Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

old salt

Bylo to takvé svěrákovské ... hezky česky ... Základem je samozřejmě kvalitní scénář a Svěrák starší s rolí napsanou na tělo. První půlka byla rozhodně slabší včetně katastrofálního pádu z kola (ještě tam mohly být nějaké plameny nebo výbuch, ne ? ). Do filmu mi vůbec neseděly snové erotické výjevy... Proč takhle ? To se nedalo zobrazit jinak (viz jiná scéna - letní sukně) ? Solidní, možná chvílemi až příliš monumentální hudba. Ale proč ne ? A samozřejmě nechyběly letecké záběry a k tomu mluvené slovo. Jak jinak. Takový svěrákovský standard, ale v naší kotlince se to stejně zařadí k tomu nejlepšímu, co bylo natočeno v první dekádě nového tisíciletí. ()

Hawkeyep

Milé a příjemné, tak jako každý film od Svěráků. Skvělý humor, který se často nevidí. Až na ten "pád" z kola ( ale asi to byl režisérův záměr, aby to vypadalo "divně" komicky ) všechno dokonalé. Nejlepší mediálně známější český film za posledních pár let. Sympatičtí herci v rolích, které jim padly na míru. Krása. ()

mrakoplasH

Pro mne neohrané téma. Prostě typický Svěrákův rukopis ala "pohlazení po duši". Výborný je odkaz na starou sestavu Cimrmanologů :) ()

sus

Výborná oddychovka na nedělní odpoledne, typický svěrákovský humor. Fakt jsem se bavil...dávám 90%, to se musí vidět. ()

kedluben

lepší by bylo napsat 50%. v kině jsem se opravdu docela bavil, o nějakém "přesahu" ale nemůže být řeč. ale nevadí! ()

david666

Asi svěrákovým filmům nerozumím (výjimkou je Jízda a Obecná škola). I tento film mi nepřipadá něčím zvlášť zajímavý. Svěrák tady hraje stejně jako vždy, Budař jakbysmet, Macháček mi taky připadá takový nijaký. Potěšila mě Vilhelmová a Kolářová. Jinak vyloženě mimo mi připadá scéna "pád z kola" i jinými oslavované "nasazování dveří". Dobří jsou cimrmani v parku, úvod ve škole a Svěrák v roli messengera. Takže pro mě to je průměrný film - ale jak vidím většině se líbí. Jak jsem řekl Svěrák mi prostě nesedí. ()

Mainer

Film hodně ze života, ale taky hodně z pera(nebo spíš klávesnice) Zdeňka Svěráka. V některých scénách doslova vidím mé příbuzné, prarodiče a vůbec všechny blízké. Některé mi zase přijdou tak absurdní, že jsem se v průběhu filmu až bál, aby jich tam nebylo přehršel… naštěstí ne. A tak až na ten pád z kola(při tam záběru jsem si říkal:“Honzo kams to duši dal“) a pár dalších chybiček se mi to celkem líbilo. Navíc Svěráky mám rád, takže 4* ()

Gwilwen

Velmi příjemná záležitost, prodchnuta typickým (ne)herectvím Zdeňka Svěráka. Svěrák jako stárnoucí učitel nachází své místo pro důchodový věk za pultíkem výkupu lahví. Z jeho okénka pozoruje lidské duše a příběhy, ty osamocené svým rozhovorem vytrhuje z jinak již všedního koloběhu života, aby nakonec sám poznal, že ani jeho život s manželkou v podání Kolářové zase tak všední není... ()

padress

Nech si hovorí kto chce čo chce, mne sa tento film veľmi páčil. Považujem ho za najlepší moderný český film. Skrýva v sebe strašne veľa myšlienok, no ja som proste nemohol pri tom to filme prestať uvažovať nad mojou budúcnosťou, nad senilitou. Starší človek to možno berie inač, predsa len sme každý iný. Zdeněk zahral túto rolu perfektne, miestami ako keby to ani nebol film ale realita, určite mu hlavná rola patrila a patrí. Je písane, že je to komédia. Ja som sa veľa nenasmial, skôr by som povedal, že to bolo milé, tie vtipy boli skôr satirické a kruté. Musím ešte podotknúť, že keby som takého človeka, ako bol ten učiteľ, stretol v reále, a že aj taký sú, dal by som mu najmenej facku. Prečo?...3 dôvody: nedodržiava mnohé základné ľudské dôstojnosti, je navonok egoistický a dedo si hraje na mladého ()

česnek

Od Jana Svěráka jsem viděl jen jeden opravdu kvalitní film - Ropáci. Od té doby se nemohu zbavit dojmu, že má Jan Svěrák pocit, že musí točit filmy ne pro českého diváka, ale pro akademii, která udílí Oscary. Stejně tak u Vratných lahví. Na tomto filmu je znát, že má opravdu velmi kvalitní scénář. Zároveň je však u tohoto filmu znát, že režijní zpracování tento scénář velmi poškodilo. To co je na Svěrákovi starším hezké - tedy schopnost dokonale vystihnout povahu českého člověka, bylo v tomto filmu obaleno do jakoby holywoodského sladkého nádechu, který ztrapní původní scénář a zadusí jeho hodnoty. Americkou akademii však Svěrák mladší tímto snímkem stejně nenadchne a zbytečně utopí jeden dobrý scénář, se kterým by si jistě jiný režisér mnohem lépe poradil. Škoda, že v kultuře neexistuje něco jako povinná veřejná nabídka, která by znemožnila tento klientelismus nebo jánabrachismus, kdy dobrý scénář je nabídnut režisérovi, jehož jedinou kvalifikací je příbuzenský poměr ke scénáristovi. ()

Riker

Další a další tragikomedie. Když pominu to, že nic jiného snad naši tvůrci neplodí, stejně mě tentokrát ani jeden ze Svěráků nepřesvědčil. Lehce hořká komedie postrádá Zdeňka Svěráka lehký vtip, přijde mi až úzkostlivě snaživý. Průměr. ()

Lusije

Svěrákovci opět nezklamali, myslím, že se jim podařilo natočit film, který v sobě má komediální prvky, tak i zvláštní melancholii. "... je to osobní, pravdivé a je to smutnoveselé" charakterizoval producent a režisér Jan Svěrák. Nesmíme opomíjet ani vydařené dialogy a pochválit tradiční Svěrákovský humor. Herecký koncert předvedla také Daniela Kolářová, kterou jsme teď na plátně v tak výrazné roli dlouho neviděli, což je možná škoda. Mladé tento film zřejmě pobaví, starší ročníky budou zírat. ()

vasek.raul

Další výborný film. Zdeněk Svěrák coby stárnoucí učitel, doručovatel a hlavně člověk, který se stará o vracené lahve. Kontrast života člověka a jeho ceny v porovnání s pokrokem techniky. Velice příjemná komedie, která se určitě hodí ve chvílích, kdy máte náladu na Svěráka a výborné dialogy, které celý film provázejí. ()

DonFrolimo

Na český počin slibný nadprůměr, obecně pouhý průměr - film, který shlédnete, pobavíte se a hned zapomenete. několik partií se hezky vyjadřuje k problémům manželského soužití po letech - ovšem činí tak opičími gesty a ohranými floskulemi (Babí léto je mnohem přesnější, poetičtější a nechybí mu nadhled). Svěrák se klasicky rád zrežíroval, nemám mu to za zlé, ale jeho produkce pak trpí nechtěným exhibicionismem. Za nejpovedenější považuji volbu názvu. To je moc krásná metafora. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady