Film Gran Torino vypráví příběh někdejšího opraváře aut a ovdovělého veterána z války v Koreji Walta Kowalského, který si s přibývajícími léty uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Všichni jeho sousedé se buď odstěhovali, nebo zemřeli. Postupně je nahradili hmongští imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá, a bezcílné partičky mladých afroamerických a latinskoamerických výtržníků. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Když se zlodějům postaví, stane se hrdinou, který změní život nejen svým sousedům a chlapci nucenému vstoupit do jednoho z místních gangů, ale především sám sobě. (HBO Europe)

Lavran

Srdce a testosteron. Jestliže lze Výměnu chápat jako Clintův Velký film pro rok 2008, pak Grand Torino zastupuje film "Malý", osobní, dokonce bych řekl až autorský. A třebaže jde bez cirátů o komorní "bokovku", svou podprahovou silou a vyzrálostí na každý pád se jakémukoli snižování do role stínového sekundanta akademicky konformní Výměny vzpírá. Pravda je taková, že Grand Torino Výměnu i předčí a stačí mu k tomu zatraceně málo... // Jeho příběh je prostý, ale, jak už to bývá, maximálně účelný a pod Clintovou uvědomělou režií nemá jediného hluchého místečka - Starý, zahořklý válečný veterán, xenofobní patriot a vlk samotář (inspirace westernovou fabulí udeří do čenichu) s nezpochybnitelným předobrazem v cynickém macho policajtovi Harry Calahanovi se pod tlakem okolností pustí do boje s gangem Asiatů a do svérázné výuky mladého chlapce ze sousedství. Konfrontace i předávání zkušeností se pro něj stává stále osobnější záležitostí (válkou ve válce). Na půdorysu těchto situací totiž bilancuje svůj život, zpytuje své hříchy, přehodnocuje své postoje (opětovně módní motiv smazávání rozdílů - viz Vicky Cristina Barcelona či Defiance) a konečně nachází sám sebe. Své nezastupitelné místo má v příběhu i otázka přátelství, hrdinství, odvěkého duelu stáří a mládí a zvláště problematika rasová a sociální (těžký úděl přistěhovalecký). // Jak je u empatika Clinta nepsaným pravidlem, ve výsledku se jedná o snímek neuvěřitelně citlivý, postihující ty nejzákladnější životní pravdy a vyvolávající krůpěje slz tím nejprostším a nejnenapadnutelnějším způsobem. // Z technické stránky bych si dovolil vyzdvihnout mistrovsky vedenou Sternovu kameru (podobně jako dvojice Spielberg-Kaminski spolu Stern s Eastwoodem vytvořili velmi specifický vizuální model, který se neokouká) a pro Clintovu tvorbu typické využití techniky šerosvitu, která evokuje plátna holandských mistrů. // Grandiózní, mistrovský a nezapomenutelný film a jeden ze zasloužených vrcholů mimořádně zajímavého/gravidního roku 2008. P.S. A ty hlášky! ()

Krouťák

Obecně zastávám názor, že by se měl každý držet toho, v čem vyniká a nefušovat do řemesla ostatním. Mám na mysli samozřejmě rozdíl mezi hraním a řežisérskou židlí. Ovšem Clint Eastwood mě naprosto odrovnal a potvrdil, že je nejen charismatickým a brilantním hercem, ale stejně tak dobrým režisérem. Dle mého je ve svých letech lepším hercem, než kdy byl a role vysloužilého veterána, co touží jen po svém klidu, mu náramně sedí. Pořád pro mě bude tím nejdrsnějším drsňákem filmového plátna. EDIT ( 20. června 2009 ) : Dnes je to přesně 4 měsíce a 4 dny, co jsem se rozhodl zaregistrovat na ČSFD a '' oslavil '' jsem to druhým promítáním tohoto veledíla... Důvod byl prostý. Zajímalo mě, jestli je Gran Torino doopravdy takový skvost, který mě tenkrát donutil žádat o práva na psaní komentářů, nebo to bylo len chvilkové pomatení smyslů - výsledek ? Možná to bylo pomatením smyslů, protože jsem se do tohohle filmu absolutně zamiloval a možná hlouběji ( jestli je to vůbec možné ), než při prvním zhlédnutí.. 5 hvězd je pro tenhle film málo, nemůžu si pomoct... 101%. ()

Radko

Akonáhle sa dej priamo plynúceho príbehu začne interpretovať viacvýznamovo, ide celé posolstvo filmu do kelu. Pretože je to len príbeh vdovca, v ktorom sa napriek predsudkom voči inofarebným prebudí ľudskosť a ochota pomôcť zaujatiu miesta novoprišelcov v spoločnosti. S odporom sleduje osídľovanie jeho štvrti aziatmi, no komunikovať nemá veľmi s kým, pretože s rodinou sa rozháda, neznášajúc jej majetníctvo spojené s manipulatívnou snahou dostať ho do ústavu pre starcov. Zo starých známych ostáva len pár pivných starcov a občasná návšteva holiča. Postupne sa napriek nenávisťou skrivenému tvrdému pohľadu a postupujúcej chorobe zblíži s nenávidenými susedmi - Hmungami. Zisťuje, že v aj v tejto komunite možno nájsť záblesky normálnosti. Pomôže pri výchove jedného z nich, aby zostala aspoň iskierka nádeje, že budúcnosť neskončí v hnoji navzájom súperiacich násilnických gangov. Toto nie je boj o americké hodnoty spojené s konkrétnou politikou (pretože takéto spojenie bolo vždy len mediálnou bublinou, spojenou s potrebou presadiť produkt nejakej zbrojnej, farmaceutickej alebo inej mamutej korporácie v konkrétnom čase). Toto je o prirodzenej ľudskosti, miestami existujúcej pod príkrovom hrubozrnného prístupu k okoliu a vlastnej zodpovednosti za stav bezprostredného okolia v momentoch, keď sa niekomu bezdôvodne hrubo ubližuje, napriek existujúcim prirodzeným predsudkom voči kultúrne odlišne konajúcim aj zmýšľajúcim etnikám, ťažko sa prispôsobujúcim kultúre krajiny, do ktorej vstúpili ako hostia. Poznámka: Samozrejme, je to len pekne napísaná jednoduchá rozprávka s takým tým ježiškovským posolstvom neprotiveniu sa zlu násilím. Na podobný typ, ktorý bol postrachom susedov a ich detí si totiž pamätám celkom dobre z detstva. Akurát, že jeho nenávisť sa neobracala proti farebným (lebo takých na ulici takmer nebolo), ale voči deťom. Okrem iného sa veľmi dôrazne vyhrážal stykmi s generálmi (v čase socializmu) a tým, že naše vzdelávanie bude cez tieto styky zastavené alebo riadne obmedzené. Ako tento nevrlý muž (vždy šlo mimochodom o mužov) zostarol, stala sa z neho podivuhodná sipiaca a zhrbená troska, zásadne nezdraviaca. Až (analogicky s filmom ) s príchodom devastačnej choroby sa pokorne začal plaziť ulicami, no bez akejkoľvek pokory či snahy ospravedlniť sa za svoje niekdajšie násilnické tyranizovanie. Poučenie som z tohto pána dostal (v rozpore s filmom) nasledovné: Ak si nenávistný k susedom a blížnym, násilnícky k deťom a zvieratám, ostane z Teba v starobe rovnaké sprosté hovno, aké si bolo počas celého života. A navyše si Ťa už vôbec nikdo nebude všímať, len s odporom a bez pozdravu obchádzať. ()

akisha

Po dalším zhlédnutí zvedám na pět. Příběh plný patosu podaný bez patosu, aneb kdyby to zkusil kdokoliv jinej, než Clint, byl by to děs. Nemůžete ale nemilovat jeho postavu veterána, která nadává, plive všude kolem a přitom se ještě snaží ze zakřiknutého kluka vychovat muže... Co se týče Clintovo filmů, tak tenhle se mi líbil nejvíc, potom následuje asi Tajemná řeka, ale to je přece jen proti tomuhle mnohem větší depka. ()

Falko

Niektori v jeho veku odpocivaju na dochodku alebo uz na cintorine a on si veselo reziruje a hra z roka na rok a prinasa ako na beziacom pase stale velmi kvalitne filmy, ktore stoja na zamyslenie a nedokazu obist ani oscarove nominacie alebo aj samotne sosky Oscarov. Uz uzivatelka Madison mi vypravala, ako bola nadsena z filmu CHANGELING / VYMENA (2008) s Angelinou Jolie, ale to mi ani nenapadlo, ze ten film tiez reziroval Eastwood a to v tom istom roku, kedy natocil aj Gran Torino, len som zial Vymenu nemal este moznost vidiet. V tomto filme hra sice arogantneho dedka, ktory si zrejme s nikym nerozumie, ale divak citi, ze niekde v jeho srdci je ukryte dobro, ktore sa neskor aj preukaze a to je na tomto filme to najkrajsie. Clint ma u mna obrovsky obdiv, pretoze som si myslel, ze moze mat par krat za sebou stastie s vyberom filmov, ktore chce rezirovat, ale neskor by to mohlo ist aj dolu vodou, ale v jeho pripade je to presne naopak. Je stale lepsi... 04.09.2009 ____ Clint Eastwood - (Walt Kowalski) +++ Bee Vang - (Thao Vang Lor) +++ Christopher Carley - (Otec Janovich) +++ Ahney Her - (Sue Lor) +++ John Carroll Lynch - (Pánsky kaderník Martin) +++ Sonny Vue - (Smokie) +++ Brian Haley - (Mitch Kowalski) +++ Geraldine Hughes - (Karen Kowalski) +++ Dreama Walker - (Ashley Kowalski) +++ Brian Howe - (Steve Kowalski) +++ Produkcia: Clint Eastwood +++ Hudba: Kyle Eastwood, Michael Stevens +++ ()

castor

Klaním se a to hluboce. Zas a znovu. V takřka osmdesáti letech (*1930) komponovat něco tak složitého a nevyzpytatelného jako je filmové dílo. A takhle suverénně? Clint Eastwood na sklonku své filmařské i životní dráhy nepřestává překvapovat tím, jak dokáže šokovat (rozuměj příjemně překvapovat) a nebojí se prakticky žádného žánru. I tentokráte se představuje jako výjimečně vyzrálý režisér, který i v Gran Torinu vyslovuje zajeté životní pravdy zcela osobitým způsobem. Pěkně postaru a s citem natočil současné drama rasové problematiky, ve kterém se sarkastický morous, žalobce společnosti a veterán Korejské války Walt Kowalski po smrti manželky vyrovnává s měnící se dobou. „Všimli jste si, že občas potkáte někoho, koho byste neměli naštvat? Tak to jsem já.“ Těžko zápolí s tradičními hodnotami i s nedostatkem patriotismu v kruhu rodinném. Až ho shoda okolností dovede k sousedícím imigrantům – i zde Eastwood zvládne zachytit atmosféru místní komunity, i se všemi jejími klady i zápory. Bohužel na to jde trochu více přímočařeji a schematičtěji, než by bylo zdrávo, nicméně k silné emocionální divácké reakci přesto dojde. V jeho režijní filmografii si komorní „verandový“ Gran Torino u mě spolehlivě zabírá takovou bramborovou, možná i bronzovou medaili. Jeho neustále vnitřně napjatý, nerudný i jízlivý Walt Kowalski je zatraceně silnou postavou!! 80 % ()

viperblade

Připadá mi, jako by Clint už nevěřil, že tu s námi ještě nějaký ten pátek vydrží a tak sumíruje, točí a kritizuje vše, co vidí. A vidí toho fakt hodně. Nevzdělanou mládež, (/vnuci najdou medaili od Clinta/ -Třetí četa, rota E. 2. 3. 1952, Korea. -Kde je Korea?), nebo všudy přítomné a neustále aktuální téma, rasismus. Ale nejenom proti černým, nyní zatahuje do hry i Japonce. A i když jsme už tohle téma tady několikrát měli, tak stále dokáže zamrazit. ___________ POZOR, NÁZNAK SPOILERU!!! Gran Torino je sice filmem, u kterého víte, (nebo spíše tušíte), jak TO dopadne, ale jakmile na TO dojde, tak stejně čumíte jako blbý a nenechá vás to chladnými. Myslím, že právě proto si tenhle film budu pouštět znovu a znovu, stejně jako kvůli takovým scénám, jako jsou zapůjčení Gran Torina mladýmu, nebo jak ho chce naučit mluvit jako chlap, nebo jak… Ale víte co? Radši se podívejte na film. Já jen dodám, že tohle je jeden z mála filmů, kdy jsem poctivě sledoval i závěrečné titulky, kvůli té naprosto skvělé písni. P. S. Po tomhle se ještě více těším na Clintovu Výměnu. Doufám, že mě taky nezklame. ()

ClintEastwood

Co dodat, když už zde o Gran Torinu bylo vyřčeno prakticky vše? Snad jen, že je mírně šablonovité, ale po jeho skončení si přesto uvědomíte, že jste něco podobného ještě nikdy neviděli (absolutně nepředvídatelný strhující závěr). Smekám Clinte sto klobouků a hluboce se klaním, leč přes slzy nevidím. Bůh musí mít tvou tvář. Amen. ()

D.Moore

Kruci, jak je možné, že se film s tak klasickou zápletkou stane jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec? Nojo, může za to Clint... Dal jsem sice pět hvězd, ale je to na šest minimálně..."Co jí chcete, bubáci?" ()

kulyk

Velké Tuříno je vlastně krajně předvídatelný film. Nesmiřitelný dědko s jasně určenými prioritami, kterému uhyne milovaná ,,brzda" a je hozen napospas konzumní rodině a multi-kulti okolí. Ne, jinak - okolí i famílie jsou náhle vydáni napospas jemu. Divákovi je ihned jasné, že i když je někdo nabručený čurák, co si tam někde za čelem stále válčí dávné boje, právě jeho vycizelovaný žebříček hovnot z něj nadělá klaďase. To ale nic nemění na faktu, že jde o krajně lidské poserství. S excelujícím Východním lesem v hlavní roli storky o frajerském odcházení.... ()

ripo

Čím som starší, tým sa mi Clint Eastwood viac páči. Čím je starší Clint Eastwood, tým vyzretejší je je jeho filmový prejav. Už je ako raritné francúzske červené víno uchovávané na tajných miestach, určené pre vzácne chvíle. Hundroš, nacionalista, xenofób a rasista .... a napriek tomu vo vnútri výborný človek. Človek ktorý si ešte vie vážiť tie pravé ľudské hodnoty, ktôli ktorým sa oplatí žiť tento život. Žiť i zomrieť pre ne ...Geniálne uštipačné rasistické poznámky na bambusákov, čiernych i bielych, fantastické pľuvance, ako z dôb raných spaghetti-westernov a otcovské zaúčanie chlapca do toho, ako sa majú správni chlapi chovať a ako majú medzi sebou rozprávať! Bravo Clint! ()

freddy

Tenhle film má něco, co ho v mých očích činí nezapomenutelným. A tím něčím je atmosféra. Ta úžasná atmosféra maloměsta, nebo chcete-li předměstí, kde stojí jeden domek vedle druhého, tím mě tenhle film naprosto dostal a díky tomu si mě už od začátku dokázal získat. Pokud má film atmosféru, má u mě minimálně z poloviny vyhráno. Ovšem atmosféra sama o sobě nestačí na maximální hodnocení, k tomu je potřeba zajímavý a atraktivní děj a pokud možno nějaký sympatický hlavní hrdina. A i tento bod film Gran Torino splňuje bez nejmenších problémů. Clinta Eastwooda jsem nikdy nějak zvlášť v hereckých úlohách neregistroval, což zřejmě bude zapříčiněno tím, že western řadím mezi mé nejméně oblíbené žánry, a jeho novější filmy jsem zatím neměl možnost vidět. Ale v tomhle filmu si neumím v jeho roli představit kohokoliv jiného, on to opravdu zvládl bravurně a jako nezaujatý divák musím říct, že jím ztvárněného staršího nekomunikativního bručouna jsem si opravdu zamiloval. Stejně jako jsem se zamiloval do samotného příběhu, který je maximálně atraktivní a neskutečně zajímavý a napínavý až do samotného, velice překvapivého konce, který jsem opravdu neočekával a zůstal jsem u obrazovky sedět doslova šokován tím, co se před mýma očima odehrálo. A závěrečný song, který hrál během závěrečných titulků, mi přišel jako úžasná tečka za celým tím příběhem, který i po dvou týdnech nemohu dostat z hlavy a myslím na něj téměř po celou tu dobu. Tady není nad čím váhat, je to zcela bez jakýchkoliv pochyb za pět hvězd. ()

Ded@M@tes

Po zhlédnutí konce Vás tenhle film určitě dostane. Život a jeho obětování pro druhé. Clint Eastwood umí dělat poctivé filmy a hlavně napěťové. Bezchybná režie a skvěle zakomponovaný příběh jsou tím, co Clint dokázal pozvednout k dokonalosti. To, že na malém trávníku vybudoval tak silný příběh, charakter plný naštvanosti a odměřenosti, nenucené vedlejší postavy, dělá z tohoto muže žijící legendu. Gran Torino nemá jen sexy název a silného řidiče za volantem, brilantní konec, ale hlavně duši, kterou všemu Eastwood vdechl.. Veterán postupně odkryje i tu část duše, kterou skrývá již od války. ( Hodnocení: 10/10 ) ()

Faustka

Jakémukoli tématu dokáže Clint Eastwood vtisknout svébytné, nezaměnitelné prožitky, až s dráždivou citovostí a neutuchající zaníceností vykřesat z každého projektu to nejlepší co lze... a přitom nezabřednout do tuctové klišovitosti stárnoucího barda hollywoodské pozlátkovosti. Je jedním z mála, kteří si nepotřebují oprašovávat své nahodilé vzpomínky na slunné Floridě. ()

Spooner

Tak tenhle film mi udělal ohromnou radost. Clint Eastwood se nejspíš definitivně loučí se svými drsnými rolemi a lépe to nejspíš dopadnout nemohlo. Clint si chtěl prostě naposled zavzpomínat na ty svoje drsňáky a tak to celý působí tak trochu oldschool stylem, který ale tomuhle snímku proklatě prospívá. Tempo je možná trochu roztahané, jenže to k tomuto filmu, kde jde hlavně charakter jednoho člověka a o životě v sousedství je to zatraceně dobře. Zvlášt když Clint pořád vypadá zatraceně dobře a hraje geniálně. Toho bych někde na ulici naštvat nechtěl. Navíc při troušení těch svých drsných hlášek jsem měl nejednou na tváři úsměv radosti, i když to veselý film vůbec není. To dokládá ještě trochu melancholická a prvotřídní hudba. Prakticky není tomuto Clintovu majstrštyku cokoliv vytknout, protože je to po všech stránkách bezchybné dílo, které funguje jako dokonalé završení jedné Clintovi etapy. 100% ()

tahit

Clint Eastwood potvrdil, že se neminul povoláním. Clinte sorry, ale přesně takhle si představuju nechtěného souseda a jeho držtičky, ale zatvrzelá duše veterána z Korejské války od poloviny filmu do ušlechtilosti neuvěřitelně jihne a jihne, závěrečné zúčtování, která nemá obdoby, a doufám, že to není jeho filmová derniéra? ()

Davies182

A máme tu z mého pohledu zřejmě nejpřeceňovanější snímek roku 2008. Napadá mě přirovnání ke sci-fi povídkám, které si také lze užívat od prvního slova k poslednímu, a vy jen čekáte, že konec samotný vás posadí na zadek, kdy budete s otevřenými ústy a kroutíc hlavou v šoku zírat na poslední věty. Gran Torino je podobné, ale bohužel nedosahuje takových kvalit, abych se během celé stopáže blaženě vrtěl na sedačce (pocit, který je nevyhnutelně spjat s naprostou většinou snímků v top 200 zde na ČSFD) a užíval si každé minuty. Sice je nepopiratelným faktem, že Eastwood válí jak na režisérské stoličce, tak jako nevrlý a zapšklý Kowalski, ale stejně se nemohu zbavit pocitu, že u desítek jiných, podobně kvalitních filmů se zabavím více. Mnohem více. Proto dávám "jen" 80%. Dát hvězdičku navíc za to, že se údajně jedná o poslední appearance sympatického staříka mi pak připadá stejně neobjektivní, jako kdybych měl 20% přidat za to, že se Gran Torino stalo historicky prvním filmem, jenž jsem měl to štěstí vidět na vybroušeném bluray. Takže: Režie - 100% * Herci - 100% * Příběh 100% * Děj 70%. ()

Wacoslav1

Tak dobrovolně riskuji, že tady hodně lidí naseru, ale nemůžu si pomoct a musím konstatovat, že dívat se skoro 2 hodiny na story o typickém Američanovi to jest zakomplexovaném rasistovi kterýho všechno sere a na všechno nadává a nakonec zjistíme jak má velké srdce není žádný terno. Už mě tyhle sebeuvědomělý a prvoplánovitě patetický filmy začínají fakt srát. To jsem tady opravdu jedinej člověk kterej to vidí?! No patrně asi jo vlastně pardon já jsem zapomněl, že to bude tím, že nemám ten vkus nebo jak se tomu říká.35% ()

gogo76

Clint funguje ako dobre premazaný stroj a na staré kolená nám prináša jeden zaujímavý film za druhým. Gran Torino je film, ktorý nepotrebuje veľký rozpočet na to aby vás ohúril. Poctivou réžiou a príbehom vás zaujme natoľko, že rýchlo zabudnete na nejaký slaboduchý blockbuster. Clintovi táto úloha sadla a tých pár hlášok, ktoré utrúsi, hlavne mladému kňazovi, stojí za to. Človek sa učí celý život a tak ani ja som nemal tušenia, že gran torino je auto, skutočne nádherné auto. Clint mal do činenia aj s hudbou a záverečná pieseň, ktorá nesie názov filmu "Gran Torino", je nádherná. Rovnako ako Výmenu s A.Jolie hodnotím piatimi hviezdičkami a zase musím dodať, že Clint bol vždy frajer a frajer aj ostane. 90%. ()

Xmilden

Clint Eastwood rozsekl jednou provždy věčný spor, je-li nakonec člověku bližší člen rodiny anebo slušně vychovaný soused? Walt Kowalski se pravděpodobně stane další kultovní postavou Clinta. Poprávu. 100% ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (více)

01.01.2011