jeho případě se jedná o silný zážitek. ()

Žralok

Jedná se o jistou variaci na Bílou velrybu s prvky z Čelistí. Ale zde to kupodivu ani tak nevadí a docela to tam sedne. V hlavní roli se tentokrát představí Kosatka Dravá. Nazývaná též Zabijácká velryba nebo Orka. Prostě Willy drobet jinak ;) Právě podobnost s filmem Čelisti tomu filmu dost ubližuje. Ačkoliv je to právě jeden z mála snímků po Čelistech který se nesnaží je kopírovat. Nejedná se o jeden z mnoha plagiátů žraločí kultovky. Kapitán Nolah zabije březí samici. Její druh to celé bezmocně sleduje. Všichni Nolaha varují že Orka je velice inteligentní a má pevné sociální vazby. Tudíž je více než jisté že přijde odplata. Ten tomu nejdříve nevěří ale kosatka na sebe nenechá dlouho čekat. Brzy se snaží kapitána vylákat na otevřené moře k rozhodujícímu souboji. Nolahovi brzo dochází že jediný způsob jak se tohoto démona zbavit je přistoupit na jeho hru a střetnout se na život a na smrt se zabijáckou velrybou. Konečná konfrontace může začít. Kdo na konci bude stát jako vítěz u těla poraženého soupeře ? ()

kaylin

Nechci tvrdit, že je snímek „Orka zabiják“ vyloženě skvělý, protože není, je v něm hodně neoriginálního a je v něm dost, co kopíruje „Čelisti“, alespoň v tom, jak jsou některé scény rozvrženy a natočeny. I tak jsem se ale při sledování koprodukčního filmu „Orka zabiják“ nenudil, měl jsem pocit, že tohle je fajn béčko, u kterého by se měl divák primárně bavit. A pak se možná i trochu zamyslet. ()

Desperado

Pomstychtivá kosatka? Čo si už filmári nevymyslia, len aby pritiahli senzáciechtivých divákov? Nebudem prekvapený, keď nabudúce uvidím horor o psychopatickej sasanke. No, divme sa, ale ono to vôbec nie je také zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá. A vôbec mi neprekážal fakt, že tvorcovia sa nielen inšpirovali legendárnymi Čeľusťami, ale ich aj vykrádali. Predovšetkým tu musím pochváliť hudbu, ktorá presne vystihuje tú skľučujúcu atmosféru. A budúci predstaviteľ Dumbledora Richard Harris bol tiež skvelý, veril som mu tú prehlbujúcu sa frustráciu a beznádej. Aj tak by som nabudúce privítal, keby Hollywood už toľko nepúšťal fantáziu na špacír, keďže na poukázanie, aké sú kosatky emocionálne založené a inteligentné, sú rozhodne lepšie dokumentárne filmy a na vystrašenie diváka kadejakým tvorom sú zas lepšie horory. Pretože považovať tento film za drámu, aj keď sa v mnohých chvíľach tak tvári, by bol zlý žart. ()

YURAyura

5/10 Pres jiste usmevne nesmysly o moc zajimavajsi snimek nez originalni Celisti. Kapitan Achab Harris si ukousl az moc velke sousto. I kdyz stejne jako kytovec, ja Bo Derek zeru! :) Ta debilni psychologicka linka s doktorkou a kukaccim indianem byla dost otravna, divat se na to dalo. Neustale dvojprojekce, jak kosatky v akvaparku neustale vyskakuji a kropi divaky vodou byly k smichu, teda k placi, ale asi uz mi mekne mozek a docela se mi to libilo. ()

Fanucci

Napínavé, skvěle natočené, úžasná hudba Morriconeho a výborný závěr. Jen místy filmu scházel trochu větší spád, tempo. Celkově jde o vynikající snímek - 90%. ()

mahler

Kapitánu Achabovi bylo řečeno - že mstít se na němém zvířeti kterého vede pouhý instinkt - je rouhání. Ze strany zvířat by si člověk zřejmě pomstu zasloužil ... za to co jim provádí, ikdyž to třeba není zlý člověk jako kapitán Nolan, zločin si žádá trest. Vynikající hudba, Richard Harris a nádherní tvorové kteří jsou schopní stejné lásky jako člověk. Krásný film. ()

ilemas

V mládí můj velmi oblíbený film s působivou hudbou, viděno z dnešního pohledu docela nuda, zůstává jen nostalgická vzpomínka. ()

balba

Výborně udělaný snímek.Určitě velké sympatie diváka jsou na straně nešťastného kytovce.Film drží v napětí a má několik dobře udělaných scén.Nejlepší je určitě ta , kdy se zoufalý samec snaží usmrcenou družku udržet na hladině a oživit jí.Výborná hudba E.Morriconeho. ()