V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

frenkie

Prometheus je film, který je po vizuální a zvukové stránce neskutečně madupaný. Už jenom toto spolu s 3D efekty, kterých je požehnaně, vytváří pořádný divácký zážitek. Bohužel, to samé nelze říci o příběhu a jeho vyprávění. O nějakém postupném budování atmosféry nemůže být ani řeči. Některé pasáže byly dost uspěchané, jiné se zase vlekly. Herecké výkony nijak zvláštní, pouze Fassbender a Theronová snesou přísnější měřítka. Celkově citím lehké zklamání a nemyslím si, že přes otevřený konec vnikne ještě nějaké pokračování. Tak 3,5*, víc tomu nedám. Jsem zvědav na Bluray, zda tam bude něco více. ()

RomanL

Hodnotím 2 hvězdičkami, a tu třetí přidávám z nostalgie, že to režíroval Ridley Scott a že to bylo vizuálně zajímavé. Celkem nechápu, jak by bylo možné, aby se vědecká výprava na hvězdné lodi putující ke "kolébce lidstva" mohla chovat přibližně stejně inteligentně, jako parta opilých (a možná zfetovaných) teenagerů na nějakém přiblblém večirku. I když - pokud by to tedy člověk zhodnotil komplexně, tak zrovna tohle by mohl být jeden z důvodů, proč se "tvůrci" rozhodli lidstvo vyhladit - experiment selhal, inteligentní rasu se vytvořit nepodařilo. Vymazat, a jedeme znovu. ;-) P.S. Po vyprchání vizuálních dojmů snižuji na **. ()

Capy

Tak kde začít, asi jako drtivá většina skalních fanoušků Vetřelce, když jsem se dozveděl o prequelu, jsem byl natěšený. Avšak jak už zde zaznělo několikrát, i já jsem byl velmi zklamaný, jelikož film v podstatě nezodpověděl nic, naopak vytvořil spíše jen další otazníky. Ať už o principu náhodných genetických mutací černé hmoty z kanop nebo i třeba jen nelogičnosti některých postav. Každopádně ze stránky vizuelních efektů (až na "masku" mistra W.) výborné, včetně hudby, která dodávala některým scénám výbornou atmosféru. Bohužel závěr filmu byl pro mě zklamáním. Působil na mě jako když sám Scott neví jak vlastně chce film dějově uzavřít. No shrnu-li to, je to takových 70%+- a hledám důvod proč to spíš zaokrouhlit nahoru, ale bohužel nenacházím. ()

R-2

Poměrně dobře zvládnutý prequel. Ty co mají rádi Vetřelce uvede do děje předchozích dílů, vysvětlí nám co bylo. Pár technických nesmyslů se dá přehlédnout (i když zabloudit s tím systémem co mají?), navíc zase "rebelující" technici a sundavání skafandru, případně "mazlení se s hadem", je škoda. Závěr bych sestříhal a nechal hlavní hrdinku zemřít na planetě a bylo by to podle mě lepší, takhle tak 80%. Viděno v kině 3D, anglický zvuk+titulky. ()

KiJi

O vetřelcích bez vetřelců? Ano. Bohužel. Otázkou však je, zda je tam Scott vůbec chtěl mít. Pozemšťané pátrají po svých stvořitelích, a když je najdou (3metroví namakaní humanoidi), zjistí, že chtějí lidstvo zničit nějakou fuj látkou (nevysvětleno). Proč? To nám vysvětlí v dalším díle. Kdo se těší na vyhřezlá střeva, stříkající krev, slintající držky plné zubů, bude zklamán. Film je více dobrou sci-fárnou než horrorem. A to hlavně vizuální stránkou: krajin, vesmírné techniky, holografických map apod. Bohužel originalitou film nesrší. Mnoho záběrů vám připomene jeho vlastního Vetřelce, Hvězdnou bránu, Blízká setkání třetího druhu. Ale není to tak drsná vykrádačka, jakou předvedl Cameron v Avataru. Scott potěší delšími záběry bez řečí a dialogů a nechává promluvit obrazy. Hudba děj dobře podbarvuje. Zvuky perfektní. Horší je to s postavami. Většina se chová až podezřele schematicky, jako by byly roboti; jsou do počtu, aby bylo možné někoho nechat zabít. Zato bezcharakterní robot Fassbender heidrichovského typu uchvacuje. Nemohu si pomoci, Rapace je pro mě Lisbeth. Tady začne žít a vyjadřovat nějaké emoce až když jí jde o život. Další problém je děj. Do půlky (resp. do prvního mrtvého; nevím, zda by biolog dělal ťuni ňuni s divným hádkem v tmavé hmotě) si drží určitou linii, napětí, tajuplnost. Ale pak jakoby dojde ke zkratu – vše toto mizí. A je z toho akční sci-fi tuctovka, kdy logické detaily se raději přeskočí, vidíme jen filmové klišé (nevím, nejsem lékař, ale žena po císařském řezu, kdy Rapaci přístroj vyndá (nevysvětleno) asi budoucího vetřelce, asi hned tak běhat nebude). A vetřelec? No, ten vyleze během závěrečných titulků z jednoho „stvořitele“, kterého „embryem“ oplodní bubák, jenž si vyndala Rapace z těla. Řekl bych, že by to mohla být budoucí královna… (Pozn. viděno 2d titulky). ()

jarmil8

Kvalitní režie (Scott si ale asi bohužel občas někam odskočil), nijak výjimečný film. Nejživější postavou, se kterou se dá nějak identifikovat, je paradoxně android David a osudy ostatních padají za oběť dramaturgickému kalkulu. Nerozumím proč Weylanda hrál mladý Guy Pearce a ne herec odpovídající věku postavy, ta maska je v příšerná. Triky v některých případech také nepůsobí moc životně (Inženýři a "chobotnice"). Jakoby toho spousta chyběla a zůstal tedy pouze solidní thriller s béčkovým příběhem. Tak si bude nějaký ten director´s cut, nebo ne? ()

DarkViper odpad!

Ježiši to jako fakt ??? Pro každého fanouška alineské série tohle je ublížení na zdraví, místo aliena v břichu chobotnice a za celý film se jako v poslední minutě vylíhne jeden vetešák kterej vypadá, jak z filmu E.T. volá domu, naprostá břečka, nesledovatelnej film, furt jsem kontroloval hodinky kdy už to ubližování na zdraví skončí. Jako fanoušek alienů nemůžu s hodnocením jinak. ()

tomas.malo

Očakávania boli veľké, po premiére už takmer žiadne. Z veľkolepého sci-fi sa stalo obyčajné, priemerné. Dokonca aj AvP malo temnejšiu atmosféru, aj viac slizu. Exteriéry krásne, Prometheus tiež, ale čo dejom chcel Ridley Scott povedať mi je záhadou, a nezachránil to ani predchodcom votrelca. ... a o 20 rokov si niekto povie "Čo sa stalo s Elisabeth?" a natočia pokračovanie. (Cinema City) ()

janeczek

Právě proto, že mám Scotta hodně rád, dávám ledabylou 1 hvězdu (a to jen za vizuální hejblátka a blablabla) - právě proto, že ve mně film nezanechal nic hezkého, žádné dojmy ani chuť na reprízu. Po pravdě: název slibný, látka a nosná myšlenka takové, že by mohly zadělat na další 2 neméně fascinující pokračování příběhu a možná i ságu a kultovku ve stylu Hvědných válek, ale výsledek je hodně odfláknutá slátanina, která polopaticky valí balast před sebou a hledí si raději akce, než hloubky. Kultovka z toho bohužel nebude! Přesto, je tu robotický Fassbender skvěle odlidštěný (rozuměj bez emocí ve tváři), Rapace, která nejen díky hereckému výkonu nadchne, ale do hloubky a pod pokličku se nikomu z nich nepodíváte. Je to všechno až zatraceně na efekt a poslepované, ale duši to nemá...a právě na té by mistr Scott neměl slevovat :-( + počáteční, fascinující prolog (snad se dozvíme více v Prométheovi 2) ++ kurevsky drsný soundtrack, který drtí vše, co mu přijde do cesty. Síla! ()

Epco

Okrem vizuálu tento film kladie jednu otázku na druhú, otázky vypovedané a aj tie nevypovedané sa vŕšia, vŕšia niet im konca kraja. A celé to je podporené takými nelogičnosťami, že strach. Ja mám otázky len dve, kto toto pustil vôbec do výroby a druhá je, senilnie už pán Scott? Príde mi strašne alibistické oháňať sa v komentároch DC verziou keď som si v kine zaplatil za túto verziu. A osobne si myslím že DC verzia by musela byť nie rozšírením ale úplne iným filmom s iným scenárom aby dávala aspoň trošku zmysel. ()

