Strážce pořádku

• USA Justified (více)
USA, (2010–2023), 60 h 12 min (Minutáž: 42 min)

Předloha:

Elmore Leonard (kniha)

Timothy Olyphant, Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Walton Goggins, Jere Burns, Natalie Zea, David Meunier, Jonathan Kowalsky (více)

Série(7) / Epizody(86)

Hlavním hrdinou tohoto dramatického seriálu je příslušník US Marshals, Raylan Givens. Je prototypem klasického muže zákona, příliš nemluví a když jedná, tak to stojí za to. Jeho nekonvenční metody mu však způsobují problémy jak u jím vyšetřovaných osob, tak u jeho nadřízených. (matt85)

Torgal

Olyphantova postava nebojácneho drsňáckeho poliša čo po hlášku alebo ranu päsťou nejde ďaleko je bezo zbytku skvelá, a rovnaké by som mohol povedať aj o mnohých iných postavách (Boyd, Art, Dickie, a špeciálne Dewey Crowe, ten keď sa objaví, tak moje srdce zaplesá :D). Technickej stránke ako takej tiež nemám čo vyčítať. Nízke hodnotenie ktoré dávam je teda hlavne pocitové - možno je to redneckým prostredím Kentucky, kde každý má minimálne brokovnicu a privyrába si obchodom s trávou alebo "oxy", resp. je na niečom z uvedeného závislý. Je možné, že mi prekážalo to množstvo postáv a vzťahov medzi nimi, možno mi tam chýbal nejaký silnejší príbeh a jeho gradovanie. Mám ten seriál rád a nenechám si ujsť žiadnu epizódu, ale na štyri hviezdy ma nepresvedčil. 7-/10 Update: Štvrtá a piata sezóna sa vynikajúco vydarili, Olyphanton Raylen Givens sa už pre mňa stal definíciou hláškujúceho frajera a jeho US Marshals kolegovia sú snáď ešte viac cool než on. Zžitie s postavami maximálne a keď sa finálna šiesta sezóna podarí podobne, asi napokon vtisnem aj nostalgickú piatu hviezdu. 8/10 Update po konci seriálu: Záverečná rada sa niesla v duchu best of - snáď každá postava čo prežila až doteraz dostala kúsok priestoru a k jej záveru prišlo aj na ich poriadne preriedenie, ale finálna epizóda veľmi dobrý dojem zo zvyšku pochovala. Všetko sa odrazu uzavrelo príliš rýchlo a skratkovito, pričom dovetok dorazil ešte aj ten kúsok happyendu čo tu ostal. Nakoniec teda ostanem pri 8/10, ale za Raylanom a ostatnými US Marshals mi bude smutno ()

Ajvngou

Výborná záležitost. Ze začátku jsem byl trochu otrávený z epizodních dílů, ale v polovině se to změní a pěkně se to rozjede. ()

Parm1

Kentucky se svými víc jak 4 miliony obyvatel tu vypadá jen jako pár vesniček a maloměsto a už od úvodního songu vás v tom budou všichni utvrzovat. Někdo si v klidu prodává drogy, jiný pracuje v dole, další pěstuje marihuanu a další má svůj vlastní bar. Od zástupce šerifa Raylana Givense neuslyšíte ze začátku skoro nic jiného, než že tasí, může tasit, měl by tasit a zastřelit vás, ale postupně přibývají další charizmatické postavy v čele s Boydem. Nacistou, vykradačem bank a teroristou, se kterého se později může vyklubat skoro svatý muž. Spolu s dalšími a dalšími postavami, kdy každý má svůj dostatek prostoru a není to prostě jen one man show, jak jsme u některých seriálů zvyklí. Takže když Timothy Olyphanta neuvidíte 5, 10, 15 minut, nebudete se hned všichni ptát kde je. 85% ()

bakeero

Pilotní epizoda: to je zkrátka divokej západ v balení pro 21. století a Olyphant jedná, jako Clint Eastwood; když už střílí, tak proto, aby zabil :-)) ()

zberatel

Po troch sezonach alebo seriach (v pribehu cca 6-9 dni) ako chcete, musim uznat ze je to velmi, ale velmi slusna serialova mnamka. Po Timothym ma potesil Walton Goggins alias Shane (Shield) ktory viac nez dostojne sekunduje nasmu hrdinovi. Sam neviem preco ale 5* nie a nie somna vyliest, mozno raz ... ()

