Obsluhoval jsem anglického krále

• Slovensko Obsluhoval som anglického kráľa (více)

Číšník Jan Dítě toho v životě prožil mnoho a ocitl se nahoře i úplně dole. Začínal jako prodavač párků na nádraží, ale od chvíle, kdy poznal magickou moc peněz, toužil stát se milionářem. V hotelu U Zlatého města Praha poznal Jan zkušeného cesťáka a velkého labužníka Waldena, který mu dal řadu dobrých rad. Díky němu také nakrátko získá místo v luxusním hotelu Tichota, odkud odejde do pražského hotelu Paříž, bravurně ovládaného vrchním Skřivánkem, vzdělaným mužem, mluvícím mnoha jazyky a hrdým na to, že měl tu čest obsluhovat anglického krále. Od něj se Jan mnohému přiučí. Když nenápadně podrazí nohu oblíbenému číšníkovi hoteliéra Brandejse, postoupí na jeho místo a začne obsluhovat v salónku, kde se scházejí milionáři k opulentním hostinám. Vrcholem jeho kariéry je hostina, kterou uspořádá habešský císař, a za niž Jan získá řád místo pana Skřivánka. Z hotelu Paříž je vyhozen poté, co se v napjaté politické situaci po zabrání Sudet začne scházet s fanatickou Němkou Lízou. Ta ho jako partnera odmítá, protože není Němec, když si však Jan vzpomene na německé předky, vezme ho na milost a v době, kdy jsou čeští vlastenci popravováni po atentátu na Heydricha, se za něj provdá. Jan se vrací jako číšník do hotelu Tichota. Zatímco fanatická Líza odjíždí na frontu, Jan sbírá známky, které budou mít po válce velkou cenu, jak mu poradil pan Walden, který skončil v plynové komoře. Zahyne také Líza a Jan si po válce koupí za známky hotel Tichota. Skutečně se stane milionářem, ovšem jen nakrátko. (TV Nova)

sharky

Král je dobrý film, nevím proč ho tolik krtitiků zatracuje, asi byly na premiéře malé chlebíčky, nebo možná nebyly žádné. Jeho největším minusem je pak prostý fakt že 2 měsíce po něm měly premiéru Vratné láhve, které jsou tak dokonalé, že vedle nich každý film bledne. Z Hrabaovy předlohy, která mě nikdy moc nenadchla, dokázal Jiří Menzel vykřesat velmi vtipný film, který minimálně splńuje to základní - dobře pobavit. Hlubokého moudra se nedočkáme, ale to ani předloha nenabízí. Král je filmařský hravý (část je např. natočená jako groteska) a nápaditý, kolena mu podráží naprosto příšerný pitomě se pitvořící Ivan Barev nepochopitelně nadabován přestárlým Kaiserem, který se pokouší o mladý hlas a vůbec mu to nejde. Jako kdyby v česku nebylo dost mladých talentovaných herců, kteří nemají pořádnou práci. Dítětovu famme fatale hraje tlustá vyloženě ošklivá Němka, která má naprosto nulovou přitažlivost, je vyloženě nesympatická a vy nějak zoufale nechápete, co naní může hlavní hrdina vidět. Zbytek obsazení je do poslední miniroličky dokonalý, září i herci v hodně malých rolích (Oldřich Vlach, před kamerou se mihle dokonce i rukojmí z Bella vista Rudolf Jelínek) ale mezi nimi nejvíce září naprosto přesný Martin Huba, který po zásluze získal Českého lva. ()

Jinny

Předem se přiznávám, že jsem předlohu (zatím) nečetla, ale předpokládám, že většina mých výtek půjde na vrub Jiřímu Menzelovi. Jeho film měl šanci být vynikající, kdyby v něm byla trocha invence, odvahy a skutečných emocí. Místo toho se dočkáme hlavně přehlídky ženských prsou a zadků a souloží (ta monotónost musela snad zarážet i muže). Kdyby více času věnoval vypravěčství než těmto záběrům, rozhodně by Menzel udělal líp. Anglický král měl možnost se vyjádřit k divoké české soudobé historii, kterou rozhodně nevyužil.Další ranou pod pás je Ivan Barnev, který většinu času jenom stojí a tlemí se (ne že by mu tedy scénář často předepisoval něco jiného). Je škoda, že film nevznikl na začátku devadesátých let, kdy byl dnes už charismaticky zestárlý Kaiser v tom správném věku, aby mohl hrát mladšího i staršího Dítěte. Koneckonců i Menzel byl v té době v ještě slušné režisérské formě. Třetí hvězdička v hodnocení tak stojí především na vynikajím Kaiserovi a malé, ale vděčné roli Martina Huby. ()

Janek

Do hodnocení tohoto filmu se mi ani trochu nechtělo, hlavně proto, že nemám zkušenost s knihou. Obsluhoval jsem je slušně natočený film, který má atmosféru a hezkou výpravu. Barnev si myslím, že jádrem toho zla není. Potíž je v samotném scénáři. Menzel měl asi ještě deset let počkat, protože druhá šance se už neobjeví. Ve filmu jsou vidět ruce producentů a nůžky střihačů. Zajímalo by mě, kolik materiálu bylo z filmu vystříháno, protože (a nevím zda je to záměrně) některé postavy jsou opravdu dvourozměrné. Ale...šel jsem do kina s rozpaky, četl jsem recenze atd. takže jsem opravdu nic nečekal, až jsem se trochu netěšil. Zatím to jsou ****, už jen kvůli kontrastu s dnešní českou tvorbou. Uvidíme co s králem udělá čas. ()

d-corso

Můj dobrý přítel Bobík, člen nechvalně proslulého Gangu čtyř (nebo-li Čtyřlístku), by řekl >Habakuko ulum fix!< - >Emír se na Vás zlobí< pane řežisére. Zlobí se na Vás za Vaše tři poslední celovečerní filmy. ()

ad-k

Dobrovolně bych na "krále" do kina asi nezašel, ale jelikož byla projekce namísto výuky... pak proč ne? Nedá se tvrdit, že bych se za dvě hodiny nějak výrazně nudil; Menzelův styl, postoj i záměr je jasně patrný - a nemyslím si ani, že nějak neakceptovatelný (z mého pohledu). Jisté staromilství - a to nejen režijní - (někdo by řekl spíše stylistický kýč), koneckonců i oceněné Berlínským festivalem, je duchapřítomné, poetika citelná (aniž bych tomuhle druhu poetiky fandil), a i když se dá namítat cosi proti jistému Menzelovu ustrnutí na jednom bodě a až přílišné grotesknosti, umělosti i menší uvěřitelnosti díla, včetně několika ne zrovna vábných hereckých výsledků (pšt: o tricích neradno mluvit...), není to zase takový mega průšvih a odpad prvního ražení, jak spousta lidí koketujících s jakoukoliv kritikou tvrdí a jistě i bude vytrvale tvrdit. Nakonec se mi nezdá nic vyloženě extra špatného na troše svérazně předvedené historie a Plzni s trochou zpěněné lehké lascivnosti navrch... ovšem průměr a ani o píď víc. 50% ()

Xeelee

Obsluhoval jsem anglického krále je velmi kontrastní film. Na jednu stranu komedie, využívající postupy z grotesky (jednu chvíli je to čistokrevná groteska), a na straně druhé drama s velmi silnými scénami. Když se hlavní hrdina (Čech) loučí s německou manželkou, která odjíždí do války bojovat za čistou rasu, tak mi cukaly koutky. Pak následuje scéna, kdy si všimne vlaku napěchovaného židy, transportovanými do koncentračního tábora, a snaží se doběhnout rozjíždějící vlak s namazaným krajícem chleba. Scéna, kdy jeden žid natáhne ruku se mi hluboce vryla do paměti. Opačný postup Menzel použil třeba při testech, jestli je Dítě vhodný jako manžel pro árijku a jestli je schopný dát jí děti. Poté co odevzdá sperma je záběr na stůl, kde je několik vzorků. Všude je po dně nádoby až na tu poslední, která málem přetéká. Mimochodem čistá árijka je neplodná. ()

SOLOM.

Kdyby tu nehrála hlavní roli nahota a že těch pěkných ženských tu bylo docela dost, několik výborných herců (Lasicu bych nejraději umlátil tím klackem sám – za jeho postavu) a přirážení pod dohledem strýčka Adolfa, asi bych tomu nedal ani průměrné hodnocení. Film mi přišel zbytečně zdlouhavý, některé pasáže ubíjely nudou a skoro každou štaci „mladého“ Ivana Barneva jsem mu záviděl. Alespoň se chlapec něco pořádného naučil. ()

duklak2

Velmi propagovaný film před svojí premiérou a tady nemá červený „čtvereček“! Nechápu, proč to tady má tak malé hodnocení. Režisér Menzel zde ukazuje, že svoje povolání ovládá bravůrně. Výborný film s ještě lepším Ivanem Barnevem, který zde mistrně zahrál číšníka, hoteliéra a cestáře v době politických zvratů a další plejádou českých herců. Kaiser zde dokazuje, že ještě nepatří do starého železa. Měním svoje původní hodnocení a ze 4 hvězd dávám 5. Když třídní ve škole řekl, že půjdem na tento film do kina, tak jsem moc radostí neskákal, protože jsem moc nevěřil, že se mi to bude líbit. Ale hned jak to začlo, tak jsem zíral a přál si ať to neskončí. I když, abych jen nechválil. Jediné, co mi vadilo, bylo to, že tam bylo málo erotiky :-). ps: Vzkaz pro ty, co dáváte tři a méně hvězdiček. Zkuste filmu dát ještě šanci a podívejte se znovu. ()

becki_tu

Je pravda, že ze začátku to nevypadalo tak špatně. Menzel nasadil příjemné vyprávěcí tempo, začaly se objevovat milé postavy, ale tenhle stav bohužel příliš dlouho nevydržel. Menzel se začal opakovat a celý příběh tak na dlouho upadl do nudného stereotypu, který nás jen pravidelně přesvědčoval, že Hrabal byl asi pěkný chlípník. Díky občasnému úsměvu na mé tváři a ucházejícímu konci tak nakonec končím na vydřených dvou hvězdách, což je na Oscarového adepta přeci jen trochu málo. Kdyby se ale spojila zhruba první půlhodina rovnou s tou poslední, dával bych bez okolků za tři a možná bych byl svým způsobem i spokojen. Ovšem zpětné pomyšlení na dvouhodinové příběhové přešlapování na místě a nevýrazné zpracování mě jen utvrzuje v tom, že víc jak dvě hvězdy prostě dát nemůžu. ()

Shaqualyck

Důkladné mediální masáži nešlo dost dobře odolat a tak jsem i já nedávno využil možnost na vlastní oči posoudit kvality anglického krále. Bohužel musím hned z kraje konstatovat, že v dosavadní tvorbě Jiřího Menzela, jehož filmy mám jinak moc rád, jde o nejslabší článek. To, co nám tentokrát režisér nabízí je dvouhodinová oslava obžerství a nevázaného sexu, sem tam na nás pak dýchne trocha domácí, resp. světové historie. Toť vše. Jinými slovy žranice, nahotinky, střih, trocha dějepisu, střih...a následuje stejný obsah jen v jinou dobu a na jiném místě. Nemám nic proti nahotě ve filmu, ale nesmí působit samoúčelně. Jestli chtěl Menzel natočit soft porno, povedlo se, já asi čekal trochu něco jiného. Ještě že tu je ansámbl výborných herců v několika velmi dobře napsaných vedlejších rolích (Martin Huba, Marián Labuda, Pavel Nový, etc.). Pokud jde o hlavní protagonisty, Julia Jentsch na můj vkus trochu moc přehrává a co vedlo režiséra k obsazení Ivana Barneva do klíčové role mladého Jana Dítěte, je mi záhadou. Když navíc promlouvá hlasem Oldřicha Kaisera, vyznívá jeho výkon dost rozpačitě. Nechce se mi věřit, že by Menzel u nás opravdu nedokázal najít nikoho lepšího. PS taky jste měli po skončení filmu pocit, že podstatná část na české poměry nebývale štědrého rozpočtu se projevila asi spíš v reklamě než na plátně??? ()

stub

Myslím, že tohle je přijatelné jen pro nekritické Menzelovy obdivovatele. Zajímavé je, že Menzel nezměnil výrazové prostředky - jen v "nové" době vynikla skutečnost, že typická kýčovitá malebnost je u něj obvykle téměř prázdnou skořápkou. V době, kdy nebyl vystaven přímé zahraniční konkurenci (rozuměj za bolševika), bylo možné místního diváka zhypnotizovat nedostatkovou filmovou estetikou. To nyní již příliš nejde, tudíž by asi bylo pro všechny nejlepší, kdyby si mlsný kocour užíval důchod a nekazil dojem z těch několika slušných věcí, co natočil... Upřímně - vlastně ani netuším, za co dávám tu druhou hvězdu (jedna je za odvahu). ()

Iggy

Až někam do poloviny je z filmu snad až příliš cítit, že jde o adaptaci. Barnevův postsynchron je děsný, to snad i dabing vypadá věrohodněji. Ani úplný konec (scéna v hospodě) mi moc neseděl. Jinak ale podařený film. Spousta vzrušujících krásek, výstižné a smyslné, později mrazivé zobrazení doby. Podle mě film moc dobře vystihl smysl Hrabalovy knihy, a přestože zdaleka nezůstal jen slabým odvarem, mohl místy i přitvrdit (například kapitola s Dítětovým synem, sázky s panem Skřivánkem – ty by scény s ním jistě oživily, ne úplně tradiční pobyt ve vězení aj.). Ale to už je věc adaptace a ta se přeci jen povedla na výbornou. A tak po dohadech o autorská práva se konečně „neuvěřitelné stalo skutkem.“ ()

jhrasko

Príliš (v češtine je krajší výraz: PŘESPŘÍLIŠ) antikvárneho romantizmu (ako odkaz na jeden moj starý článok) a voyerizmu.. ()

PROROK14

Stupídny film. Bol som na to v kine v rámci školy. Ani neviem načo nás tam brali. Vedel som že Česko/Slovensko/Nemecko Maďarský film ma nemôže prekvapiť, ale že bude až tak tupý som si fakt nemyslel. Pointa utekala kdesi tamto a vôbec som ju ani nevidel. A ak si tvorcovia mysleli že si diváka kúpia tými nahotinkami tak sa mýlili. To si môžete rovno pustiť nejaké péčko. ()

maseer2

nechápu ty vyloženě negativní ohlasy.. Obsluhoval jsem anglického krále sice nedosahuje kvalit Menzelových nejlepších filmů, ale rozhodně se nejedná o až tak špatný film.. osobně se mi nejvíc líbily především s nadsázkou brané politické zvraty.. jen o chlup ne 4* :) ()

Gary

Přes několik nedokonalostí (především těch zbytečných digitálních) a občasné roztahanosti, je to stále Menzel. Poetický, erotický, nadsazený i humorný. S výbornou kamerou a skvělou hudbou. Kdyby vznikl před třiceti lety, mohl být lepší. Na druhou stranu... za třicet let se může zase líbit víc! Uvidíme... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám