Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

papinak

Ze začátku velice povedený film, který mě dokázal vtáhnout do děje, ale postupem času bohužel začal ztrácet dech. Projevilo se to již při pátrání po informacích před rozhovory- takové nemastné, neslané.Rozhovory přestaly být postupně zajímavé a dokonce jsem se přistihl, že se u finálního rozhovoru trochu nudím. Přitom politická témata mi nejsou cizí, ale tady mi chybělo potřebné napětí. Čekal jsem naprosté zničení Nixona Frostem, ovšem nic takového se nestalo. Pořád mi přišlo, že Nixon má prostě navrch. ()

Breaker

Člověk neznalý této americké černé díry dějin nepochopí podstatu věci ani filmu. Excelentně odvedená filmařina plná precizních detailů od charakterů, kameru až hudbu. ()

Pardalozo

Kvalitní rekonstruce jedné z největší politické události amerických dějin se povedla, cením si že dialogy Nixona a Frosta byly přesné slovo od slova jako v realitě... Nakolik byla reálná omáčka okolo nevím, ale Howard to nečím zalepit musel aby z toho byl film a ne právě pouze rekonstrukce. Ale to důležité je opravdu 100%, film pěkně poukazuje na důležitost médií v dnešním světě jež v tom případě nahradily zákonou justici. ()

omega_SK

Raz stačilo = druhýkrát ani omylom. Kopec tlachania .....a nič viac. Politika aj politici sú mi u ....veď viete kde ....a tento americký dupľom. Keby som to mal pozerať s dabingom ktorému nerozumiem a musel by som čítať titulky, tak sa pri tom zaručene zjaším už po 15 minútach. S českým dabingom....s velikánskou pizzou a asi tak 7x prestávkou ....HORKOŤAŽKO dopozerané ....a aj tak z toho bola najlepšia tá pizza :D ()

CZBios

Úžasná podívaná, která ve mě vzbudila důvěru. Abych uvedl na pravou míru. Na film jsem se podíval v naději, že dozvím něco více o skandálu Watergate a spojení prezident Nixon-watergate. Jednak z důvodu, žemám chuť na informace a jednak a hlavně z důvodu, že se sám živím mluvením. Dvouhodinové drama mě bavilo a herecké výkony zejména Franka Langella, tou dobou 68 letého pána, mě překvapila. Scénář filmu mě dokonale vtáhnul do děje a zabavil. Příběh, který mapuje jedno etapu lidského života a poodkrývá něco málo z lidské bytosti jménem Nixon. Velmi pěknou scénou je moment, kdy Nixon učiní to ono závažné prohlášení a konec filmu. Obecně nejlepší je vůbec druhá část, kdy je vidět, jaké břímě nese člověk na tak vysoké funkci ať už je to hajlz nebo ne a jak devastující je politika a obrovská zodpovědnost spojená s výkonem veřejné funkce. Tyto a mnohé jiné hodnoty se podařilo řežiséru Ronu Howard výborně vytáhnout a naservírovat divákovi. Doporučuji - 90% ()

babuca

Napriek tomu, že mám rád históriu, skutočné príbehy a zaujíma ma politika musím priznať, že tento film mi prišiel málo zaujímavý ()

botswana

Skvěle vystavěná hra s předem rozehranými kartami. Klasický souboj slabého a silného soupeře - David Frost, oblíbený, avšak „pouze“ estrádní moderátor versus Richard Nixon, prezident v porezignačním důchodu, poznamenaný aférou Watergate. David Frost, lehkomyslný hejsek, který po jednom pohledu z očí do očí i přes varování svého agenta sekne se zaručenými kšefty a vydá se vstříc mediální a nakonec možná i existenční sebevraždě. Chopí se příležitosti natočit rozhovor s Richardem Nixonem, což přece nemůže být tak těžké. To už si však nemyslí jeho pomocníci, kteří velice dobře ví, jak dobrý řečník a silný protivník proti nim stojí. Richard Nixon, stále obklopen početným týmem různých poradců, kteří uměle vytvářejí dojem, že je „u kormidla“, s nabídkou rozhovoru nakonec souhlasí. Především díky vidině snadného zisku tučné odměny a možnosti vlastní mediální rehabilitace a obhajoby. V momentě, kdy Davida odmítnou všechny televize a je nucen celý projekt zafinancovat, dojde mu, do čeho se ve skutečnosti pustil… V průběhu dobře rozehraného příběhu se postupně dostaneme k vrcholu filmu, který představují samotné rozhovory. Napětí by se při nich dalo krájet a sledujeme, jak David prohrává na plné čáře. Nejenom, že nedokáže vracet slovní údery, ale ani žádné nedává. Po tomto fiasku je proto závěrečný den velkým zadostiučiněním i pro diváka. Pro české publikum nebude zřejmě toto téma až tak přitažlivé, ale bylo by škoda si nechat ujít herecký koncert Franka Langelly a Michalea Sheena. ()

RonnieR

Film je podľa mňa priemer! Herecké výkony nadpriemer! Všetkých však zatienil Frank Langella a jeho bravúrne stvárnenie Richarda Nixona, oscara by si zaslúžil( musím si pozrieť Pennov výkon v Milkovi aby som to vedel rozsúdiť)! 77%. ()

Vindemiatrix

Variace na omletou zápletku typu "outsider vyzve šampióna, dostává na prdel, ale v posledním kole ho zázračně sejme". Děj ovšem není zasazen do prostředí agresivního sportu, nýbrž mediálně-politického kolotoče a roli šampióna plní americký ex-prezident s temným politickým cejchem. Zištný, vypočítavý, ambiciózní, ale také bystrý, nebojácný, s gentlemanským vystupování a charismatem, které mu v podání Franka Langella zajišťuje skoro hypnotickou uhrančivost. ()

Mordechai

Pěkně provedený film.Poutavá forma. Je to taková kancelářská akce,která vás nutí čekat kde a kdy přijde ten okamžik kdy soupeř udělá chybu.... ()

suuperchlap

Skutočné príbehy majú to čaro, že vás pribijú k stoličke či chcete či nie, lebo príbeh nasávate s aktérmi, nakoľko sa skutočne stal, tak nejak, ako to režisér divákovi podáva "naservírované"... ()

Dodge-I

Hlavni je nenechat se odradit a dat si praci sehnat informace - lekce z historie a ukazka skveleho herectvi. Po ponekud rozvlacnem uvodu se konecne dostava Howard k podstate a to je pak zazitek. Zvlaste finalni rozhovor je vypointovany - vcetne naseptavace ex-prezidenta. Tady se scenarista zapotil, nemluve o strihu. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /konečné vítězství Frosta - dobro zvítězilo přece jenom, vykreslování Nixona z extrému do extrému- hodinu a půl jako úskočného záporáka, na konci jako poraženého "skorochudáka", tak, aby s ním divák ještě soucítil/, + /podání nudného politického tématu celkem zajímavě, Frank + Michael, hudba/, hodnocení - zajímavá rekonstrukce mediálního souboje s cílem donutit viníka přiznat vinu, poznámky - věčné narážky na zženštilé boty, které nakonec Nixon i dostal.. ()

tomkat

Proč 3 * solidnímu kusu filmařiny, který navíc osvětluje důležitý kus moderních amerických dějin? Nic zásadního - jde prostě o jeden z příkladů, kdy látka (vlastně čistě politické téma) ani lepší skóre neumožňuje. To ale nic nemění na tom, že to stojí za vidění - poučné, řemeslně velmi dovedné a navíc se dvěma skvělými klíčovými herci. Bonus - Aussie akcent! ()

El_indiano

Ještě tam mohlo být větší napětí a více prostoru na debaty, ale asi by mohlo být na některé diváky příliš. Váhám tedy mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Takže 90 %. ()

Elanornegra

Silna drama dvoch muzov, ktora postupne odhalovala, detaily nielen rozhovoru "storocia", ale aj konkretne, vzajomne podrypovanie pred samotnym zacatim konverzacii, perfektne obsadenie, vysoka doveryhodnost a hlavne stupnovanie napatia medzi hl. ucinkujucimi, zo je mix jedneho z top filmov z politického spektra, 95% ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)