Franc1s

"Kopali jsme spolu uhlí..." Stačilo by jedno slovo: PECKA! Kdyby to šlo, shlédnul bych to jedním dechem :) Všechny postavy zde byli něčím zajímavé, když bylo potřeba v tu správnou chvíli se vrátily, s maršály byla zábava-hlavně teda se šéfem, chybu také neměli vidláci"jakožezáporáci" co tropily za boty. Děj byl parádně propleten, různorodí záporaci nechyběli-jedni přišli,jiní death, ale ten hlavní snad za vše v 6.sérii zaplatí - i když je parádně napsanej a chodí s tím ježkem na hlavě :D A v čele toho všeho je Raylen(T.Olyphan), co si tu hraje na borce-nového Johna Wayna, ale on tu tím borcem fakt je.. :D A samo že bavily i ty narážky na ty všechny filmy a westerny. Konečně finální série shlédnuta a samá spokojenost, došel i další žáporák, každý skončil svůj příběh, jak si zasloužil. Klobouk dolů, tohle si dáme snad v důchodu :) 9/10 ()

Indyi

Tak trochu zvláštní seriál. Skvělá atmosféra amerického zapadákova, vynikající postavy a charaktery, výbornej úvodní song, jedinou chybičkou je trochu pomalejší začátek, ale když člověk na seriál nezanevře u druhého, třetího dílu, tak už se od něho neodtrhne. Největším plusem je skvělé herecké obsazení. ()

playboy_05

nepříliš známý seriál, ale o to větší překvapení..."Deputy U.S. Marshal Raylan Givens", Timothy Olymphant je prostě frajer ()

vince

1.séria - 70%, 2.séria - 85%, 3.séria - 80%,4. séria - 90 % (pre mňa osobne zatiaľ najlepšia rada). 5. séria - 90 % - je až neuveriteľné ako tento seriál stupňuje svoju kvalitu, postavy nemajú chybičky, zaporaci sú tu neskutoční týpci. ()

Rimland

Kvalitní krimiseriál s bravurně zachycenou (až westernovou) atmosférou vidlákovského amerického Středozápadu. Výborní herci, postavy k zulíbaní, fajnový hudební doprovod, chytlavé zápletky, geniální hlášky. Prostě nesmírně příjemné seriálové překvapení. 1. série: 90% 2. série. 100% 3. série: 95% 4. série: 90% 5. série: 85% 6. série: 100% - Závěrečná řada nezklamala. Upustila od zbytečné překombinovanosti pětky, zapojila extra kvalitního záporáka v podání Sama Elliotta, poskytla dostatek prostoru pro různé intriky, řadu silných scén (za všechny zmíním "karavanovou" z desáté epizody) a potvrdila, že Justified je zkrátka a dobře nejsilnější v situacích Raylan vs Boyd. Jak výstižně píše DaViD´82, o nich je to až tak nějak v první řadě, což si autoři (naštěstí) moc dobře uvědomili. Jejich slovní špičkování člověka našponuje jako máloco. Pravda, chvílemi jsem měl dojem, že se "syndrom závěrečných sezón" projevuje i zde (spočívá ve snaze naflákat do sezóny co nejvíc přeživších postav z řad minulých a značnou část z nich nechat skonat, často nepatřičně/zbytečně). Naštěstí se v tomhle ohledu dokázal seriál zkrotit. Poslední epizoda je pak více než důstojnou tečkou v hávu moderního westernu (při scéně na silnici mi řádně zatrnulo). A ačkoli jsem byl z pojetí závěrečné patnáctiminutovky poněkud v rozpacích, poslední scéna ukázala, že lépe se to snad ani zakončit nedalo. Oblíbené postavy: Raylan Givens, Boyd Crowder, Tim Gutterson, Art Mullen, Robert Quarles, Wynn Duffy, Michael ()

Petus

Raylan Givens je cool. Je tak cool až mi to roluje ponožky ke kotníkům. A když se mu do cesty připlete sparring partner/záporák (dosaďte si dle libosti a vývoje seriálu) Boyd, mám už definitivně o zábavu postaráno. ()

RobbieM@N

Timothy Olyphant je od prvního pohledu úplně jiná herecká třída než zbytek osazenstva, hraje městského (ač značně omezeného) detektiva, který se zvůle svých nadřízených musí vrátit do zapadákova odkud pochází. Jakkoli je jeho postava přitažlivá, tak scénaristé se už očividně vyčerpali po několika dílech, průměru neutekli a nechápu čím chtějí diváka ohromit v druhé sezoně. Finále první sezony se scénaristicky zvedlo. ()

Jeremiasz

vtipny suchar policajt ve vidlakove? Hell yeah. Bohužel české titulky jsou dostupné jen do s04e07, jestli neumíte anglicky, máte smůlu, protože ten seriál je pořád stejně skvělý, brutálně suše vtipný a všechny hlavní postavy prostě musíte milovat ()

Grunt

1. série - ****, 2. série - *****, 3. série - ****, 4. série - *****; 5. série - ****, 6. série - ***** ()

Bobris

Hmm.. Pilotní díl začal naprosto úžasně, Timothy Olyphant je výbornej a nikdo by ho zde nahradit nemohl. Jenže celá řada se točí o.. ničem. Je tam nějakej rádoby nebezpečnej záporák, kterej rád střílí raketometem a věří v Boha. No a co jako... Kromě hlavního hrdiny mě tam vůbec nic nezajímá, ale opravdu vůbec nic. Raylanův otec je totální dement, ex-manželka sice hezká, ale outcome naprosto jasnej od prvního dílu, pak ještě ta druhá holka.. Ava? Naprostá pipka, kterou tam chce údajně každej zabít, ale vlastně jí tam nikdo zabít nechce. DAFUQ? Mohl bych o dementních vedlejších postavách pokračovat dál, ale nemá to smysl. Zatímco v prvních, řekněme třech dílech byl Raylan Givens naprostej badass pistolník, v dalších dílech už nikomu strach nenaháněl, jakoby tam ani nebyl. Stala se z toho naprosto tupá kriminálka bez špetky humoru a s tupými dialogy. Opravdu nevím zda-li tu druhou řadu, o které tu většina mluví kladněji, mám vůbec zkoušet. 40%. EDIT: Mno, druhá řada je v hodně věcech úplně stejná, ale tentokrát se zrychlilo tempo a objevujeme další stránky Raylana Givense o kterém ten seriál sakra je. Vztah s ex-manželkou mě baví, není to tupá romance založená na západech slunce, ale reálný vztah muže a ženy, který prostě baví. Znovu se mi vůbec nelíbil záporák, tohle je v Justified zatím to nejhorší na celé sérii. Pokud dostaneme sympatického maršála a dementní, odporný záporáky, ze kterých nemá respekt ani 14ti letá holčička, je něco nejspíš špatně. Přece jen tlustá paní nemůže být kvalitní záporák, zvlášť když se chová mnohdy děsně nelogicky. Tentokrát se mi v poli záporáku více líbil Boyd, ale štvalo mě, že si některé díly ukradl pro sebe a jelikož mu nefandím, je pro mě těžké přijímat jeho postavení. Mno, chtěl sem ještě něco, ale nějak mi to vypadlo. Druhá řada 60%. Pilot třetí řady - Vynikající,.. Raylan Givens se konečně po dvou řadách zase vrátil do seriálu a konečně sme dostali skvělého záporáka v podobě Neala McDonougha - psychopat jak se patří. Takže to v čem selhávaly předchozí řady je zde smazáno a dokonce v tom i třetí řada vyniká. Těším se až Boyd zemře. 80% Čtvrtá řada měla svoje "ups and downs" - co se scénáře týče, nemám výtky, tentokrát si to jde docela za svým a konečně začíná spravedlnost trochu vyhrávat, což je příjemná změna oproti předchozím částem. Osobně mi ale tentokrát neskutečně vadí snad všechny postavy které se zde objevují už od první řady. Zejména Ava a Boyd - den kdy se jim v seriálu stane něco špatnýho, bude den kdy tomuhle serialu dam další hvězdičku. 70% - Celkově tedy 3 hvězdy. ()

Hans.Gruber

Americký rednecký hillybillies pálící piko do žíly s krokodýlýma náhrdelníkama a shotgunem v ruce. Do toho Timothy Olyphant, co má v píči a střílí každýho kašpárka, co mu nesedne je prostře paráda. Oi a Walton Goggins "Fire in a hole!" homeboy je snad ještě dál než Ty motej. ()

ACDCKL

Po druhém shlédnutí seriálu musím konstatovat, že tento seriál patří v oboru mezi to nejlepší a je mi velmi líto, že se již něco podobného nevysílá. Každá série je svým způsobem originální s novým příběhem, novýma postavama. Timothy Olyphant tomu všemu šéfuje z počátku z pozice novodobého Clinta Eastwooda, pak se však jeho postava rozjede do nových rozměrů a tím vlastně seriál jel na své vlastní vlně. Walton Coggins zde rozjel svojí kariéru a jeho role Boyda Crowdera je prozatím jeho životní role. Další postavy zdatně sekundují a díky tomu si za svým hodnocením 5* náležitě stojím. ()

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

Quentin Tarantino odhalil svůj poslední film

15.03.2023

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

Quentin Tarantino zřejmě míří do televize

17.11.2022

Pokud se nějaké zprávy ze světa filmu jen stěží dají brát vážně, jsou to právě informace o tom, co by se mohlo stát dalším projektem režiséra Quentina Tarantina. Třetího Kill Bill ani eRkového Star… (více)

Strážce pořádku hlásí návrat

Strážce pořádku hlásí návrat

15.01.2022

Fanoušci drsných mužů v kloboucích pozor, kabelovka FX má pro vás totiž dobré zprávy. Čerstvě totiž odmávala po sedmi letech pokračování seriálu Strážce pořádku, jehož nová série ponese název… (více)