MilesTeg

Veterán Války v Zálivu Jack Starks (Adrien Brody) trpí poruchou paměti a když je obviněn z vraždy, je pro svou „nepříčetnost“ poslán na léčení do blázince. Tamní doktor Becker (Kris Kristofferson) má zvláštní metodu, jak u takového pacienta probudit ztracenou vzpomínku - spoutat do svěrací kazajky, nadopovat léky a zavřít do boxu márnice, samozřejmě bez chlazení. Kromě útržků potlačených vzpomínek se však v klaustrofobické tmě před Jackovýma očima objevují obrazy z dějů, které nikdy neprožil. Tyto děje jsou natolik komplexní, že nejdou odlišit od reality. Rozhodně jsou však příjemnější než blázinec a navíc jdou přímo ovlivňovat. Jenže se v nich píše rok 2007 a je tu spousta dalších podivných souvislostí. Nabízí se přímé srovnání s Gilliamovým filmem 12 opic - prostředí blázince, podobný způsob cestování v čase, vývoj vztahu dvou hlavních postav Jacka a Jackie. Jen se místo do minulosti vydáváme do budoucnosti a Jack se aktivně snaží ovlivnit svůj osud. Na rozdíl od 12 opic však tvůrci Svěrací kazajky neumí tak dobře pracovat s časovými paradoxy, jsou zde příliš jednoduché a občas nelogické (jenže co byste chtěli po časových paradoxech, mají svou vlastní logiku). Do popředí se tak dostává spíše osud Jacka Starkse a jeho dobrácká důvěřivá povaha, která ho zavádí hloub a hloub až na dno společnosti, mezi duševně choré zločince. Vlastní však odzbrojující úsměv smutného klauna, kterým obměkčí a později okouzlí Jackie Priceovou (Keira Knightley) a vlastně i doktorku Lorensonovou (Jennifer Jason Leigh). Ty mu pomohou najít způsob, jak zachránit několik potřebných nebo jemu blízkých lidí od zlého osudu a jako odměnu tím zachrání mimoděk i sám sebe. Tenhle film je v podstatě podobenství o síle víry v dobro a závěr jakousi obdobou odměny v ráji, kterou je zde normální obyčejný život. Jednoduchost příběhu vylepšují herecké výkony, občasné vtípky, zajímavý střih scén přechodu do budoucnosti a do vzpomínek a kamera vůbec, zvlášť v důrazech na detaily. Adrien Brody je přesvědčivý dobrák a ztroskotanec, i když nepřesvědčivý voják, ale to jen chvíli. Keira Knightley velmi dobře zvládá vývoj postavy od začínající alkoholičky po milující ženu (a hlavně je to pěkná holka), Kris Kristoffreson hraje nejlépe ve scéně starého zlomeného muže, jako tvrdý doktor je věrohodný, už má hodně tvrďáků za sebou. Milým osvěžením je přítomnost J.J.Leighové, kterou mám spíše zafixovanou jako psychopata než psychiatra, stejně tak skvělá je scénka zvracející Kelly Lynch, obvykle hrající distingované dámy. Bláznivý Daniel Craig svým výkonem připomněl nejlepší roli Brada Pitta právě ve filmu 12 opic. Docela dobrý film, který pohladí po duši. ()

Lenka0064

Oproti traileru velké zklamání. Kolísá mezi nudou a poutavým dějem, který v pravidelném sledu přechází do příběhu bez nadšení a spádu... původně jsem chtěla dát 3*** ale dám 4, kvůli pěkným hereckým výkonům, zajímavému nápadu a celkovému dojmu. ()

Saimon

Ke konci mi naskocila husi kuze a behal mraz po zadech. Takto podany "romanticky" pribeh si necham libit. Smekam..plny pocet ()

fandalehy

Na tenhle "horor" jsem byl po trailerech a recenzích cinemy hodně namlsaný. Nemůžu říct, že po zhlédnutí bych byl zklamaný, ale rozhodně jsem nebyl nadšený. Ten film má něco do sebe. Něco záhadného na co chcete přijít a proto vydržíte napjatě čekat až do konce. Řekl bych průměr žánru... ()

Acrobat

nepochopit? Netreba. Vidiet? Treba. Zlatanina? Nie! Premyslajuci divak? Ano! Kvalitny Brody? Urcite! Strata casu? Ani nahodou! Viete kde sme? V zvieracej kazajke. Pochopme to. Vychutnajme to. Dajme tomu sancu. Neolutujeme. ()

Shakaar

Pro mě určitě nadprůměrný film. Pro někoho možná zmatený, ovšem tematika psyschiatrické léčebny k tomu zcela pasuje. Pravda tématika cestovaní v čase tomu zcela taky neprospěla ale i tak nad míru pohodový film. Čekal jsem minimálně nějaký Thiller ve kterém šílený doktor experimentoval na svých pacientech (no ikdyž z části to je pravda :-))...pravdou je že film má i jiná zákoutí, například herecké obsazení hlavní postavy v podobě Adriena Brodyho, musím uznat že od Pianisty jako by zapadl, nicméně vypadá to jako by se v těcho trochu nevýrazných rolích přímo vyžíval :-). Nemůžu opomět ani Daniela Craiga, který měl přinejmenším trochu vedlejší ulohu. Není to zcela pozitiviní film na který byste se dívali každý den, ale má něco do sebe...jinak ještě, soundtrack si určitě pořídím....zálíbila se mi hudba k titulkům :-). ()

