Hitlerovy příkazy zněly neustupovat a nevzdávat se, v kruté zimě tak zahynuly více než dva miliony mužů. Boj o Stalingrad se tak stal přelomem ve vývoji války a Německo se z této zničující porážky nikdy nevzpamatovalo. Brutální realitu můžete vidět očima německého důstojníka Hanse von Witzlanda (Thomas Kretschmann) a jeho čety. Sledujte příběhy obyčejných německých vojáků, kteří poznávají pravou povahu režimu a nadšení z budování Třetí říše u nich pomalu přechází v rozčarování a v touhu dostat se za každou cenu domů. (Magic Box)

lennyd

Po válečném úsilí v horké Africe odpočívají vojáci Wehrmachtu ve slunné Itálii, prohánějí sestřičky a těší se na další misi. Dočkají se velmi brzy, führer potřebuje jejich pomoc při obléhání ruského Stalingradu. Válečné nadšení z nich velmi brzy vyprchá, neboť všudypřítomná zima, zuby nehty se bránící ruští vojáci a neúprosní generálové si berou jednu oběť za druhou... S válečnými filmy mám já osobně docela několik problémů - jednak samotný film má málokdy pod dvě hodiny (pravda, obléhání Stalingradu trvalo více jak půl roku, ale opravdu není třeba unudit diváka k smrti), jednak žádný z představitelů skupiny vojáků není natolik výrazný, aby utkvěl v paměti (snad až na Karla Heřmánka), a jednak samotný příběh je až příliš rozříštěný, aby nějak víc zaujal. Na druhou stranu, není moc pohledů z druhé strany - a i když si můžeme o nacistech myslet co chceme, řadoví vojáci netoužili po válce o nic víc než vojáci spojenců, že ano. Jinak bych spíše doporučil komerčnější Nepřítel před branami nebo, chcete-li zůstat na německé straně, pak Bílé peklo. ()

Raven0

Silné ve svém zoufalství a bezmoci... Zkrátka v emocích a hrůze válečného konfliktu. Horší je to u lehce nekonzistentního děje a zmatku v příliš mnoha postavách. ()

LittleJohnny

Film o nejdůležitější bitvě druhé světové války, který zachycuje jednu akci. Více se tedy zajímá o jednotlivé životy a příběhy několika vojáků. I přes můj oblíbený žánr musím zhodnotit tento snímek jako průměrný... ()

noriaki

Německo rozpoutalo a prohrálo dva světové konflikty a i díky tomu platí za experta ve vyrovnávání se s vlastní minulostí. Část téhle historické sebereflexe spočívá v produkování válečných filmů ctících zásadu, že nikdo nenávidí válku víc než vojáci. Takže žádný americký patriotismus a ochota umřít za vyšší ideály, ale strach, bolest, beznaděj, hrůza rozleptávající příčetnost a na východní frontě i neodbytná zima. Stalingrad si pravidelně pouštím když je venku 30°C ve stínu a na silnicích pomalu taje asfalt. Stačí tak hodina pohledu na rozbombardované trosky města na Volze a já se klepu chladem, takovou má ten film atmosféru. Joseph Vilsmaier pojal dost možná nejdůležitější bitvu celé války jako obrovské mrazivé peklo, ve kterém je život jen o málo přívětivější než smrt. Tohle je poctivá deprese a jeden z nejsilnějších válečných filmů co znám. ()

elanius

(133/2015) / Prekvapujúco je Stalingrad jednoduchý, priamočiary film bez veľkých filmárskych ambícii. A vlastne ani historických. Klasická šablóna vojnových filmov bola dodržaná. 10 minút kecania, 10 minút boja a takto dokola. Celkom zvládnuté boli exteriéry a dopad extrémnych podmienok na vojakov. (5/10) ()

Master19

Není lehké se rýpat v prohrách. Možná i proto pro mě je tento pohled na Stalingrad srovnatelný s "megafilmem" Nepřítel před branami. A možná, že je i lepší. ()

Tomatáš

Jeden z nejlepších válečných filmů...téměř realistické vykreslení fronty, zajímavá psychologie postav...pouze jednu připomínku ze subjektivního hlediska..ve filmu mi chybí trochu lepší vykreslení celkové situace bojiště..fakt, že sověti drží tak dlouho západní kousíček břehu Volhy a Němci ho nikdy nedokázali dobýt (proto prohráli), je velice důležitý.. ()

Krysa SPK

Zajímavě pojatý valečný film - z pohledu Němců. Respektive z pohledu normálních lidí, kteří ve službách zla bojují ne za Hitlera, ale za vlastní přežítí. Syrová realičnost, příšerný ale opravdu příšerný český dabing a monumentální sugestivní hudba. ()

JohnSmith

Klobouk dolu,natočit film o tom,jak vlastní armáda dostává na frak v největší válce,to se jen tak nevidí. Sice je o Wehrmachtu známo, že jejich vojáci z bitev v Rusku utíkali nebo do nich odmítali jít a že za ně musely bojovat divize SS,ale kdyby to bylo o SS,tak by to nejspíš byla dost brutální nechuťárna. Moc pěkné bylo, když jim letadla místo zásob schazovala bedny s vyznamenáníma.Zdá se,že je sice jiná doba,ale lidi se nemění. ()

mirec88

Pohľad z druhej strany. A extrémne krutý, neľútostný, naturalistický. Na tento film musíte mať veľmi dobrú náladu, lebo po ňom ju veru mať nebudete. Silný príbeh, ktorý na rozdiel od toho starého ruského 2-dielneho Stalingradu http://www.csfd.cz/film/142927-stalingrad/ , ktorý sa mi tiež páčil, je ale lepší. Cítiť z neho dušu a tú bezmocnosť, neschopnosť čokoľvek urobiť proti systému. Aj Nemci boli takí istí ľudia ako tí na druhej strane, len... Stojí za to ten film uvedomiť si aká je hnusná vojna. ()

Kosmik 1

T...t....tanky! Pohled na 2.sv.válku a válku o Stalingrad pro změnu z té druhé strany. Válčení, boj o život, strasti a utrpení mužů "Třetí říše" v nehostinné pustině Sovětského svazu. Válečné scény víc než ucházející vzhledem k rozpočtu. Film zachycuje také to, že trpět museli ve válce všichni, nehledě na to, na čí byli straně. Člověk je pořád jen člověkem, který má stejné potřeby. Muselo to být vážně peklo.... 80% ()

Madlene

Stalingrad je strhující a syrové drama o těch skutečných "hrdinech" své doby. Přežití je ten jediný a základní pud, který člověku zbude po tom, co ztratí všechno... ()

Lottr

Film, který patří k největším zážitkům mého dětství. I když se nejedná o snímek napráskaný financemi, vidím v něm nezapomenutelné scény a je plný citových zážitků doprovázených velmi výraznou hudbou. Pohled na bitvu z druhé strany, kde okupanti jsou stejní lidé jako my. Žádná hra na přetvářku nebo hrdinství, jen silná touha po životě, za každouz cenu. Na snímku je sice znát dobová zralost, která ale nemění nic na jeho kvalitě a zážitku ze skvělé podívané. Pro mě jeden z nejlepších filmů všech dob ve své kategorii. ()

