Princezna Alžběta, dcera Jindřicha VIII. a jeho druhé ženy Anny Boleynové, je na příkaz královny, své starší nevlastní sestry Marie, uvězněna v Toweru pro podezření ze spiknutí. Lid v zemi je totiž s Mariinou vládou nespokojený a Alžběta by se v případě Mariiny smrti stala vládkyní. Důkazy o spiknutí se však ani za rok nepodaří nalézt. Marie nakonec zemře na rakovinu. Pětadvacetiletá Alžběta, díky svému protestantskému vyznání milovaná většinou lidí v zemi, nastoupí na trůn. Přestože je to žena uvnitř křehká a plná pochybností, od samého začátku své vlády začne vystupovat jako rozhodná a neústupná panovnice. A to se vyplatí nejen jí samotné, nýbrž celé Anglii. Ohrožuje ji totiž mimo jiné skotská královna Marie Stuartovna, která uplatňuje nárok na anglický trůn. Královská rada také pracuje na otázce Alžbětina sňatku, protože země nesmí zůstat bez dědice. Alžběta miluje svého přítele z dětství Roberta Dudleyho, avšak ten je ženatý a manželství s ním nepřichází v úvahu. Žena posléze vyřeší i tento problém: rozhodne se zůstat "panenskou královnou", která se obrazně řečeno provdá za Anglii. Zlatý věk rozkvětu může začít... (oficiální text distributora)

KarKulA

I když se jedná o další z mnoha a mnoha zpracování na téma života Alžběty a celkově zlatého věku anglického impéria (je to zkrátka pro tu západní kulturu dodnes velké terno - a nelze to nikomu asi vyčítat - Alžběta to holt všem natřela a ukázala a to tak, že je dodnes na co vzpomínat), je tato televizní verze nečekaně velmi dobrá. Anne-Marie Duff v roli Alžběty opravdu překvapí a při pohledu na ní jsem si nemohla nevzpomenout na Bette Davis, kterou mi zkrátka něčím připomíná, a která si shodou okolností královnu Alžbětu také zahrála v r. 1939 ve filmu The Private Lives of Elizabeth and Essex. Nelze opomenout ani úžasné kostýmy v čele s červeno-zlatými šaty které Alžběta nosila jako novopečená královna. ()

PetkaW.

Většina TV filmů se dost často podceňuje a dost často je to neprávem. Tenhle film je toho zářným příkladem. V mnoha ohledech je Panenská královna lépe propracovaná, poutavější a celkově lepší, než velké množství kino filmů. Alespoň já z ní byla nadšená. Krásné kostýmy, masky, výprava, výkony.... Hudba byla přímo dechberoucí. Dějová linka byla jasná, hezky vyprávěná, nikde se nevlekla a držela se více méně skutečné historické linie. Oba díly jsem zhlédla na jeden zátah a ani na chvíli jsem se nenudila. Tom Hardy byl k sežrání a jen potvrdil můj názor , že jde o jednoho z nejtalentovanějších mladých herců současnosti. Představitelku hlavní role jsem ještě v jiném snímku neviděla, ale tady předvedla hrát rozhodně umí a že se umí vcítit do role. K Panenské královně se určitě moc ráda brzy vrátím. Doporučuju všem, kteří mají podobný historický žánr rádi. ()

conery1

1 časť: " Potrestá ma Boh, zato že trestám ja ju ? Nie kráľovná. Pretože to robíte v dobrej viere. Aby ste zlomila jej mlčanie, musíte zlomiť jej ducha." Začiatok príbehu sa odohráva v období, keď si Alžbeta nebola istá ani svojim životom. A to iba preto, že mala iné vierovyznanie ako jej sestra kráľovná. Ale Boh zamiešal karty v jej prospech, ako ešte neraz v jej živote. Sestra zomrela a z uväznenej sa stáva kráľovná. " Uzatvorila som manželstvo s Anglickom. A stačí mi nápis na náhrobnom kameni - ... narodila sa a zomrela nepoškvrnená." Anne zatiaľ najlepšia Alžbeta. 2 časť: " Prehlásenie španielskeho katolíckeho kardinála Dona Pedra - Po našom slávnom dobití Anglicka budú všetci kacíri zbičovaní na smrť spolu so svojimi protestantskými deťmi do veku 7 rokov. Ostatní budú označení na čele písmenom "L" ako luteráni." Španielsky kráľ posiela svoje nepremožitelné loďstvo proti Anglicku, ako odplatu (ako zámienku) za sťatie škótskej kráľovnej. " Ja viem, že mám telo veľmi slabé a krehké ženy, ale mám tiež srdce a odvahu všetkých predchádzajúcich kráľov. Je veľmi opovážlivé sa domnievať, že španielsky, alebo iný panovník môže narušiť hranice mojej ríše. Preto, aby som čelila takej urážke, budem bojovať po vašom boku." Nemusela. Pretože Boh zas zamiešal karty v prospech Alžbety a neporaziteľné loďstvo rozdrvil jedným dychom - búrkou. " Byť kráľovnou a nosiť korunu je skôr vecou cti pre tých, ktorí ju sledujú, než potechou pre tých, čo ju nosia. Nechcem vládnuť dlhšie, ako pre vás bude dobré." ()