Melvej

Zajímalo by mě, kdy si konečně scénáristi uvědomí, že budoucnost s minulostí jsou mezi sebou propojeny. Na jednu stranu je mi jasné, že něco takového není zrovna jednoduché pochopit, ale přeci jen existuje spousta publikací od fyziků, které to jsou s to vysvětlit celkem jednoduchým způsobem. No, je to škoda, že si to scénáristi neuvědomili, protože jinak bych dal pět. Takhle jenom za 4. ()

Yellyman

Až na všedovysvětlující "americký" šťastný konec, který podle mého neměl být, povedený film se zajímavým nápadem uvnitř. A Adriena Brodyho mám čím dál tím raději... ()

Matt007

Adrien Brody se pro roli válečného veterána Jacka Starkse dle mého názoru hodí jako nikdo. Film se mi hrozně líbil, viděl jsem ho několikrát a pokaždé sem si odnesl něco nového, The Jacket je film, který chce opravdu vidět vícekrát aby se Vám naplno zalíbil, alespoň u mě to tak zafungovalo. ()

danny_21

Na mě ta Kazajka působila přiliš rozháraným dojmem a rozhodně na rozdíl od jiných kusů, pracujících ve stejných vodách ani nijak zvlášť působivá nebo překvapivá a jako celek vyznívá tak trochu do sentimentálního prázdna pochválit tak jde jen Brodyho za sakra dobrou porci herectví - 60 % ()

Kingjiri

Hm, tak nejvíc se povedlo obsazení Adriana Brodyho. Ten se díky svýmu vzezření a stylem hraní do role týpků, co zrovna musej řešit nějaký velký životní problémy, vyloženě hodí. Z příběhu mě zaujal hlavně úvod , ale když se pak rozjelo pátrání po vlastní smrti, bylo mi vlastně vcelku jedno, jak to dopadne. Slušnej námět byl se všema dalšíma důležitejma filmovejma elementama utopenej v naprosto rutinní filmařině a poměrně pozitivní závěr mě taky neoslovil, tři hodně slabý hvězdy. ()

bono22vox

Slibný rozlet zbrzdí kazajka banalit a stereotypů. Ale před závěrečným zatracením snímek zachraňuje jeho obsazení - Brody je maximálně uhrančivý, zvláštní zmínku ale zaslouží i Daniel Craig v roli spolupacienta... 3/4 ()

netWoor

I když si myslím, že todle by zahrály i méně slavná jména, obsazení je právě to, co z toho filmu nakonec udělá pro mě film čtyřhvězdičkový, neboť i když nejde o nic moc velkého, je to fajn a bez zásadních chyb ... ()

mira.l

Nene, tohle mi nějak nesedlo. Nějak jsem si předem nezjišťoval, o čem to je. Kdyby to bylo nějaký psychologický drama, sonda do života někoho, kdo utrpěl ztrátu paměti a je léčen poněkud neobvyklými léčebnými metodami, budiž, ale mě tyhle filmy, kde se skáče v čase prostě nějak neberou. Jeden za chvíli neví, jestli je v přítomnosti, minulosti nebo budoucnosti, no chaos jako bejk. vrcholem absurdity pro mě byla scéna, kde se hlavní hrdina potká ve scéně s K. Kristoffersonem před tím kostelem. Tam se dostal do takový časový spirály, že už mi to bylo až k smíchu. "Řekl jste nám jména, když jsme vás vytáhli." "Ale já jsem v té schránce právě teď. A odkud myslíte, že ty jména vím? Právě jste mi je řekl." Tak to pardon, ale k tomu by se měl dávat nějaký návod k použití. Takže sumasumárum jedna * za námět a jedna za Keiru, tady jí to opravdu slušelo. A co se týká kazajky: na mě tohle někdo navléct, tak se budu velice hlasitě a důrazně dožadovat nějakého novějšího modelu, protože ten pytel vypadal, že už něco pamatuje. Toto jednou bohatě stačilo. ()

Ceberus

Cestování časem v trochu jiném kabátu. Jen díky téhle tématice jsem zvažoval čtvrtou hvězdu, ale nechám to nakonec na velmi dobrých třech - kvalitní scénář a herecké výkony. ()

gemi

Tulák po hvězdách... Resp. variace na toto téma. Úžasný film, který jsem právě viděl minimálně potřetí a určitě se na něj zase po čase rád podívám. Je tam všechno důležité. Je to sci-fi (i sociální), jsou tam emoce, zkrátka je tam to, co k dobrému vánočnímu filmu (ano, toto je vánoční film) patří. ()

shifter

Nemam sice rad Keiru Knightley, ale po zhliadnuti tohto filmu vyslovene "mozem" Brodyho! Vyborna snimka, pripominajuca Butterfly Effect, ktora by sa rozhodne obisla bez zaverecnej sceny - ta jednoducho nedavala zmysel. Snad sa na DVD dockame alternativneho zaveru.. ()