Reklama

Reklama

Obsahy(1)

17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (759)

castor 

všechny recenze uživatele

Hlavně za ten úvod.. Až hrozivě nejednoznačné charisma a sakra velký ranec charismatu Juda Lawa dělá z každého kousku, ve kterém se v první dekádě nového tisíciletí objevil, velký zážitek. Škoda, že v posledních letech nedostal nabídku, která by byla nějak zvlášť zajímavá. Ač některým v roli oslavovaného ruského ostřelovače tenhle Angličan úplně typově neseděl, mně jo, stejně jako typicky úsporný Ed Harris se svým podmanivým charismatem, ač kope za ty zlé. A rovněž Rachel Weisz, ač v téhle chladné stalingradské bitvě není nabízený milostný trojúhelník nějak zajímavě dotažený. Tyhle tiché zabijáky čeká vítězství nebo rychlá smrt. Když jde o popravu vysokých důstojníků, o to lépe. Náš hrdina se v téhle špinavé válce ocitl mezi hromadou mrtvol. On a politický komisař s tváří Josepha Fiennese. Oběma vystřílel cestu k dalším dnům, vzápětí se tak z něho stal ideální hrdina válečné propagandy. Dokud na scénu nenastoupí jiný lovec. Nepřítel před branami je hlavně komorní válečný kus, ač startuje velkoryse pojatou úvodní sekvencí. Krvavý přechod ruských sil se musí líbit, ač není tak dokumentárně autentický nebo drasticky lstivý jako Spielbergův start Ryana. Druhá polovina je věnovaná plížení polorozbořenými továrnami, kde někde číhá nebezpečný cíl. I tahle soukromá válka má něco do sebe. I když je místy sterilní a místy zdlouhavá. Rušivá je dle mého i zvolená angličtina. Celkově je to ovšem slušně odmakané na všech frontách, do průměru bych proto tenhle kus rozhodně neposílal. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Nepřítel před branami je typickým příkladem filmu, který má explozivní začátek, průměrný střed a výborný konec. Kdyby se rejža a asi i režisér snažili o malinko více (hercům podle mně není nic moc co vytknout), mohl z toho být takový jarní blockbuster. Jinak za začáteční scénu samotnou zvedám určitě oba place hodně nahoru. ()

Reklama

Boss321 

všechny recenze uživatele

Výborné válečné drama o souboji dvou špičkových sniperů (Jude Law, Ed Harris) na jejímž pozadí probíhá bitva ve Stalingradě. Rachel Weisz, Bob Hoskins nebo Joseph Fiennes ti všichni podali svoje standartní výkony a zdařile sekundují ústředním hrdinům. Jediné co mi vadí je, že Rusové se s Němci bez problému domluví. Jean-Jacques Annaud je bezpochyby vynikající režisér a i s válečnou tématikou si poradil bez problému, ale pro mě bude navždy jeho nejlepší film Jméno růže..... ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Čtvrtá hvězdička jde na vrub mojí představivosti, kdy Ed Harris Rusákům nakopal сраки! A taky za tu nostalgii, kdy jsem v Unreal Tournamentu, na mapě Two Towers zažívala snajprdské orgie: Headshot! Godlike!! WICKED SICK!!! Jó, to byly časy, proč je nevrátit? Udělám si masakrózní Vánoce, ať si psychologové, sociologové a všichni moralisti políbí konečníky :-P. 71% ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Neviem, čím bol tento film tak výnimočný. Klasický scenár, obyčajný príbeh, nejaké dejové scény síce inovátorské, ale inak nič moc. Veľa vychytávok, napríklad by ma zaujímalo ako sa mohol nemecký major rozprávať s ruským dieťaťom. V niektorých osobách ani náznak ruského, či nemeckého prízvuku. Určite by to nabralo na originalite. Annaudovi sa predsa len viac hodí umeleckejšie poňatie filmu. Ale musím celkom pochváliť niektoré zábery kamery a záver. 60%. ()

Galerie (119)

Zajímavosti (48)

  • Krajiny zobrazené v animovanej sekvencii ako dobyté Nemeckom v roku 1942 sú označené nesprávne. Švajčiarsko a Turecko boli neutrálne a neboli napadnuté. (Arsenal83)
  • Při premiéře v Paříži byl film na plakátech uváděn pod názvem "Stalingrad." (Karlos80)
  • Většina postav je založena na reálných osobnostech. (Karlos80)

Reklama

Reklama