Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

RomanBond007

Neviem ako toto môže byť klasika žánru, tak dlhý a nudný film som už dávno nevidel. Plno negatív od atmosféry, cez scénar až po hlavné postavy, nechápem ako niekto môže dať tomu filmu 5 hviezd. Obrovské sklamanie, tešil som sa na poriadny horor, ale toto ... oveľa väčšie sklamanie ako Mlčanie jahniat. Pár dobrých scén na konci, ale to je akurát všetko. 25%!!! ()

Richie4422

Určite nejdem brať tomuto filmu status kultovej legendy, ale mňa pôvodný Halloween až tak veľmi neoslnil. Nechápte ma zle, atmosféra tu je, natočené kvalitne to je, ale bez ohľadu na dvojku, jednotka je proste prázdna. Veci sa tu jednoducho dejú, z ničoho nič vraždiaci chlapec, únik, udychčaná sledovačka počas celého filmu. Žiadne doplnenie, dovysvetlenie, žiadne silnejšie scény. Nič, čo by dokázalo prehĺbiť vzťah k postavám- či už negatívny alebo pozitívny a k samotnému filmu. Občas si doktor hodí repliku o zle v chlapcovi a toď je vše. Jednoducho prázdnota a bohužiaľ v niektorých momentoch aj nuda. Áno, je to dôležitý film, je to kult, je to stará klasika, ale aj tak som očakával viac ako atmosféru a schovávačku za kríkmi počas celej hodiny a desatich minút. Napríklad remake od Zombieho mal minimálne v týchto aspektoch navrch oproti originálu. Človek tam "cítil" zlo a prečo je zlo. Tu nie. Sorry. ()

Pesamenteiro

Partu mladých, pohledných, průměrně inteligentních lidí obtěžuje zlý, nelítostný, maskovaný muž. Přestože se nejedná o první slasher, nýbrž je pouze jedním z prvních, jeho šablona se uchytila a nový subžánr byl na světě. Na jedné straně se Carpenter snaží o komornější pojetí, méně hrdinů, minimalistické, rychlé a chladné vraždy, v druhé části minimum dialogů, minimalistickou hudbu, avšak na straně druhé vetkl Myersovi už tady téměř nesmrtelnost, své hrdiny obdařil schopností chovat se při nebezpečí jak absolutní pitomci a do toho se minimálně 15x opakuje situace, kdy se postava dívá do dáli, zatímco Myers stojí zlověstně opodál - což nechápejte prosím špatně, tyto sekvence, kdy je leknutí dosaženo pouze expozicí dvou postav považuji za jedinou přípustnou formu "lekaček" ovšem co je moc, to je příliš. Ale i přes ten velký rozpor mezi oběma stranami je tenhle film legenda. Legenda zasloužená, fungující, děsivá. BTW: Shadwellův komentář zde je jedním z nejbizarnějších blbostí, kterou jsem kdy na ČSFD četl, gratulace. ()

Gaggi

Vhodná doba (v tomto žánri ) na prekonanie Carpenterovho diela už uplynula a z nízkorozpočtového filmu sa stala KLASIKA. Napínavá atmosféra filmu s Myersovou bielou maskou vytvorila na mňa ohromný dojem a čerešničkou na torte je „halloweenska“ hudba, ktorú tiež zložil Carpenter. Fanúšikom Michaela Myersa som už dlhé roky a musím povedať, že ani s odstupom čase nestráca toto dielo na kvalite. Taktiež odporúčam aj: Halloween: 25 Years of Terror. ()

johnny_vasku

Tolik přeceňovaný film jsem už dlouhou dobu neměl čest vidět. Prazačátek slasher žánru, prazačátek naprosto stupidního chování postav, jež je v tomto snímku vyhnáno ad absurdum, musel jsem se ujistit, zda jsem v popisku nepřehlédnul slovo komedie (na lékaře číhajícího několik hodin za keřem nejde reagovat jinak než WTF?) a také prazačátek vraha s trojicí nadpřirozených schopností: teleportace, nadlidská síla a nesmrtelnost (druhé WTF!). Za jeden z mála kladů považuji Carpenterovu hudbu, která snímku dodává alespoň jakousi zlověstnou auru. O dva roky mladší Pátek třináctého se mi v tomto ohledu jeví jako o třídu lepší film. 30 %. ()