Georgex

Nechápu, jak se mi mohl takový poklad tak dlouho schovávat. Konečně nějaký film dává možnost nahlédnout na vojáky z té zlé strany. Během více než půl století po válce se filmů, které pohlíží na válku z té druhé strany moc neoběvilo. Chápu, že je to stále trochu kontrovernzní téma, ale podle mně také velmi zajímavé. Jde přeci o příběhy normálních vojáků, kteří do války museli, jaké měli pocity, jak byli sfanatizovaní a jak se cítili před bojem. Nejlépe to vystihla postava kapitána, kterého stvárnil Karel Heřmánek "Otto, ich bin kein Nazi". Každý voják přeci nebyl nacista, pouze museli poslouchat příkazy od svých sfanatizovaných nadřízených. Jsem proto velmi rád, že nám tvůrci tohoto filmu dali možnost nahlédnout na německé vojáky a to v jedné nejkrutější, nejkrvavější a nejdelší bitvě století. Je jenom dobře, že se jedná o německý film, kdyby se jednalo o americký film, snažili by se z toho vytvořit ždímající doják. Film se po všech stránkách povedl příběh výborně začíná a provede nás všemi fázemi rozhodující bitvy o Stalingrad, od příjezdu vojáků, přes ofenzívu, obklíčení sovětskými armádami, boj s nelidskými klimatickými podmínkami až k závěrečné kapitulaci. Nehraje přehnaně na city, nesnaží se z německých vojáků dělat hrdiny ba naopak dává nám šanci pohlédnout na strach v jejích tvářích, nejistotu, ztrátu naděje a na snahu přežít. Bojové scény jsou výborně provedené, bitvy o pozice ve městě jsou uvěřitelné, jsou vidět šílené ztráty na obouch stranách v bojích o každý metr, o každou budovu. Každá chyba se trestá. Například přepadení nevyzbrojených obraných pozic ruskými tanky v kruté zimě je fascinující. Herecké výkony jsou výborné, na výrazech herců je vidět ta změna od příjezdu s plánem jasného vítězství až k absolutní ztrátě naděje, kde smrt znamená vykoupení. Vyzdvyhnout bych chtěl Thomase Kretschmanna, Jochena Nickela a famózního Karla Heřmánka, který svojí roli zahrál bezchybně. Přítomnost mnohých českých herců velice mile překvapí. Tento film také vyčníval v kostýmech a nalíčení, uniformy byly špinavé, hercům se měnila tvář, zarůstali jim obličeje. Parádně film doplňovala povedená hudba, která mu dodávala na kvalitě jednotlivých scén. Celkově hodnotím film jako jeden z nejpovedenějších filmů o druhé světové válce a již dlouho mi nebyla taková zima jako při pohledu na tento snímek. Všem doporučuji tento film shlédnout v němčině, jelikož ta kvalita a prožití filmu v porovnání s dabingem je neporovnatelně výše Moje hodnocení 90% ()

tommmy89

Pôsobivý historicko-vojenský film zo staršieho roku. Nepatrí to medzi moje obľúbené filmy, obzvlášť preto, že film poňatý z nemeckej strany mi nehral na nôtu, ale treba to videť i z tej strany, čo je dobre. Film som si pozrel na 3x, no dal sa pozreť. Zas som sa dozvedel niečo nové. Filmu dávam 3* ()

solskjaer

Kdyby bývaly interiéry a exteriéry více bohaté a více propracované a nešetřilo se tak na nich, možná bych sáhl i po 5 hvězdách, ale takhle bohužel jen 4. Na to, že do filmu byli obsazeni téměř neznámí herci, zahráli opravdu skvěle, zvláště Dominique Horwitz byl úžasný. Samotný scénář byl zpracovaný, pro mne velmi líbivým stylem, sice bych byl radši za více bojů, ale jak jsem psal, zde se skutečně šetřilo na všem! Jinak ale velmi dobrý film se spoustou českých herců (což poznáte na nepřirozeném dabingu, na který jsem si dlouho zvykal). ()

Cejny

Stalingrad torchu jinak, tentokráte z pohledu německé strany a musím říct, že jsem byl mile překvapen. ()

LadyVader

Místama hodně brutální pohled na bitvu u Stalingradu ze strany němců. Z některých scén mi opravdu nebylo dobře. No člověk aspoň vidí, jak to bylo. Žádná humorná "pohádka" jako z knížek od Svena Hassela. Z filmu mi byla zima :-(. ()

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu