Ozo

Kniha je sice lepší, nicméně i film si zaslouží pět hvězdiček, zejména za herecký výkon Steve McQueena, který byl vynikající. Další z klenotů světového filmu. ()

Z0oMb3E

Nádherný príbeh o nezlomnosti ducha. Veľmy vydarený snímok, ktorý umocnuje aj fakt, že sa jedná o film na základe skutočnosti. Film dáva jednoznačne myšlienku, že keď si človek niečo zaumieni, tak to dosiahne. Premena Steva McQueena po dvoch a piatich rokoch na samotke je priam dokonalá práca maskérov plus obrovský herecký talent spomínaného herca. O Dustinovi Hoffmanovi sa nedá povedať, tak isto, nič iné len Bravó! Pochmúrne, až depresívne interiéry vsadené do prekrásneho prostredia Fr.Guayany. Film celkovo má dosť pomaly plynúci dej, a tak sa môže zdať nezáživný, až nudný. Film nieje určený pre tuctových americkou produkciou nasiaknutých pažravcov bažiacich po krvy, či výbuchoch. Film je jednoznačne točený s francúzkou eleganciou, ktorá nezavonia každému. Odporúčam náročnejším divákom. ()

MartinezZ

Skvělý Steve a Dustin. Pro Dustina padělatele možná trochu přísný trest, samozřejmě Steve byl nevinný, jak jinak, že. ~~~ PS: Přesto mi nějak vadí to pomlouvání vězeňského systému jako potupného - vrazi, kteří vyvraždili celé rodiny, se tam vůbec dostat neměli, měli být utraceni rovnou v místě své domoviny a ušetřila by se zbytečná námaha s přepravou a hlídáním. A ti ostatní to tam dostali v pořádku vyžrat. Rozhodně 100x lepší vězeňský systém, než má většina dnešních "moderních" vězeňských systémů ála hotely bez práce - makat s koulí na noze, kopat díry a lepit pytlíky - nevyděláš si na ubytování a stravu, chcípneš. Jak prosté, milý Watsone. ()

Ridick

uchvatne herectvo oboch hlavnych hrdinov, ale hlavne vyborny scenar a vyprava... avsak jedno - a to neumerna dlzka...80% ()

GodComplex

Zacina to pomalu, ale nakonec to do nejakych tech epickych rozmeru, ktere vysvetluji to prepiskle hodnoceni doroste. Jakkoliv uchvatne to urcite neni, ale postupne se z toho vyklubal kvalitni prison break kousek s pusobivymi hereckymi vykony a predevsim spravne mysterioznim izolovanym ostrovem s leprou a indiany. Convict Colonyyy! Ty jeptisky jsou ale neskutecne svine! 7/10 ()

Sidonka

Uznávám, že mé 2* neodpovídají kvalitám snímku. Nicméně jakmile si na toto ponuré drama vzpomenu (viděno někdy před mnoha a mnoha lety), vybaví se mi nejdříve ze všeho úpěnlivá snaha bojovat o důstojné přežití v nelidských podmínkách, živoření na samotce, vypadávání zubů, vyhladovění, které vede k pojídání hmyzu, moře nespravedlnosti, zklamávání se v lidech... útržkovitě samé negativní pocity, které přehluší hlavní myšlenku. Proto kdykoli tento film opakují v Tv, obloukem se mu vyhýbám, pocitově to mám bohužel až někde pod průměrem. ()

Orlau32

Báječný film. Jeden z nejlepších, jakých jsem z vězenského prostředí viděla. V "BUNUSU" na DVD je zajímavá ta okolnost, že se tam můžete setkat osobně v části "FILM o FILMU" s opravdovým "MOTÝLKEM" s panem Henrim Charriérem, který dirigoval stavby vězení, ukazoval jak a co bylo a tím pomáhal režisérovi J.Schaffnerovi vytvořit tak jedinečné dílo. Člověk, který toho tolik prožil za 14 let věznění v těchto příšerných podmínkách, měl ještě tolik životních sil, aby se do tohoto močálového kraje plného krokodýlů a jiné havěti vrátil a vedl ruku všem hercům k dokonalému dílu. Jen se divím, že tento film dostal jenom 1 Oscara za hudbu. ()

blackrain

Touha po svobodě je nezničitelná. Naděje umírá poslední. Slitování se tu nenosí a pořádné jídlo neexistuje. Krutost dozorců, tropické nemoci, težká práce s nedostatečnou stravou udělaly z Guayany jeden z nejtěžších kriminálů na světě. Trestanci pracovali v nesnesitelných přírodních podmínkách a okovech na těžbě dřeva. Trestanecká kolonie byla určena pro několikrát trestané a nenapravitelné vezně, odsouzené k doživotí a pro ty, kteří se na pevnině pokusili o útěk. Steve McQueen se pro film přímo obětoval. Prošel takovou změnou, jako by byl skutečně zavřený v nějakém vězení. ()

Tony.cs

Vynikající film disponující hlavně famózním výkonem Stevea McQueena a Dustina Hoffmana, který je v těsném závěsu. Příběh plný hrdosti, zoufalství a touhy. ()

kaylin

Hodně přeceněný film, anebo film, na který musím mít trochu jiné životní zkušenosti, abych ho skutečně přijal jako něco velkého. Ne, nelíbil se mi příběh, který byl nesmírně utahaný a vlastně mi ani nesedělo ticho postav, které se celým filmem proplétalo. Herecky dobré, ale tohle mi rozhodně nestačilo. ()

IllIlIlIIl

První půlka filmu takřka ucházející, kdy se S.McQueen snaží dostat z vězení. Ale s rostoucí délkou času, roste i nuda. Do mé paměti se tento film asi nezapíše. ()

Maq

Dobrá ilustrace zásadně rozdílných kulturních nároků v oboru literatury a filmu. Literární předloha je typický brak. Zdařilá filmová adaptace to dotáhne na klasiku. Naprosto si nemyslím, že McQueen a Hoffman zde předvádějí mimořádné herecké výkony; brakovou postavu skvěle zahrát ani nelze. Nebo snad věříte, že Mistr Herec by něco nadělal s postavou Vinnetoua? --- Takže na rovinu: tím co získalo pozornost čtenářů i diváků není nic než dobrodružná kriminálnická latina posazená do atraktivního tropického prostředí. Něco jako filmy o pirátech nebo o Sandokanovi. --- ()

Hadža

Jedn s mala filmu,ktery se svou kvalitou dokazal vyrovnat knizni predloze.Jiste ze nedokaze i v tak dlouhe casem pojmout vetsinu deje,i presto je to kvalitne podano,herecky vhodne obsazeno.Pokud se jednou rozhodnete pro svobodu,neni nic co by vas zastavilo.... ()

PogoJoe

Nádherný příběh o přátelství a nezničitelnosti lidského ducha. Vím, že to zní jako klišé, ale podle mě to právě o tomhle snímku platí. Papillon v podání skvělého Steva McQueena je krásná postava, které prostě musíte fandit. ()

MATADOR

Pomyslný status útěkářské klasiky si Motýlek bezpochyby zaslouží. Pamatuji si, jak jsem jako malý na tento film koukal a celé se mi to nelíbilo kvůli násilí, v čele pak s gilotinou a popraveným. I přesto jsem doma na dvd koukal dlouho a chtěl si tuhle zapomenutou klasiku připomenout. Konečně jsem dokázal ocenit surovost, uvěřitelnost a především pak bezmoc, kterou je celý snímek prohnán. I přesto si ale dovolím dát přednost Darabontovi. Motýlek je prostě i tak klasika s úžasným McQueenem a krásnou hudbou, především pak ústředním motivem filmu! ()