Strážce pořádku

• USA Justified (více)
USA, (2010–2023), 60 h 12 min (Minutáž: 42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky (více)

Série(7) / Epizody(86)

Hlavním hrdinou tohoto dramatického seriálu je příslušník US Marshals, Raylan Givens. Je prototypem klasického muže zákona, příliš nemluví a když jedná, tak to stojí za to. Jeho nekonvenční metody mu však způsobují problémy jak u jím vyšetřovaných osob, tak u jeho nadřízených. (matt85)

Snilek1379

Na tento seriál jsem narazila náhodou a musím říct, že mě velmi překvapilo, jak hrubě je nedoceněný. Připadá mi totiž mnohem lepší, než hromady jiných tuctových kriminálek, kterých je v dnešní době nepřeberné množství a kterým se dostává mnohem většího uznání. Já osobně už jsem žánrem krimi naprosto přesycena a myslela jsem si, že už asi nikdy neuvidím v této oblasti nic nového. Tento seriál mě ale přesvědčil o opaku a přes můj vypěstovaný odpor ke kriminálkám si mě ale získal už od samého začátku. Těch úvodních pět minut bylo asi z jedněch nejlepších úvodních pětiminutovek, co jsem kdy viděla. Scénář je naprosto perfektně napsaný, především druhá sezóna je opravdu na hodně vysoké úrovni. Herecké obsazení dokonalé. Timothy Olyphant byla strefa do černého a podle mého názoru si za svůj výkon zaslouží Golden Globe. Je jen trošku smutné, že když zrovna není na scéně, tak seriál ztrácí svůj náboj, a tak to celé stojí v podstatě na něm. Přesto musím říct, že jsem si získala vztah ke všem charakterům, žádný mi tam nepřipadá zbytečný a nic tam na mě nepůsobilo uměle. Navíc bych chtěla vyzdvihnout něco, čeho si normálně ani moc nevšímám, ale zde byla ta práce tak skvěle odvedena, že to prostě nemohu opominout. Jedná se o práci s kamerou. Ty záběry byly tak citlivě zvolené, že mi to připadá, jako bych se dívala na opravdové umělecké dílo. Zatím shlédnuty dvě sezóny, laťka je nastavena hodně vysoko a už se těším na další. Jen bych chtěla na závěr ještě poznamenat, že se jedná o starší typ seriálu, který je třeba dávkovat aby se správně vychutnal, na rozdíl od novodobých typů vytvářených Netflixem, které je možné shlédnout naráz za dva dny. Edit po třetí sérii, obsahuje spoilery: Stále si to drží hodně vysokou úroveň. Nicméně tomu hodně uškodilo podle mě nešťastné rozhodnutí tvůrců rozdělit hlavní pár. Připadalo mi to umělé a násilné, nevyplývalo to z povahy postav ani z toho, jakým směrem se věci ubíraly v druhé sérii. Nemluvě o tom, že ten rozchod působil spíše jako velké nedorozumění vyplývající ze špatné komunikace a neumím si představit, že by takto skutečně probíhal. Jenže pak by diváci neměli na co koukat, protože vidět hlavní postavu šťastnou a spokojenou jak ji nikdo nepronásleduje přece nikoho nebaví. Jinak se ale jedná stále o hodně kvalitní seriál s jedinečnými hláškami. Tuto úroveň si drží až do konce šesté série, což je něco, co se jen tak nevidí. ()

RafaKrakal

Raylan Givens v podání Tymothy Olyphanta a jeho sok a ústřední záporná postava Boyd Crowder v podání mimořádně herecky nadaného Waltona Gogginse, to vše na pozadí okresu Harlem County plného vidláků, kteří se snaží uživit kriminální činností. Už dlouho mě žádný seriál tak nechytl jako právě Justified. Od skvěle napsaných dialogů, přes mistrně vykreslené postavy, po výjevy z chudého a nehostinného venkova, kde každý dělá vše pro to, aby přežil. Jedná se sice o "jednoduchý" odpočinkový seriál, nicméně zábava z něho plynoucí byla v mém případě maximální. ()

DonBraso

Po dvouch sezónach musim smeknout.Tenhle stylař Raylan bylo to nejvíc co tam žene tenhle seriál velkým tempem dopředu v první sezoně..ve druhý je další nálož hloubky a hlavně ten seriál žije.Město Harlan jak na dlani se vším okolo,nejdřív rodinka Bennetovi a jejich synové a na druhý straně Raylen a Boyd.Někdo si řekne,tam se snad přestalo střílet a kde jsou najednou vraždy,ale přesně tento šálek dobré kávy mam nejraději,,sice dost dialogů,někdy se to může táhnout,ale myslim si,že tohle je jenom velký plus.Podobnost trochu se seriálem 'Life' kde jsou dvě hlavní dějové roviny,,tedy hlavní postava a druhý vraždy v jednom díle ukončeny..Prostě bombice za 100% ()

Mr.Lojza

Pro seriály je skvělé, když se filmové hvězdy dokáží „snížit“ na televizní tvorbu a může z toho vzejít spousta dobrých věcí. A proto se mi Timothy Olyphant jeví jako veliký sympaťák. ()

Luckyboy

Velmi příjemné překvapení. Western z moderní doby?! To musí být ptákovina jsem si říkal. Jenže kvalitní seriály mi došly, tak jsem hledal něco nového. Podíval jsem se na pilot a pak to šlo ráz na ráz a nemohl jsem odtrhnout oči ani uši. Skvělé dialogy, neotřelý dialekt a Raylan Givens se poslouchá stejně dobře, jako se pije kvalitní bourbon. Redneckovské prostředí se mi velmi zamlouvá a plynutí děje je často stejné, jako ospalé rozpálené letní odpoledne, ve kterém sedíte na zápraží v křesle a poklimbáváte. A mne už frekvence střihů ve stylu kalašnikov a rychlejší a rychlejší děj unavují. Rád si sednu a budu koukat na něco, kde se kolikrát víc mluví, než dělá. --------------------- Seriál skončil, měl jsem trochu strach, jestli to scénáristi nedomotají a neudělají z toho dost velkej provar jako z konce druhé série True Detective. To se naštěstí nekonalo, a nemusím si dělat starosti se snižováním hodnocení. Někde jsem četl krátkou recenzi, která alespoň pro mne justified hezky charakterizovala. Nešlo o epizodní anebo "sériový" seriál, ale o ucelený příběh (ságu, chceteli), kterou bych si, pokud bych měl čas, prohlédl znovu. A přidejte jednu hvězdu na plakát, jsou tam jenom 4 :-P ()

VanBradley89

Justified je jeden ze seriálů, který jsem chtěl dlouho vidět. Teď mám za sebou konečně pilot a nevypadá to zle. Asi tomu dám šanci a uvidíme. ()

Honzulik

Strážce pořádku - Justified (TV seriál) - tak nějak začínám být uletlý na seriálech. Uvažoval jsem čím to asi je, neboť jsem kdysi seriály přímo nesnášel a okamžitě jsem přepínal na jiný kanál. Pak jsem přišel na to, že když si serál stáhnu najednou a nemusím čekat na další díl, je to něco úplně jiného... Po Dexterovi, Stoupencích zla a Temném případu jsem opět natrefil na naprosto skvělý a (na rozdíl od českých) také inteligentní seriál, který těží nejen z dobrých akcních scén, ale také z propracovaných hereckých charakterů, zajímavých a mnohdy nevypočitatelných vztahů mezi jednotlivými postavami a hlavně z atraktivnosti amerického venkova se specifickou buranskou atmosféru maloměsteček. Nelze samozřejmě opomenout charisma hlavního hrdiny příslušníka US Marshals Raylana Givense (Timothy Olyphant), který tvoří základní kámen celého seriálu. Možná se děj pro někoho trochu pomalu rozjiždí, ale pak se divákovi odvděčí výborným scénářem, skvělou atmosférou a napínavým příběhem. Seriál má také dostatek skvěle zahraných záporáků s kterými si to Raylan ne vždy lehce, ale o to tvrději vyřidí. Tento seriál vřele doporučuji a uděluji 5*. ()

