salome

Bála jsem se v začátku, kdy se mluvilo, že se používají záběry skutečně, že se jich natočilo přes 70 hod. a s nimi budou pracovat..během filmu však už to bylo jinak... Těch důkazů a svědectví je až moc, na to, aby to mohla být pravda, a některé odpovědi těch, jichž se "unosy" týkaly, nejsou moc pravděpodobné.To už je možná ale otázka scénáře, nebo jen překladu. Co se mi líbilo, na konci, když doktorka mluví o tom, že to o sobě mluvilo jako o Bohu, během rozhovoru, tak nejlépe její názor citací: "Já věřím, je to těžké, ale věřím, že to co jsem viděla, to co jsem cítila uvnitř, je mimo veškeré naše chápání. Byla to opravdu bezmoc. Takže to nemůže být Bůh, ale může,může předstírat,že je." Nelituji, že jsem tento film viděla. ()

Willynka

Ale no tak, lidi, zas taková katastrofa to nebyla...a pokud ano, tak nechápu, jak kravina jako Symptom Pandorum /kterou jsem narozdil od ctvrtyho druhu totalne odzivala/ muze mit takova procenta, jaka ma...pokud pominu, ze Milla vazne hrat neumi, tak na me ten film proste fungoval...mozna proto, ze v nametu ,narozdil od nekterych tu, vidim i potencionalni pravdu...ostatne kdo vi? Kdyby se to neprezentovalo jako plnohodnoty film do kin ale spis jako rekonstrukce udalosti na nejakem dokumentarnim kanalu, dala bych i za ctyri... ()

ccamaro

Keďže obľubujem tento žáner a mám rád Millu, film sa mi nemohol nepáčiť. Pozeral som to sám v noci a dosť ťažko sa mi po filme zaspávalo. A to už nevravím o tých prebudeniach v noci..... ()

raxxx

Film ktery stoji jen na prvotni efektech ,jinak je to ubohé,ti mimozeštani jsou ale paka unašet lidi v přitomnosti kamer a vykradat blair witch je taky k smichu,na 99.9% to neni podle skutečnosti :-),nevim jake jsou statistiky ale když si cca 7% američanu myslí že byli unesni mimozemštany, tak se tenle film o vydělek bát nemusí :-) ()

Spevo

Zvláštny film svojím spracovaním, ktorý sa nebude páčiť každému. Plusmi sú príbeh, alebo skôr téma štvrtého druhu a mimozemšťanov, a potom prevedenie "zimomriavkových" scénok, ktoré na mňa fungovali, mysteriózne záznamy z pások, neznámo v podobe mimozemskej formy života mám vo všeobecnosti rád, ale tiež pacienti prejavujúci sa ala vyháňač diabla... No za mínus pokladám všetko ostatné, nesadlo mi prepínanie medzi "skutočnými" a fiktívnymi zábermi na spôsob dokumentu a snahy, aby to vyzeralo dôveryhodne a presvedčilo ma to uveriť. Táto snaha vôbec nevyšla. Bol by som račej za klasicky film, ktorý sa na nič nehrá, a ktorý by mal za úlohu hlavne to, aby som sa vžil do deja a užil si efektné scénky a pocit strachu, a neišlo by mu páve o to po-filmové uvažovanie nad tematikou... Herci nie sú oslniví, no ani nič nekazia. Vcelku ale príjemné rozptýlenie. ()

wray

Vzdy som mal rad take tie filmy typu Akty X, konspiracie o mimozemstanoch ale - Fourth Kind - neviem ci to bolo cielom, ale je to taka antireklama na mimozemstanov (rozumej - z filmu som mal skor pocit ze neexistuju). Aspon u mna to teda vyvolalo ten dojem. Hlavny problem je podla mna ze tychto "podla skutocnej udalosti" filmov je dnes tak strasne vela ze nalepka "podla skutocnej udalosti" straca vyznam bonusu. "Autenticke zabery" fungovali v Blair Witch, mozno 2 dalsich filmoch ale dnesne "autenticke zabery" - neuveritelne (a to nie je pozitivna kritika) ostatne (herci, kamery, triky...) je mozno celkom dobre, ale to hlavne - napad/pribeh - velmi slabe. Oh - a vyvrcholenie - kde teda pochopime co sa to vlastne hlavnej postave stalo a ma to posilnit autentickost - to si robia srandu??? Jeden z najslabsich zaverov vobec :/ Doporucujem len velmi nenarocnemu divakovi posadnutemu konspiracnymi teoriami o mimozemstanoch... ()

KillMe

Velmi zajímavě rozšiřující se žánr - hra s divákem, tvrdý (možná až velmi vynucený) nátlak na emoce, a snaha o navození děsu pomocí mysteriózní zápletky a doplnění tzv. "autentických záběrů". Dle mého názoru jsou tvůrci profesionální stratégové a psychologové, kteří sofistikovaně kombinují propojení "uměleckého" a "reálného" vyjádření za účelem - co nejvíc pohnout s divákem. Mistrovsky upravená fabule! Mila Jovovich je velmi krásná - to je jediné, co mohu ke snímku s upřímností dodat. Ale možná jsem jen strohý cynik... ()

OsuDNR

Niektoré pasáže boli celkom mrazivé, ale ináč mi film pripadal straasne neprehladny, chaoticky...A zaciatok či koniec, aby sme verili comu chceme, tak tomuto som fakt neuveril :) ()

vilusinska

Sice moc velká originalita v tom není,film o tom jak někoho unesli mimozemské bytosti ale ty archivní záběry ze sezení u doktorky tak to originální je.Vždycky o tom dali jenom film bez záběrů jak to bylo a tak.Jen teď dumám jestli to aspoň trošku natočili podle reality nebo ne. ()

