Nanking! Nanking!

• Čína Nanjing! Nanjing! (více)

Jedna z nejkrutějších událostí dvacátého století dostává drásavé memento v podobě kontroverzního filmu, jenž zobrazuje osudy postav z různých stran masakru. Rozsáhlý masakr válečných zajatců, zabíjení civilního obyvatelstva a hromadné znásilňování, k němuž došlo v průběhu sedmi týdnů po dobytí tehdejšího čínského hlavního města Nanking japonskou armádou 13. prosince 1937, dodnes představuje citlivé téma v obou zemích. Navzdory řadě svědectví, několika doznání, i závěrům některých japonských historiků stále oficiální vládní zástupci a především národní konzervativci v Japonsku události zpochybňují, i přímo popírají. Mladý čínský režisér Lu Chuan, jenž se do povědomí mezinárodních diváků zapsal oceňovaným existenciálně laděným thrillerem z Tibetské náhorní plošiny Horská hlídka, k ožehavému námětu přistoupil bez národních sentimentů. Vytvořil fenomenální dílo, jež v zahraničí sklidilo řadu cen a doma se stalo hitem, ale současně vyvolalo i vlnu nevole. Lu si totiž na rozdíl od předchozích i následujících pojednání o nankingském masakru nevybírá jednu reálnou osobnost či fiktivní figuru, okolo níž by vystavěl tradičně pojaté drama. Namísto toho přináší nelineární mozaiku událostí, jimiž diváky provádí asi tucet postav z různých společenských vrstev i stran masakru. Vedle čínských vojáků a civilistů či členů Mezinárodního výboru pro nankingskou bezpečnost, složeného z cizinců přítomných v městě před dobytím, se tak zaměřuje i na několik figur z japonské strany, především pak na řadového vojáka Kadokawu posléze povýšeného na seržanta. Právě jeho vyobrazení coby empatického člověka, drásaného okolním utrpením a ohlodávaného tlakem svých druhů i válečné mašinérie, vyvolalo v Číně vlnu nevole a dokonce i výhružek na adresu režiséra. Přitom film nikterak neznevažuje oběti masakru, ale naopak právě díky svému rozvolněnému impresivnímu vyprávění podává jeho drasticky realistický obraz prostý přemrštěného patosu či opulentní výpravnosti. Ačkoli tvůrci měli k dispozici vysoký rozpočet, film zaujme právě tím, jak se straní tradičních způsobů, jimiž jsou velké historické události obvykle zobrazovány. Celý snímek byl natočený na černobílý materiál a z hlediska kamery využívá jednak reportážní bezprostřednost s převládajícími detailními záběry a expresivním střihem, ale často také komplikované kompozice s velkou hloubkou ostrosti a několika paralelními plány akce. Po právu také podstatná část ocenění, která Nanking! Nanking! získal, byla určena kameramanovi Cao Yu. Snímek se také minimálně uchyluje k užití hudebního podkresu, naopak nechává emocionalitu scén vyznít přes syrový chaos ruchů a hlasů. Vzniklo tak devastující pojednání o velkoměstě, z jehož budov se staly ruiny, ulice byly poseté sutí a mrtvolami a kde smrt přicházela zcela bez varování, ale i ta byla ve výsledku spíše vykoupením z existence plné bolesti, bezmoci a šílenství. Jako takový představuje film adekvátní pomník jedné z nejděsivějších epizod dvacátého století. (Česká televize)

jerrik7

Moje dobré hodnocení filmu je sporné, protože jsem jej shlédl jenom skokově po několikaminutových intervalech, v čínském (nebo japonském?) jazyce s několika málo anglickými dialogy. Válečné filmy tohoto druhu nemusím a čínský styl špatně chápu. Na druhé straně právě fakt, že se jedná o čínský film o jedné z nejtragičtějších událostí mi stojí za vysoké hodnocení. ()

ProchY01

Určitě dobrý, silný a důležitý film. Ale nějak jsem čekal trochu něco jiného. Podle pramenů jsem si představoval "bezpečnou zónu" jako velké ghetto s dvěma sty tisíci civilistů - film vše ukazuje v jaksi menším měřítku. Také chybí některé nechvalně známé události (nechutná, ale zdokumentovaná soutěž ve stínání hlav), ale i tak toho bylo dost. ()

90125

Urcite stalo zato vidiet tento film. Je natoceny uplne inak ako su ruske, alebo americke vojnove filmy, ktore bezne vidame. Nepochybne majstrovsky natocene kino o strasidelnych udalostiach, ktore si realne len tazko vieme predstavit. Realisticky prevedene vojnove sceny v uzasnom cierno-bielom set designe, videne viac-menej z pohladu utociacich japoncov. Mam ale pocit, ze pokus o hrany film sa nevydaril. Takto pojatemu pribehu by skor svedcal dokumentarny zaner, ako snaha o hrany film. Dej je prilis riedky a prilisna dokumentarnost zabranuje vytvorit si blizsi vztah z niektorou z postav. Je to skor mozaika hroznych udalosti, ako hrany film. Naviac na moj vkus obsahuje prilis vela uslzenych, patetickych a zbytocne natiahnutych scen. Pre europana tiez nie je uplne jednoduche rozlisit japonca od cinana, z coho v mnohych scenach vyplyva zmatok. Napriek vsetkemu tento film odporucam. Je to zazitok. 59 % ()

zjs

Jak bez příběhu. Udělat pár fotek a napsat k nim story by mělo lepší efekt. Japonci nesměli na sobě ukázat soucit a snažili se vzbuzovat hrůzu různými způsoby, ale o tom lépe, a mnohem lepší představu o hrůzách válek té doby získáte z knihy Divoké Labutě (Three Daughters of China), která má navíc velkolepý příběh. ()

NSN

Tohle mělo spíše dokumentární šablonu. Nezáživnou. Jako film se to u mě taky nechytá, nemá vykreslený postavy, všichni jsou anonymní a je jich tu plno. Absolutně se neorientuju, jen to tu bouchá, bortí se, vykřikuje a vzlyká bez jakýhokoliv provázání. Není se čeho bát. Pořád dokola. A tohle si projít přes dvě! hodiny dokáže jen odolnej jedinec. ()

BOIKOT

Hrůzný film (ne kvalitou ale obsahem) o jednom z největších ( a dost možná že největším) masakru v dějinách . Film je naprosto úžasný, herci podávají uvěřitelné výkony , parádní hudba a ktomu černobílá barva která podtrhuje atmosféru až se může zdát že se jedná o dokument. Film je rozdělen na dvě části první kdy Japonci útočí na Nanking a druhá kdy Nanking znásilňují. První půlku doprovázejí úžasné bojové scény a následná poprava všech Čínských vojáků.Druhá půlka která je o níčení, zabíjení, a znásilňování je naopak více osobitější a vypráví o civilním obyvatelstvu, během této poloviny se dozvíme o úžasném člověku Johnu Rabemu který se sevým týmem zachraňoval ve své bezpečnostní zoně Číňany. Nakonec musel odejít a Čínany nechat na pospas ( opět úžasná scéna kdy se loučí) Některé scény jak z první či druhé půlky jsou neskutečně brtální (ne že by tekla krev ale když jeden Japonec vyhodil dceru společníka Johna Rabeho tak jsem nachvilku nemohl popadnout dech a koukal s otevřenými ústy) nebo přepadení nemocnice po otevření bezpečnostní zony .Při takových to scénách jsem doufal že se najde Američan který by dal nějakému Japonci přes hubu a nebo by se sním alespoň porval. Celkově tedy musím říci že film se mi líbil velice moc a dlouho na něj nezapomenu. ()

B.B.Blue

První půlka celkem nuďo, ale pak se to rozjelo. Stejně jsem ale čekal víc. 70% (kdy už tady bude konečně k dispozici 10 hvězdiček??) ()

bronik

Smutné je, že ve skutečnosti tam těch hrůz bylo ještě mnohem víc. Film je drsný, ale když si najdete více informací zjistíte, že skutečnost byla 1000 krát horší. Bohužel. ()

KiR0

Snad nejlepší filmové ztvárnění války beze všech příkras, žádné hraní na supermany, jen bolest a zase bolest. Bude dlouho trvat, než tento film "rozdýchám". ()

Sicilius

Z filmu čiší neskutečná hrůza a beznaděj. Jaké síly dovedou útočníky do takových nepředstavitelných situací? Jinak film natočený tím asijským způsobem- chvíli se vleče a chvíli dali kameru někomu na koni... ()

andy60

Nebavilo mě to, protože jsem se naprosto nedokázal zorientovat v tom, kdo je kdo. Všichni vypadají stejně, nejen jednotlivci, ale i armády. Příliš mnoho postav a všechny jen tak načrtnuty v hrubých obrysech, bez snahy jít trochu do hloubky a dozvědět se o nich něco víc. A to stále dokola demonstrované násilí ze strany japonských vojáků? Myslím si, že to k válkám prostě patří, ať je to v Nanjingu, Vietnamu, 2. světové válce nebo třeba nedávno v Bosně. ()

babuca

Život vojnového zajatca v najhoršej možnej variante. Utrpenie a smrť 😢 Film je to však pozoruhodný ale veľmi ťažký. ()

stuj

Brutalita. Vojáci zacházející s civilisty jak se jim zlíbí. Film naštěstí není vyloženě krvavý, ale stačí hnus ohledně znásilňování žen a zmínky o dětech. Lidé si opravdu umějí (a vždy uměli) ubližovat. :( ()

CreepyJoe

Jedná se o další vylhanou pohádku o hodném dobroučkém nacistovi jako v případě Š(v)indlera? Kterou bezostišně svého času si vycucal z prstu mezi nohama Spielberg, který očividně pro prachy i upřímně zahajloval? Nebo skutečně nějaký fricek ze siemensu s židovským jménem zachránil spousty životů? Nebo je to jen další bajka o hodných hoších z NSDAP jako v případě Spielberga? ()