Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Kadas97

Atmosférický horor od majstra hororových filmov Johna Carpentera, sprevádzaný výbornou hudbou. Po pozretí som pochopil, prečo je film kultová záležitosť. 8 z 10 ()

tompaulman

Přítelkyně nikdy neviděla horor a chtěla se na nějaký podívat, tak jsem zabrousil do zdejších žebříčků a vyfiltroval si top horory. Jelikož je dnes Halloween, padla volba na tento počin z roku 1978. Bohužel jsem nepochopil, proč je tato věc tak vysoko hodnocena. Dialogy jsou vesměs tlachání o ničem, herecké výkony rozhodně nenadchnou. Pořád jsem tak nějak čekal, kdy se začne něco dít, až najednou stopáž byla na hodině a 10 minutách. Přítelkyně usnula, já jsem se smál, místo abych se bál. Závěrečných 20 minut vypadalo tak, jak jsem očekával od celého filmu, ale to už bylo trochu pozdě. Sotva průměr. ()

Biopler

Mňa z filmu zaujal hlavne hudobný motív. Výborná Carpenterova práca v tomto odbore. Ináč sa nezaprie béčkový feeling a hlavne až stupídne správanie hlavnej hrdinky. Akoby si viackrát povedala, že nechce zneškodniť vraha, ktorý jej číha na život. Ďalšia blamáž je v postave psychiatra, ktorý je tak zle využitý ako aj bezcieľna práca polície. Na poli réžie v budovaní atmosféry chcem Carpenterovi vytknúť, že to španoval a španoval, až sa hustota vytrácala s každým ďalším zaváhaním Michaela Myersa. Na obstojný pocit mu tak pomáhala skôr už vyššie spomínaná hudobná stránka. ()

TheSompeque

Opět klasický horor, zakladatel žánru "slasher," do kterého spadá i Pátek 13. Objevují se tu stejné prvky; cápek, co má potřebu vraždit, mladí zoufalci, co myslí jen na koitus a kvalitní soundtrack. Já se bavil, ale těžko říct, jak to bude u dalších dílů. Snad to nebude kvalitou nahodilé jako právě zmíněný Pátek. ()

Kingjiri

V osmdesátejch letech určitě bezvadná žánrovka. Bohužel se ale zub času podepsal zejména v první polovině, kdy je tempo vyprávění hodně pomalý a Meyersovo spontánní objevování a mizení začíná brzo z efektní podivaný přecházet v nudu. Postrádal jsem taky nějakej hustej příběh ohledně vzniku Meyerse jakožto vraždícího psychopata (jak bych si to přestavoval, naznačil remake Roba Zombieho) a na scénách s psychiatrem bych ještě hodně zapracoval. Originálu se ale rozhodně nedá upřít místama hodně povedená atmosféra, legendární Carpenterova hudba nebo zručná filmařina. Škoda, že bylo nutný na Michaelovo vražedný řádění a s tim spojený svižnější tempo čekat tak dlouho, tři hodně silný hvězdy. ()

Eduardo

Keď som odchádzal z Halloween 2018 (môj prvý videný Halloween), tak som si hovoril "Carpenterova jednotka určite bola hororovejšia". A zo začiatku to aj vyzeralo dosť nádejne. Úvod točený z pohľadu mladého Myersa dobre fungoval, jeho nočný útek z blázninca tiež správne atmosferický a ešte aj tie jeho denné prenasledovačky boli správne napínavé... ale v druhej polovici to nejak stratilo tempo, začal som sa neskutočne nudiť a v driemotách som ledva čakal, kedy sa to konečne poriadne rozbehne, ale furt sa to len vlieklo ako taký sopeľ. Na druhú stranu som ale viac ocenil kvality Halloween 2018, kde je proste viac brutality, má to lepší spád, Myers tam zmasakruje podstatne viac obetí a celé to proste oveľa lepšie fungovalo. Pre mňa zatiaľ najslabší Carpenterov film, ktorý očividne nezostarol tak dobre ako jeho majstrovský The Thing, alebo In the Mouth of Madness. Slabé 3* ()

