Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)

Epizody(16)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

Expendable

Asi nejvydařenější a nejvtipnější český seriál, obvzvláště vydařené jsou kurzy německého jazyka, aneb Alles Gutte! ()

Marek1991

Občas som sa pobavil na celkom drsných vtipoch, čiernom humore typu Árijec, Tlama a posledné pomazanie, či Mirka, no zbytok mi prišiel dosť často trápny. Keď už, tak radšej našu slovenskú obdobu S.O.S., tam som sa bavil často, to bol iný level. Česká soda mala v sebe aj nechutné, či zbytočne drastické momenty, proste len šokovať akoby bol cieľ, no pobaviť, to išlo podľa mňa na okraj. ()

Cimr

Někdy mi přijde, že Česká soda je jediný český pořad, jehož tvůrci si našli slovo ,,satira" ve slovníku, před tím, než tímto označením svůj pořad nazvali. Satira prostě musí provokovat, nesmí brát ohledy na nic a na nikoho. Musí být drsná, černá a případně i vulgární. Při sledování Sody člověka místy až mrazí a to je přesně ono! Jsem hrdý na to, že tento pořad je výplodem českým a že je mezi lidmi poměrně oblíben. Smát se něčemu a vysmívat se... To jsou úplně jiné pojmy. ()

javak810i

Ta nejčistší esence českého černého humoru plná geniálních parodií, kameňáků a gagů. Spolu se skvělou sérií lekcí německého jazyka Alles gute patří k národnímu dědictví české televizní tvorby. "Českým slepcům se již nelíbí pracovat od nevidím do nevidím." ()

Džejkop

Velmi populární komediální pořad, který se v leččem podobá Monthy Pythonům. Nejeden skeč v podstatě zlidověl. Ve své době šokujcí a odzbrojující. V našich luzích a hájích nenahraditelný skvost české televizní satiry. Tele, Tele je slabý a patetický odvar, zastíněný božským světlem sodovky. Zprávy s Petrem Čtvrtníčkem jsou šťavnaté, Karl und Egon nezapomenutelní, reklamy legendární. (Tvor, Mečjar, Fernet, Servil, Calgon a mnohé další) ()

decouble

Ty dialogy s vrcholnými představiteli české politiky a kultury jsou nezapomenutelné. Rozhovory s Klausem o seznamu homosexuálů (a o tom, že Klaus tenhle žánr respektuje), s Gottem o tom, jak se dnes asi cítí (asi jako Ronald Reagan), s Ebenem o tom, že je třeba zavolat Iljovi Hurníkovi, s Grebeníčkem a Dostálem o tom, co o Dostálovi víme (nic) jsou v podstatě geniální a dá se na ně dívat stále dokola. Je obrovská škoda, že u nás dnes chybí taková černohumorná a nekompromisní zábava, která se nebojí dělat si srandu na účet kohokoliv. ()

L_O_U_S

Geniální série, která se nebojí překračovat tabu a servírovat humor velice nekorektním způsobem. Nikdy nezapomenu na to, kdy jsem Čtvrtníčka, Šteindlera a Vávru viděl poprvé. Byl to zrovna díl s Alles Gute "Ficken Sie Deutsch?". "Das ist so langweilig... Was werden wir machen?" Úroveň projektu byla stoupající, od počátečních nemastných-neslaných dílů s Vlastimilem Zavřelem až po geniální finále pod hlavičkou Čtvrtníčka, Šteindlera a Vávry. Spousta hlasů říká, že něco takového by dnes už nikdo nenatočil, ale ono to bylo o hubu už tehdy. (269.) ()

salalala

Naprostý kult, takový český Monty Python. Nic není svaté, hrubě nekorektní humor, Česká soda je to nejlepší, co u nás kdy vzniklo. Neskutečné hlášky a skeče, parodie na reklamy a kolikrát i neskutečné fóry na majora Zemana. (Kdo je u telefonu? - Dejte mi doktora Janderu - Jandera - Jděte už do prdele, kurva - Jo, tak já jedu), Árijec, Pojď stoupat jak dým, prostě nehoráznost. Ano, některé fóry prostě odvál čas, ale drtivá většina je prostě bomba. Já musim dát pět, škoda, že se dneska už nevysílá, určitě by bylo témat dost a dost, možná ještě víc než tehdy. 100% ()

marleyy

100% Soda. Čtvrtníček. Zeman: A moje poslední slovo. Vy, pane ministerský předsedo, jste - kráva. Čtvrtníček: To jste nám to hezky zakončil pane Zemane. Doufám, že se příště sejdeme v lepší kondici. :-)))))))) ()