Paranormal Activity

• USA Paranormal Activity (více)

Poté, co se mladý středostavovský pár přestěhoval do domu na předměstí, jsou stále více zneklidněni přítomností někoho či něčeho, co může, ale nemusí být démonické. Každopádně nejaktivnější je to uprostřed noci, zvláště když dvojice spí…  V tomto hororovém příběhu plném nadpřirozena se strašidelný dům nikterak netají, že není spokojen se svými novými nájemníky. Katie a Micah se právě přistěhovali do svého nového domova v San Diegu v Kalifornii. Katie se zajímá o paranormální jevy a je přesvědčená, že íi zlí duchové pronásledují již od dětství. Micah je k podobným teoriím skeptický. Nicméně poté, co v domě stráví několik bezesných nocí, jelikož se odevšad ozývají podivné zvuky a dějí se opravdu zvláštní věci, začne Micah věřit Katiinu tvrzení, že je pronásleduje nějaký duch. Pár se obrátí na specialistu v tomto oboru, ten jim však neumí pomoci. A tak se Micah rozhodne vzít to do rukou sám a v domě rozmístí videokamery. Dvojice si také připraví speciální desku, skrze kterou se lidé snaží komunikovat s duchy, jenže netuší, že tento postup duchy hluboce uráží… (oficiální text distributora)

Mi Nü-Chai odpad!

Nesnáším pseudokomentární pseudohorrory natočené roztřesenou ruční kamerou (čest případným výjimkám...ovšem žádnou si nevybavuji), před kterou se promenují hovada tak neuvěřitelná, že nelze než jim přát ošklivou smrt z rukou sadisty - čínského kata amatéra. Škoda, že takového konce se ve výše zmíněném žánru člověk snad nikdy nedočká. Paranormal Activity by mnohem víc slušel název Abnormal Stupidity. ()

misterz

Autori nevyužili potenciál, veľmi odfláknutá práca. Na môj vkus až príliš inscenačne zahrané, ale čo je hlavné, neskutočne som sa celý čas nudil. Tá nuda bola mučivá a keby som nemal čo chrúmať, určite by som to nevydržal a išiel radšej počítať muchy na balkóne. Až posledných 10 minút sa dej trocha pohol a začalo sa niečo diať, ale to sa mi zdá byť málo. Veľmi slabé 2*. ()

HAL odpad!

LOL. 1/10 (chtěl jsem napsat delší pohrdavý komentář, ale závěr prodloužené verze mě natolik rozesmál že psát nic jiného asi nemá smysl). ()

2-Xtreme

Nudné, nestrašidelné, prehypované. Tieto slová sa dosť často spájajú s týmto filmom. Presvedčil som sa sám a vôbec ma nezaujímalo či sú ohlasy na film kladné, alebo záporné. Na začiatok by som rád povedal čosi k tým, ktorých spomínaný hype chytil asi najviac. Sú to tí, čo horory nepozerajú, poprípade ich pozerajú zbežne, no a keď sa raz za čas objaví vyhypovaná pecka hor sa do nej. Ja napríklad nemusím fantasy... a preto nepozerám filmy ako LOTR, Narnia a iné pre mňa nudné, nezaujímavé, prehypované veci. Pravé takí ľudia, u ktorých horor začína pri Psychu a končí pri Shiningu nemajú pochopenie pre tento film. Porovnávanie s Blair Witchom(BW) je na mieste, pretože oba filmy boli natočené za minimálny rozpočet(zato rešpekt pred oboma filmami) a ich reklamná kampaň bola dokonalá. Síce BW v ´99 mal väčšiu šancu pôsobiť autenticky, ale bol sofistikovanejší než Paranormal Acitvity. Dej sa rozbiehal pomaličky a samozrejme som čakal na večer resp. noc, nech sa už niečo deje.. no od prvého paranormálneho kontaktu sa atmosféra zhusťovala a zhusťovala. Nejde o žiadny prelomový horor, dokonca ani o najlepší horor roku, ale je to skvelá ukážka, že v dnešnej dobe(ako sa už veľa krát ukázalo) nemusí byť miliónový rozpočet, aby sme videli poriadny film. Jasné, že to bolo vela nelogických vecí(nikdy nezažali svetlo, ked sa niečo dialo), film i ked bol natáčaný ručnou kamerou nepôsobil moc autenticky(s poravnaní s takým [REC], či The Poughkeepsie Tapes), ale ide o amatérsky, zo spodného šuplíka stolu vytiahnutý film, ktorý dokázal to čo nedokáže každý film. Rada do budúcna pre tých, ktorým sa film nepáčil. Nenechajte sa ovplyvňovať reklamou, žiadnym klikaním, aby bol film vo vašom kine. Pozerajte filmy, ktoré sa vám páčia, na ktoré sa tešíte... nie ktoré musíte vidieť, pretože vás pohltil hype okolo filmu. Ďakujem za pozornosť. -80% ()

MIMIC

Ako správne poznamenal jednohviezdičkový kolega Fliper, "viac hviezd dajú ľudia, ktorí si to pozrú sami v noci, lebo to by bola iná káva". Má pravdu. Nepopieram, že ide o jednohubkovú záležitosť na jedno pozretie, ak však film splní svoj cieľ pri jedinej projekcii, inštinktívne (a v konečnom dôsledku logicky) mu normálne dám päť hviezd a paranormálny spôsob nazerania (rozumej intelektuálny) si tu odpustím. Bolo to trochu ako dívať sa na Warholove experimentálne filmy, Warhol vás ale neprinúti civieť do jediného bodu "nekonečne dlho". Porovnávanie s Blair Witch, Cloverfieldom či Denníkom mŕtvych je namieste - povedal by som, že medzi nimi nie je žiadny podstatný rozdiel, všetky sú rovnako chytré (alebo rovnako blbé, vyberte si). ()

Goldbeater

Moc jsem toho nečekal, ale přesto se objevilo pár věcí, které mě opravdu překvapily. Zaručeně nejde o tak velký propadák, jak se o tomhle filmu zvěstuje. Určitě bych trochu zkrátil denní sekvence a za to bych přidal na těch nočních, protože ze začátku jsem se nemohl ubránit zívání. S postavami víceméně problém nemám, jen jejich chování je někdy opravdu nelogické (člověk si musí zvyknout). Čekal jsem také, že aspoň uvidíme ducha, ale jsou nám ukázány jen jakési náznaky. Velké zklamání pro mne byl závěr, který mě opravdu naštval. Člověk čeká nějaké velkolepé zakončení a místo toho se mu dostane trocha křiku a konec mimo kameru, což beru jako extrémně odfláknuté finále. Ale do té doby to mělo docela grády. Po zhlédnutí alternativního konce musím konstatovat, že jsem se závěrem spokojen. Škoda, že neinformovaný divák si může zkazit dojem tím, že uvidí původní "špatnou" verzi. Dávejte si pozor, jakou verzi si pouštíte! ()

kingik

Tohle je velmi problematický film. Zdráhám se použít označení horor, protože právě v tomto ohledu film bezpečně selhává, ale nemuselo to tak být. Mladý pár Katie a Micah zrovna sympatiemi nepřekypuje a někde ve skrytu duše jsem jim i přál, aby jim ten démon pěkně zatopil. Ona umí slušně ječet a má dobrý prsa a on je neuvěřitelně nesympatický až slizký, ale jejich vztah jsem jim věřil. Pokud se na film podíváme, že jde o autentickou nahrávku, která zachycuje nevysvětlitelné úkazy v domě mladého páru, tak se dobereme k tomu, že zhruba první polovina s jemným předivem napětí a nervozního divákova těkání a očekávání funguje velmi dobře. S napětím jsem sledoval noční nahrávky a užíval si každého pohnutí dveří a zavrzání podlahy, ale tam kde divák měl zůstat v přesvědčení, že jde skutečně o reálnou nahrávku pečlivě pořizovanou několik nocí (i dní) se film dostane do úzkých a začne si to svým vysvětlováním a nevěrohodným přeháněním kazit. Zlom přichází v okamžiku, kdy Micah narazí na netu na 30 let starou nahrávku dívky, kterou rovněž pronásledoval zlý duch, podobně jako Katie. Tady film ztrácí na své síle a nic na tom nezmění tragický, ale spíše očekávaný závěr filmu. Když to tak vezmu, mírně nepřesvědčivě vyznívá i film jako celek, a pokud jde o proklamované velmi děsivé scény, tak za sebe můžu říct, že je to slabá káva, ale slabším povahám při nočním sledování nemusí být do skoku. A celkově mám pocit, že tenhle film je zklamáním pro ty, kteří se vypraví do kina v naději, že tohle je bomba roku. To opravdu není, ale vidět se to z pouhé zvědavosti určitě dá. ()

sochoking

Ked sa rozsvietilo, tak som iba čakal, kedy si bude dávať kafčo a cigu, ale potom prišla scéna, že som sa skoro posral od strachu a celý ten úškrn z tváre mi zrazu zmizol! ()

dr.horrible

Týmto komerčne megaúspešným malým hororom sa väčšinou snažím vyhýbať. Keď sa potom pár rokov od premiéry nakoniec predsa len odhodlám, príde buď nečakane príjemné prekvapenie (Hory majú oči), alebo trpké sklamanie (Pach krve, takmer celá séria Saw). Paranormal Activity nepatria ani do jednej z týchto skupín. Activity idú ruka v ruke s totálnym nezáujmom, nudou a pocitom, že to miniatúrne nič, čo som práve videl, ani nebol celý film. Slabučké. Neviem koho toto dokáže vystrašiť. PS: Videná kinoverzia. Alternatívne závery mi prídu obidva lepšie, ale aj s nimi by boli dve hviezdičky tá horná hranica. ()

InJo

Chabé. Sice to pracuje s osvědčenými proprietami (scény s práškem nebo s fotkou), ale tvůrci je neumí pořádně využít. Atmosféra v podstatě žádná, gradace taktéž a ruční kamera mě po čase spíš štvala než bavila. Herci mi nevadili, ale mnohými vychvalovaný konec žádná extra výhra teda taky určitě není (nevím, kterou verzi jsem viděl, ale nejspíš původní). Chtěl jsem se bát, ale nešlo to. Vážně... 40 - 50 % ()

Sobis87

Mám rád mockumenty (fiktivní dokumenty), neboť většinou oplývají nějakou tou nápaditou základní premisou a jako finančně nenáročný žánr (s výjimkou Cloverfieldu) představují pro začínající filmaře dobrou příležitost ukázat své schopnosti. Personifikace kamery pak dodává diváckému zážitku nový rozměr a výrazně prohlubuje subjektivní prožitek. V tomto ohledu však nemá Paranormal Activity co nabídnout, neboť kamera je zde povětšinou statická - protagonisté ji umístí do prostoru fikční reality a pasivně čekají, až si události za nimi "přijdou samy". Díky tomuto přístupu se však výsledný film zvrhl v nudnou podívanou, která obsahuje tak malé množství dramatických situací, že by celému projektu výrazně pomohlo sestříhání do krátkometrážní podoby. Těch 86 minut je až na několik dramaturgicky zvládnutých momentů dosti úmorných, výsledný požitek navíc degraduje i nelogické počínání ústřední dvojice. Ve výsledku se pak Paranormal Activity řadí po bok podprůměrného Čtvrtého druhu a o působivosti mockumentů [Rec], Cloverfield, Záhady Blair Witch nebo dokonce i toho Borata (žádná ze scén v Paranormal Act. není tak hrůzná jako souboj dvou naháčů...) si mohou jeho tvůrci nechat jen zdát. ()

Kudly4

Uff :)) Měl jsem tenhle film před sebou a 2 dny jsem neměl odvahu se na něj podívat. Jsem fanda do Horrorů ale tohodle jsem se opravdu bál ( komentáře kamarádů apod.) Musím dát plný počet protože tohle mě opravdu dostalo !!! Nechápu ty lidi co tu píšou, že se nudili a ničeho se nelekli. Film jste si měli pustit v noci a ne na něj koukat odpoledne při obědě s mámou. ()

Carol Pifková

Bravó, dávam 4* lebo kvôli jednotke nechcem vidieť ďalšie pokračovania... ono to vyzeralo tak reálne, že som tomu verila, že sa to stalo aj keď som vedela, že nestalo. Natočené úplne primitívne, žiadne brutálne efekty, a predsa ma to dostalo... No dobre priznávam od strachu som si našťala do prichystanej plienky. Pre mňa osobne zatiaľ najdesivejší diel, faktom aj je, že to bolo niečo nové pre mňa... ()

Anderton

Ak by to natočil Polanski alebo Kubrick presne tak isto, určite by Paranormal activity vyvolalo diskusie ohľadom toho, či sa jedná o film o absolútnom obetovaní sa láske, alebo mužskej podriadenosti ženskej démonickosti. Tak ďaleko ale Peli nerozmýšľal a natočil proste niečo, čo sa ukazuje byť už celé nové tisícročie v móde. Natočil totálne ultrabéčko, ktoré bohvie prečo na seba naviazalo množstvo pozornosti a stalo sa kultom. Preto ho treba vidieť. Aby divák pochopil, z čoho všetkého a prečo sa môže stať fenomén. Inak samo o sebe je to v pohode malý hororík, kde nefunguje logika, ženská sa chová tak, že chlap by ju v momente opustil a ten chlap aj po hodine filmu (týždňoch v dome) na poznámku "on tu je" reaguje "kto?". Dialógy sú miestami totálne mimo, niečo sa deje, potom to prestane a v českom dabingu počujeme "je to pryč, už je to v pohode miláčku" a tak podobne. Ale to k tej béčkovitosti a lacnosti zrejme patrí. Že je aj démon tak trochu neschopný je už samé sebou. ()

Socrates

Tak z tohoto se dalo vymáčknout mnohem víc. Nočních scén bylo pomálu a přitom jen ony opravdu za něco stály. Mimo okamžiků, kdy se ten klasicky americky přiblblej páreček válel v noci v posteli a já čekal, co na mě vybafne, to byla nuda. ()

Frajer42

Film celkem hlasitě může křičet do světa: ,,Takhle se vydělávají peníze!". Půjčím si inforamce od Té dvojky. ║Rozpočet $15,000║Tržby Celosvetovo $196,681,656. Tak si to můžeme shrnout. Tvůrci koupili nějakou tu kameru, zaplatili si 4 herce a dolování peněz mohlo začít. Když budu ještě natolik šikovný a půjčím si zajímavost od uživatele, který hrdě nese jméno TomikZlesa, tak vám mohu nijak nepodloženě reprodukovat, že dům patřil režisérovi a za týden bylo všechno natočeno. A teď bych tak nějak nenásilně přešel k tomu, jak film zapůsobil na mě, protože na to určitě všichni netrpělivě čekáte. Takže na začátku jsem měl problém se vůbec rozkoukat. Hlavní pan kameraman působí, jako Tommy z rychlých prachů, podobně se vyjadřuje a až do prvního večerního záběru na postel jsem očekával, že vytáhne svých 10 000 Kč a učiní nabídku. Český dabing je naprosto otřesný a mnohokrát mě rozesmál, ale zvykl jsem si já, tak si určitě zvyknete taky. Naštěstí, když jdou naši hrdinové spát, tak tvůrci byli natolik vstřícní, že jejich spánek pustí zrychleně a zrychlení zastaví až se schyluje k něčemu velkému. Třeba když si zavrznou dveře, pohne se duchna, a nebo se stane něco úplně nejděsivějšího - v dálce se ozve něco jako zachrochtání prasete a rozhoupe se dole v obýváku lustr. Samozřejmě se začně u vrzání dveří a akce se stupňují a stupňují až do té míry, že SPOILER duch už se v domě chová prakticky jako doma, chodí si na záchod, po cestě si samozřejmě rožíná. Nebojí se ani si přilehnout k našim hrdinům do postele a provádí další skopečiny. Na konci si dokonce stáhne hlavní hrdinkou z postele a vytře s ní slušný kousek podlahy. KONEC SPOILERU Vlastně se jedná o naprosto příjemný a strašně pozitivně laděný snímek, protože si naprosto pevně stojí za tím, že všechny činy provádí skutečně nějaký nazlobený dušík a nedává divákovi možnost nějakého jiného možného vysvětlení. Svůj komentář bych zakončil tvrdým přiznáním, že na samém konci jsem se skutečně lekl a až film uvidíte, tak poznáte kde, protože se leknete taky. P.S. Kdo tvrdí, že je film plný dlouhých záběrů do země nikoho, tak tomu doporučuji zhlédnout nějaké filmy ranější kinematografie, aby poznal, jak takové záběry vůbec vypadají a jak dlouho přibližně trvají. Pravda - jsou natočeny trošku atraktivněji. Fláknu sem 2*, protože podle zdejších ohlasů jsem čekal něco mnohem mnohem mnohem debilnějšího. Tohle tak zlé opravdu nebylo. Všechny diváky film určitě neosloví. Někteří mají rádi horory, kde vědí kdo zabíjí a kde stříkají hektolitry umělé krve. Já se přiznám, že moje náklonost v tomto ohledu patří spíše takovým těm pozitivním a optimistickým filmům na principu tohoto. Samozřejmě, že když jsou lepší než tohle, tak to rád uvítám. Hurá na pokračování. ()

AppleCore

Pot mi okupuje čelo, slzy strachu omývají víčka a vlasy mi hrůzou ještě stále blednou. Když si film pustíte ve správnou dobu a nečekáte nic světobornýho, tak je efekt strachu naprosto dokonalej a výše uvedené následky vás zaručeně neminou. Někdy je sice docela jasný co se stane, ale jindy zase přijde moment, kterej vás svlíkne z kůže. Noční záběry ložnice jsou sakra dobrý a pozorovat všechno to dění je neskutečně zábavný, hlavně od druhý poloviny. Konec je šokující a absolutně nepředvídatelnej, no a snažit se rozebírat kameru nebo střih apod. nemá smysl. O tom to neni. Svůj účel plní film dokonale a ikdyž plnej počet nedam tak musim říct, že jsem to všechno hrozně sežral a vůbec by mi nevadilo žrát to dál :) (Proč né pět? Protože mě film donutil bát se ve vlastnim domě :) ()

Kothy

Zas něco nového. Film má minimálně 2 konce. Kupodivu jsem se nebál v kině, ale až cestou domů. Strašidelnější než v kině, je pustit si to večer s lidmi. ;) A nejlepší je, když zrovna někdo jde po dřevěných schodech. :D ()

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech