Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anthony
  *****

  Mě Spielberg rozhodně nezklamal. Svým způsobem opět velice originální způsob vyprávění - totiž naprosté zaměření se na Cruisovu postavu a absence nějakých bombastických ničících scén z Washingtonu a New Yorku a absolutní nezájem o to, co zrovna dělá americký prezident - tak tento způsob se mi hodně líbil. Díky tomu se člověk může docela dobře vcítit do Cruisovy postavy. K tomu navíc přispívá velmi působivá až dokumentární forma vyprávění, Spielberg navíc skvěle pracuje s neviděným (ale slyšeným) nebo jen naznačeným (tohle zvládá už od Čelistí). Vzhledem k předchozí režisérově tvorbě jde o film velice temný, drsný až děsivý. Geniálně je natočená úvodní scéna, Cruisovi hrůzu v očích skutečně věříte (hraje výborně) a chápete ho, protože scéna natočená opět jen z jeho pohledu je drtivě působivá. Podobně silné scény se objevují, když se v davové psychóze projeví temné stránky člověka. A pak ještě i třeba jen několikavteřinové klenoty jako je "řeka" či "vlak". Přiznám se, že sklepní scény s Timem mi přišly už trochu natahované, i když ta variace na kuchyňskou scénu z Jurského parku byla docela zajímavá. Snad si mohl Steven odpustit ty závěrečné asi dvě minuty, ale nakonec proč ne. Z technického hlediska je film bezchybný (u Spielberga nic nového), působivá je hudba Johna Williamse (i samostatně), v níž sice absentují nějaká velká témata, která ale naprosto slouží filmu.(6.7.2005)

 • Marigold
  *****

  Spielbergova verze Války světů je skvělým kontrapunktem dosavadní tradici katastrofického filmu. Je to film obrácený až nezvykle do sebe, který většinou pohrdá monumentalitou bitev a patosem hrdinství. Soustředí se na tři malé bezvýznamené body, které se zoufale zmítají v divokém proudu války a na nějaký heroismus, fráze nebo nacionalismus jim čas nezbývá. Herecké ztvárnění oněch tří bodů je famózní – chemii rodinného tria dramatizuje zejména maličká Dakota Fanning, jejíž život má z pohledu vypravěče filmu mnohem větší hodnotu než nějaká Socha svobody, Bílý dům a další dosud nepostradatelné elementy žánru. Tom Cruise už mě nepřekvapí – vím, že patří mezi nejlepší a Ray Ferrier to jen a jen potvrzuje. Steven Spileberg využívá báječně fungující magie postav a drží se jim prostřednictvím fenomenální kamery Janusze Kaminského pokud možno blízko u těla. Výsledkem je intenzivní a až nezvykle komorní podívaná, do které lesk a sláva velkých bitev lidstva doléhá pouze v podobě nejasných zkazek. Hutnou atmosféru Války světů dotváří nezvykle introvertní soundtrack Johna Williamse a samozřejmě skvostné efekty, které patří k nejlepším vůbec. Nejpůsobivějšími momenty jsou scény s náznaky zkázy lidstva – déšť šatů, stovky mrtvých v řece... Spielberg se tímto filmem stal definitivně vrcholným představitelem současné spektakulární sci-fi. Jeho filmy mají duši, mají poutavé vizuálno, mají prostě náboj. A mají bohužel pokažené závěry. Ve Válce světů není problém v myšlence, nýbrž v tom, že klišé, kterému se až té doby celkem úspěšně vyhýbá, na konci udeří jako kulový blesk. Škoda, slabších 5*.(2.7.2005)

 • lebowski
  ***

  Hodně velké zklamání,příběh naprosto jednoduchý,zajímavá akorát uvodní půlhodina. Zkusil jsem na to kouknout podruhé v klidu domova a objevit co na tom někteří lidé vidí,bohužel bylo to ještě horší,závěr to korunuje. Snad Spilberg znovu natočí něco zajímavého.(3.11.2005)

 • Galadriel
  **

  Pro mě jde o jedno z největších zklamání od Spielberga. Nebudu nadávat jako ostatní na konec, protože nebyl o nic horší než zbytek filmu. Můžete namítnout, že jde o katastrofický film, ale i v něm bych ráda vyděla alespoň nějakou logiku a děj, obzvlášť pokud ho natočí Steven Spielberg. Ve filmu nejde o nic jiného, než ukázat, jaké dělají dneska počítačoví mágové krásné triky a jak umí lidé být krásně hysteričtí a ohromně křičet. Argumenty, že jde o odvahu, protože se nikde neničí národní symboly jsou trochu přitažené za vlasy. Nějakou alespoň minimální myšlenku, děj nebo jakýkoliv záblesk invence jsem opravdu hledala marně. O to víc mě pak mlátily do očí spousty logických chyb, vyjmenovávat je nemá cenu, to bychom tu byli ještě zítra. Tak abych to neprotahovala - pro mě obrovská nuda, která je, když už bohužel nic jiného alespoň pěkně vizuálně ztvárněná a ve které moc dobře hraje (tedy pokud zrovna neječí) Dakota Fanning ale i Tom Cruise. Velmi podprůměrný film obecně a na Stevena Spielberga naprostý brak.(13.12.2005)

 • mandes
  *****

  rozpocet $132 million trzby celosvetovo $591,745,532(4.11.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace