Zabij, nebo budeš zabit

Zabi, lebo budeš zabitý

Odsúdení

Akční / Thriller

USA, 2007, 100 min

Aneb hollywoodská eRková verze Big Brothera. Jeden pošuk (co si myslí, že je génius) rozmístí na malém ostrůvku kdesi v Tichomoří stovky kamer, vysadí na něj 10 trestanců odsouzených doživotně nebo k trestu smrti a pošle jim obligátní větu do zad: "Zab nebo budeš zabit"... Máme tu další film z produkce WWE a hlavní roli tentokrát vystřihnula nová a neokoukaná tvář: Steve Austin, ve wrestlingovém ringu známý jako Stone Cold, je 188 cm vysoký hromotluk se 115 dobře rozloženými kilogramy, do filmu poměrně dobře zapadnul a kromě tvrdých ran trousí jednu hlášku za druhou. Scénář skýtal možnost atraktivního akčního vybití, zvláště když byli do filmu obsazení dva mlátiči s příjmením Jones - obrovitý řízek Nathan a drsňácký Brit Vinnie. Jenomže... většina akčních scén, včetně hardcore souboje Nathan Jones vs Steve Austin je točená kamerou, se kterou někdo škube tak vehementně, že chvílemi nelze poznat nejen kdo mlátí koho, ale ani kdo je vůbec kdo. Všichni aktéři téhle internetové reality show mají k levé noze připevněnou takovou prima explozivní věcičku, takže duel končí pro jednoho většinou v ohnivé kouli. Předvídatelný film kromě ostrova sleduje drobné vedlejší dějové linie, které moc zábavné nejsou, ale něco vám povím: pravé peklo nakonec přijde, to když se ke slovu dostanou Prodigy a jejich starší vypalovačka Firestarter, a kontrolu nad ostrovem převezme jeden z těch "bad guy". Pak už jen společně s Austinem (nečekali jste, že by to nepřežil, že ne??) sledujeme výbuch a (podařený) náraz vrtulníku do skalisek a odškrtneme si další akční béčko v našem nikdy nekončícím filmovém seznamu. 7,5 miliónu dolarů(výdělek celosvětově)(10.8.2007)

Parádní kousek, který mi připomněl, proč mám tenhle žánr ráda. Nenáročný děj, lahůdkové akční sekvence, neohrožený hrdina a slizký záporák, který se bude smažit v pekle dřív, než začnou závěrečné titulky. "Zabij, nebo budeš zabit" má navíc skvělou kameru a trefný hudební doprovod, což výsledný zážitek ještě umocňuje. A že posledních pět minut ovládlo nechutné klišé? No a co - to je přece u tohohle druhu filmů normální.;-)(16.7.2011)

• Vitason

,,Zabij, nebo budeš zabit!" Přírodní zákon, který nabral platnost již na počátku celého lidstva, když stál pračlověk tváří v tvář divoké šelmě nebo příslušníkovi jiné tlupy. Toto pravidlo se táhlo s člověkem po celou jeho historii. Těžko ve vesmíru naleznete agresivnějšího tvora. A v určitou dobu člověk zjistil, že násilí může být zábavné. Colosseum budiž bráno jako památka této myšlence. Od gladiátorů po secvičené wrestlingové zápasy utekla dlouhá doba. A také se objevil fenomén reality show. Musím se přiznat, že základní myšlenka filmu mi nepřijde tolik nereálná, protože věřím tomu, že někdo kouká na Vyvolené a čeká jen na to až si ti opilí burani začnou lámat židle o hlavy a že by lidé tudíž za podobnou zábavu ochotně platili. The Condemned se snaží celkem okatě ukázat na nebezpečí reality show, manipulování s pravdou a otravně při tom moralizovat. První úkol- tedy znechutit mírou násilí se celkem povedl (kope se tu žen a všelijaké jiné mňamky) ,ale moralitní část se vůbec nepovedla, protože kromě obyčejných frází nenachází film opravdové argumenty a dobrý nápad je tak celkem rychle zabit. Po technické stránce také není co nabídnout. Kameraman by si za tu svojí klepavku a otravné zoomování zasloužil vysadit na podobný ostrov v doprovodu taťků z toho nejtvrdšího lágru. Sice se snažil podat nasnímání soubojů televizní formou jako z reality show, ale dělá to tak nešťastně, že jsem často ani nevěděl, kdo se s kým pere. Snímek tak může zaujmout jen herecky. Hlavní roli si střihl neokoukaný wrestler Steve Austin, kterému role opravdu slušela a za pochvalu také stojí Vinnie Jones, který si svého psychopata zřejmě užil. The Condemned se dá na jedno skouknutí přežít a to je asi tak všechno, co může nabídnout. Podobné filmy: Běžící muž (1987), Battle Royale (2000), Battle Royale: Requiem (2003)(10.11.2007)

• choze

Zatím nejslabší, nicméně stále koukatelný akčňák z produkce WWE (VÍTEJTE V DŽUNGLI, KRÁČEJÍCÍ SKÁLA, VOJÁK). Průměrný scénář i nudné, chaoticky natočené akční scény bych tomuhle odvaru BĚŽÍCÍHO MUŽE a BATTLE ROYALE odpustil, ne už tak opravdu nechutně kladného hrdinu a agenta na jeho stopě.(23.3.2008)

Náhodou nevím proč to tolik odsuzujete, mě to přijde jako jeden z mála povedenejch akčňáků, na kterej se rád podívám znova. 75%(6.4.2012)

• - Ve scéně brzy po začátku filmu, kdy strážce otočí klíčkem v zámku, je možné poznat, že zámek byl odemknut již předem. (slatkac)

• - Poté, co Conrad (Steve Austin) skočí z útesu do vody a poté vyleze, je během několika sekund suchý. (slatkac)

• - I když se to někdy uvádí, film NENÍ remakem japonského snímku Batoru rowaiaru. (don corleone)