Courageous Heart of Irena Sendler, The (TV film)

Odvážne srdce Ireny Sendler

USA, 2009, 95 min

Trochu zahanbeně přiznávám, že mě to úplně nevtáhlo. Depresivní atmosféra se vyvedla, vykreslení ghetta se mi taky líbilo (pokud se o něčem takovém dá říct, že se "líbí"), ale měla jsem neustále tendence sledovat čas, bohužel..To, co Irena a jiní takoví dokázali, nebo o co se přinejmenším pokoušeli je velice obdivuhodné, každopádně výběr hlavní role se moc nepovedl. Anna Paquin je jako herečka nezajímavá, nesympatická a celou dobu měla na tváři jen jediný nezúčastněný výraz. Film tedy převážně díky tomu nedokáže v divákovi vyvolat tolik emocí jako jiné filmy na tohle téma..(24.7.2012)

Formálně je na tom Courageous Heart stejně jako jiná díla na toto téma. Je chladný, ponurý a snaží se zachytit atmosféru holocaustu. Bohužel obsah už takovou sílu nemá. První minuty jsou jen nudným představením toho, co se děje ve varšavském ghettu. Poté následuje rádoby osudový příběh hlavní hrdinky, kterému však jednoznačně chybí emoce. Působení nacistů je v některých chvílích nepřesvědčivé a romantická linie vyzní do prázdna. Snímek je možná poctou Ireně Sandlerové, avšak z hlediska filmového je pouhým suchým béčkem, na němž je televizní produkce až moc znát. 65%(19.6.2015)

Na úvod trailer. Poliaci v koprodukcii s USA opäť dokázali , že ich kinematografia je o niekoľko levelov pred nami a my môžme len s otvorenými ústami slepo závidieť. Príbeh o záchrane židovských detí nám v prvom rade oznamuje, že tu nebol iba Oscar Schindler, John Rabe, Nicholas Winton, Suskind, ale i Irena Sandlerová. Bežný život v židovskom ghete je zobrazený veľmi dôveryhodne a od mnohých podobných filmov sa odlišuje aj tým, že vidíme Židov aj z iného uhlu pohľadu. Pomocnú ruku dostanú, ale mnohí ju odmietnu. Neznesú aby židovské dieťa vychovávali kresťania. Pre mnohých z nich má však život väčšiu cenu a o nich a o ich záchrankyni Irene Sandlerovej je tento film. Záverečný rozhovor so skutočnou Irenou chytí za srdce. Stačí jedna veta z jej úst a viete, že táto žena je stelesnené dobro. Videné v poľskej verzii, čo je myslím vzhľadom k miestu, kde sa film odohráva lepšie. 80%.(18.11.2014)

K tomuto filmu jsem se dostala úplnou náhodou a teď si říkám, jaké jsem měla štěstí. Protože tohle je naprosto úžasný film. Anna Paquin mě v roli odvážné Ireny Sendler několikrát dojala téměř k pláči a ani ostatní herci mě nenechali chladnou. Pro mě po dlouhé době velice intenzivní filmový zážitek a smekám před statečnou Irenou i před její hereckou představitelkou.(10.1.2012)

Velmi povedený televizní počin. Silné téma, které už bylo zfilmované mnohokrát a na tisíc různých způsobů, jenže je to takové téma, které mě nikdy neomrzí a je jen dobře, že se tato naše černá historie stále připomíná. Tento film však nabízí trochu jiný pohled na holokaust a to, že i ve válce existovali takoví, kteří byli ochotni riskovat všechno, i svůj život pro záchranu druhých a dokonce cizích, alespoň jedna malá útěcha zde tedy je a mě dokázala zahřát u srdce, přesně takto vypadají hrdinové. Anna Paquin je zde naprosto skvělá, také se mi líbila hudba a kamera. Trochu mě mrzí, že se více nevěnovali části mučení, tato pasáž nebyla moc propracovaná, klidně se mohla zkrátit ta část se záchranami dětí. Objektivně to na plný počet není, ale musím přimouřit oči právě kvůli tomu, že se jedná o televizní film. Rozhodně doporučuji.(5.9.2011)

• Anna Paquin

• - Irena Sendlerová zemřela 12. května 2008 ve Varšavě. (Hvězdář)

• - Děti pašované z ghetta byly často uspané, byly pašovány mimo jiné také v rakvích, ukryté v odpadcích nebo přehazovány v dobře vycpaných pytlích přes třímetrovou zeď. (Zdroj: Wikipedie) (Hvězdář)

• - Irena Sendlerová byla polská sociální pracovnice, učitelka a jedna z vůdčích osobností protinacistického odboje. Byla zakladatelkou, vedoucí a poslední žijící členkou dětského oddělení Rady pro pomoc Židům. Zorganizovala pod krycím jménem Jolanta záchranu asi 2500 židovských dětí, z nichž řadu osobně vyvedla z Varšavského ghetta. V roce 1965 jí Jad Vašem prohlásil za spravedlivou mezi národy. (Zdroj: Wikipedie)