Den nezávislosti

• USA Independence Day (více)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je druhého července, letní den jako každý jiný... dokud bez předchozího varování nepadnou na Zemi obrovské stíny. Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je zodpovězena - během pár minut se životy všech lidí na celém světě změní jednou provždy. Stejně šokující jako samotný příchod mimozemšťanů je i naprostá nepřipravenost světa na události, které mají následovat. Pouhý den po svém nenadálém příchodu se obrovské vesmírné lodě nad největšími městy planety chystají zaútočit. Kam dosáhne jejich ničivá síla, zbude jen pár trosek bez života. Není pochyb o tom, že bude lidská rasa během několika dnů vyhlazena... pokud jim v tom ti, kterým se dosud podařilo přežít, nedokáží jen se svou podřadnou výzbrojí, důvtipem a odvahou zabránit. (HBO Europe)

anli

Akční scifi Rolanda Emmericha a jeho největší hit!!Tento film má vše,co většina jeho filmů postrádá-vtip,atmosféru,skvělé herce a velmi dobrý nápad.Ano spousta věcí vykradl z ostatních fillmů či seriálů(Star Wars,Akta X),ale s vkusem a nápadem.Narozdií od jeho jiných(hlavně pozdějších) filmů se mu tady ale daří udržet atmosféru během filmu až do konce.Mimořádně vyvedený a zábavný snímek,i přes občasné výbuchy amerikanismu,které si Emmerich asi nikdy neodpustí.Zřejmě chce americe lézt někam za to,že tam jako evropan může točit.No když nad tím přimhouřím oči,a já to udělám,je to jedna velká a zábavná jízda od začátku do konce.Duo Smith-Goldblum je skvělé a ostatní herci také,zejména Pullman-Hirsch-Fox a Colin.Skvělou vizuální stránku tu perfektně doplňuje vše ostatní(kamera,hudba,zvuk i nápady) a režisér je tady opravdu dynamický(ůtok mimozemšťanů je vskutku famózní) a zábavný vypravěč.Film si na nic nehraje,jen velkolepě bavit a nadchnout-a to se mu beze zbytku daří.Je to jeden z nejlepších béčkových filmů,kterému se dostalo áčkového rozpočtu.Jasně závislých 90%. ()

Pavlínka9

:) Vše co jsem sem chtěla napsat do komentáře bylo bohužel už napsáno :) Souhlasím s komentáři Derek7, golfista, pcarogers a Freiheit. V jejich textech je vše,co jsem měla na jazyku, proto si myslím, že je zbytečné to opakovat :) ()

Bobik9

Emmerich se na tyto filmy specializuje a Den nezávislosti rozhodně patří k jeho povedenějším kouskům. Kombinace Války světů a Star Wars docela funguje. K tomu dobře sedící hudba a výborné obsazení, kterému podle mě velí Jeff Goldblum. Z počátku nelítostné katastrofické sci-fi s epostupem mění v americkou pohádku s drsnými "vtipnými" narážkami, což ovšem u podobných filmů vůbec nevadí. Kam se na tento snímek hrabe nová Světová invaze. ()

neoBlast

[Těžko dopočítat číslo k tomuto rewatchi] Po tolika letech je stále krásným příběhem jak ID4 zlidověl a Rolandu Emmerichovi od té doby procházejí kasovní neúspěchy protože "to je přece režisér Dne nezávislosti". Slova o klasice žánru jsou zbytečná, stejně jako zmiňovat tvrzení, že je to čistá zábava či přehršel praktických efektů nestárne. Jeden z nejzásadnějších filmů 90. let je Den nezávislosti určitě. Nadávejte nad stupidností a neoriginalitou, ale přesto ho zařaďte na svůj filmový bucket list vedle třeba Občana Kanea nebo Za zvuků hudby. 85 % ()

noriaki

Archetyp všech filmů přetékajících patosem, zlomový úspěch Rolanda Emmericha a vysokorozpočtové béčko které se stalo legendou. To všechno je Independence Day - trhák jenž v devadesátém šestém zbořil kina. Je pravda co se říká, že je lepší u něho nemyslet a neočekávat moc. To platí nejen pro pyšného pana režiséra, ale i pro herce. Kromě skvělého Judda Hirsche, šáhlého Brenta Spinera a alespoň zábavného Willa Smithe jsou všichni kompletně průměrní. Dojem dost sráží mnohokrát zmíněný, ale pořád nedostatečně zdůrazněný americký patriotismus a tisíc blbostí ve scénáři. Pokud chcete přiblížit celou šíři absurdního děje, představte si ve stíhačce nasoukaného Donalda Trumpa. Ti s bujnější fantazií mohou risknout i Miloše Zemana. ()

Beatle

Já vím...je to americká, heroická a patriotisticka ptákovina! :D Ale je to sci-fi, dobře obsazené, dobře zahrané. Má pěkné efekty, slušnou hudbu.....no tak já se přiznám, no... Dívám se na ten film už od svých dvanácti let, znám ho (česky) od začátku do konce zpaměti. Umím odříkat kompletně celý proslov prezidenta. Tenhle film je jediný, který jsem viděla 52x a stále mě baví, jako kdysi :) ()

Krysa SPK

Výborná popcornová letní podívaná se vším všudy. Koupit chipsy, něco na zapíjení, uvelebit se u domácího kina, navolit zvuk DTS a nachat se unášet touto dokonalými efekty přeplněnou podívanou. ()

JohnSmith

Velice povedená sci-fi s na tu dobu výbornými efekty. Sice je vidět Emmerichova vizuální inspirace filmy z padesátých let a Hvězdnými válkami,ale není to vůbec na škodu. Vše krásně zdemolované,akce dosti a nechybí ani vtip. Jen toho heroismu a patriotismu je tam trošku moc. ()

sskrblik

Den Nezávislosti je až přilíš americkým dílem, viz. prezident Spojených států, který bojuje proti emzákům. Pěkná podívaná to ano, ale velmi zavánějící národní hrdostí američanů. ()

romajz15

Na svou dobu hodně pěkně udělané sci-fi. Trochu přehnaná americká pýcha ve scéně kdy piloti vzlétají do posledního boje s mimozemšťany, kteří jsou mimochodem velmi povedení. ()

Mishqo

Ani tu sa Emmerich nevyhol svojmu obľúbenému zveličovaniu, preháňaniu a samozrejme ani americkému patriotizmu, ale i tak patrí Independence Day medzi jeho najlepšie (ak nie najlepší) kúsky, čo doteraz natočil. 70-75% ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (více)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)