Hobit: Neočekávaná cesta

The Hobbit: An Unexpected Journey

Hobit: Neočakávaná cesta

Dobrodružný / Fantasy

USA / Nový Zéland, 2012, 169 min (SE: 182 min)

Po čase na mě znovu dýchla kouzelná atmosféra Středozemě. Bohužel už ne tak silně jako v předchozích filmech, jenže to se dalo čekat, protože hlavní myšlenka knižní předlohy, že dobrodružství může zažít každý, stačí jen zvednout zadek, nepotřebuje tři hodiny na plátně plné akce a efektů, ale právě jen čtenářovu fantazii, které upustí uzdu při čtení. Nejedná se totiž o epickou cestu skupinky odvážlivců k Hoře osudu, ale jen o pohádku plnou trpaslíků, draků a zlata. To nemyslím nijak zle, protože knihu mám raději než následnou trilogii Pán Prstenů. Už teď je mi však jasné, že u filmů tomu bude naopak. Panovi Prstenů plátno a velkolepá výprava svědčí, Hobit je lepší v knižní podobě. Přebytek humoru mě příliš neoslovil a o úrovni autorských inovací by se také dalo diskutovat. Jedna pasáž však přeci jen byla na úrovni předchozí trilogie. Setkání s Glumem bylo naprosto dokonalé. Tam mě mrazilo jako za starých časů.(15.6.2013)

Tak jsem si po devíti letech nasadila Prsten, vyrazila do Středozemě a místy měla husí kůži. O velké zklamání určitě nejde a vlastně musím obdivně konstatovat, že sto stránek knihy roztáhl PJ skoro na tři hodiny bez výrazně slabších scén. Žádná trapná podívaná s "family friendly" humorem, kterým mě trochu vyděsily trailery. Zarazil však místy nepřehledný střih – a to od Olssena, který stříhal Lotr trilogii. Zato kameraman Lesnie opět nabídl epické průlety krajinou i emotivní záběry (polodetaily, detaily)./// To oka Šmaka snad hoši z WG doladí, neb bylo CGI až hrůza včetně některých záběrů na orly. Jinak k efektům nemám větší námitky, jen 3D nebylo extra obohacující - sem tam prosvištěl zajíc, přilétla šiška, takže v tomto aspektu byl efekt dost nevyužitý... Celková plastičnost scén rozhodně kvalitní byla, což však bylo vykoupeni ztmavením už i tak tmavého filmu kvůli brýlím./// Top scény: flashbacky (pád Ereboru, Azog) skřeti na vrrcích a hádanky ve tmě. Geniální Serkis jako vyčuraný Glum a nezkušený Bilbo v podání Freemana, který postavě dodal naivitu a heroičnost zároveň./// Thorin je charismatický a mužný typ, bohužel však příliš zavání člověčinou./// Shore vykrádá sám sebe – příliš nového nezkomponoval, spíš je variuje, co už bylo, a opakuje motivy Gandalfa, Roklinky nebo Kraje z trilogie. Vynikající je však skladba "Over Hill", která je ve filmu použita třikrát, a to v těch nejnabitějších scénách./// Jacksone, do háje, nebuď tak současný! Moderní pojmy jako "hranolky", "akademický zájem" nebo "golf" (byť ten je v knize) vytrhávají z dění. 70-75 %. EE: Rozšířená verze sází hodně na humor a odlečující scény, takže král goblinů zpívá, trpaslíci se koupou v kašně nebo trapčí u elfské večeře... Takže přídavky spíš zbytečné, než aby vytvářely komplexnější příběh. Far over the misty mountains cold, to dungeons deep and caverns old. [Imax, 3D s titulky](13.12.2012)

Nikdo mi nenamluví, že rozdělení Tolkienova Hobita na tři díly je opodstatněné. Každou druhou scénu (třeba úvodní příchod trpaslíků do Bilbova obydlí) byste mohli bez ztráty jakékoliv výpovědní hodnoty zkrátit na třetinu a řada zápletek (mytologické vsuvky, souboj skalních obrů) by ve filmu jako takovém nemusela být vůbec. Takhle je to jen nastavovaná pohádka plná digitálních efektů, ne vždy fungujících vtipů, deus ex machina momentů a postav, ke kterým si narozdíl od hrdinů ze Společenstva prstenu nevytvoříte žádný vztah (a vlastně ani netušíte, jak se dvě třetiny z nich jmenují). Ne, první díl Hobita není špatný film, jen si člověk při srovnání s původním Pánem prstenů ještě více uvědomí, jak prostoduchý a natahovaný tenhle první díl nové Jacksonovy trilogie je. A narozdíl od Společenstva prstenu nemám žádné nutkání podívat se na něj v budoucnu znovu.(16.12.2012)

• - Elfí meče by podle knižní předlohy měly vždy modře zářit v přítomnosti skřetů, ovšem meče Thorina (Richard Armitage) a Gandalfa (Ian McKellen) tak neučiní ani jednou a meč Bilba (Martin Freeman) jen někdy. (HectorHagman)

• - Znamení pro trpaslíky, které Gandalf (Ian McKellen) vyryje na Bilbovy (Martin Freeman) dveře, je starogermánská runa Fehu, která se čte jako „F“ a znamená dobytek, tedy symbol peněz, hojnosti a bohatství. (Barghest)

• - Přípravy na film trvaly celých 10 let. (M.B)

• Martin Freeman