cernakus

kristova noho, tohle má 80%? Lidi jsou fakt dementní. Schématickej seroš, kterej Olyphant s nulovým charisma táhne jednou jedinou grimasou. Zločinci bez kodexu zde nosí odznaky, zločinci s kodexem prdí do hlíny. Každá série jak přes kopírák, jediné co se mění jsou vztahy jak v nějaké laciné telenovele. Tohle je prostě horší, než Texaský ranger. Na fajnovky, jako je například Banshee to nemá ani omylem. Usmolených 40% když budu milosrdný. ()

Rian_witcher

Po přetechnizovaných a velkoměstských CSI krimi seriálech je Justified příjemným překvapením. Drsná krajina s obyčejnými lidmi, co se snaží uživit jak se dá. Žádní unudění multimilionáři v Porsche, nažehlení právníci, žádné rozbory DNA, snímání otisků přes skenery počítače. Jaká je v Justified krajina a lidé, takoví jsou i vyšetřovatelé. Drsní, s vlastním citem pro spravedlnost. Tak často jako v CSI berou do ruky pinzetu a navlékají gumové rukavice, tak často tu US marschalové používají pěst a zbraň. Navíc postavy zahrané Waltonem Gogginsem a Timothy Olyphantem do seriálu neskutečně sedí a často přemýšlím, kde je vlastně dobro a zlo, kdo je zlý a kdo čestný. ()

VLADEK

Velmi slušná televizní zábava na večer, kdy se vám chce lenošit a nemáte chuť na "vysokou" kulturu. 1. sezóna za 75%, 2.sezóna za 85%, asi budu dále průběžně sledovat, a hodnocení doplním. ()

brasek

Timothy Olyphant a jeho hviezda Hitmana klesá nadol. Hitman tiež ma veľmi nezaujal a tento seriál považujem za zvláštny s nevýrazným dabingom, ktorý veľmi nepomáha ku kvalite. Lacný krimi seriál, niekedy až naivný. ()

Podema

Jediný seriál, kde v současné době hlavní hrdina nosí kovbojský klobouk a nevypadá jako blbec. Timothy Olyphant cool jako nikdy předtím. ()

Lal.V

Zaujímavý seriál, točiaci sa takmer výhradne okolo postavy Raylana Givensa (Timothy Olyphant), ktorý ho tiahne bez výhrad. Príbehy sú takmer vždy zaujímavé, hlavný príbeh podobne. Avšak akonáhle sa stratí z obrazovky a seriál sa sústredí na kriminálnikov, stráca určité tempo. Napriek tomuto je to však kvalitný kriminálka, 80%. ()

Fazulina

Poměrně netradiční krimi seriál, o němž bych řekla, že se opravdu vyvlíkl z řetězce kriminálek, které na nás chrlí americké TV stanice jednu za druhou. Jižanské přízvuky všech zúčastněných mě moc bavily. Z mafiánské rodinky v čele s děsivou kmotrou, které jedním dechem zabije chlapa a druhým plete copánky jeho dcerce, mi běhal mráz po zádech. Timothyho Olyphanta netřeba komentovat. Drsňák marshal s kovbojským kloboukem a chůzí, z níž by leckterá omdlívala:-), je zkrátka třešničkou na dortu této netradiční kriminálky. ()

Timy68

Filmy a seriály s Timothy Olyphantem by mohly být totální hovadiny, a jakože některý opravdu jsou, ale já je i přesto žeru. Justified je ale zrovna seriál, který opravdu stojí za to. Podle mě jeho nejlepší seriálové vystupování. Po tom, co mi, nevědomky, utekla první série na AXN jsem sledovala celou druhou sérii a maximálně to předčilo moje očekávání, která jsem měla po opakovaném sledování videí na YT. Samotné prostředí Harlan County je úžasné. K napínavému, usedlému a sheriffovskému charakteru seriálu se skvěle hodí. Už jen to dělá seriál aspoň na 50% dobrý. Pak jsou tady herci. TO: jak jinak - dokonalý a úžasný s rolí Raylana Givense na míru ušitou právě jemu. Charismatický sheriff se smyslem pro humor a dobrou muškou. Kdokoli se postaví Raylanovi, může pistoli vytáhnout, jak rychle chce, ale než stiskne spoušť, padá na zem mrtvý :) Moc se mi na jeho postavě líbí styl: Vidím a slyším jen to, co potřebuju. Zbytek jako bych neviděl a neslyšel. Jsem těžce nad věcí :) I když to nemám ráda, jsem odkázaná na TV přenos s českým dabingem, protože nikde mi to nejde stáhnout s titulkama. Ale dabing jsem si víc než zamilovala. Hlas Raylana jsem slyšela snad poprvé a perfektně mu sedí. Dlouho jsem si zvykala na to, že Waltona dabuje 'Haus', ale zvykla jsem si. Už mi ani nevadí, protože, stejně jako u Hugha, neznám nikoho lepšího pro zápornou, ale zároveň pro mě sympaticou, roli Boyda Crowdera, u kterého nikdy nevím, co si mám myslet. Kvůli promeškané l. sérii toho moc nevím o jeho vstahu s Raylanem, ale vždycky se musím smát, když jsou oni dva spolu. Benettovi jsou taková hlava všeho zlého, co se v Harlanu uděje. Mags je charismatická matka tří synů, ze kterých mi všichni kromě Dickieho, byli opravdu nesympatičtí. Opravdu mi leze na nervy Winona, která mi přijde, že někdy hraje hru s názvem: Jakou hovadinou dneska udělám, která by předčila tu poslední ? Divím se Raylanovi, jak to s ní může tak dlouho vydržet a zametat po ní pořád stopy. Ostatní členy úřadu šerifa ještě tolik neznám, ale všichni se zdají být jako správňáci :) A samotný seriál ? Ten je plný akce, napětí a hlavně humoru, který zastiňuje nedostatek romantických nebo život rozebírajících scén. Seriál, který jde na všechno přímo a nic zbytečně nenatahuje. I když mi trochu uniká pointa asi v každém dílu, jelikož je pro mě těžký, vidět film nebo seriál se složitým navazováním scén, protože si je nepospojuju dohromady a nedojde mi, že k sobě vůbec patří, nevadí mi na to koukat i když nemám tucha, o co jde. Nepředvídatelný, napínavý, vtipný a se skvělým obsazením má ode mě 100/100. Prostě seriál, který má u mě 100%|*****|dva palce nahoru a všechny možný znaky, kterými bych ukázala, že TOHLE je pro mě SERIÁL SERÁLŮ. Doufám, že čtvrtou sérií natáčení nekončí, to by byla veliká chyba :) ()

tuctovychlap

Olyphantovic kluk již není agentem..teď je deputátním júes maršalem..:) a pánové, že je to posun kvalitativní..! takže: sezóna po sezóne (pre mňa) lepšia a lepšia..ak prvá bola u mňa na hranici 70 %, záver štvrtej sa nesie na vlnách 90kových..nechávam si na vianočný čas posledné tri epizódy a aj keď Raylanovi držím palce..moja herzňa stojí pri Ave a Boydovi..:) ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

15.03.2023

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

17.11.2022

Pokud se nějaké zprávy ze světa filmu jen stěží dají brát vážně, jsou to právě informace o tom, co by se mohlo stát dalším projektem režiséra Quentina Tarantina. Třetího Kill Bill ani eRkového Star… (více)

Strážce pořádku hlásí návrat

Strážce pořádku hlásí návrat

15.01.2022

Fanoušci drsných mužů v kloboucích pozor, kabelovka FX má pro vás totiž dobré zprávy. Čerstvě totiž odmávala po sedmi letech pokračování seriálu Strážce pořádku, jehož nová série ponese název… (více)