V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

pirate

V první polovině se toho moc podstatného neděje a doufal jsem, že při tomhle nezůstanou. Nezůstali. Opravdu jen vědecké a jiné řeči a samé zkoumání, které alespoň rychle uteklo. Druhá polovina nastartuje a už konečně vypadá, jako další celkem slušný napínavý sci-fi horor, který se svým způsobem podobá vetřelci, jen bez něho. Plus na konci vážně neuvěřitelné překvapení. Žádné moc velké rozuzlení nečekejte, dočkáte se zhruba poloviny odpovědí. Přesně tu polovinu, pro kterou se přiletěli "zeptat" i vědci. Film však zanechá spousty otevřených otázek, na které se zaměří až po té zásadní. Jak jsem se dočetl v mnoha recenzích, tak musím uznat, že film je opravdu často hloupý, lidé (!!vědci!!) dělali kraviny, které by neudělali ani truhláři (nic proti danému řemeslu), ale dá se to relativně obejít, když zapomenete, co je vlastně "chytrá věc". Myslím, že by těch 50% stačilo, ale vzhledem k tomu, že právě od již zmíněné poloviny se film chová velmi tajemně, ačkoli na moc z toho neodpoví, zaslouží si trochu zavřit oči. Bez těch věcí by to totiž byla jen klasická průměrná sci-fi. 60% a nepříliš silnější tři hvězdy. ()

smike

3-4 hvězdy. Člověk by dal i víc, kdyby si vzpomněl na skvělý úvod. Atmosféra, zpracování, nápady, stylizace - prostě sci-fi spektákl desetiletí. Bohužel je to našroubováno na velmi kostrbatý, překombinovaný scénář. Kdyby se polovina věcí vypustila (nebo jste byli někdo spokojenější díky senilnímu staříkovi? no vidíte, ani jste si na něj nevzpomněli, že?), tak by to šlapalo plynuleji, postavy by možná měly čas chovat se logicky. Prostě se občas zastavit a říct co se to ku*va děje? No neměli byste na jazyku to samé po setkání s obrovským emzákem? Takhle se z poslední třetiny stává guláš sice perfektních ale pospolu těžce držících akcí. A přitom, když se to vezme kolem a kolem, je to jen vypilovaný a epičtější vetřelec. ()

FAxPR

a to je ono. už to tady zaznělo. první dvě třetiny super a ta poslední, tak nějak nevýrazná.. některý scéný jsou totálně mega.. jiný už méně.. zvraty ve scénáři (nebo spíš zmatky), mě fakt mrzej, protože ridley tohle zvládnul perfektně udělat. jen ten scénář :( ()

Roobs

Vizuálně úžasné (viděno v IMAXU), začátek slibný, dále to dějově za moc nestálo. Ale třeba nás překvapí dvojka.. ()

Parsek

Díky Františku Fuko za Vaši recenzi, protože jsem si díky tomu film náramně užil. Možná, že bych nebyl až tak kritický i tak, ale asi bych nešel s tak dobrým pocitem z kina. Ano, poslední čtvrtina je "slabota", ale zase musím říct, že mě nijak zvlášť nenaštval ten konec, ten mi ještě přišel z těch stravitelnějších. Scénář je hrůza... pokus o filozofický horor se sakra nevyvedl, ale to "pokoukáníčko", blaho pro každého příznivce space oper. Z věděckého pohledu bych ale doporučoval to příliš nezkoumat. A ještě k 3D - bylo to docela fajn, bál jsem se víc než bylo třeba. ()

Terminator666

Nevím, ale tento snímek za mnoho nestojí. Každému, kdo chce vidět podobně zaměřený snímek, ať se radši podívá na film Vetřelec. Protože tento snímek je dobrý a smsluplný do první poloviny filmu. Druhá polovina filmu už jde z kopce. Je chaotická a postrádá nějaký větší smysl. ()

Boris_Britva

Hodnotit pouze scénář tohoto filmu, navíc střihem ořezaný do tristní podoby, na kterou si všichni od premiéry stěžují, bylo by hodnocení ještě daleko nižší – někde mezi druhou a třetí hvězdičkou. Film je ale audiovizuální médium, proto hodnocení musí být minimálně tři, a pak je tu ještě ten fakt, že zde chybí 25 minut materiálu, tj. pětina filmu, která se z bůhvíjakých důvodů nedostala do kinového sestřihu. Osobně doufám, nebo chci věřit, že TO jsou přesně ty scény, které tvoří prerekvizity k těm scénám, na které všichni nadávají, že nedávají smysl. Proto je moje hodnocení 4 hvězdičky. Director´s cut zde bude fungovat stejně jako u Blade Runnera, jen s tím rozdílem, že zde se nebude „opravovat“ konec, ale rovnou celá příběhová linie, tak aby byl vysvětlen úvod filmu, jednání postav a jejich motivace. ()

milada008

K již konstatovanému. Není to špatný film, jen ke konci filmu až trapná podobnost s Vetřelcem mu jen škodí. Co se týče filmového provedení, tím jsem byl nadšen. Ukazuje se, že ve 3D fimech je budoucbnost a velký potenciál. Popravdě, na tento film bych ve 2D formátu nešel, neřknu-li, že až bude v TV tak jakbysmet. ()

Lucerok

Zřejmě patřím mezi lidi, kteří nikdy nepochopí (nebo spíše neocení) sci-fi tématiku. První půlka filmu byla velmi zajímavá, ale pak už se začaly objevovat příšery, a film upadl mezi stovky podobných. Závěr zcela očekávající. Odcházela jsem s pocitem zklamání, přestože herecké výkony i efekty byly dobré. ()

Orbosh

Nějak mi to nesedlo. Nejspíš tím, jak se to na začátek tváří a jak to nakonec skončí. Jako byste přišli do pěkné francouzské restaurace a jediné co vám mohli dát byl hamburger a hranolky z přepáleného oleje zalité bezchutným kečupem. Chce se vám řvát "na tohle jsem moh jít do mekáče!" A máte pravdu. Vizuály jsou pěkné, proti tomu nic, ale celou dobu to ze sebe dělá bůhví co. Podobně se třeba chovala Mise na Mars. Nic proti sci-fi béčkům (kór s takovým vzhledem), ale prosím nehrajte si na hluboké umění a myšlení! Scott se sice poctivě snaží, ale když chybí kvalitní scénář, tak je to těžké. A tak doufám, že pokud to scénaristi mysleli opravdu vážně, tak je někde zmražené uloví piráti a předají jako pokusný materiál pro Vetřelce 4. Ten byl alespoň zábavný a na nic si nehrál. Za hezké obrázky dám nakonec ty 3*. P.S. SPOILER //Chobotnicokulturistické zrození vetřelce raději nekomentuji.// ()

Pavlo

Prometheus v trailery sľuboval kvalitný temný sci-fi blockbuster. S týmto som išiel do kina. Avšak už úvodná pol hodinka mi dala poriadnu facku. Tento film predstavuje ďalší veľmi zmarený potenciál. Nedočkal som sa žiadnej kvality alebo aspoň zvýšenia adrenalínu (v pozitívnom zmysle). Dej je deravý ako sito. Na začiatku lieta príbeh priam warp rýchlosťou (do 10 min. sme vo vesmíre – v podstate bez vysvetlenia, ktoré neskôr príde a rozum zastaví), po pristátí na planéte zasa dej skáče ako na trampolíne (raz je tam, raz onam, plno kecov okolo a v podstate sa nikdy nespojí v dobrý celok). Najviac však zamrzí spojenie tohto "skvostu" s Votrelcom. Čo sa týka hercov, tí hrajú všelijako – často nepresvedčivo alebo prehrávajú (česť výnimkám – hlavne Charlize Theron). Musím poznamenať, že najviac ma sklamal Michael Fassbender - androida v jeho podaní som proste neuveril. Vizuálna stránka filmu je na vysokej úrovni, ale to film nezachráni. A 3D je zbytočná vec. O hudbe písať nemôžem, som si ju vôbec nezapamätal. Na záver – odchádzal som z kina sklamaný, zhnusený, nahnevaný a plný nádeje, že druhý diel NEBUDE! ()

pájap

prequel aliena????? v každém případě krásný film.i když na konci trochu moc akce na úkor logiky či myšlenky...ale moooc líbilo... ()

RoyBatty444

Krásne zábery Islandu sú ako balzam na dušu. Čo príde po tom je vizuálne zaujímavé a príbehovo plytké. Film môže byť zo škatulky horor klľudne vybratý je to akčný sci-fi thriller. Prezentovaná myšlienka zrodu je zaujímavá a donúti sa zamyslieť v rôznych rovinách. Herecké výkony až na Fassbendera a Theronovú sú nevýrazné. Vizuál jasne vyhráva nad obsahom s koncom to be continued... ale tak to už v Alienoch chodí. ()

snupko13

Pre mňa jedna bomba, s výborným obsadením, napriek dejovým chybičkám krásy. Možno mám zamlžený úsudok z dôvodu veľkej sterility v oblasti poctivej dark sci fi v poslednej dobe. Na každý pád som si celý film v kine užíval a aj keď je niečo pravdy na názoroch tých, ktorí vravia menej oslnivo o druhej, respektíve tretej časti filmu, uvedomoval som si jednu zásadnú vec. Stále predsa ide o votrelcoch a ich neopakovateľnú atmosféru a prečo na tom niečo meniť. Fanúšikom to musí stačiť aj keby už nič. A keby už fakt nič, tak určite šlo o lepšie počiny ako vyvražďovačky typu AvP. A pre nových priaznivcov, by som pozdvihol dobrý nový smer, vysoká pravdepodobná úspešnosť a potencionálnosť príbehu do budúcnosti. Scott si otvorenosť konca poistil dobrým smerom, ak by to aj nevzal réžijne, tak jeho produkcia si zarobí. Celkovo hodnotím film ako uctyhohodný hold starým Alienom, možno by do budúcnosti pomohla väčšia výpravnosť a viac exteriérového sveta. Ešte snáď jeden malý mínusik pre mňa. Toť hudba. Nebola zlá, to nie, len celý čas mi niečo iné, známe pripomínala.. Ale to nič, ja zdvíham palec hore a vidím to na 85% ()

joywork

Samotný námět je zajímavý, deklamovaná nespojitost s Vetřelcem I. nepochopitelná, nicméně opět forma předčila obsah, jak se už asi po šesté opakuji v mých různých příspěvcích. Scottův 3D Avatar. Děj je plný nelogičností a většina posádky se chová, jak po lobotomii mozku. Škoda. ()

dubacek

Ne, ne, ne! Ctím respekt k tvůrcům, ale je to krok vedle. Mohli z toho rovnou vytvořit něco úplně nového a ne odkazovat na Vetřelce. Pro mě samotného velké zklamání, i když dopředu bylo avizováno, že se nebude jednat o klasickou honičku s vetřelcem. I tak jsem se těšil a koukal až do konce, zda přece jenom nedostanu malý dárek. Místo toho jsem dostal obří facku, kterou posuďte každý sám. Abych nebyl jen skeptik, tak famózní představení předvádí Michael Fassbender v roli Davida. Na toho bylo radost se koukat. Co se týče hudebního podtextu - hrůza. Pokud má dojít k pokračování, tak Vás toužebně prosím. Vraťme se k tomu, co fungovalo. ()

mello21

tak tak priatelia ze zaciatku paradotka a poteeee,noo cele sa to nejako zvrhlo,,,,,a ten koniec ,no prosim vas pekne no teda :) ()

Mort09

Po stránce technického zpracování velmi dobré dílko. Epické záběry s kvalitním hudebním doprovodem se na diváka jen linou. Problém nastává v oblasti příběhu. Víc než polovinu filmu zabere nastínění temné a hororové atmosféry směřující k drsnému finále. To se, ale bohužel nekoná. Místo něj se objevuje béčková půlhodinová vyvražďovačka s minimem originálních nápadů. Nedotažené mi pak přijde i zasazení do Vetřelčího univerzu, jelikož Prometheus vytváří stejný počet otázek jako odpovědí (nebo je to dáno snahou nechat si volny prostor pro případné další filmy). Celkově tedy lepší průměr a 60%. ()

d4

Pri odchode z kina som mal zmiešané pocity a hoc som cítil eufóriu, nevedel som z čoho, no vedel som, že mi na tej eufórií niečo nesedí. Až neskôr som si uvedomil, že hoc natočil Scott ďalší medzník svetovej kinematografie (ani ľudia, ktorí boli na plnej čiare sklamaní, sa o tento výrok so mnou nemôžu prieť, pretože či sa im to páči, alebo nie, prequel k Alienovi je proste medzník) nie je to ten typický Scott-vizionár, akého si pamätáme z prvého Aliena. Každý záber vo filme je krásny, každá lokácia je jedinečná a úchvatná, Fassbender predvádza celých 124 minút to, čo sa od neho očakávalo a ani raz nezakopne, ... no čo z toho, keď je celý film prepchatý nelogickými (a priam až proti zdravému rozumu idúcimi) momentami, kde si každý priemerný občan položí jednoduchú otazku "Prečo?!", no odpoveď na ňu ne(s)pozná? Počnúc stratením geológa (?), cez bádanie neznámeho územia cez noc na vlastnú päsť len vo dvojici po príkaze prečkať noc (??) až po maznanie sa so slizkým, prskajúcim, syčiacim, bledým a nechutným neznámym tvorom plávajúcom v čiernom slize, ktorý už takmer dva krát zaútočil (?!?!?!). Proste Scott dokázal, že si vie natočiť vizuálne prekrásne novodobé scifi ako prequel k svojej starej scifi škole, no nos na scenáristov očividne nemá. Nabudúce si možno vyberie lepšie. 3 1/2 * ()

nydahl

Scott je borec a rozhodne clovek co patri do kategorie filmovych visionaru.Tady ovsem sahnul nekam kam uz podle me sahat nemelo smysl a podle toho to i dopadlo.Pribeh "predsazeny"pred serii vetrelcu se snazi o prezentaci nejake hlubsi myslenky vzniku zivota a ja za sebe musim rict ze mi primocarost boje Ripley s vetrelci pripadala prijemnejsi.Theron u me jde v posledni dobe nahoru ale ve scene kde dela kliky je trochu videt ze v bikinach urcite nebude tak impozantni jako v elastickym oblecku - co se tyce vizualniho dojmu.Co se tyce hereckeho vykonu tak tahle dama zraje jak vino.Rapace je podle me ve zbesilejch scenach samooperaci a pobihani po lodi zasekana od krve trochu krecovita a zadnej dojem na me neudelala - svedsky pichani do vosiho hnizda ji slo lip.Ve filmu jsme docenil 3D efekt pri projekci mapy vesmiru - jeden z nejhezcich zaberu 3D co byl udelan ale jinak zadna velka prekvapeni.Nicmene porad super provedene remeslo od Scotta a celkove dobry.Davam 3 hvezdy takze film na kterej stoji za to jit do kina ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů