Film Gran Torino vypráví příběh někdejšího opraváře aut a ovdovělého veterána z války v Koreji Walta Kowalského, který si s přibývajícími léty uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Všichni jeho sousedé se buď odstěhovali, nebo zemřeli. Postupně je nahradili hmongští imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá, a bezcílné partičky mladých afroamerických a latinskoamerických výtržníků. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Když se zlodějům postaví, stane se hrdinou, který změní život nejen svým sousedům a chlapci nucenému vstoupit do jednoho z místních gangů, ale především sám sobě. (HBO Europe)

Phobia

Hluboce lidský snímek na téma rasové nesnášenivosti, kulturních rozdílů, rodinných nedorozumění, sebeobětování, hrdinství a smíření se s vlastním osudem - s hříchy minulostí i s budoucností. Clint Eastwood měl tuto roli šitou přímo na tělo: jeho xenofobní rasista, nevrlý dědek, který pro urážku nikdy nejde daleko, je absolutně přesvědčivý. Sbližování s asijskou komunitou už tak věrohodně nepůsobilo, možná na tom měly zásluhu ne zcela dokonalé výkony ostatních herců. Přestože měl film hloubku a Clint mé sympatie, nepohltil mě příběh natolik, jak bych očekávala. Děj byl ve své podstatě velmi prostý a pomalý, místy by z mého hlediska neuškodila větší gradace, vytržení z té pozvolné monotónnosti, které přišlo až v poslední čtvrtině. Lepšímu zážitku nepomohl ani můj přítel - ten se vedle mě bohužel nudil. Dobrý film s velkou myšlenkou a skvělým hlavním představitelem, k dokonalosti však přece jen něco chybí. 80% ()

Arbiter

Od začátku do konce jsem měl pocit že jsem hrozně starej. Proboha mě je 21 let a ikdyž mi dětštější děti než jsem já vykaj, tak starej pořád nejsem.. Z toho filmu to sálá jako když příjdete k babičce na návštěvu. Nemám namysli zatuchlej smrad, je to specifická vůně... Udržovaný byteček, ale se spoustou starých věcí. Tak trošku jinej svět. Máme tu dědka. A ten děděk prostě musí mít pořádnou osinu v zadku. Vcelku ale rovina chlap. Těmhle chlapům se říká... Clint Eastwoodi, ne? Válčíme tu mezigeneračně, rasově, pohlavně a moralisticky. Diváka vzděláváme v tom jak se takový rovina chlap má chovat a že nepatří do starého železa ani v tolika kolik mu vůbec je. Ono to zní z mojí strany jako že si z filmudělám srandu, co... ale neni to tak myšleno. Ono to tam je a funguje, to... akorát je to takový stařecky pomalý (Dodávám čistě pro Waltha. Čekal by, že přesně tak zareaguje někdo mého věku na film jako je Gran Torino. Dědek mrzutá pošahaná) ()

