Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

pierre9

Jedným slovom úžasné! Bezchybne obsadení hlavní protagonisti, takisto výborní herci vo vedľajších úlohách. Mohlo by sa zdať, že zo značnej časti je film iba akousi prípravou na veľkolepé finále, ale tá príprava funguje naozaj na sto percent a najmä chémia medzi filmovými Nixonom a Frostom je bezchybná. Naozaj nemám nič, čo by som vytkol. Toto skrátka treba vidieť. ()

david666

Na Oscara nominovaný F. Langella tady předvádí skvělý výkon. Já jsem ale pořád čekal nějakou větší gradaci a lepší vyvrcholení. Jak ale vidím - oproti ostatním tady - jsem v menšině, takže mě neberte vážně:-) ()

Honzad007

Výstižné, přesné a perfektní politické drama, které se dokáže každému dostat pod kůži a precizním způsobem ukázat jasnou problematiku tématu. Film táhnou dialogy, jejichž příprava musela zbrat ohromné množství usilí, takto autentické a ohromující rozhovory se objevují v opravdovém minimu snímků. Navíc, pokud jsou tak dobře zahrány a zrežírovány, je film lahodou pro každého náročného diváka a nezbývá než před Ronem Howardem smeknout. Tohle se povedlo a bez nejmenších pochyb! ()

bonovox

Famózny film, ktorý výborne graduje a ktorý približuje americkú históriu veľmi kultivovane a divácky atraktívne aj pre európskeho diváka. ()

zigy

Pokud se nezajímáte o politiku a dějiny 20. století, jednu hvězdičku automaticky uberte. Já nejsem ten případ...:) Film je vlastně takovým volným pokračováním filmu Všichni prezidentovi muži....aneb cesta do hlubin duše prezidenta Nixona. Příběh je prostý, ale účinný - je to zobrazení průběhu a pozadí série debat mezi moderátorem Frostem a exprezidentem Nixonem. Na první pohled nic extra záživného, ale to by se režie nesměl ujmout mistr Howard, který z toho udělal delikatesu, která Vás po trochu vlažném začátku chytne a vtahuje víc a víc do děje, až budete na konci viset na každém slovu. Skvělý výkon Franka Langelly jako Nixona. ()

Tondonis

Strhujúce ako sviňa. Zbehlo to ako voda. obaja hlavní aktéri na výbornú. Som unesený, Howard to so životopismi fakt vie to sa musí nechať. Zimmer bol čerešničkou na torte(fakt výbornej torte). ()

HellsAngel

Bezchybne fungujúca dráma so schopnosťou diváka bezpodmienečne strhnúť na svoju stranu tak, že pri sledovaní ani nežmurkne. Chémia medzi hlavnými protagonistami šlape na výbornú a dodáva inteligentnému scenáru potrebný emočný rozmer. Howard sa ozaj vyznamenal. ()

Radek273

Jak už tu zaznělo, jedná se o politické drama natočené s velkým umem, který zabránil bujení nudy a téměř konstantně celý snímek udržuje v mírném napětí a emocích. Navíc po historické stránce se jedná o další kousek do celkové skládanky amerických dějin, především pak dohru aféry Watergate. Hned na začátku tohoto filmu si možná divák vlastně ani neuvědomuje, jak nebezpečný byl sled těchto událostí. Především sem tvůrci dokázali přenést velmi důležitou počáteční náturu Frosta, který si (nebo to alespoň takto působí) pod vidinou snadného výdělku domluví zakázku, jejíž důležitost nakonec přeroste jeho původní úmysl. Jak je zmíněno, právě ona potenciální výhra by Nixona téměř blahořečila, a tudíž se Frost rázem dostává z role "baviče, který našel poklad" do role "novináře, který nesmí prohrát". A tento obrovský tlak (mediální i psychický) se zde nádherně promítá do celého závěru. Moc pěkně natočený snímek! ()

PTuranyi

Výborná politická dráma. Výborný scenár aj herecké výkony. David Frost síce vyzerá ako tajtrlík a možno taký aj bol, zato Frank Langella ako Nixon je skvelý. ()

kpt.Marťas

Jo! Politické konverzační drama, které má náboj, švih, lehkost, gradaci a finále. Neříkám, že by mě film tématem předem zajímal, ale vyklubalo se z něj moc pěkné překvapení. Howard se vrátil na režisérskou špičku. Zimmerova hudba je tradičně výborná. Ale hlavní ovace patří Langellovi (kterému zdatně sekunduje Sheen). Jeho Nixon je naprostá herecká špička. Chůze, pohledy, mluva... je to ďábel, kterého jsem ale místy musel mít rád. ()

oceanic6

Výnimočný duel dvoch úžasných rečníkov! Ron Howard natočil po priemernom Da Vinciho kóde výborný "konverzačný thriller" , v ktorom napätie nezlezie z obrazovky po celé 2 hodiny a hlavní predstavitelia Michael Sheen a Frank Langella predvádzajú najlepšie výkony svojej kariéry. K úžasnej atmosfére 70.rokov dopomáha aj veľmi vydarená hudba Hansa Zimmera a v tieni hlavných postáv nezostávajú ani vedľajšie postavy, tiež vynikaúco obsadené napr. Kevinom Baconom. Tým najdôležitejším faktom,ale je, že divák si film užije, aj keď sa o politiku vôbec nezaujíma. ()

gonzo

Samotný "duel" v druhé polovině filmu mne trochu zklamal. Frostovi celkem dlouho trvá, než zvládné Nixonovi rozumně oponovat. A když už se k tomu zmůže, dostaví se pocit, že vlastně nic tak zásadního Nixon neřekne. Frank Langella je samozřejmě skvělý, když skoro se slzou v oku pronáší "zklamal jsem americký národ", ale zůstal ve mne pocit, že jsem chtěl vidět víc, nějakou ostřejší politickou debatu. Neměl jsem zkrátka pocit, že sleduju nějaký duel, na který lákal český název filmu. Ale společně se skvělou první polovinou si film i tak zaslouží pozornost a Ron Howard dokázal, že kecací filmy mu jdou, i když bych ho po nudné Šifře nejraději pohřbil. ()

bystroocko

Brilantní - známá záležitost, kterou dokázali natočit s obrovským napětím, skvělé herecké výkony obou hlavních protagonistů a hlavně způsob, jakým dokázali filmaři vpravit diváka neznalého historie Richarda Nixona do všech událostí a postojů. Bezvadný film. ()

JaguarN

Když uvážíme, že prakticky celý děj pozůstává z rozhovoru dvou mužů, krátké přípravy na tento rozhovor a nějaké té omáčky mezi tím, tak je až k neuvěření, jak je tento film napínavý a strhující od začátku až do konce. Opravdu jsem se za ty dvě hodiny ani chvíli nenudil. Navíc mě naprosto dostal Frank Langella coby prezident Nixon - nemůžu si pomoct, ale ostatní herce dokonale zastínil. 80%. P.S. Tenhle film by si určitě měli pustit naši politici - napříč všemi politickými stranami... :-) ()

panic25

špičkové dílo z dílny rona howarda potěší snad každého filmového fanouška a to především vyšponovanou atmosferou během souboje dvou protagonistů v rozhovorech, který změnil dějiny amerického státu, perfektní hudba dvorního skladatele rona howarda zimmermana, samozřejmě výkony dvou hlavních účastníků franka langelly a martina sheena ()

KakiBonham

Božské. Rovnou vám přiznám, že filmy z prostředí politiky mě za srdce většinou neberou - co mě tedy nalákalo tentokrát? Nejspíš ten britský element s tváří Michaela Sheena, strašil mě tak dlouho, než jsem se doopravdy přinutila si film sehnat. A kdo by to tušil (i přes všechna doporučení) - shlédla jsem film jedním dechem a ani nevím, jestli mě tak okouzlily vynikající herecké výkony, zajímavý styl vyprávění nebo schopnost filmu vtáhnout člověka do historie tak, že byste se nejraději hned vrhli na Nixonovy memoáry. Nejde nesmeknout. ()

SpeedyL

Souboj tvrdých mužů v příběhu s politickým pozadím v podání takto impozantních hereckých výkonů- to je lahůdka! 85% ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)