Archee

Od PROMETHEA jsem čekal, že zjistím, jak vznikl Vetřelec a ono ne - což je nejspíš dobře, byla by škoda přijít o to tajemno. Trochu se vysvětlilo, co jsou zač bytosti, který ve filmu Alien 1 našli hlavní hrdinové v jejich ztroskotané lodi (respektive mrtvolu jednoho z nich) a že pěstovali vetřelce nebo něco jako vetřelce jako biologické zbraně. Když o tom tak přemýšlím, tak to dějově Alien 1 mohlo klidně předcházet, jak se asi Riddley Scott snažil, až na to - proč to bylo na planetě LV-223 a ne na LV-426, kde se odehrával Alien 1 a 2? Že by přejmenovali planetu? - to těžko, vypadala úplně jinak! Na konci se "narodil" vetřelec (aby to dávalo smysl a Alien 1 mohl začít - nejspíše královna), však bytost ze které vylezl měla podle Alien 1 sedět na "řídícím sedadle" lodi a ne někde na zemi. Přineslo to navíc spoustu dalších otázek na přemejšlení. A co ty další příšery? To byly prapůvodci vetřelce nebo nějaký ledasco, aby tam něco bylo strašidelnýho? Co měla vlastně být ta černá tekutina, kterou chtěli poslat v lodi nejspíše jako biologickou zbraň - virus, nebo nějaký vetřelčí zárodky, který parazitovali v jiných bytostech a přenášeli se i lidským kontaktem? Takovejch dějovejch nedořešeností, tam ještě pár bylo. Snad se to rozšifruje v režisérskym sestřihu, nebo v dalšim díle. Trochu mě mrzí, že postavy neměli příliš silné a osobité role, aby měl člověk tendenci si pamatovat jejich jména. Dávám sice pět * ale je to díky tomu, že to bylo skvěle natočené a efektově propracované a taky proto, že o tom musím stále přemýšlet, což se mi stává jen u silných filmů a věřím tomu, že nám Riddley chtěl říct ještě něco jiného, co jsem buď zatím nepochopil, nebo se to máme ještě dozvědět... ()

MaximusMax

Než jsem Promethea viděl, četl jsem spoustu recenzí a obrňoval se proti zklamání. Čekal jsem zmiňovaný orgasmus v první půli a průser v půli druhé. Bohužel, špatné byly obě půle. Avizovaný orgasmus se nedostavil a místo něj jen jeden rozpačitý moment za druhým. Jak si mám užívat vizuální stránku filmu, když mi na scénu nakráčí 150letý dědek, kterého hraje velice špatně namaskovaný pětačtyřicetiletý herec? Proč vypadá sen hlavní hrdinky jako hraný dokument z dětství? Jak mám být napjatý nebo se snad bát, kdy mi režisér všecko hned ukáže v plném svetlě? V prvním Vetřelci jsem si na všecko musel počkat, napětí stoupalo, atmosféra houstla. V Prometheovi? Bum bác, jeden z prvních záběrů mimozemšťan. Bum bác, už přistáváme. Ejhle a rovnou před jeskyní plnou zajímavých věcí. A než se stačíme rozkoukat, už tu máme mrtvé mimozemšťany a slizovité nádobky. A už to lítá, jeden nakažený, druhý sežraný, třetí kdovíco a jedem, není čas! Tohle tedy vážně ne, milý Scotte. ()

Fhilipo

Ľudia asi čakali veľko výpravné scifi no žiaden Avatar s R-kovou prístupnosťou sa nekonal. Namiesto toho dostali "iba" vysoko rozpočtový scifi horor. Všetci čakali viac aj ja no sklamaný nie som. S filmom som spokojný aj napriek mnohým chýbam, ktoré sú však prevyšované pozitívami. Film mi pripadá tak trochu ako reštart alien série bez alienov. Ak film zarobí peniažky tak sa možno dozvieme všetko čo vraj nebolo vo filme vypovedané v pokračovaní. Ľudia by veľmi hrozne radi poznali pôvod ľudstva a života a nádejajú sa že im to prezradí scifi horor od scotta. S filmárskeho hľadiska si film berie veľa z votrelčej ságy a niektoré scény svojou podobnosťou bijú do očí. Prometheus je film, ktorý podla mňa prináša zážitok a po ktorom sa máte chuť rozprávať čo ste práve videli. ()

VanThomass

Zajímavá sci-fi podívaná. Pravdou ale je, že člověk skoro celý film pořád na něco čeká, ono se tedy na konci něco stane, ale přece jen čekal jsem bombastičtější vyústínění. Ale jinak čistých 80 % ()

sRainer

Poslední dobou chodím na filmy proto, abych v nich našel pozitivum. Dává mi to více uspokojení, než jít na představení s tím, že na něm najdu co nejvíce chyb, poukážu na ně a tím si pohladím ego. (Podívejte, jak bych to udělal já, kdybych to uměl.) Když jsi, vzpomeneme, na původního vetřelce, nehledali, jsem v něm odpovědi, byli jsme okouzleni jiným světem na tolik, že to pro nás nebylo důležité. Dnes když jde v počítači vykouzlit všelico, jsme trochu zhýčkaní. Je třeba se posunout také ve vnímaní filmu, stejně tak jako se posunula technika od roku 1979. Proč nám vlastně v Prometheovi chybí odpovědi? Scénář Prométhea je napsán tak, aby v nás způsoboval stejné pocity jako má hlavní hrdinka, toužící po poznání. (My taky dnes hltáme informaci o konci světa, transformaci, příchodu nového věku atd. a zmatení tápeme, co nás to vlastně čeká.) Stejně tak hlavní hrdinka je zklamaná, že ji do hledání pravdy zasáhne ten proklatý vetřelec. My všichni hledáme odpovědi ve vnějším světě a stále se ztrácíme. Proč by na tom měl být scénárista Promethea jinak. Copak on ví pravdu? Zkusme nalézt pravdu sami. Neokrádejme se o požitek, vytvořit si své vlastní domněnky o významu celého filmu, jako to je například u filmu od Davida Lynche. Ridley nás především zavedl domů. Tak jako nám Cameron předhodil problém lidstva zabalený do vizuálních orgií. (protože jinak, by jsme na něj nešli.) Scott nás zavedl, do nehostinných míst jeskyní a pustých plání. Do hloubi neprozkoumaných oceánu naší duše. Hledání pravdy bylo odjakživa lákavější než konečná pravda. Visuální styl Filmu je rafinovaný, minimalistický a tím si myslím geniálnější než ve zmiňovaném Cameronově filmu. I když na plátně vidíme například jednoduché kamenné kopky, na kterých není nic moc vidět pro vynikající načasování střihu, máte pocit, že jste o něco přišli. Aspoň já chci vidět film ještě jednou a nehledět přitom na titulky.  Zkuste si prohlédnout Všechny virální videa, webové stránky Weyland corporation, možná i tam naleznete odpovědi, které vám ve filmu tak chybí. Nejsme v době, kdy mám někdo v televizi, rádii nebo v kině řekne pravdu. Je v nás samotných. Hledejme tam i tu Prometheovu. Díky Ridley  ()

Pickardino

..Jaaaj. Jaaaj! To mám za to, že jsem očekával docela dost, ale tak nějak to nevyšlo.. Dá se říct, že všichni zůčastnění dělají, co můžou, ale sénář je tak strašně díravý, nekonzistentní, a obsahuje takovou míru nelogičností, nebo prachsprostých hovadin (aspoň tedy to, co se dostalo fo finálního střihu, pořád ještě doufám v nějakou extended version, ve které se snad nějaké ty krpy dořeší, i když už i ta nosná linka je chvílemi hoodně nedůvěryhodná..), že už v průběhu projekce jsem pociťoval narůstající nespokojenost, která je nakonec i verdiktem. Krásně se na to dívá, Fassbender je parádně androgynní, Rapace by byla OK, kdyby její motivy byly víc důvěryhodné, a ledová královna Theron, no, na tu se rád podívám kdekoliv kdykoliv. Ale amatérskost "největší výpravy v dějinách lidstva" a nesouvislosti vzhledem k původnímu "kánonu" mě docela otrávily. Ridley, Ridley.. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů