Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

viperblade

Film zhlédnut v 3D (s dabingem) na půlnoční premiéře. To, na co se fanoušci Harryho Pottera těšili a odpůrci možná ještě víc, je zde. Poslední díl potterovské série. A musím říct, že na to, jak epické byly trailery, jsem čekal ještě o kousek více. Byli jsme na tom se sestrou a oba jsme se shodli, že to je sice super díl a taky povedený konec, ale že tam něco málo chybělo. Na filmu jsem byl v 3D, na které jsem slyšel smíšené reakce - jedni ho zavrhovali (hlavně zde) někteří naopak říkali, že stojí za to (pár komentářů na IMDb). Mně 3D překvapilo - v některých scénách bylo použito v rámci vypravování, stejně jako u Avatara (některé kamerové nájezdy) a asi třikrát nebo čtyřikrát na vás něco vyskočilo z plátna (např. drak). Na druhou stranu šlo hodně poznat, že film byl do 3D konvertován, protože v některých scénách byl obraz dost rozmazaný a v některých jsem zase viděl dvojmo, což mi "trochu" vadilo. K příběhu - ty důležité části, které jsem si pamatoval z knihy, tam byly a plus mínus tak, jak jsem si je představoval (ale např. bitvu o Bradavice jsem si představoval ještě trochu epičtější, delší, lepší). Vše bylo vysvětleno (pro ty, co knihu nečetli) a ten závěrečný epilog (který mi pokazil zážitek ze skvělé knížky, kterou jsem přečetl prakticky za jediný den) zde udělali tak, že mi to ani nevadilo. Co říci na samotný závěr? Poslední díl této ságy, která mladším generacím ukázala, na co jsou takové ty hranaté věci, které mají jejich rodiče v poličkách, se povedl, ale přesto bych byl opatrný s řečmi typu "nejlepší z potterovské série". Protože (teď vystoupím z davu) - První část se mi líbila tak, že jsem neváhal s plným počtem a tady jsem po skončení dlouho přemýšlel mezi 80 - 90 %. Protože jak už jsem zmínil na začátku, navzdory všemu, co dobrého můžu říct o tomto filmu, NĚCO tomu chybělo. Nakonec jsem se rozhodl pro těch 90 %, protože z kina jsem odcházel hodně spokojený a maličko zklamaný. A když jsem pak o tom přemýšlel, tak mi to za to, že jsem se domů dostal chvíli před pátou ranní, opravdu stálo. ()

D.Moore

Na oba dva závěrečné díly Harryho Pottera jsem se mohl podívat těsně po sobě a díky tomu mám jasno - finále téhle série nemohlo být lepší. Od začátku do konce se něco děje, divák cítí, že o něco jde, žádná scéna není navíc, žádná postava není zbytečná. Že mě jisté okamžiky dojmou, jsem tušil, protože mě dojímaly už při čtení předlohy. Ale že to bude dojemné až tak (víte, čí smrt myslím), že to bude mít sílu nejlepších momentů Pána prstenů: Návratu krále, to jsem doopravdy nečekal. Smekám před Davidem Yatesem, v němž série nalezla vynikajícího režiséra, a rád jsem viděl každého herce, který se v některém ze všech těch osmi kouzelných filmů třeba jen mihnul. ()

MM_Ramone

Prvý film "Harry Potter a Kameň mudrcov" zo série o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi bol natočený v roku 2001. Druhá časť "Harry Potter a Tajomná komnata" prišla do kín o rok neskôr. Oba snímky som ohodnotil štyrmi hviezdičkami. V roku 2004 bol natočený tretí diel "Harry Potter a väzeň z Azkabanu". Tomu som dal plný počet, päť hviezdičiek. Štvrtá časť "Harry Potter a Ohnivá čaša" z 2005 ma po perfektnej trojke dosť sklamala. A ani piate pokračovanie "Harry Potter a Fénixov rád" z roku 2007 to už nedokázalo znova naštartovať. V roku 2009 som si skočil do kina na titul "Harry Potter a Polovičný princ". Keďže som to videl na veľkom plátne, tak som tomu udelil štyri hvieždičky. A potom prišlo dlho očakávané vyvrcholenie tejto kinder fantasy čarodejníckej série. Producenti ho vypočítavo natiahli na dve samostatné časti. V roku 2010 toto veľké finále odštartoval snímok "Harry Potter a Dary smrti 1" a v roku 2011 ho zavŕšil titul "Harry Potter a Dary smrti 2". *** ()

freddy

Devět let uplynulo od doby, kdy jsem jako patnáctiletý viděl v kině první film s Harrym Potterem. Za tu dobu jsem se na nic netěšil více než na závěrečné vyvrcholení této ságy na plátnech kin. A čeho se mi dostalo? Zklamání! Jinak než zklamání to nazvat nelze, vůči lidem zodpovědným za tuto patlaninu cítím jen zlost a zlobu, protože takhle zkazit výjimečnou předlohu a trestuhodně si nechat protéct mezi prsty šanci na výjimečný film, to se jen tak nevidí. Přitom začátek byl výtečný, část od pohřbu Dobbyho až po únik z Grongottovic banky byla pětihvězdičková, bylo tam všechno, bylo to úžasné a nic mi tam nechybělo. Jenže pak nastala bitva a já ve svém sedadle v kině trpěl. Napřed jsem se utěšoval, že to bude lepší, ale ono ne. Je zde mnoho scén, za které by Steve Kloves spolu s Davidem Yatesem a celým producentským týmem zasluhovali dostat od fanoušků pořádně za vyučenou, protože tohle není jen lidská blbost, to je zločin vůči fanouškům, kteří do těch jejich nenažraných chamtivých pazourů mnoho let přinášejí peníze za filmy, propagační materiály a já nevím, za co všechno. A oni se těmto fanouškům odvděčí takovou hnusnou slátaninou. Kdo proboha vymyslel, že z Voldemorta budou růst chapadla, to už předváděl doctor Octopus ve Spidermanovi a vůbec to není originální. Kdo vymyslel, že se Harry proletí na Voldemortovi po bradavických pozemcích? Proč ve chvíli, kdy se schyluje k bitvě a půjde o život je profesorka McGonagallová šťastná jako nějaká puberťačka, že může použít kouzlo na obranu Baradavic? A kam se poděl její výkřik poté, co uviděla mrtvého Harryho, který vydala v knize, ale ve filmu už ne? Kam se poděla scéna, kdy Harry po vyhrané bitvě rozmlouvá s obrazem Albuse Brumbála? A proč bojuje Harry s Voldemortem beze svědků? Proč se po smrti z Voldemorta a Bellatrix stane prach? A proč se prach tedy nestal i z ostatních zemřelých (vždyť Bellatrix ani Voldemort nebyli jediní Smrtijedi, kteří zemřeli)? Toto všechno jsou věci, které mi vadily, které mě naštvaly, nebo které mi ve filmu oproti knize chyběly. A toto jsou věci, kvůli nimž jsem si absolutně nevychutnal smrt Voldemorta a bylo mi vlastně jedno, že zemřel, žádné emoce, žádná úleva, žádná radost, žádné slzy jako při čtení knihy. Jen zklamání, zlost, pocit zmaru a nepochopitelné vrtění hlavou mě provázelo posledními chvílemi celé této ságy. Jediné, co stojí za zmínku a co si zaslouží pochvalu (kromě části u Gringottových) je příběh Severuse Snapea. Ten byl mimořádně podařený a dokonce mi u něj i ukápla nějaká ta slza. Ale tady si troufám tvrdit, že to je spíše zásluha charismatu a vynikajícího herectví Alana Rickmana, nežli zásluha scénáristy nebo režiséra. Alan Rickman by si za svou roli zasloužil Oscara, a to myslím zcela vážně. Jinak je to ovšem hrůza a děs a já se od včerejšího dne rozhoduji mezi jednou a dvěma hvězdama. Nakonec ale přece jen udělím dvě hvězdy, ale jsou hodně nepřesvědčivé a velice slabé., Není vyloučeno, že až film uvidím znovu, tak hodnocení ještě snížím. ()

Hild

Tak nám skončila jedna velká filmová sága. Dostala jsem přesně to, co jsem čekala, ale nic navíc. To mě trochu mrzí, protože pořád jsem trochu doufala, že mě Harry vážně ještě něčím překvapení, dostane ze mě spoustu emocí a já budu moct dát plné hodnocení, nestalo se tak, rozhodně se ale jedná o důstojné zakončení. Děj byl strašně rychlý a ti, co nečetli knihu, se občas museli v ději ztratit. Paradox je, že v první části se nestalo skoro nic a tady se toho stalo zase až moc hodně. Velmi efektní závěr, ale to umírání postav mimo záběr mi vadilo, jelikož to nemělo vůbec žádný emocionální dopad a divák si jednotlivá úmrtí nestihl ani uvědomit. Opět je celý tento díl věnován fandům knihy, na ty ostatní diváky se moc nemyslí. Rozhodně chválím velkolepost, efekty na výborné úrovni, skvělá hudba, dobré herecké výkony, mladí herci už nám dospěli a bude zajímavé sledovat jejich kariéru. Škoda, že některé postavy dostaly málo prostoru (Lupin, Hagrid), ale chápu, že jinak to nešlo. Je to skvělý film, ale ne výborný. ()

