Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Hoyt

Nezaujalo absolutně v ničem. Příběh se neskutečně táhl a ani provedení se mi nelíbilo. Příště raději znovu sáhnu po skvělé Koralíně. ()

liquido26

Známý příběh o Scroogovi má úžasný vizuální kabát. A i když je jasný, jak to dopadne a co se stane, tak mě to stejně bavilo na to koukat, protože to bylo úžasně udělaný, místama depresivní a místama vtipný. ()

PauloZ

Toto byl můj první 3D zážitek a byla to BOMBA! Ten prostor prostě fakt umocňuje zážitek a dělá z filmu jiný film. Kdo neuvidí, asi neuvěří, taky jsem nevěřil. No a co se filmu týká, tak nemám výtky. Animačně je o hodně velký kus dál než Beowulf. Hodně mě překvapila a zároveň potěšila temná atmosféra, která neni pro děcka. Já jsem čekal vánoční blbůstku a ono ne :). Jinak můžu pochválit pana Zemeckise, že od trosečníka, ano už je to dlouhých 9 let, natočil zas pěkné dílko a Jim v x rolích to nádherně zatmelil. Pro mě silné 4* ()

ConanVJ

Příběh o Ebenezerovi Vydřigroši, který nemá rád Vánoce, je pěkně natočený a animace je fakt hodně povedená. Za mě 75% :) ()

Astaroth12

Príbeh nebudem komentovať,lebo som videl Vianočnú koledu film a príbehovo je to skoro rovnaké.Po vizuálnej stránke to ma štýl.Aj duchovia Vianoc boli veľmi zaujímavý,len ten duch vianoc minulých bol strašne nezáživný a bavil ma najmenej.Podla mňa aj sám CH.Dickens by bol spokojný s tím čo stvoril R.Zemeckis,naozaj sa stým pohral.A hlavná postava J.Carrey v podobe Ebenezera bol presvedčivý a naozaj mu táto rola pristala.Ma to troška hororový nádych ale len v pár záberoch a preto to nekazí celkoví dojem aby pokazil vianočnú náladu. ()

spaceboyCZ

Konecne poradny 3D animak s tim poradnym 3D rozmerem. Zadne pseudo-radoby jako Ice Age 3 apod. Vanocni koleda byla od pocatku tocena se zamerem cloveka vtahnout primo do platna a ukazat mu, ze 3D ma smysl. Podoba Ebenezera vuci Jimu Carreymu je uzasna, v te mimice ho proste vidite, no a kdyz prijde chvile, kdy nam pribeh ukaze Ebenezera za mlada, tak to je cely Carrey :). V originale ho urcite rovnez skvele nadaboval, v ceskych kinech si verzi ve 3D s puvodnim znenim nemate sanci uzit, protoze jednoduse neni. I tak ale byl cesky dabing na te slavne mistrovske urovni, jako jsme to umeli kdysi. Klobouk dolu. Nevim, jak moc koresponduje film s predlohou, ale podle toho, co jsem slysel od pratel, tak minimalne prvni polovina je vyvedena velmi dobre. Po animacni strance neni co vytknout, Zemeckis si po uhlazenem Polarnim Expresu nejspis poradne dupnul na animatory, protoze to, co odvedli zde, je petihvezdickova spickova prace. Navic 3D vas opravdu vtahne do filmu, tady nejde jen o sem tam nejaky objekt co jakoby vpluje mezi divaky, ale ruka natahujici se jakoby zpod sedadla, svicka, jejiz plamen jakoby osvecoval hlediste...nejvic vas ale asi stejne jako mne dostane padajici snih...to bylo neco uzasneho, vlocky vsude kolem vas, proto mne pak mrzelo, ze tyto sceny jsou ve filmu jen dve. Hudebni doprovod je taky skvely, dynamicky, hutny a vsemu tomu 3D pozlatku perfektne sekunduje. A co mi na filmu vadilo? Vyobrazeni ducha minulych Vanoc. Tak pritepleny zluty plaminek, co ma hlasek jako konipasek, se jen tak nevidi a celych 15 minut ci kolik prostoru na platne ma, vas jen irituje. Nastesti pote prijde duch letosnich Vanoc se svym huronskym smichem a na plaminek si ani nevzpomenete... :) No a duch pristich Vanoc? Hruzou vstavaji vlasy na hlave, desivost a horrorovost filmu misty az zarazi, protoze ceska distribuce ho dala jako pristupny vsem. Uprimne, predstava, ze ten film vidi 5, 6, 7lete dite ve mne vyvolava obavy o nasledne nocni mury. Nekolik kvalitnich lekacich scen, a nekolik dost hruzyplnych scen se tu najde a myslim si, ze to nedela z tohoto film i pro ty nejmensi. Mno, ratingova spolecnost ma zrejme jiny nazor (pak nechapu, ze filmy, ve kterych se objevi obnazene nadro jsou pristupne mnohdy az od 15). ()

Kryton

Zemeckis by měl opravdu už přestat dělat animáky. Jednak se mi ten vizuál kabát nelíbí a na plné čáře prohrává s jinými. Pak také protože všechny jeho animované filmy jsou stejně ploché jako je 2D. No ano toto je 3D, ale je to celé naoko. Průlety, nástřely do obličeje a podobné věci mě už opravdu nebaví, když to dělá každé druhé pseudotřidé. Pod tím vším předraženým pozlátkem se však skrývá temnější pojetí klasiky, kterou zná snad už každý. Carrey se celkem dobře snaží a jeho grimasy jsou povedené. To je tak vše co si z filmu člověk odnese. ()

Krt.Ek

Na navození té správné vánoční nálady naprosto ideální, je to totiž docela pěkná pohádka - i když nejen pohádka, Dickens byl především kritik sociálních poměrů 19. století, takže i svou vánoční klasiku koncipoval v tomto duchu. Průměrně hodnotím jen díky faktu, že mě předchozí vánoční spektákl pana Zemeckise Polární expres bavil více, je to vhodnější film k tomuto období. 60% ()

Rosana

Krásně udělaný napínavý a dokonalý příběh od Dickense! Doporučuji vidět v IMAXu, vtáhne vás do děje a navodí Vánoční atmosfétu (i když normálně ji moc nemusím). Jim Carrey zahrál dokolane (všechny svoje role). Myslím, že je to nejpovedenější zpracování onoho příběhu! ()

MartinezZ

27.3.2010 ~ Pohádka, která si zaslouží 3D. Pohádka pro nebojácná děcka, nijak objevná pohádka a zase další Zemeckisova tak trochu animovaná pohádka. A hlavně pohádka, která se má vidět o Vánocích, ne koncem března! ~ Zemeckis. Robert Zemeckis. Režisér, který se až nezdravě příliš zakoukal do animací, které nejsou příliš animací. Říkají tomu "Performance Capture" a jedná se o způsob tvorby filmu, kdy jsou herci nasnímáni s jejich hereckým projevem a pohyby a následně dodatečně spolu s celým světem "zanimováni". Nápad je to sice hezký, protože i břichatá bečka může hrát statného bivoje, ale výsledky mi nikdy nepřišly nijak zajímavé. A to ani u prvního Polárního Expresu či druhého Beowulfa. A u 'Vánoční koledy' tomu není jinak. Navíc film oproti dvěma předešlým skoroanimovaným kolegům nemá ani alespoň trochu originální příběh. ~ Než se ale dopracuji k němu, ještě si chci rýpnout do technologie. Performance Capture má nevýhodu. a to tu, že touto animací prostě nemůžete nasimulovat 100% mimiku postav a pohyby. Resp. můžete, ale asi to trvá dost dlouho a tak se na tomhle u Vánoční koledy (i předešlých filmů) pracovalo jen na hlavní postavě, Ostatní postavy se buď divně tváří, nebo jejich výraz postrádá život a nebo se ve filmu setkáte s pohyby postav a věcí, které jsou na první pohled divné a nereálné. Vím, že je to animace a tak se dají některé nepřesnosti čekat, ale když ono to bylo už u 'Polárního Expresu' vynášené do nebes jako technologie dokazující zanimovat vše. Není tomu tak a nechápu, že se toho Zemeckis stále drží. ~ U Vánoční koledy je vypiplaná jen hlavní postava Vydřigroše, Ostatní postavy jsou "umělé". Tenhle lakomec je držgrešle od pohledu, nemá rád lidi, nemá rád Vánoce a nechápe, jak můžou mít lidi z tohohle sychravého studeného období, kdy všichni jen nerozumně roznášejí lásku a štěstí, radost. Jediné, co má smysl, jsou peníze. Jsou hmotné, dají se počítat, víte, na čem jste, nasytí, zahřejí a kdo je nemá, tak je prostě neumí získat, jeho problém. A tak je nutné, aby téhle trosce někdo ukázal, zač jsou toho pravé Vánoce. ~ Na scénu vstupují tři duchové. Nevím proč tři. Možná je to dané něčím, o čem nevím, ale první dva mi přišli naprosto stejní. Samozřejmě ne vzhledem, ale tím, jak Vydřigrošovi ukazovali jeho minulost a bídnou současnost. Tohle mohl zvládnout duch jeden. Zase by se ale asi neuplatnili nápady. Budiž. Náš Vydřigroš si tedy během cest s těmito duchy až překvapivě rychle uvědomí prohnilost své duše a myslím, že se nedopustím spoileru, když prozradím, že se zdárně napraví a bude štědrým a milujícím občanem svého krásného města. Pohádkový konec. ~ A proč také ne, když jde o pohádku. I když mírně hororovou pohádku. Místy bych se rozmýšlel nad tím, s jak moc malým prckem na to jít :) Jinak je to ale typicky pohádková pohádka, nečekejte šokující zvraty ani nečekané zápletky. Jediné, co mě tu překvapilo, byla místy do očí bijící nuda díky protahovaným záběrům, které měly navodit jakési pocity, ať už očekávání, strachu nebo něčeho nádherného. Příliš dlouhé zírání na dveře, z poza kterých je slyšet neobvyklé zvuky, sice na chvíli vzbudí očekávání a mírný strach, ale ono se furt nic neděje a tak si už začnete říkat "Tak už sakra vylez!". A díky tomu, že už předem od začátku víte, jak to celé skončí, ani se není na co těšit. ~ Tedy těšit se můžete případně na dvě věci. První z nich je Jim Carrey. Ten zde ztvárňuje úlohu Vydřigroše a přinejmenším v prvních záběrech sice nevidíte jeho tvář, ale poznáte, že je to Carrey. Bohužel mi k tomu seschlému neradostnému staříkovi nějak neseděl Jimův hlas. Toho si ale dosyta užijete ve chvílích, kdy Jim stále odněkud někam padá a řve. A že Jim furt padá a řve. Až už to padání a řvaní začne lézt na nervy. ~ Druhou věcí, na kterou byste se mohli těšit, kdybyste uměli cestovat časem a vrátili se o pár měsíců zpět, by bylo 3D. Tenhle film není postavený na grafice, není postavený na příběhu, je postavený na 3D. Zřejmě i proto vznikl. Bez 3D (tedy jen ve 2D) film ztrácí podle mě tak dvě třetiny kouzla. Všude můžete vidět, že TOHLE bylo zamýšleno pro 3D a představíte si, jaké to muselo ve 3D být, ale ve 2D to tak prostě nevyzní. ~ To je ale tak všechno. Nějakým smysluplným resumé by tak mohlo být asi jen to, že pokud nemáte vlastní 3D brýle s vlastní 3D promítačkou či 3D televizí/monitorem, nevidím moc důvodů, proč byste neměli další rádoby animované Zemeckisovo dílo minout. Snad jedině pro fanoušky Jima nebo jako pohádka pro odrostlejší špunty. Tak jako tak, rozhodně ne teď. Tahle věc je tak závislá na vánoční atmosféře, že vidět ji kdykoliv jindy (třeba koncem března ;), ji ubere třetinu na hodnotě. A sečteme-li si zkouknutí Vánoční koledy v březnu a ve 2D, nezbývá moc třetin, kvůli kterým by to za to stálo vidět. Jděte ven, ať už sami, ve dvou nebo s dětmi. Věřím, že to bude zábavněji strávený čas. () (méně) (více)

Tayen

Moje poprvé s 3D. Když pominu ty absolutně nepohodlné brýle, které mi neustále padaly a drtily nos, musím říct, že se jednalo o úplně jiný zážitek než s 2D. Některé scény (průlety městem a nad ním) mi však přišly dost samoúčelné, a to pro chlubení se s 3D - ale proč ne. Vánoční koledu miluji, tak nějak mi připomíná svou atmosférou mého milovaného Andersena, ačkoliv Dickens nepsal pohádky, ale spíš tklivé příběhy o sirotcích. Zpracování bylo skvělé, rychle odsýpalo a nikde se příliš nezastavovalo (což bych ale na druhou stranu občas uvítala, zvláště v momentě, kdy se z příjemného mladíka stal lakomec), a Zemeckis dokázal příběhu vtisknout onu ponurou kouzelnou atmosféru, kterou jsem očekávala. Příběh znám, tady nelze nic vytknout, a o ten se film moc nezasloužil, ale ostatní je precizně odvedená práce, ať se jedná o animaci (ačkoliv občas jsem měla pocit, že se obraz trochu rozmazává), osobitost zpracování nebo Carreyho. Film však není natolik strhující, abych si ho musela přidávat do osobní sbírky. ()

sta

dickense snad jedine od panu Parkera a Stonea.. ale priznavam, ze tohle mi nesedlo hlavne kvuli svy nenavisti vuci vanocum.. jinak standardni anime-zemeckis, nic svetobornyho, v podstate to je stejny jako b(l)ewulf ()

GodComplex

To uz je ponekolikate co me pribeh od Dickense tak brutalne nudil, ocividne se jedna o trend britskych klasiku a Dickens se svymi nudnymi balicky snazi konkurovat i nekoruvanemu krali nudy Shakespearovi. Zacina to pomerne slibne, ton zpracovani nastartuje spravne potemnelou, misty az hororovou atmosferu (scena se zelenym duchem je super), zahy se ale zjevi duch vanoc a jde to do kytek. Opustime realitu a zacnou 3D nalety, prulety a dalsi cviceni v 3D animaci, ktere mozna mohlo byt efektni v 3D kine (pochybuju, 3D me vetsinou vytaci), ale jinak je to cele nehorazna otrava. Po 10ti minutach si reknete, ze uz by to snad stacilo, ale ne, budeme totiz litat v nerealite az temer do konce filmu. Jedna hvezda za vybornou animaci, obzvlast mimika postav je na prvotridni urovni + za snahu Jima Carreyho, ktery ruznymi hlasy nadaboval 8 postav, nicmene jako vanocni pohadka pro deti, nebo nedejboze jako film pro vsechny ostatni je tohle selhani na plne care. 2/10 ()

Laxik

Pokud jste Vydřigroš, cynik nebo Vám jen lezou krkem tyhle vánoční pindy o pospolitosti, rodině a nejlepším dni v roce, tuhle patetickou šaškárnu radši vynechte. ()

Bordoshut

7/10 – Vskutku pochmurná, depresivní záležitost, která vás pravděpodobně nenaladí na tu správnou, veselou a krapet povrchní vánoční náladu, naopak vás uvrhne do hlubokého zamyšlení nad smyslem života a nelítostně vám připomene, že máte na Zemi jen omezený počet dnů, které vám nebezpečně protékají mezi prsty. Zároveň ale apeluje na silný cit k rodině, její důležitost a také to, že smyslem života lidí by mělo být přátelství a altruismus (nebo něco na ten způsob), což se mi vcelku zamlouvá. Je příjemné, že vánoční film pro změnu není jen samé juchání a dárečky, ale poukazuje na lidi, kteří vedou osamělý život a tyto svátky se jim z duše příčí – přestože by ve skutečnosti také tajně vítali kolektiv. Oceňuji téma filmu, čekal jsem něco daleko prostšího. Z tohoto důvodu chápu i šíleně ošklivou animaci, která vážně nevyvolává zrovna příjemné pocity. Přesto mi přijde, že to má své mouchy a například Ebenezer Vydřigroš Scrooge je podán strašně nezajímavě. Setkáváme se s ním rovnou v souvislosti se svátky a nemáme možnost poznat jeho jednání v normální pracovní den. Kvůli tomu jsem se do něj pořádně nemohl vcítit a ani jsem Zemeckisovi nevěřil jeho zázračnou nápravu a neměl z ní následně radost. Solidní předvídatelnost také sráží body dolů. Žádná další postava kromě Scrooge už rozpracovaná detailněji nebyla (možná tak jeho syn a sluha), takže to působilo docela uměle a našroubovaně. Taky jsem se vůbec nebavil, ale to bylo hádám způsobeno tématem a celkovým chmurným pojetím, takže se asi jednalo o autorský záměr. Jim Carrey odvedl jako obvykle kvalitní práci a hlas, který Ebenezerovi propůjčil byl výborný. Přesto, že to tentokrát musel zahrát na smutnější notu. Verdikt: „Vánoční tradici si z toho teda neudělám.“ ()

Siegmund

Jsem dost v rozpacích, jak tento film ohodnotit. Animace byla vynikající a ve 3D skutečným zážitkem. Jen se mi tento film kvůli nesčíslným lekavým scénám nezdá moc vhodný pro děti. Kdybych na to snad ještě někdy šel do kina, tak jedině se špuntíkama v uších. Film je prošpikován spoustou burácivých zvukových efektů, které snesou srovnání se startem tryskového letadla. Příběh dramatický s dobrým koncem. Na snímku mi vyloženě vadily takové ty letové scény. Nepřirozeně na mě působily i pohledy na scény z těch nejnemožnějších úhlů. Opravdu rozporuplná podívaná. Na jedné straně naprostá technická dokonalost a na druhé snůška děsu a lekavých scén. Dospěláci si jistě pošmáknou, ale jaký dopad má film na děti, si netroufám odhadnout. (neděle 15.11.2009) ()

buldock

Jedná se o excelentně vizuálně zpracovaný 3D animák určený víceméně staršímu diváckému publiku , který je krom několika "průletových" částí dělaných na efekt pro 3D projekci (ale nutno říci , že se povedly) nádherně temný , výtečně atmosférický , ovšem dějově jen lehce nadprůměrný , ale i tak musím přiznat , že mě režisér Zemeckis opět nezklamal , ikdyž jeho nejnovější přírůstek do sbírky své nedostatky určitě má. Nebýt pasáže s duchem současných vánoc , která film nepříjemně "zabrzdila" a vcelku kontrastovala se zbytkem příběhu , byl bych prakticky maximálně spokojen. Ještě nesmím opomenout výtečnou hudbu Alana Silvestriho , která perfektně dokresluje celý už tak povedený netradiční animák podle povídky Charlese Dickense. Ale i přes uvedené výtky jsem odcházel z kina velmi spokojen a mohu s klidným srdcem snímek doporučit. P.S. - 3D verze byla k mému překvapení zhruba o 20 minut kratší , než je všude uváděno. Film: 83% , OST: Alan Silvestri - 85% ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli