Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

Kadas97

Z povinosti pozreté. Remeselne perfektné (kamera, hudba, efekty) ale nepamätám si z tejto časti skoro nič okrem animovaného vysvetlanie, čo tie dary smrti vlastne sú. Kľudne mohli natočiť poslednú časť ako jeden celovečerný film, lebo táto I. časť bola čistá vata. 7 z 10 ()

Pekisan

Horsie sa to snad ani nedalo. Okrem kresleneho intermezza a nahanacky v lese je to cele len o stanovacke Harryho, Rona a Hermiony...potom bez Rona....potom zase s Ronom. Mam pocit, ze sa tu niekto snazi uz druhy diel navodit atmosferu "Frodo s prstenom tazkym ako svet" - teda ja som jediny co trpi, trpiet musim sam, nemam sajnu co robit a urcite umrem, ale nic ma nezastavi. Akurat Froda mame radi, lebo ma chlpate plutvy. ()

Navi01

Jediné co mě na tomto díle opravdu zaujalo, bylo zpracování příběhu o třech bratrech. Opravdu moc pěkné. Ale to je na celý film trošku málo. Scény, které měli být napínavé a tajemné jsou zde doslova promarněny. ()

KafuR

Kdo má dost, ten chce víc. A to platí jak o nenahrabanosti autorů a producentů, tak i o počtu dílů, které se někomu očividně zdají málo. Jak jinak si totiž odůvodnit vznik tohoto PůlPottera, který někde začíná a nikde nekončí, jako celek sám o sobě nedává smysl a stává se jenom mediálně zviditelněnou nudnou kaší, která se z ničeho snaží vytřískat zlatý důl. To, co mělo posloužit jako patnáctiminutová předehra k velké finálové bitvě v POSLEDNÍM HP, se tady roztáhlo jako tričko za tři koruny na víc než dvě hodiny ve snaze vzbudit dojem, že všechno, co se tady stalo, mělo snad i nějaký smysl. A výsledek? Na začátku filmu tři postavičky někde byly, na konci byly zas někde jinde a co se stalo mezi tím vlastně ani nikoho nezajímá. BUM, PRÁSK a bylo po medajlonku - vlastně promiňte, tento film svým způsobem i obdivuju, nikdy bych nevěřil, že se kolem desetisekundové jediné důležité scénky dá natočit tolik (skelné) vaty, která řeže, kde může, celé dvě hodiny. A tak jenom na závěr: Proč jsem tomu tedy střelil tři hvězdičky? Inu, to ta moje slabost na tmavé filtry, ponurou atmosféru a Helen Bonham Carter. ()

Stíba

Zatímco první polovina potterovských filmů je spíše o hraní a blbůstkách, ta druhá už se uceluje v dospělejším ději a s každým přibývajícím díllem zhutňuje na atmosféře. Tohle předfinále má šťávu a výborně připravilo půdu pro velkolepé završení. ()

AloeB

Zda mám dnes jen dobrou náladu, nebo jsem se prostě jen trefil do skvělého filmu, není zřejmé, faktem však je že tento film rozhodně není jen tou výplní kde zemře ten roztomilejší Putin, kde pak. Bylo by samozřejmě upálení hodné prohlásit že je film lepší než kniha, vždyť oproti ní je snímek jako Harryho hůlka vedle té pořádné bezové, to ovšem není důvod ke kritice, film knihu adaptuje věrně, snaží se soustředit na podstatné a byť mu to ne vždy úplně jde, bylo by hloupé tvrdit že režiséři neudělali dobrou práci. Zvládli to mezi výbornou a chvalitebnou a naservírovali nám jeden z nejzábavnějších dílů Potterovské série. Harryho infiltrace ministerstva či budování vztahů mezi postavami na útěku patří k nejlepším částem filmu. Ropucha je zpátky a odpornější, zlejší a růžovější než kdy dřív. Máme tu geniálně naanimovaný příběh Tří bratrů - a taky jakousi skrytou metaforu na dej Harryho Pottera. Skvělévy jsou rozvíjeny, pohádka či teen movie je pryč a máme tady regulérní akční válku. Kdo namítá že film není nejlepší, tak ano, je to pravda. Může být zmatený, snad i nekonzistentní, rozhodně zkratkovitý, všechno je to pravda. Pro mě je to ale ikonický příběh plný neopakovatelného děje který byl pro mě kdysi splněním snů když se milované scény z knihy dostaly na plátna, někdy sic jen jako nočník s jedním utrženým uchem, ale v mnohých případech naprosto celistvé jako brýle po o zaznění Oculum reparo. Vzhledem k tomu, že jde již o sedmý díl, nyní už vážně nejde opomíjet jak výraznou je Hermiona postavou v porovnání s Ronem a vlastně i hlavním hrdinou bez bázně a hany - Harrym. Bez ní by již dávno leželi v nějakém zapomenutém domě nad kterým by se vznášelo znamení zla. Jenže, jakkoliv může být Harry obyčejný nudný kluk, vztekající se pubertální harant nebo poslušný pejsek štěkající jak paninka Watsonová poručí, to není to proč je o něm příběh. Voldemort si dle věštby vybral obyčejného chlapce, žádného Cedrica či Jamese, ale obyčejného Harryho. A vůbec, jak by to dopadlo kdyby si vybral Nevilla. Nemožno nezmínit také to co je na filmech této série nejlepší a to atmosféru, zvlášť nyní, kdy válka začala na plné obrátky a začíná se propagovat heslo "V kouzlech je síla". Geniální. ()