Ded@M@tes

Vyvrcholení celé série je tu. Jen jeden může přežít. Svižné scény nepouští oko z plátna a 2 hodiny utečou jako nic. Část jedna byla spíš čekání na bouři než nějaké velkolepé dílo, zato druhá část je o něčem úplně jiném. Celkem úsměvný je konec, po vyvrcholení celého dějství, kde jsou ukázáni všichni z hlavních hrdinů jak vypadají po 20 letech. Jen doufám, že je to definitivní konec a pokračování by byla urážka celé dobře udělané série. ( Hodnocení: 9/10 ) ()

Faustka

Pro působivé finále, pro vyčerpávající námět J. K. Rowlingové, pro omračující charizma Severuse Snapea, pro mimořádně povedený dabing, pro odzbrojující kukuč a nezbytné lenonky Harryho Pottera si zajistilo uzavření čarodějnické ságy body nejvyšší. ()

Spooner

Přesně tak epické finále, jaké jsem chtěl. Jasně svoje chyby to určitě má a není jich málo. Kloves je místy až přiliš věrný předloze a nezkusil nic moc přidávat, spíše naopak. Úmrtí některých důležitých postav se uskuteční mimo záběr a některé postavy se nelogicky objeví třeba jen na pár vteřin uprostřed bitvy. Nečtenář knihy by se v tom nevyznal ani s encyklopedií postav v ruce. Čtenář a fanoušek knihy bude ale radostí bez sebe. Akce je výborná, herci herci dospěli a ti dospělí hrají jak z partesu a některé scény jsou opravdu velice emotivní (Snapeova pasáž patří mezi nejlepší scény v celé sérii). Celé to navíc hodně rychle uteče, diváka to strhne od první minuty a při závěru už se naplno dostaví ten nostalgický a melancholický pocit, při kterém končí jedna velká filmová a knižní éra, na které jsem nejenom já vyrostl. A proto dávám i přes těch několik chybiček plnou palbu. ()

MMR

Tak jsem se vrátil k plnohodnotnému hodnocení, což se mi u Harryho stalo naposledy u třetího dílu. Jsem velice potěšen, že se závěr takhle nesmírně vyvedl. Skvělé efekty, velké napětí, skvělé zpracování, velké překvapení, skvělá práce :-) ()

Davies182

Kouzla jsou zpátky! Hudba je zpátky! Bradavice jsou zpátky! Pro jednou výjimečně tolik nevadí, že Radcliffe vypadá před kamerami stále jako vykuk, kouzelný hrad totiž opět hraje (konečně!) hlavní roli. Yates si napravuje reputaci po poměrně rozpačitě přijatém rozjezdu, i když možná to byla chyba samotného (produkčního) rozdělení. První část tedy odpuštěna - ale ne zapomenuta! Poslední filmový příběh obrýleného učně magie v Anglii mi připoměl jeho nádherné začátky, a to dokáži ocenit, zvlášť když pro mě série od čtvrtého dílu ztratila to základní: své neopakovatelné kouzlo. V posledních letech v mých očích Potter jednoduše zrůžověl a "znedobrodružněl". Takže i když maximum uděluji vlastně jen silným filmům (spojeno zejm. s emocemi), závěrečný Harry si nakonec alespoň tu devadesátku určitě zaslouží. Silné momenty to koneckonců má... a hlavně: je to akce. Furt. ()

Mahalik

Dlouho se mnou nic tak nepohnulo; emoční jízda s vědomím konce a pocitem, že jsem pouhým špiclem v tom obřím, letitém spektru, a proto bych měl pokynout k vděku té Věčnosti. Stalo se! Sotva jsem se zmátořil z těch paleb - prásk!, a vše nanovo. Jako kdyby tvůrci věděli kde a co mě bolí a tam bodali, protože to mohlo být to poslední, co pro mě mohli udělat. Abych se definitivně zbláznil. Někde mezi tou překrásnou apokalypsou a bělostným Znovuzrozením, došlo v mojí hlavě k menší retrospektivě, která se propojila s literárními zážitky a vytvořila jedno velké stigma, který mi bylo vypáleno do těla, abych na tu cestu nikdy nezapomněl. IOO% ()