Torgal

Nejdem rozporovať historický význam filmu, keď sám defacto definoval žáner slasheru. V tej dobe to mohla byť novátorská pecka, no treba sa pozrieť pravde do očí, dnes už nemá čím ohúriť. Na filme veľmi cítiť miniatúrny rozpočet, tempo je veľmi pomalé a samotné vraždy (s ktorými sa čaká až do poslednej tretiny) vyzerajú z dnešného pohľadu svojím amatérskym spracovaním trochu úsmevne. Navyše prekreslenie Michaela Myersa je takmer nulové - netuším prečo vraždí, prečo si vybral práve tieto obete - viem len že je z nešpecifikovaného dôvodu načisto zlý. Atmosféra je ale stále veľmi slušná, za čo vo veľkej miere vďačí legendárnemu hudobnému motívu. 6/10 ()

Hpatrik

Carpentrova legendární děsivá hudba ve všech možných variacích, nápaditá kamera a spousta napětí. První dvě třetiny filmu jsou výborné, pak to trochu sráží, a to hodnotím očima současného diváka, nelogické a zmatené chování postav a trošku prodaný závěr. ()

geek.ondra

Jeden z nejlepších hororů historie a klenot slasherové éry. Carpenterův opus magnum který skvěle kombinuje brutální vyvražďovačky a poctivou hororovou atmosféru. 8,5/10 ()

Razzor_82

"Černýho chlapa nemůžeš zabít." Klasika a stavební kámen na filmovém poli Slasher žánru. Ikonický psychopat v masce a statečná Jamie Lee Curtis. Carpenter se tady doslova vyžívá v záběrech. Díky kameře z pohledu vraha a hudbě dokáže v divákovi probudit skutečné napětí a strach. Po mnoha letech si snímek stále drží tísnivou atmosféru. 7/10 ()

kondor77

Hororová klasika s legendárním zabijákem a hudebním motivem, kterou dnes kvůli tempu a akci spíš ocení starší publikum (ale mohu se mýlit). ()

Gardenboy

"Poznal jsem ho před patnácti lety. Řekli mi, že je úplně prázdný. Žádný rozum, žádné svědomí, žádné chápání. Ani nejzákladnější rozlišování mezi, životem a smrtí, nebo dobrem a zlem. Setkal jsem se s šestiletým chlapcem s prázdnou, bledou tváří bez emocí a s těma nejčernějšíma očima. Očima ďábla. Uvědomil jsem si, že to, co se skrývá za jeho očima, je čisté zlo." no paráda ... pamätný preslov, ktorý bol citovaný ešte aj o sedem dielov neskôr. Nemôžem si pomôcť, ale tento film prekonal moje očakávania. Je to vyvražďovačka, ale poňatím, budovaním napätia, nadčasovým technickým spracovaním, je toto právom považované za klenot kinematografie a kultovú snímku, nie len z oblasti hororovej, ale z oblasti filmárčiny. Tento film rozpútal celú sériu Helloween filmov, ktorých bude v roku 2006 už 9, no ani jeden z nich neprekrocil kvalitu tohto natočeného majstrom žánru Carpenterom. Aspoň sa obtreli o neho Helloween 2, adrenalínový Helloween h20 (7) a tak trochu aj Helloween 4 : Return of Michael Myers. Ostatné mu robia hanbu. Ináč páčilo sa mi, že z celej série snaď len tu vidíme tvár MM - aj keď je to hneď na začiatku, aj keď je v tom čase ešte len 6-ročné dieťa. Je to okamih, ktorý som hľadal asi tak ako francuzak Muldera a Scullyovej v Aktoch X :D 13.11.2007: oprava odhaleného MM vidime potom este v zaverecnej slasher scene - masku mu strhne samotna Laura Strode. Záver valcuje ... este aj po 30-tich rokoch :). Uz len pren dviham hodnotenie na 5* ()

Martin79

Naprostá klasika. John Carpenter vynikající režijně i hudebně. Jamie Lee Curtis super. Michael syrově dokonalý. A ta atmosféra ta atmosféra ! Totéž s atmosférou se povedlo i ve Věci, ale tohle je první ! a jediný Halloween always. No co víc chtít ! ()

joeko13

Parádne tajomná atmosféra, dobrý dej, žiadne zbytočné vraždy, proste stará dobrá klasika, ktorá ma nesklamala, ba dokonca ma potešila. :) ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)