Mianelia2050

Jak všichni tvrdí, čím novější díl Harryho Pottera, tím je temnější. Máte naprostou pravdu jelikož Harry roste a stává se dospělým. Má také už větší zodpovědnost. Popravdě řečeno, mám nejraději první díl, jelikož tam byl Harry ještě malým brýlatým klukem objevující svět. Tento díl se mi ale také moc líbí a dávám mu tři hvězdičky za snahu a příběh, jeden bod za fantastickou hudbu a vizuální efekty a jeden bod za výborný a výstižný výběr herců, zejména Emma Watson, Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Michael Gambon a Bill Nighy. Je jen škoda, že ministra kouzel pana Rufuse Brouska tak rychle zavraždili. Jak jsem se dočetla, mezi Brouskem a Harrym to prý dosti vřelo, kvůli různým názorům Brouska na školství, ale to, co udělal Rufus (neprozradil místo výskytu Harryho Pottera Voldemortovi), bylo opravdu statečné. ()

geek.ondra

Výborná předehra k velkému finále která slouží jako herecký koncert ústřední trojky která konečně herecky dospěla. Emoce jedou naplno a Yates opět exceluje. 8/10 ()

JamesConnorG

Pěkné a pomalé krůčky vedoucí do finále ságy. Pro hodně lidi se může Relikvie Smrti část jedná zdát jako nudný a nezajímavý film. Já si ho užil, sice se nejedná o kdo ví nejlepší díl Harryho Pottera, ale pořád se mi líbil více než Princ Dvoji Krve. Kempovací část možná trochu slabší, ale i tak finále a příběh zvládnutý suprově. 75% ()

Dr0m

Film byl přesně takový, jaký jsem si představoval, že bude. Je to naprosto něco jiného než předešlé díly a spousta lidí (především ti, co nečetli předlohu) bude ubyta jakousi nudou a nesmylnými scénami, které na první pohled nedávají smysl (počkejte na 2. část ;) ). Proto doporučuji nejdřív knihu přečíst a pak si vychutnat její prakticky dokonalé převedení na filmové plátno. Kdybych HP7 hodnotil bez znalosti knihy, tak bych dal 3 hvězdy, ale po dočtení poslední stránky jsem měl ten film před očima a vypadal naprosto stejně jako ten, co jsem dnes viděl v kině. ()

ing.man

POMO a Tetsuo nechoďte na poslední díl. Vážně, kašlete na to. Nemá to cenu. (Po druhém shlédnutí konstatuji, že se jedná asi o nejlepší díl). ()

m_a_c_a

Pro fanoušky série možná lehké zklamání, pro mě ve výsledku nuda. Namlsaný slibným trailerem jsem naklusal do kina, ale po 15 minutách bylo po euforii. Pokaždé když se začalo něco pořádného dít, tak se aktéři "teleportovali" do lesa do svého stanového apartmánu a bylo po akci. Shrnuto a podtrženo... kromě předvídatelného úmrtí jedné divácky oblíbené postavy si z celého filmu víceméně nic nevybavuji. Snad moje rozpolcení na jaře srovná 2. díl. 60% ()

swiss

To co je v knize napínavé, přestože je to dlouhé, je ve filmu jenom dlouhé. Tam kde je v knize akce, ve filmu na nás jen něco bafne a pak zase jinde jsme. Snad bude dvojka jiná. No, ale Yates není Tarantino, že? ()

zapalik

Ať si tady na čsfd ta banda rádoby intelektuálů hodnotí jednou dvěma hvězdičkami, Yates z látky vytěžil víc, než mu umožňovala. Dvě a půl hodiny utekly jako voda, aniž bych se chvíli nudil. A když jsem se nudit skoro začal, přišly nějaké akční nebo vizuální orgie. Nejlepší film série, který sice nepřepíše filmové dějiny, je to ale žánrovka jak prase a rád si ji pustím i podesáté, až bude na DVD. Nejhorší komentář všech dob POMO. - jak ta osoba, která si hraje na filmového fanouška, může napsat takovou hovadinu: "bez akejkoľvek kreativity sfilmovanou predlohou, ktorej kvality nepoznám". Tak jak víš, že jde o bez kreativity zfilmovanou předlohu, když knihu neznáš? Už jsi naprosto mimo, potřeboval bys léčbu. Když jsi tohle byl schopný napsat, filmům naprosto nerozumíš. ()

Psycho.R

Říkal jsem si, čím by mě mohl David Yates překvapit, když tak zvoral poslední dva díly Harryho. A dneska jsem z kina odcházel se značným nadšením. Z Relikvíí smrti dokázal udělat válečný drama s prvky fantasy. Přesně tak, jak si to J.K.R. představovala. Po letech tam opět jsou emoce. Super. Překvapil. ()

Melvej

Asi nejlepší ze všech Potterovských filmů. Temné, vtipné a akční, nicméně to rozdělení na dvě části? Nevím, jestli je to marketingový tah nebo jen snaha nacpat co možná nejvíce do závěrečného dílu o mladém kouzelníkovi. Ale ať už je to jak chce, konec této části působí dost nepříjemně, je to jako by vám najednou vypnuli rozkoukaný film. Pominu-li detaily (např. když Harry skočí do doslova ledové vody, vzápětí se k němu přidává i Ron, pak z ní oba vylezou, aniž by se klepali zimou) zůstává mé hodnocení na celkem hezkých čtyřech hvězdičkách. ()

Bobšule

Pokusím se být co nejstručnější, protože hodnotit polovinu filmu je vždy dosti ožehavé. Předně, snímek se atmosférou a stylem vyprávění zásadně liší od knihy. (Na rozdíl od jiných jsem četla všechny knihy, a to jak česky, tak v originále.) Není tak drsný a syrový. Namísto očekávatelného thrilleru až hororu se žánrem blíží dramatu. Přesněji...válečnému dramatu. Na mnoha místech je velmi emocionálně silný, což je předesláno již v úvodních scénách ještě před titulky. Hermiona vymazávající sebe sama z paměti svých rodičů je hodně silný kalibr. Jako z Vyššího principu působí chvíle, kdy hlavní hrdinové kempují uprostřed pustiny ve stanu a z rozškvrkaného rádia se line nekonečný seznam jmen zabitých či pohřešovaných kouzelníků. Mnou zmiňované válečné drama připomínají nejen záběry ze zničených míst, ale především ony „drobné detaily“, které k válce patří: Vyděšený otec Malfoy, vyděšený otec Lovegood, členové řádu vzájemně se testující otázkami... A logicky, pohřbívání padlých. V tomto případě nesmírně dojemný závěr s Dobbym. (Jak jsem ho ve dvojce, prevíta, neměla ráda, tak jsem ho teď obulela, jako stará želva.) Je příjemné sledovat, jak ta trojice dětí před lety sehnaných dohromady před kameru na základě konkurzů vyrostla v trio regulérních a dobrých herců. Jen díky tomu mohla například zafungovat taneční scéna Harryho s Hermionou, která v knize není. Suma sumárum je první polovina Relikvií smrti natočena velmi dobře, působivě a místy i příjemně odlehčeně. Velmi zdařilá je hudba. Jedinou výraznější výtku bych proto měla pouze ke střihu soubojových scén, které mi občas přišly nepřehledné. Co mi ovšem v kině krajně vadilo, byla přestávka uprostřed filmu. Mdloby na toho, kdo to vymyslel!!! ()

jaki96

První část závěrečného dílu Potterovské ságy s sebou přinesl spoustu dobrých triků, což je v dnešní době už normální. Začátek, kdy Fénixův řád přemisťuje Harryho do bezpečí, byl velmi akční. Poté se už snímek nesl v občasných akčních scénách a pohodových částí doplněných Ronovými vtipy, bohužel chyběly vtipné momenty od ostatních. Rhys Ifans se v nové postavě Xenofila Láskoráda předvedl skvělým hereckým výkonem, avšak nedostal tolik prostrou. Nesmím také zapomenout na ostatní herce, výborné herecké výkony podal i Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Ralph Fiennes nebo Alan Rickman. Povedený trik, který byl použit, když Voldemort odebral hůlku Brumbálovi, ukončil první část a mně nezbývá nic jiného, než se těšit na druhou. 92% a 4*. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)