Vitex

Před podíváním mi MarJel film dopředu tak neskutečně sepsul (viz. jeho komentář), že jsem mnoho věcí pak pravděpodobně přijímal líp, než kdybych se začal dívat nezaujatě - především přemíru klišé, zjednodušování okolností, i na abnormálně debilně napsanou postavu kněze jsem byl připravený. Tempo je skvělé, má to tah, dědáka jsem si postupně oblíbil a na humor se dokonale napojil - a možná proto mi až po nějaké době došlo, jak je ten film vlastně skrytě nebezpečný. Jde především o dvě scény. Když malého tamarýna oberou o nářadí a típnou mu o ksicht cigáro, potká dědáka a jasně mu řekne, že nechce, aby proti gaunerům cokoli dělal - a dědák mu to přislíbí. Ale v následující scéně jde dát rovnou jednomu z nich do huby. Tato událost je v rámci celého filmu a jeho emocionální stavby celkově natolik nenápadná, že si zjevně většina diváků neuvědomila, že odpovědnost za následující vývoj nese dědek - a místo toho ho dále vnímá jako jediného spravedlivého, "rytířského" mstitele. Dědák je zodpovědný za to, že sestru malého tamarýna zmlátili a znásilnili, stříleli jim do baráku, a že malý čong dostal takový afekt, že ze svého předešlého pacifismu otočil k víře v spravedlivou mstu. Tohoto ale dědák v rámci svého nalézání pokoje nelituje, protože se jasně vyznává (knězi) jen z nepodařené výchovy svých synů a (malému tamarýnovi) z vraždy korejského vojáka mimo rozkaz. Buď si tedy postava neuvědomuje běh věcí, ale film to nijak nereflektuje, anebo je o správnosti svých názorů ohledně absurdního řetězení násilí jakožto jediném řešení problémů přesvědčena až do smrti, spolu s tvůrci. Druhá problematická scéna je ono finále, kde je dědek zastřelen. Byl to od začátku jeho záměr? Podle mě tomu vše nasvědčuje. Co tím ale vlastně vyřešil? Projeví se nějak výrazně zmizení jednoho gangu na změně životních podmínek slušňáků v jejich čtvrti? Věděl předem jistě, že zavřou opravdu úplně všechny členy tlupy? A muselo to být takhle? Znovu jde jen o další řetězení msty, protože z postnihilistického hlediska by bylo pro gaunery lepší snad cokoli, než nechat se deset let ve vězeňských sprchách mrdat do zadku, z křesťanského hlediska přímo nepřímo donutil několik lidí dostat se do mnohem většího průseru, než v jakém dosud byli. A co by se stalo, kdyby dědek "náhodou" nebyl smrtelně nemocný? Šel by gaunery vystřílet a zavřít by nechal sebe? Finální scéna vypadá jako geniální řešení všech problémů světa a dědek je po ní náležitě oslavován, jaký vklad do diskuze k tématu ale nakonec film dává? Je-li zásadním tématem závěrečné části filmu nemožnost obrátit se na policii a vůle vzít spravedlnost do svých rukou, je adorování hlavní postavy naprosto kontraproduktivní. Film by byl monohem silnější, kdyby prostě ukazoval, kam až neschopnost policie a řetězení msty může vést. Příběh je to přitom ideální, ale zpracování zavádějící. Škoda, že tyto nedostatky s ubíhajícím časem od podívání postupně víc a víc zastiňují mnohé skvělé prvky filmu, jako např. vtipnou kritiku novodobých pseudohodnot nebo silný motiv dědkova černého svědomí a otevírání se světu. () (méně) (více)

-bad-mad-wolf-

Jo, Clintovi to i na prahu osmdesátky šlape výborně, zvládá levou zadní režijní rutinu a dodává hlavní postavě pravděpodobně takovou tvář, jakou chtěl. Film jede podle stejné šablony jako Million Dollar Baby (zapšklý dědek kope kolem sebe - do života mu nečekaně spadne existence, jíž zpočátku pohrdá - nachází nové přátelství a motivaci - vše ho nakonec dovede k osobnímu rozhřešení) a je ve svém průběhu bezpečně předvídatelný, takže nebýt občasné dávky násilí a rasistických narážek, bylo by z něj bezmála moralistické drama pro celou rodinu. Rasismus si ale Gran Torino půjčuje jen naoko, ve skutečnosti je zástěrkou příběhu chlapíka, který zůstal na stará kolena sám a po několika podnětech k bilancování je nucen změnit životní postoje. Prosté dialogy a přímočarost nepřekvapí, oboje sem stoprocentně sedí. Celkový dojem umocňuje podařený závěr a bezskrupulná, prostá upřímnost vyprávění, díky níž mají film a hlavní hrdina totožnou tvář. Chraplavý zpěv samotného Clinta během závěrečných titulků je pak docela fajn dojáček - tenhle drsnej dědek si za svoji kariéru respekt zaslouží. ()

lesumir

Na konci Lásky nebeské zpívá malá Olivia Olson "All I Want For Christmas Is You". Já tuhle větu zpívat nebudu, ale jediné, co jsem si k Vánocům opravdu přál, jsi byl ty, Clinte a tvůj Gran Torino! __ Přesně po týdnu s emi to hodně rozleželo v hlavě. Clint je sice boží a atmosféra je vážně hustá, ale ... ()

Hrabka

Asi po půl hodině jsem to vypnul, protože mě to uspávalo... Pak jsem si pustil zbytek a děj se slušně rozjel a dalo se na to koukat. Klintystůt předvádí super výkon a jeho hlášky jsou opravdu skvělé. 10.3.09 se tento film nacházel dokonce v první dvacítce, no nevim nevim, mě se to až tak dobré nezdálo. 75% ()

kinej

Clint Eastwood je total macho. Jako herec, režisér a platí to i pro jeho tvrobu. Gran Torino je tak moc našponovaný chlapáctvím, drsňáctvím a patosem, že kdyby Eastwood přidal jen špetku navíc, už by mohl film působit směšně. Naštěstí je film odlehčený řadou humorných scén, kdy si režisér dělá legraci sám ze sebe a tak se to dá vstřebat. A to i přesto, že celý příběh tak nějak skřípe. Celé to přátelství mladého monga se starým zatrpklým chlapem mi přijde jako velký vzdušný zámek. Přeci jen mohl být scénář trochu vypiplanější a uvěřitelnější. Nejslabší stránkou filmu je však herecký výkon Bee Vanga. Čím dramatičtější scéna, tím horší je jeho projev. V sekvenci kdy křičí za mřížemi, tento herec projevil pozoruhodnou dávku antitalentu, už je to opravdová tragédie. Ale je zde něco, co všechny tyto nedostatky, alespoň v mých očích, překryje a tím je obrovský respekt ke Clintu Eastwoodovi, jeho výkonnosti a jeho práci v takto pokročiém věku. Je to prostě pořád bourák. ()

cheyene

Tento film má hloubku snad v každé svoji scéně. Snímek doslova "vydechuje" pocity muže, který již svůj život prožil a excelentní herecký výkon Eastwooda jen posunuje Gran Torino do kinematografických výšin. Je vidět, že čím starší mistr Clint je, tím se jeho počiny více vztahují k náročným tématům, jež svým typickým pojetím rozebírají otázky života, smrti, umírání, smyslu lidské existence a nesou se v nezapomenutelné atmosféře, která je místy tíživá, ponurá či melancholická a proti tomu staví odlehčující scény, humor či výborně zpracovanou akci. Do svých filmů Mr. Eastwood úžasně stylizuje své zkušenosti, jichž měl za svůj život možnost nasbírat hodně, a právě tato skutečnost činí jeho díla nezapomenutelná. O jiném hodnocení než o plném zde neuvažuji. ()

LiVentura

Možná nejlepší role pana Eastwooda. Povahově pokřivený veterán korejské války žije v mnohonárodnostní čtvrti a opečovává s největší a jedinou láskou své americké Gran Torino. K lidem, zvláště těm "neamerickým" typům je rasově předpojatý a nenávistný, než se objeví jeho mladá asijská sousedka se svým bratrem na scéně před jeho domem v dramatické situaci... Opravdu bravurní filmařina zkušeného Clinta nenechá nikoho na pochybách, že to je nejdůstojnější odchod ze scény, jaký si snad herec může jen připravit.. :-) ()

juta

Tů Tů. V hlavě se mi motá tolik myšlenek, ale nebudu to tady všechno vypisovat. Příjemně rychle mi film utekl. Ještě do některých míst přidat hudbu a bylo by to parádní. ()

paascha

pohledný kousek o napravení starého rasisty a mrzouta mladýma i starýma rákosníkama. Je to trochu nereálné, zvlášť ten trapný konec, ale inu on i život v USA je trochu nereálný, ne? ()

Fiftis

Aj keď názov znie otrepane, Gran Torino rozhodne nie je banálne. A vďačí za to svojmu finále. Kým u niektorých Clintových filmov býva záver slabinou (Tajomná rieka, Krvavá stopa ...), tu je hlavným tromfom. Nečakajte prekvapivý zvrat, ktorý obráti celý film naruby. Clint k svojmu poslednému súboju naozaj dospeje. Zároveň sa ale stane niečo, čo výrazne prehĺbi všetko, čo sa do tej doby na plátne odohralo. ()

Hunt

HUDBA: Kyle Eastwood, Michael Stevens; Nikterak originální příběh, avšak hláškující Clint Eastwood je ve výborné formě a dokáže film táhnout. Bohužel se to nedá říct o mladém Bee Vangovi, který hrát neumí a jeho výkon je zcela nepřesvědčivý (to samé bych řekl o Ahney Her). ()

filmfanouch

Legendární Clint Eastwood ve své poslední westernové (a dobré) roli. I přesto že tomuhle filmu nedávám kompletní hodnocení přičichl jsem k němu velmi hodně. Velmi dobrý a kvalitní film. PS: Žádná nominace na Academy Awards.Vážně? ()