Skretule

Převzato z http://www.ufo-novinky.cz/2010/07/co-je-pravda-ve-filmu-ctvrty-druh/ : Postavy které se ve filmu vyskytují nemají žádný skutečný základ a naprosto všechno, snad kromě toho, že v Nome mají skutečně vysoké číslo pohřešovaných osob je smyšlené. Většina ztracených osob jsou místní indiáni, kteří cestovali na poloostrov Seward z menších vesnic. V těchto oblastech dosahují teploty i –50°C a tak se každá ztráta orientace nebo jiný problém na cestě může stát smrtícím, zvlášť díky konzumaci alkoholu místního obyvatelstva. I tato zmizení jsou důvodem častých návštěv FBI. Samotná doktorka Abigail Tyler vůbec neexistuje, 13. srpna 2009 byla zaregistrována stránka s informacemi o této osobě, jednalo se však nepochybně o tzv. virální marketing. Poté dokonce samotná společnost Universal vyplatila 20 000 $ Alaska Press Club, za to, že vytořili falešné novinové články a vyhnula se tak soudu. Neexistují také žádné původní záznamy, které by se jistě objevily na internetu dříve než v roce 2009, tedy roce uvedení filmu, nebo případové studie o kterých se ve filmu také mluví. Pochopitelně ani doktor Awolowa Odusami neexistuje a neučí na žádné prestižní univerzitě, jak se můžeme dozvědět ve filmu. Některé věci, které se filmu objevují se však na pravdě skutečně zakládají a tím je třeba universita Chapman, pro kterou je údajně pravé interview natáčeno, i svědectví o únosech a pocity lidí se velmi podobají těm „skutečným“, samozřejmě i sumerská kultura a její velmi zajímavé příběhy, nebo obrázky zvláštních bohů a létajících strojů (fanoušci Dänikena jistě vědí) jsou pravdivé. ()

aannemer odpad!

Afektovaná Jovovich a to její kníkání mi celou dobu lezlo tak na nervy, že jsem myslel, že tu konstruovanou blbost snad ani nedokoukám. ()

brasek

Mizerný film a príšerná Milla Jovovich. Silný emočný dojem vo mne zanechal len vreskot postáv, ktorý ma ako tak prebral k životu. Polodokumentárna výpoveď o fiktívnych udalostiach nudí až hrôza, aspoň keby sa dali lesy obdivovať... ale v Bulharsku nenájdeme Aljašku. ()

Deganawidah

Když jsem se na tento film díval před dvěma lety, dal jsem mu tři hvězdičky, ale nyní zvyšuji na čtyři, protože mi zůstal i po té době dokonale v paměti. .. Je pravda, že jsem tehdy nemohl asi tři dni spát a ze svého okolí nejsem jediný, kdo po něm nemohl spát.... Autentičnost proniká spíše do podvědomí než do aktuálního vědomí. Takže pokud má člověk větší kontakt s podvědomím a taky větší fantazii, může to pro něj být opravdu krajně děsivý film na hranici zdravého rozumu... Obzvláště některým labilním povahám nedoporučuji... ()

Element2

Když jdete do toho filmu hned s úvodní scénou "podle skutečné události", celkem vám běhá mráz po zádech. Bohužel jsem trávil pár minut ověřováním a "skutečné záběry" se staly podvrhem v podání herečky "Charlotte Milchard". To mě celkem zamrzelo. Ale pro fanoušky UFO, bude tento film jasným důkazem, který je nakonec odhalen jako podvod. ()

henrykz

SPOILER: O mimozemšťanech bez mimozemšťanů. Atmosféra je sice skvělá, ale v celém filmu v postatě není nic k vidění. ()

kelet

Po dlhej dobe ma dostal horor. Dokonca som sa jednu dobu naozaj veľmi intenzívne zaujímal o to, čo všetko z toho môže byť skutočné a pri hľadaní po internete som sa bál :D Nech je to s tou pravdou akokoľvek, tento film je po dlhej dobe jedným z veľmi dobre zvládnutých hororov, ktorý má aj dobrý dej a nápad a aj efektami si zaslúži nálepku horor. Hodnotenie: 90% ()

Brenda.Ch

Je zajímavé, jak tento film působí různě na různé lidi - mám pár přátel, kteří po zhlédnutí filmu nemohli spát od hrůzy a vyloženě nedoporučovali tento film slabším povahám. Mě teda nechal naprosto chladnou a taky jsem ho, jako jediný horror, v klidu pustila i mojí dvanáctileté dceři, tak mi přijde neškodný. Kromě toho mi přijde hodně odrtžený od reality, jakýsi izolovaný, postavy si člověk ani nedokáže zamilovat, jsou to jakoby loutky v jakémsi nic neříkajícím prostředí. Prostě podle mě se tu něco nepovedlo, i když námět je božský a Milla se snaží. Dost to pokazily i ty časté amatérské záběry, které byly na úkor napětí a schopnosti prožívat jednotlivé scény. Akorát sovičky se mi líbily, protože nebyly tím, čím se zdály být, což mi připomnělo Městečko Twin Peaks, které se ale nedá s tímto filmem vůbec srovnávat. :-) ()

tala

Nie zlý film, avšak oveľa lepší by bol, ak by sa ma nesnažil presvedčiť o reálnosti udalostí. Škoda toho premieľania "skutočných" nahrávok a filmu, lebo si myslím, že práve bez tohto by to bol oveľa lepší a skutočne aj - horor s dobrou atmosférou. Okrem toho, dosť ma rušila aj trasúca sa kamera pri filmových záberoch a vyslovene ma štvala "skutočná" psychologička jej stvárnenie...Nie zlý film, ale ťažko uveriteľný, ak rozumiete, čo tým myslím. ()

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

Milla Jovovich a vrah bez obličeje