ASSBURGER

Prostá nádhera,vidno že moje predpoklady sa znova zmýlili,a tento krát na lepšie, Proste dojemné,premyslené,parádne, trocha zdĺhavé ale aj tak to je najmenší problém. Ako už bolo vo filme vidno tak Dustin Hoffman a Steve McQueen sú k sebe zladený, čakal som že ma ten film prestane baviť asi po piatich minútach ale nakoniec sa to zvrtlo tak že ma bavil aj po tom ako sa skončil, proste takých životopisných filmoch je málo ale aj napriek tomu som neskutočne rád že som to videl,a hlboko sa chcem ospravedlniť zato že som o tomto filme pochyboval. Ked som sa dozvedel že scenár napísal Dalton Trumbo tak som zostal v šoku nečakal som od neho niečo také ako toto aj ked síce ukázal nám že viem písať scenáre už len filmom Prázdniny v Ríme ktorý bol absolútne po pi**, no ale späť k Motýlikovi ktorý si zaslúži 5/5. ()

Matli

Hvězdičku za herecký výkon Steva, ale jinak zbytečně utahané, občas i nudné. Každopádně celkem dobře zpracovaná myšlenka touhy po svobodě. 68% ()

Petrus1

Vítejte na palubě. Vysloužili jste si jednosměrnou jízdu první třídou na malebné lehce Ďábelské ostrovy na Guyaně. Jídlo jest podáváno za každého počasí. Na lodi sice panuje pekelné horko, ale pravidelné sprchovaní studenou vodou vás ochladí. Pokud jste více majetní, navrhujeme zajisti si osobní ochranku, větší množství peněz ukryjte ve svém vlastním análním sejfu. Garderoba netřeba, ošacení v podobě apartních šedých oblečků i s tralaláčkem jest v ceně. Po příjezdu bude vyměněno za čisté slušivé pruhované pyžamo. Spousta nadstandardních služeb zajištěna - pro milovníky BDSM okovy dostupné již během plavby, v destinaci pak možnost lovení krokodýlů či motýlů. Přivítání bude vřelé od místních obyvatel, i pár lehkých holek se na vás koketně pousměje. Pro hloubavé zájemce dopřejeme čas k rozjímání naprosto o samotě nejprve na dva - a pokud to bude málo - později i na pět let. Tenhle styl pokání jest doprovázen velmi nízkým přídělem jídla. Masturbujte tedy co nejméně, odebírá to sílu. "Jsem Motýlek. Jak vypadám?" ... Cpát se u toho uherákem mi přišlo jako silně barbarské. Takový kriminály by měly být i u nás, to by bylo ušetřeno peněž daňových poplatníků. Tam já bych nevydržela ani den. Já bych snad nevydržela ani natáčení, už to musel být zážitek. I přes delší stopáž je to film, který absolutně nenudí - já si během něj dokonce nešla ani nalít víno (ještě, že na to mám lidi ). Motýlka jsem viděla naposledy snad jako dítě a jediný, co mi utkvělo v hlavě byla plavba a počítání vln. Což mě docela překvapuje,... že jsem si z toho neodnesla nějaké trauma. No, ale možná nějaké skryté poučení do života o předsudcích, dobru a zlu - pomohou vám lidi s leprou, ale nakonec vás do zad bodne samotná matka představená... Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Srdceryvnou podívanou doprovází hudba Jerryho Goldsmitha, která odráží tropický horizont a činí z Motýlka spíše příběh konfrontace člověka s přírodou než akční drama. McQueen se stává obětí výzkumu, kam až sahá lidská loajalita a jakou člověk vydrží bolest. Jeho hrdina trpí neúměrně dlouho. Pozorného diváka zarazí, jak málo obsahuje film dialogů. Působivost Motýlka tak spočívá na záblescích hereckého umění a čiré hrůzy uvěznění." Jeden z 501 filmů, které musíte vidět "Tento film je posledním ze série veleúspěšných snímků s McQueenem, jako jsou Velký útěk, Bullitt a Útěk, v nichž vytvořil postavu drsného flegmatického bojovníka o přežití." ()

kobliha

Mozna som nemal citat najprv knihu, ta ma dostala na celej ciare a cital som ju viac krat.. Aj preto som bol dost sklamany... ()

tragos

Skvělý film o naději, která umírá poslední. Pět nedám jen proto, že jsem Motýlka viděl už hodně dávno. ||| Tak si říkám, že kdyby se náhodou točil remake a hlavní roli hrál Mel Gibson, stačilo by na poslední scénu pouze sestříhat zvukovou stopu ze Statečného srdce... "Freedom!" ||| A abych nezapomněl, to, co předvádí McQueen a Hoffman, nemá chybu. ()

Joll

Film kde se nemusí 15 minut nict dít nemusí být proneseno slovo či hrát hudba a přesto je to mistrovské dílo!85% ()

Mike.mk1

Snad v žádném vězeňském filmu není tak výrazná touha jedince po svobodě jako tady. Naprosto dokonalý Steve McQueen. Ten by zdrhnul i kdyby mu usekli nohy. ()

Pradlík

Pro me je tento film zklamanim na cele care. Fakt, ze se dej drzi predlohy okrajove, je pro mnoho filmu jiz typicky, ale u Motylka se mi to odpoustelo o dost hure. Kniha me chytla svym pribehem, ale hlavne zobrazenim lidske touhy po svobode a charakteru cloveka a v neposledni rade i zobrazenim nedavne minulosti tehdy jeste barbarske francouzske justice. Zpet vsak k filmu. Nejenze tyto veci neukazuje ani okrajove, ale i pribeh je velmi pozmenen a vyvolaval ve me neustale otazky typu kdo je ten a ten a kde se zovna postavy nachazeji, nehlede na naprostou nelogicnost nekterych pasazi, ktere cloveku netknuteho predlohou museji prijit naprosto na hlavu padle. Moje posledi kritika pada na hudbu, ktera je doslova nemastna neslana. Co vsak musim pochvalit je herecky vykon Dustina Hoffmana, ale i Steva McQueena, ktereho vsak nemam rad, coz filmu nepridava diky tomu, ze naprosto bori moji vizi hlavni postavy jako holohlaveho a hlavne mladeho sympataka. Druha a posledni pochvala je pro skvele zobrazeni atmosfery predevsim na samotce i na uteku a prave v drsnosti deje film predstihuje predlohu (coz je ale take jedina vec). Na zaver vsak musim rict, ze i pres vsechny nevyhody proste nemam srdce dat Motylkovi dve hvezdicky, ale je to jen a pouze moje laska k knizni predloze, ktera film zachranuje. -- Po deseti letech znovu přečtená kniha a znovu shlédnutý film. Hrozný. Všechno co je na knize tak skvělý film vynechal nepo upozadil a zůstal obměněný, nepospojitý, nelogický děj, Motýlek a žádná vedlejší role, bez přátelství, bez charakteru. Už se do toho potřetí pouštět nebudu. ()

Heavyman

Prostředí kriminálu, né zase tak klasického je naprosto dokonale vytvořeno. Samotka vylíčena jako nejděsivější místnost na zemi, kde den trvá rok. Film mně ani chvilku nenudil. Jednotlivé postavy a i když jsou třeba na scéně jen okamžik mají svůj nápak, jako například potetovaný plešoun a nebo domorodý náčelník. Je to klasika a Steve McQueen byl frajer. Jen mi nebylo jasný kde furt brali ty peníze na úplatky, to by musel mít Hoffman v zadku sejf. ()

Lyžař

Naděje, to je to slovo..déle jak dvě hodiny sledujeme osudy státního vězně, který má na hrudi vytetovaného motýlka. Motýlek je podle vlastních slov nevinný, což však není vysvětleno. Příběh začíná trochu déle, než se stal onen hrůzný čin, který je několikrát ve snímku opakován. Naděje provází diváky skrze celý film, naděje na útěk, naděje na svobodu, naděje na opětovný volný, svobodný život. No a kdo by to tomuto člověku, který ani v osudovém okamžiku, kdy má na kahánku, nepráskne svého přítele, nepřál. Zhruba od poloviny filmu jsem jenom čekal, kdy už ho zase najdou a odvezou zpět. Kdy že se to stane a naděje skončí. Vřele doporučuju všem Motýlka shlédnout - závěrečné scény pak pro mě měly dvojitý význam. Kdo ale chce vědět, o čem mluvím, musí zasednout do křesla a dvě a půl hodiny (ještě bych vydržel klidně další dvě hodinky) strávit díváním na film, který ani na minutu neztratí atmosféru, napětí a energii. No a že to všechno byla pravda?? To příběh jenom podtrhuje. ()

Rokle

Strhující příběh s dokonalou hereckou dvojicí. Ti dva jsou od sebe tak odlišní, že si je musíte okamžitě zamilovat. Budete žasnout, jak je možné natočit v jednom filmu tak depresivní momenty (jako McQueenův pobyt na samotce) a o něco málo později bezeslovné několika minutové setkání s domorodci, které je za doprovodu Goldsmithovy hudby famózní. ()

Andronikos

Literárnu predlohu si už príliš nepamätám, ale obávam sa, že na mojom zážitku z filmu sa to napokon nepodpísalo. Rozhodne nie pozitívne. Je to vcelku poctivo odvedená práca s peknou výpravou, ale nič viac, jednoducho kniha hrubo prevedená na filmové plátno. Nemal som pocit, že sledujem sfilmovanie skutočných udalostí, ani som to s hlavným hrdinom neprežíval (veruže prakticky vôbec nie, čo je až desivé). Možno to je zapríčinené tým, že filmu chýbal ekvivalent literárneho rozprávania v 1. osobe. V každom prípade, štyri hviezdičky by som tomu nedal, keby nešlo o klasiku a keby to nebolo technicky slušne natočené. ()

Evander

Motýlek je dobrý film, avšak je velmi patrné, jak se na něm podepsal zub času a příliš dlouhá stopáž. Líbí se mi ztvárnění hlavních postav i jak jsou zahrány. Touha po svobodě je patrná téměř z každé scény, celkově jsem se ale u Motýlka nejednou nudil, proto plné hodnocení nemohu dát. ()

BeranSon

Dvě věci k tomuto filmu: 1. Nuda. 2. Krása. Některé pasáže dokážou doslova uspat, ale potom se dostaví zase ten pocit soucítění s tou postavou. Hoffman zase Exceluje. 7/10 ()

kkarx

Kniha, autobiografie Henriho Charriera, je skvělá a patří k mým nejoblíbenějším. Těch pokusů o útěk bylo oproti filmu mnohem víc (snad dokonce přes 10) a pokud si dobře pamatuji, Dega v nich nehrál významnou roli. Naopak dva ve knize významné charaktery jsou ve filmu zmíněny jen okrajově. Povedlo se ale zachytit i řadu silných scén, jako např. poprava gilotinou, tropický ráj na útěku, zrada. I ta nejpůsobivější pasáž knihy je obsažena a je současně i nejlepší částí filmu. Tou je dlouhý nelidský kázeňský trest v temné kobce, kde se mnozí vězni zbláznili a mnozí ho ani nepřežili. // Mimochodem pokud jste četli Motýlka a líbil se vám, můžu doporučit i neméně dobré pokračování od Henriho Charriéra "Banco", které přímo navazuje na Motýlka a ve kterém popisuje svůj život ve Venezuele po útěku z Ďábelských ostrovů. ()