DJ_bart

HALE-KURVA-LŮJA! Škola života s Clintem Eastwoodem aneb brilantní sociální drama o konfliktu generací, subkultur, rodinných hodnot a etnických menšin na pozadí života stárnoucího muže, který je nucen přehodnotit svou aroganci, konzervativní postoje, rasistické předsudky a černobílé vidění světa na úkor pochopení moderní éry. Jo, a ještě k tomu vlastní luxusní Gran Torino. Eastwood v životní formě. ()

Shakers

Clint Eastwood je v tomto filme ešte väčší drsňák ako Sly s Arniem dokopy. Rozhodne to ale nie je zle. Clint to zahral a zrežíroval fakt bravúrne (Dialógy majú šťavu) a neskutočne mu táto rola sedí. Posledné minúty filmu stoja rozhodne za to. Pan Kowalki je frajer. 90% - 5* ()

lamps

Clint Eastwood opravdu umí a tímto dílem ještě překonává své předchozí trháky. Gran Torino ihned zaujme hlavně fantastickým a zajímavým vykreslením charakterů jednotlivých postav. Především stojí za to sledovat postupnou duševní proměnu a vnitřní boj samotného Clinta, kterému scénář přidělil nesmírně nečitelnou roli a společně s přesvědčivým Christopherem Carleym vytvořil jednu z nejdokonalejších filmových dvojic, co jsem kdy spatřil. I přes námět zavánějící nudou ubíhá snímek ve vysokém tempu, je opravdu skvěle zrežírovaný a emotivní a neuvěřitelně lidské vyjádření přátelství a sounáležitosti deroucí se pomalu ale jistě na povrch vám nedovolí ani odskočit na malou. No a ten konec?!.... Ten mě opravdu dostal. ()

Pepinec

Už několikrát jsem měl u závěrečných titulků otevřená ústa, ale co se ve mě odehrávalo tentokrát... Pln dojetí, melancholie a absolutního naplnění zůstal jsem přikován k sedačce dobrých patnáct minut po skončení závěrečné skladby s názvem Gran Torino. Skladby, kterou si napsal a částečně i nazpíval sám velký Clint Eastwood jako epitaf ke své prozatím poslední filmové smrti. Velice obtížně se mi hledají slova, jež by vystihla pocit, který ve mně tento film zanechává. Čekal jsem mnohé, počínaje siláckými řečmi a konče akčními scénami. Ale že budu svědkem skvělého humoru a že mě příběh přiměje k upřímným slzám dojetí, to by mě skutečně nenapadlo ani v tom nejodvážnějším snu. Clinte Eastwoode, ty jeden mrzutý dědku, u mě jsi borec! ()

Big Bear

Tenhle mix Harry Browna a Smrtícího bumerangu mi sednul. Clint umí nejen hrát, ale je i zdatný režisér. Nerudný dědek a dítě (i když v tomto případě pubescent) vždy obře funguje a nejinak je tomu i zde. Film však jde hodně do hloubky a skvěle rozehrává psychologii jednotlivých postav. Clint si potrpí na kulisy a tak tu máme skoro jako vždy odkaz na válečného veterána, nadupanou káru ze sedmdesátejch let a spostu narážek na svět kolem, hlavně ten neamerický. To vše však má své místo v tomto příběhu. Velmi mne překvapil bod zlomu, kdy se Clintovi ze svých hamižných rádoby starostlivých dětiček už udělalo na blití (popravdě komu by se neudělalo) a vzal za vděk svými poněkud exotickými sousedy, k nimž od tohoto momentu začal hledat cestu a posléze i citový vztah. Parádní záležitost za plný počet stříbrných hvězd. Clint nám tak nějak sdělil, že i postarší prošedivělý chlápek co už něco zažil, má světu ještě co říct. Třeba Clint a Walt mají společné rysy a proto je to tak dobré. ---- PS. Ačkoliv mne konec dostal, v závěru jsem se fakt dusil smíchy ! No snad tam Thao nenakreslil ty plameny... :-) ! DOPORUČUJI VIDĚT * * * * * ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (více)

01.01.2011