uprchlice

Můj favorit číslo jedna je "Halloween" z roku 1978. Je to klasika všech klasik. Seznamujeme se zde s mladičkou Jamie Lee Curtis, která v té době startovala svojí horrorovou kariéru. Později se jí díky úspěšným rolím v horrorech začalo přezdívat "královna křiku". Zahrála si mimo jiné i v úspěšném pokračování "Halloween 2". Poté v "Halloweenu po 20 letech" a neméně úspěšném "Halloweenu: Zmrtvýchvstání", kde také jednou provždy její role skončila a definitivně se zde rozloučila s Michaelem Myersem... Nebo Michael Myers s ní? Kdo ví. Každopádně bych se ráda vrátila na začátek, kde to všechno začalo. Film neobsahuje bůh ví jaké násilí či hektolitry krve, ale v divákovi pouze vyvolá silné nutkání vzít deku a schovat se pod ní. Michael Myers je v tomto geniálním filmu, tak strašidelný, že i nejotrlejsi divák a hororový fanoušek (to především) se bude bát, i kdyby jen trošku ;-) Díky mrazivé hudbě a faktu, že film slaví 36 narozeniny (čím starší film, tím líp, jelikož nové horrory přežívají díky počítačové krvi a milionkrát se opakujícím ději), divák zkrátka neodolá a podívá se alespoň na začátek, i kdyby film měl v polovině stopáže vypnout za jeho až příliš velkou strašidelnost. Zkrátka tak legendární film, vzniklý 4 roky po úspěšném a vlastně začínajícím podžánru slasher "Černých Vánocích", by neměl chybět žádnému hororovému fanouškovi. John Carpenter je skvělý režisér a nebýt jeho, tak Michael Myers neožije a nenaservíruje nám tolik krvavé zábavy, jaká se už táhne v hororové branži pěknou řádku let ;-) ()

DannyBurino

Nejsem příliš fanda hororů s nesmrtelnými, nemluvícími vrahy u niž nám moc neřeknou proč jsou nesmrtení, ale tenhle film je skvělý. Skvělá hudba, atmosféra a celkem i Michael byl dobrej ( většinou ). Loomis byl zajímavej a moc rád bych slyšel víc těch historek. Do ted mi nedává smysl proč zabíjel ty lidi ( až na to proč se snaží zabít hlavní postavu, to se vysvětlí v druhém díle ) a proč je nesmrtelný, ale je to skvělý film ( hlavně ta znělka ). ()

Standey

Tady máme důkaz, že i 40 let stará klasika bez problémů strčí do kapsy leckteré dnešní efekty napráskané horory. Super soundtrack a hustá atmoška. ()

Armat-M41A

Respekt před klasikou žánru ale na více než 3 a 1/2 to nevytáhnu. Asi to není film mojí generace abych mohl náležitě ocenit jeho kvalitu. Není možné aby klasika mohla tak rychle vyčpět a hrůza chvílema působila až tak komicky. Každopádně ta hudba je definice Halloweenu stejně jako: Tára, tára .... definuje Jaws. Za to velká a upřímná pochvala. ()

