Kroup4

Film jsem viděl tak třikrát a čím víckrát ho vidím tím více se mi potvrzuje,že patří do zlatého fondu světové kinematografie.Skvělej film a výbornej McQueen s Hoffmanem. ()

ktL

Marná sláva, já mám pro filmy se Stevem McQueenem slabost. Možná je to moc dlouhé, možná to není úplně podle knihy, ale stejně jsem si ze Steva zase poslintal triko. Vážně nevim, kdo jiný by vdechl Papillonovi takový náboj a odhodlání. Výprava filmu mi navíc příjde naprosto neodolatelná - vítej v mé TOPce, Motýlku. ()

matt85

Deprese až na kost, beznaděj, zoufalost a neskonalá touha. Toto všechno tady je, ale do plného hodnocení chybí... větší působivost. ()

Mira90

Trestanci ještě ani nejsou ve věznici a už divák zažívá hutnou atmosféru. A co teprve vězení ve Francouzské Guyaně? Peklo na zemi. Touha po svobodě je však silnější než vězeňské zdi. Pokud nepočítáme samotku. Z té kdo vyjde, je zlomený, oči má vyhaslé a na útěk ani nepomyslí. Teoreticky. Vy se však jmenujete Steve McQueen a vaše oči září do tmy jako dva (modré) plamínky. Prakticky pak lze utéct až do Hondurasu. Chvíli jste na svobodě a...trochu delší chvíli strávíte opět na samotce. Vaším dalším osudem je strávit zbytek života v domově důchodců pro vězně. Ale i odtud se přece dá nějak utéct... Tohle asi nebylo zrovna nejlehčí natáčení. ()

waska

Stačí sledovat jen mistrovské herectví Stevea McQueena a jeho neskutečnou fyzickou proměnu, abychom si užili neskutečný zážitek z tohoto filmu. Je to skoro stejně dobré jako knižní předloha. Neméně skvěle mu sekunduje Fustin Hoffman. Uvěřitelný a nádherně dojemný příběh dvou trestanců na útěku. ()

Gendarme

Příběh o přátelství jenž i vězení překoná ... nebo nepřekoná?. Dustin Hoffman je jako Dega nezapomenutelný ... upravdu skvělé!. Steve McQueen jako nikdy se nevzdávající se bojovník za svou svobodu je taky dobrý, ale ná tak dobrý jak Hoffman. Obzváště se mi líbila scéna kdy Henriho chtějí zlomit na samotce, to je fakt síla. Super film ... 93% ()

danny_21

Jak velká je touha po svobodě a co všechno je pro ni člověk schopen obětovat, i když už téměř není naděje, ukazuje filmový přepis osudů doživotně odsouzeného Henrho Chrriéra v bahně a potu věznice ve francouzské Guyaně, kde zůstat naživu nezaručuje život. Motýlek se mi dostal hodně pod kůži, nejen tím jak Steve s Dustinem hráli, ale tím jak realisticky byl natočený, se vší tou špínou, bezmocí, vůli a živelností. Ke knižní předloze jsem se dostal až o pár let později, nicméně, nemyslím si, že film byl ve srovnání s ní horší - naopak hodnotím stejně, už jen kvůli té atmosféře, kterou jsem cítil u obou, těch 40 let není vůbec znát - 90 %. ()

thoosah

Pokud to mám srovnat s knihou, tak je tady pro mě kritický nedostatek detailů, přeskakování pro mě velmi důležitých okamžiků, opomíjení pocitů a emocí, které Motýlek tak krásně popsal v knize. Možná, že dlouhé němé pasáže mohly být vyplněny komentářem Motýlka. Chybí mi tam toho prostě příliš. Mám-li srovnat film s knihou, kniha mi poskytla naprosto odlišný zážitek. Chtělo se mi brečet, měl jsem husí kůži, rohovky mi zvlhly pocitem štěstí. Chápu, že film je limitovaný časem a právě proto bych doporučil věnovat tomuto obdivuhodnému člověku více času než dvě a půl hodiny a přečíst si řádky, které napsal vlastní rukou. Nikdo nebude litovat. ()

haWranka

Ano, je to řemeslně perfektní, Dustin Hoffman je pan Herec. Já mám jen malý problém, a to ten, že než jsem viděla film, četla jsem knížky, a to pak člověk prostě nemůže koukat na věc stejně. Charaktery postav mi uvízly v hlavě jinak, některé úplně chyběly... Já vím, že by se asi porovnávat nemělo, ale já nemůžu jinak. ()

Candid

Motýlka jsem viděla kdysi a líbil se mi hodně, ale zapomněla jsem... Teď jsem si přečetla knížku a bez delší prodlevy ho shlédla znovu a jako žádná velká sláva mi to už nepřišlo. V knížce je postava Motýlka přehnaná a ve filmu je Motýlek naopak úplně nezajímavý. Steve McQueen, kterého zde většina adoruje, mi přišel chvílemi až směšný. Jak už zde někdo napsal (komentář nemohu najít), také jsem čekala silného mladého muže, a ne bělovlasého starce nad hrobem, který vypadá, že trpí demencí. Ať už byla knížka přepracována jak chtěla, tu sílu zdravého mladého muže s jasnou myslí, mu tvůrci měli nechat. Z předlohy se dalo rozhodně vytěžit víc. P.S. Komentář ke knize v deníčku a na databázi knih. ()

degster

Poctivá stará škola. McQueen a Hoffman brodiaci sa bažinami, bojujúci s krokodílom alebo skáčuci z útesu. Ale knihu mám radšej, aj keď v jej autenticitu verí málokto. ()

Mouchal

Vězeňská dramata o útěcích mám rád a o to víc, když do nich filmaři nasadí takové charismatické borce, jakými Steve a Dustin rozhodně jsou/byli. Vězeňské prostředí je zpracováno opravdu velmi drsně a realisticky a sledovat Motýlkovu touhu po svobodě a všemožné i nemožné plány útěku vás bude bavit! Nemluvě o tom, jaký herecký výkon tu Steve předvádí. Jeho ztělesnění zuboženého muže po několika letech samotky a jeho vyobrazení snahy zůstat i po tak dlouhé době příčetným je něco neskutečného a v dnešní době by to nemělo obdoby. Jediný problém tak mám s dlouhavostí některých scén a hlavně s celou linkou zdejších domorodců. Dějově se tím Motýlek nikam neposunul a ani jedno slůvko tam nepadlo, což hraničí až s němým filmem (možná tím tvůrci chtěli zacílit na milovníky domorodých prsíček nebo nevím). Chápu, že je to zpracováno podle (ne)skutečné události, ale v rámci filmu by se měli nezáživné pasáže přeskočit. Finále dvou starých pardálů, obývajících chatky vedle sebe na odlehlém vězeňském ostrově působí dost vykonstruovaně a finální útěk dost zmateně a je to tak trochu "hraní na náhodu". Nicméně ani tak to nezkazí výborný zážitek z výborného filmu, kdy zejména první polovina je bezkonkurenční. A nahánění krokodýla byla jen tou pomyslnou třešničkou na dortu. 85% ()

Inozuka

Nedávno jsem se dočetl, že se připravuje remake Motýlka, což mě natolik vyděsilo, že jsem si musel připomenout původní film. A skutečně, utvrdilo mě to v tom, že někteří lidé se nepoučí a neustále se pokouší předčit to, co už dávno je dokonalé. Nějak si neumím představit, v čem by nějaká jiná adaptace knihy Henri Charriéra mohla být odlišná nebo snad lepší než tento skvost. Marnost nad marnost. P.S.: Na DVD je v bonusech film o filmu, kde má dost podstatnou roli opravdový Charriére - Motýlek. ()

gemi

Zrovna včera jsem viděl remake z roku 2017 a říkal jsem si, proč jej vlastně natočili. Po zhlédnutí originálu jsem pochopil. Tohle byl jiný typ herectví. Divadelní, tedy teatrální, místy absurdní a místy až (nechtěně) směšný. Dustin Hoffman tady hraje jako retard. Příběh nedrží pohromadě. Co to mělo být s tím tetováním náčelníka a kam všichni ti Apačové spolu s Rybanou najednou zmizeli? V době vzniku to byla asi fakt bomba, ale dneska je to nedívatelné. Navíc ten otřesný český dabing, který vymazal všechny zvuky v pozadí! Na obrazovce se mele padesát věcí, ale člověk slyší jenom jednu. Děs. ()