Amarcord_1

30% - Mohu pouze bilancovat, že v mých očích je Harry Potter 1-4 slušná podívaná, zatímco 5-8 je jen průměrná telenovela pro fanoušky, kterým stačí ke štěstí pár motivů z knihy. Yates a Kloves podle mě naprosto selhali v jedné zásadní věci: Od páté knihy se svět již netočí kolem stárnoucího Harryho a jeho bandy (se kterými si Rowlingová také neví moc rady), ale otevírá se prostor pro vedlejší postavy. Na jejich motivy se autoři docela vykašlali a proto na mě paradoxně filmy o "dospělém" Harrym působí mnohem infantilněji, než filmy o jeho dětských dobrodružstvích. Zklamání, které jsem dlouho odkládal a nakonec bylo přilbližně takové, jak jsem čekal, akorát trvalo déle než obvykle. Ach jo. ()

Arbiter

Yates v závěru ságy obrousil přehmaty Rowlingové co to jen šlo a Harry je v jeho režii mnohem víc takovým, jakým být vždycky měl. Trošku mě napadá analogie ke vztahu Doyle versus Holmes - nemůžu se zbavit pocitu, že postupně sílící nenávist ke svému výtvoru se na brýlatém klukovi podepsala. Do třetí čtvrtiny jsem koukal na fantasy s tváří, kvůli které tento žánr mám tak rád. Následuje storno tempa a poctivě budované dynamiky. Opět bych ale nevinil v první řadě Yatese. __ Jsme na konci cesty. Loučím se s vámi, pane Pottere. Bylo to důstojné poslední setkání. EDIT: Opravdu moc se mi líbí styl obrazově-narativního vyprávění, které Yates využil. Je okaté, ale funkční a beze slov dokázalo doplnit atmosféru a střípky osobností hrdinů. Odchod Malfoyových po mostě, (ne)dotýkající se ruce Lupina a Tonksové proti slunci a navazující záběr na konci, pohled přes chaotickou chodbu mezi Harrym a Ginny a mnoho dalšího. Už se moc těším, až natočí nějaké opravdu populárně-syrové drama, má na to. Škoda je na druhou stranu zbytečných epických záběrů, které moc nezapadají ani do kontextu: Střet dvou hůlek v proudu energie, byl, v kontrastu s v knize popisovanou výjimečností, ve filmu svou četností už trapný. ()

darkrobyk

Hned zkraje musím poznamenat, že 3D bylo naprosto otřesné - ploché postavy se pohybovaly v prostoru mezi plochými rozmazanými kulisami. Opravdu hnus a těším se na 2D... Potěšilo i zklamalo mě zároveň, že se film od knihy dosti výrazně liší. S řadou scén by se dalo polemizovat, ale neodpustím si kritiku bitvy o Bradavice. Chyběl jí nadhled a větší pestrost - jak já se těšil na profesorku McGonagallovou ženoucí před sebou obrovské rozzuřené stoly či prof. Prýtovou s mandragorami... Naopak drak se velmi vydařil. Radcliffe asi nikdy obstojný herec nebude, zato prostor věnovaný M.Smithové a A.Rickmenovi byl zasloužený. Oba skvělí herci byli též nejlépe nadabováni. A závěrem, zklamaný nejsem, avšak stejně celou dobu nechápu, proč Voldemort neměl červené oči ( jako v knize), což by mu dalo pravé démonické vzezření...či právě proto? ()

Molly

Harryho Pottera v knižní podobě miluju. Jsem schopná přečíst celou sérii za týden a být naštvaná, když mě od příběhu vyruší nějaká trivialita jako třeba hlad. Ten smutek, když to dočtu a touha začít zase znova! Ale život volá... Ještě několik dní pak žiju v Bradavicích, protivy omlouvám jako nechápavé mudly a lentilky kupuju v naději, že budou chutnat tisíckrát jinak. To filmy mě tak nějak míjely. Vždycky jsem se na ně ráda podívala: milovaný svět a jeho obyvatelé očima filmařů, kdy jsem mohla porovnávat svou fantazii s jejich. Nikdy jsem se nerozčilovala nad tím, která důležitost byla vynechána a která hloupost ponechána, protože já jsem přece věděla... A pak přišly Relikvie číslo jedna a já oněměla úžasem! První filmový Harry Potter, který mě totálně emočně vyždímal. Jedna velká deprese, neradostnost, bezvýchodnost. Představovala jsem si tedy, že Relikvie číslo dvě snad ani psychicky nepřežiju. Kromě dvou paklíků papírových kapesníčků jsem si přibalila i studenou vodu na čelíčko a ... nebylo třeba ani jednoho. Nevím, nechápu. Čím to, že mě epic ending nerozplakal, nerozcupoval, nedostal do kolen? Chci to svést na hype - byl prostě příliš velký, než aby film mohl převelikým očekáváním dostát. Možná za to může i úporná snaha zapůsobit na city, která mi byla ve finále proti srsti (klišoidní hlášky, patetické proslovy). To však nic nemění na tom, že i kousek mě dneska, po zhlédnutí posledního filmového Harryho, odešel. Je mi smutno, že zase jedna éra skončila. Je mi smutno, že konec měl v tomto případě příchuť zklamání... ()

Hrabka

Neviděl jsem předchozí dvě části, nečetl jsem knihy, takže nemůžu být úplně objektivní. Až zkouknu předchozí díly, tak s hodnocením možná hnu. Takto mě poslední díl zaujal jen v některých momentech, některé scény stály za to. Ale jinak mi ten závěr přišel málo velkolepý s málo emocemi. Příběh taky nic moc, ale jako nezažranec do Harryho jsem ani nic nečekal. A taky nechápu proč si Harry nepořídil nějaký stylovější brýle, když už je z něho velký kluk... 60% ()

kinej

Poslední Potter je jednak nejlepším Potterem od Vězně z Azkabanu a hlavně je tím správným velkolepým zakončením filmové ságy se vším všudy. I přes průměrnou režii nabízí film tolik klíčových událostí, že se zkrátka nejde nudit. To je po předešlých epizodách stejně příjemné překvapení, jakým byla Epizoda III po slabých předchozích. Zkrátka pravý filmový blockbuster s vyváženým mixem akce, napětí a emocí a velice dobrým příběhem. Na mém osobním žebříčku potterovek tak stojí tento film na stejné úrovni jako zmíněný Vězeň z Azkabanu a Tajemná komnata. ()

cheyene

Vzhledem k tomu, že knižní předlohu neznám, nemusím se zaobírat srovnáváním a případným pobuřováním se nad tím, co všechno tvůrci vypustili, co si přimysleli a přibarvili, atd. Pro mě je Harry Potter doposud jen filmovou záležitostí a jako takovou ji hodnotím. Poslední příběh chytne od svého úplného počátku. Nechybí zde tradičně skvělá temná atmosféra, přidává se i napětí a najde se tu i nějaká ta emotivnější scéna. Rozuzlení kolem Severuse je vynikající a za jednu z nejlepších scén celé ságy lze považovat také opevňování Bradavic. Dobývání této školy působí velkolepě a divák, jenž je s celou sérií sžit, musí pociťovat určitý zmar. Souboj s lordem Voldemortem v lese a následná pasáž okolo Harryho a Brumbála je opravdu silná. Od tohoto okamžiku má však každý další záběr svoji moc a nedovolí odpoutat zrak od obrazovky. Epilog po 19 letech mne na rozdíl od jiných uživatelů nepobouřil, naopak mi přišel zdařilý a svým způsobem milý. Kdyby mi ještě před pár týdny někdo řekl, že si tuto kouzelnickou fantasy ságu oblíbím, nevěřil bych mu, ovšem stalo se tak. Někdy je zkrátka dobré zahodit předsudky a nebát se pustit si i žánr, který nepatří právě mezi srdcovky. Odměna pak obvykle stojí za to. Svět, který Rowlingová vymyslela (a v knize je jistě ještě mnohem barvitější, charaktery postav více prokreslené a dozajista je vylíčena i jejich historie a původ) a filmaři jej brilantně zhmotnili, mě do jisté míry očaroval a nadchl. ()

Jamal

Popravdě jsem čekal mnohem více. Více dramatické fnále (myslím to mezi Harrym a Voldemortem) a hlavně jsem nečekal takovou tu "debilní" vsuvku na konec ala po 25 letech či co. Ale jak říkám začalo to jako pohádka a končí to jako pohádka. Nejsem skalním fanouškem Harryho Pottera, ale obdivuji tuto sérii, jeji vytrvalostí, jejím průběhem a rozvinem jejích postav atd. a bylo mi ctí jí dosledovat. Tím se zavírá poslední kapitola a částečně mi bude tato série chybět. Za to vše nemohu dát méně než čtyři hvězdičky, ale mnohem radši bych dal i více, jako zlatou tečku za obdivuhodným příběhem. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)