finkie

Moje hodnocení bere v potaz i historický význam filmu. Carpenterův Halloween z roku 1978 zestárnul, ne že ne. To, co dnes působí jako beznadějně vyvařené klišé, které jsme viděli stokrát jinde a často lépe, mělo nejen před čtyřiceti, ale ještě před nějakými dvaceti pětadvaceti lety nesrovnatelně větší kouzlo. Děj je primitivní až běda a plyne pomalu dál bez jakéhokoli náznaku invence či překvapení. Scénáristická bezradnost je nejvíce poznat na impotentním průběhu pátrání po Michaelovi. Obzvláště zde vyniká doktor Loomis, který půlku svého partu stráví na čekané v křoví. Vraždy jsou místy natočeny s ještě větším neumětelstvím než v o pár letech mladším Pátku třináctého, což je smutné (řeč je tedy o vraždách nožem, pokud Michael mordoval své oběti například telefonní šňůrou, byl jsem spokojen). Mentálně retardované oběti (i sama Laurie vynikala spíše vytrvalostí a štěstím než chytrostí) patří k žánru, ačkoli starší před-halloweenské horory na tom bývaly v tomto směru mnohdy lépe. Taky je těžké přeslechnout silně výchovný podtón poplatný morálce amerického maloměsta. Michael je vlastně takový naštvaný taťka, který přišel nařezat zlobivým dětem: tu za předčasný sex, tu za pití alkoholu a kouření, tu za nepřístojnou nahotu. Pár věcí potěší i dnes - šikovně budované napětí v denní části se stalkujícím Michaelem, krásný záběr na uprchlé chovance léčebny v bílých mundúrech, náhrobek v ložnici a samozřejmě hudební motiv. ()

pencho

Prakticky nic moc, ale je to klasika a není tam přehnaně a nereálně moc akce jako v novodobých filmech tohoto typu. ()

Feacher

Po delší době jsem dostal chuť na nějakou tu horovou klasiku a prst v seznamu skončil u tohoto filmu. Dobře je na něm vidět, že k vytvoření děsivé atmosféry nejsou potřeba žádné paranormální jevy, potoky krve nebo převratné efekty. Stačí jeden psychicky narušený zabílený muž, geniální hudba a super horor je na světě. Od začátku tu bylo to napětí, které se stupňovalo a stupňovalo až vyvrcholilo a přiznávám se, že jsem chvíli byl docela naštvaný, že stačila jedna jehlice a je po všem. Nicméně zvrat 1, zvrat 2 a finální zvrat, který je sice z logiky věci zarážející, nicméně třeba nějakým záhadným "zlým" způsobem možný. Když už nic, tak je zde vytvořen ideální podklad pro dvojku, na kterou si snad najdu brzy opět čas. 95%! ()

JB001

Jsem asi jeden z mála kdo tento film nikdy neviděl. Až teprve dnes. A přestože horory nepatří k mým oblíbeným žánrům, tak tohle se mi líbilo moc. ()

van Lumineux

Opravdová paráda, která vyvrací představu o slasherech coby "nižším žánru". Při srovnání např. s nesrovnatelně horším a zastaralejším "The Fog" (přitom o dva roky mladším) vysvitne, jak skvělý a nadčasový klenot tu vznikl a v jaké neopakovatelné formě se tvůrci tehdy nacházeli. Je až neobyčejně krásné, jak tu funguje práce s osvětlením či kamerou obecně a jak úchvatná nálada díky tomu vzniká. Donald Pleasance naprosto vynikající už díky typově skvěle napsané roli, Curtisová taktéž - oba táhnou film daleko lépe, než jsem si myslel, a nelze jim nic vytknout (v The Fog je Curtisová naopak naprosto nezajímavá!). Tajemno prakticky neklesne pod konstantní maximum, na němž se většinou pohybuje, a to i díky dobře promyšlenému návrhu Myersova vzezření. Hudba jednoznačně vrcholem a neopomenutelným prvkem filmu, už jeho úvodní obrazovku pozdvihne na úroveň perfektní zlověstnosti. Lze ji v jednotlivých scénách opakovat do zemdlení a stále budí požadovaný svěží dojem, což je nejlepším příznakem její dokonale účelné konstrukce. Ve třech čtvrtinách filmu dochází dech z hlediska tempa, ale všechny ostatní aspekty i tehdy fungují krystalicky čistě, a proto to nevadí. Finále opět nemá chybu a zařízne se hluboko do paměti. Můžeme přiznat určitou nekomplikovanost příběhu a dialogům, ale čekat něco jiného je nepochopením pravidel žánru, který se tímto filmem vlastně zrodil a rovnou v nejlepší možné podobě, po které přichází spíše paběrkování, napodobování a různé méně vyšperkované až sériové, nehodnotné klony. Čili si myslím, že je nutné přistoupit na hru, která je tu rozehrána, protože mnozí kritici evidentně vyžadují po pěnkavě žábry a haní samotný koncept slasheru jako takový. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)