cherita

Výborná televizní minisérie, která je k divákovi neznalému historických souvislostí mnohem víc friendly než Kapurův zmatený film. Na rozdíl od něj si taky dějiny méně zkrášluje a idealizuje, což je pěkně vidět hlavně v charakteristice postav. Zatímco například takový Robert Dudley byl ve filmu romanticky zobrazen jako milující muž, který se zaslepen svojí láskou dopustí osudové chyby, tady se z něj stal bezohledný prospěchář, který sice Alžbětu miluje, ale nikdy přitom nezapomíná myslet hlavně sám na sebe, a když je to potřeba, umí se zachovat jako pěkný parchant. Herecké výkony jsou špičkové. Anne-Marie Duff se tímto pro mě přesunula ze škatulky ‚podivně vypadající manželka Jamese McAvoye‘ do kategorie ‚výborná herečka‘, její Alžběta je uvěřitelná ve všech podobách – od mladé energické panovnice až po paranoidní stařenu. Závěrečné dva díly mě sice nebavily tolik jako ty úvodní, což je taky jediný důvod, proč nedávám plné hodnocení, i když jsem původně chtěla, ale jinak vážně nemám co vytknout. Panenskou královnu bych dala povinně promítat lidem, kteří mají na svědomí Tudorovce, aby pochopili, že historický seriál se dá natočit chytře a poutavě, aniž by musel lákat diváky na sex nebo na pochybnou modernizaci. ()

PhillM.

Skvělé, plné historických přesností, výtečně zahrané (Anne-Marie Duff se tímto zařadila k mým oblíbeným nekráskám Swinton a Wokalek a tvoří tak spolu svatou trojici krásných ošklivých), BBC opět dokazuje nejvyšší kvalitu. No jen to srovnejte s tím, co dělá ČéTéčko... ()

zahadum

Prvý diel bol vynikajúci , ukázal nám strastiplnú cestu Alžbety na trón. Anne Marie Duff je fenomenálna herečka ktorá dokázala dať tvrdosť a rozhodnosť v chvíľach vlády, ale aj citlivosť a nerozhodnosť v osobnom živote. Nedostatok finančných prostriedkov bohužiaľ ubral tomuto dielu na atraktivite, a maskovanie v druhom diely je tak zúfalé až je nechcene smiešne.Vysoko musím ale pochváliť hudbu...soundtrack sa fakt podaril a je to kapitola sama o sebe. ()

Mlle

Po shlédnutí této seriálové verze má oblíbená, nepokrytě teatrálnější a velkolepější Alžběta v podání Cate Blanchett a v režii Shekara Kapura citelně vybledla. Možná tento výjimečný příběh oběti, lásky, moudrosti, ženy a vlády ani nelze natočit špatně? ()

pipapa

Celkem povedený film na 1000krát omleté téma je totálně zničený všudypřítomnou řvavou hudbou/zpěvy, která se ale vůbec nehodí k tomuto historickému námětu. Dalším záporem pro mne je odpudivý Tom Hardy i s jeho nevýrazným hereckým projevem. Anne-Marie Duff je výborná zvláště jako stará Alžběta = jako klasické aristokratické strašidlo. ()

Ben Nevis

První díl: Nabízí se srovnání se starším filmem Elizabeth: The Virgin Queen. Oba začínají ve stejném okamžiku, oba popisují romanci s Robertem Dudleyem. Až to vypadalo, že se oba filmy řídí stejnou předlohou. Hollywood dává důraz na líbivost a snaží se přiblížit dějiny moderním divákům, BBC se zase snaží o věrohodnost. Druhý díl: Jde vidět, že Alžbětina vláda je popisována jako Zlatý věk hlavně kvůli tomu, že se nic dramatického nedělo. Velká porážka španělské Armády proběhla tak nějak mimochodem, ale nemůžeme čekat od televizní produkce námořní bitvy. Díky odbytým maskám vypadá Alžběta jako stoletá žena po faceliftingu, přitom zemřela, když ji bylo 70. Velké díky Anně-Marii Duff, která věrně načrtla Alžbětu jako lidskou bytost se všemi klady i neduhy. ()

Hapretor

První díl skvělý ... herci a herečky super ... viděno hlavně kvůli Hardymu ... druhý díl pak už nuda a dokoukáno jen ze setrvačnosti ... maskéři pak teda drsně zřídili Bětku i tu druhou a pak sem si už říkal, že koukám na Resident Evil ... na zabití času ok. ()

farfalino

Už jsem viděl několik spracovéní Krélovny Alžběty a táto se mi líbila asi nejvíce, i když je to televizní.P.S. až na masky na konci, ty mě rozesmáli. ()

Giacomo

Neduhy nižšího rozpočtu plně nahradil excelentní výkon hlavní protagonistky. První Alžběta, u které jsem měl pocit skutečného ztvárnění. ()

karlee

Solidně zpracovaný film, scénář působí hodnoverně a zajímavě, jen mi tam vadili ti napomádovaní hoši z boys bandů s náušnicemi, taky maskéři to ve druhé polovině trochu přeháněli, Alzběta silně připomínala Gluma z Pána prstenů. Nicméně pro milovníky historie dobrá volba. ()

Bazinka

Další důkaz, že Hollywood není všemocný a televizní produkce je na vzestupu a drží krok. O talentu Anne-Marie Duff není pochyb a Tom Hardy mi vůbec v roli Roberta Dudleyho nevadil, ba naopak :) Jinak opravdu vřele doporučuji. Královna Alžběta bez prvoplánově podbízivého ladění, propracovaný scénář a únosná délka rozdělená do dvou částí. Skvělá kamera a propracovaný soundtrack. ()