V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

hedgi

Hodně slabé. Vědci si naprosto neracionálně otevírají skafandry na neznámém místě a jak jinak, někdo něco chytí. Pak při souloži snese něco dotěla partnerky a ta si ty za živa vyoperuje, přežije, zašije se a zas běží do akce. Atd. Na vetřelce to nemá ani atmosférou, neb je to infantilní ()

Kuzco

Vizuálně pěkný, ale ta snaha o filozofování je k ničemu... Jako kulisa na nudnej večírek jo, za kino to nestálo... ()

StoneM

Málo kdo umí ztvárnit ohromující velikost a majestátnost nekonečného prostoru. Ridley Scott je jedním z nich. Jak již zde bylo řečeno, rozpačité momenty poslední třetiny filmu, v mých očích povinně nařízených záběrů, uměle napasovaného akčního rozměru, jsou jakási úlitba povrchnímu (většinovému a tudíž dobře platícímu) konzumentovy. A že nejsou postavy do detailu propracovány? Tak ať. Je to škoda, ale o tom tento film není. Všechny jeho zbytečné nedostatky jasně přezáří atmosféra a řemeslné zpracování, které mezi současnými filmy téměř nemá obdoby. Takže pět zářících hvězdiček a ať pěkně září. ()

mfaky

To jako vážně? Opravdu mi chcete tvrdit, že mého milovaného Vetřelce 1 a tuhletu nikoliv béčkovou, ale možná tak céčkovou "sračku" točil stejný člověk? Jo, vizuální stránka filmu skvělá jako vždy, ale to nědělá film! Co ten zbytek? Jak už se tady někdo zmínil, Vetřelec 1 (ale z části také třetí či druhý díl, i když ten byl většinově spíše akční záležitostí) byl postaven na atmosféře neznáma, neustálé nejistotě, skvělé hudbě a dále také perfektních hereckých výkonech. Podle mne zde v tomto filmu nenaleznete ani jeden tento aspekt (fajn Fassbender nehrál úplně špatně). Celý scénář naprosto tragický, herci vůbec nepřesvědčili, naprosto nelogické chování (viz - hlavní vědecký vedoucí výpravy si po chvíli strávené na mimozemské planetě sám sundá helmu :-D nevím ,jestli se mám smát, nebo nadávat), prostě jen nuda, nuda, mrtvola, mimozemšťan, nuda, víc mrtvol, nehoda, spící mimozemšťan, nuda, honička, konec. No prostě fuj velebnosti. ()

Jirkacek

Při hledání dobrého Sci-Fi snímku na večer se zdál Prometheus jako dobrá volba, protože měl celkem slušné hodnocení a dle obsahu vypadal nadějně i po dějové stránce. Trochu mne sice odrazoval fakt, že jméno ani jednoho z herců mi vůbec nic neříkalo, ale přesto dostali šanci se ukázat. A tak jsme si jej doma pustili a musím sem rychle napsat, že nás rozhodně nezklamal. Po vizuální stránce bylo vidět, že se na jeho rozpočtu rozhodně nešetřilo. Jméno režiséra Ridleyho Scotta zřejmě také dobře zafungovalo, protože děj filmu měl dobrou logiku, co se digitálních efektů týče nebylo co vytknout a spousta akčních scén byla naprosto perfektních. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na temnou atmosféru, napětí z neznáma a plno překvapení, kterými se to zde jen hemžilo. Docela netradiční bylo, že jsme se hned na začátku v plné nahotě dozvěděli, jak vypadají mimozemšťané, kteří přistáli před mnoha tisíci lety na Zemi. Jejich stopy a hlavně souřadnice jejich planety pak našli naši hlavní hrdinové a úspěšní archeologové Elisabeth Shaw v podání Noomi Rapace a Charlie Holloway, jehož si zahrál Logan Marshall-Green. Spolu s týmem dalších badatelů se pak na palubě lodi Prometheus vydali na planetu, kde měli mimozemšťané mít svůj domov. Docela jsem se divil, že se během dvouletého putování vesmírem nikomu nic nestalo a dokonce v pořádku na oné planetě přistáli. Následovalo zjišťování přítomnosti života v hluboké jeskyni, kde nalezli důkazy pobytu oněch mimozemšťanů, o kterých naši hlavní hrdinové věřili, že stvořili naše lidstvo a že to byl důvod jejich návštěvy na Zemi. Někteří z posádky lodi měli však ještě jiné úmysly, než jen nalézt lidské stvořitele. A nebyl by to ani Ridley Scott, kdyby mezi nimi nebyl alespoň jeden robot. Na rozdíl od snímku Vetřelec však jeho přítomnost na palubě nebyla žádným tajemstvím. Po seznámení se s prostředím na cizí planetě umřeli děsivou smrtí první dva členové posádky a opět bych zde viděl srovnání s Vetřelcem. Následovala jedna brutální smrt za druhou s několika vloženými mezihrami a dalšími překvapujícími zjištěními, ale každopádně vše směřovalo k nevyhnutelnému konci a děsivému zjištění. Vzhledem k podobným filmům nás jeho závěr až tak moc nepřekvapil a několik úplně závěrečných sekund dokonce vyloudil úsměv na tváři. Proč zjistíte sami, když se na něj podíváte. což vám doporučuji. Rozhodně to nebyl špatný film a i když nepřinesl nic nového, dokázal nás doma na dvě hodinky zabavit. Za pěknou podívanou tak ode mne Prometheus zaslouženě dostal čtyři mimozemské hvězdy ****. ()

Batyskaf

Napadá mě paralela s jiným, ne-filmovými uměním, kdy je obsah zamlžen tak, že logické nedostatky si divák/konzument snadno vztáhne na sebe; a má tendenci si nedostatky snadno vykládat jako svojí neschopnost porozumět obsahu. U tohoto filmu líbivý obal přímo nabádá k tomu říkat si - co jsem přehlédl, co jsem nepochopil za souvislosti, je třeba to vidět ještě jednou... Ale podle ostatních komentářů asi nejsem sám. Scéna na „porodním sále“ byla asi to nejlepší, ostatní většinou recyklováno z podobných přistěhovaleckých filmů. Oproti profesionální práci posádky z Vetřelce 2 připomínalo konání postav spíš scény z Pata a Mata. ()

1sergej1

Po shlédnutí "Covenanta" přehodnocuji ze 2 na 4, což si film v porovnání s Ridleyho současným počinem vážně zaslouží. ()

Martin29

Ten film je strašná slátanina příjde mě, že bud režisér a nebo scénárista sami nevěděli co točit (například úvodní scéna to bylo co to jako na sobě jeden z nich zkoušel co to s nimi udělá nebo oč tam šlo nebo jakým způsobem se nakazila Shawová a její manžel). Celé to nedává ani moc smysl takže byli nějací stvořitelé lidé jich vítaly pak ti stvořitelé odletěli na jakousi planetu tam připravovali nějakou organickou zbraň s tím, že Zemi zničí tou zbraní. Mezitím se , ale ta zbraň vymkla kontrole a zabila jich přežil jen jeden a ten byl v kryospánku až ho jednoho dne probudili. Z 15 členné posádky nezaujme takřka nikdo kromě paní Shawové (například Charlize Theron úplně zbytečná o starém Weylandovi ani nemluvě) a všichni umřou tak rychle, že si člověk nevzpomene ani jak. Logika i scénář zde taky pokulhává takže sundají si helmy dá se tam dýchat o pár minut později jich zase na tom samém místě mají proč? Ke konci to vypadá navíc jak parodie,když si to stvořitel rozdává s jakousi chobotnicí, z které vyleze vetřelec. 40 procent ()

nocolour

Aristotelova jednota miesta, deja a času je zachovaná. Učebnicový príklad. Moja bývalá učiteľka slovenčiny by bola uchvátená, kedy nebola už tak stará a nemala odpor voči moderným a najmä Americkým filmom. Škoda pre ňu. Jediné slovo, ktoré mi napadlo po niekoľkonásobnom zhliadnutí tohoto filmu je slovo "náhoda" . Všetko sa v tomto filme deje, až neuveriteľne, náhodne. No dobre, napadlo mi ešte jedno slovo "hlúposť". Postavy sa správajú obdivuhodne hlúpo. Človek by povedal, že v budúcnosti bude mať univerzitné vzdelanie úplne každý a tak nájsť vhodných kadidátov na cestu "na koniec vesmíru" nebude až taký veľký problém. Očividne to je problém aj v budúcnosti. :-) Ak mysliaca bytosť vypne mozog, tak film naozaj pôsobí sviežo a úžasne. Ale toto opojenie trvá iba chvíľku. Rozum sa prihlási a vyžiada si opätovné aktivovanie. Hlbšia analýza vám, bohužiaľ, ukáže tienisté stránky filmu a jeho celú nelogičnosť. Film neodpovedá na žiadne otázky ale práve naopak. Film kladie nové otázky a staré otázky úspešne ignoruje. Na záver jeden výrok, ktorý objasňuje zámer RidleyScott čo chcel týmto filmom povedať: "Náhoda je koneckonců Bůh." (Hříšní lidé města pražského - Případ lichého střevíce, výrok pána Brůžka) . :-) :-) :-) ()

BONES odpad!

Proč má někdo potřebu tohle točit? A ještě tak mizerně. A takhle se zrodil vetřelec? K smíchu. Scott je skvělej, ale tady vážně řadím k "céčkovému" filmaření. A já přihazuji do krabice filmů s názvem Shlédnout a zapomenout. ()

TomKey

Starému panu Scottovi se zřejmě stýskalo po svém prvním Vetřelci, tak si ho prostě natočil znova. Stačilo pár drobných změn v původním scénáři, přidat starého milionáře, který by náležitě osvětlil účel této taškařice, a bylo to. Jen ten starý "pacmanovský" detekční systém byl nahrazen 3D modelem. A kdyby nebohé posádce někdo sdělil odpověď na zásadní otázku - 42 - nemuseli by se trmácet takovou dálku vesmírem :-) ()

vesmir.posel

Miluji filmy z vesmíru, horory nemusím, oceňuji myšlenkovou linku se stvořiteli lidí, ale to je asi tak všechno. Mrzí mě mé opravdu nízké hodnocení, které asi neodpovídá kvalitě zpracování, ale nemůžu jinak, ploché postavy, spousta klišé, na konci filmu jsem ani nebyl zvědavý na další pokračování příběhu hlavní postavy. A to mě stvořitelé lidí jinak sakra zajímají! :) ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Poslyš, jestli si chceš vrznout, tak fakticky nemusíš předstírat, že tě zajímá scan nějaký pyramidy." Nultý díl legendárního vetřelece, přímo od stvořitele Ridleyho Scotta. "Proč si myslíte, že lidé vytvořili mě?" - "Asi proto, že jsme mohli?" Film naprosto bez atmosféry. Krásně se na to kouká ale něco mi tam chybělo. Možná Sigourney Weaver, možná víc akce, lepší dialogy. Po vizuální stránce ano, jinak mě to nenadchlo. - 30%. ()

agent_R.M.

Po shlédnutí "Vetřelec: Covenant" hodnotím tento snímek zpětně velice kladně....tady pokud člověk zapomene na "spojnici"s vetřelcem tak sám o sobě je vlastně hodně zajímavý ()

Salsecnew

Velmi zajímavé, tajemné, záhadné, avšak pro znalé fanoušky docela mimo tradiční prvky. Začátek je celkem poutavě a fantasticky podobný filmu Pasažéři (2016) či PS4 titulu Mass Effect 4, kdy také letí vesmírná loď s roky spící posádkou na neznámou planetu. Vizuální efekty jsou báječné, český dabing je výborný, provedení androida je strhující (ve vetřeleckých titulech bývá často obsazován jeden android pro posádku). V Prometheu je několik paralel s Vetřelcem (nechci prozrazovat), avšak některé z nich jsou ,,vzhůru nohama" k nepoznání, možná je vysvětlení v novém dílu Vetřelec: Covenant. Nicméně jedna věc mě napadá: Když se ve Vetřelci jedničce podíváte na kostru mimozemšťana na ztroskotané lodi, můžete se zkusit podívat z jiného úhlu pohledu. Ti mimozemšťané nemuseli původně mít zamýšlenou přilbu s hadicí pro vzduch, ale já jsem v tom viděl spíš vetřeleckého parazita, přisátého na obličej oběti. Vetřelec je natočen v roce 1979, ale když se i ve filmu nad tím zamyslíte, můžete polemizovat, jestli autoři v roce 1979 původně nezamýšleli, aby ten mimozemšťan měl na tváři, po Bůh ví kolika staletích nebo tisíciletích, jen něco jako zkamenělého symbionta a původně vůbec nemuselo jít o masku s hadicí. A ještě druhá věc k zamyšlení: Vetřelec vs Predátor se odehrávají PŘED Prometheem, takže v Prometheu nemohli Vetřelci vzniknout. Vetřelci byli už dávno, ale v tomto filmu se téměř vůbec neobjevují, i když náznaky zde jsou i v jeho průběhu. Kdoví, možná po shlédnutí Vetřelec: Covenant budeme moudřejší. Hodnocení: Původně jsem chtěl dát 5*, ale po třetím shlédnutí dávám 4*. Pravda je, že to zakončení je naprosto sebevražedné, oproti pompéznímu až epickému začátku. ()

energo

Parádní sci-fi film, ve kterém funguje úplně všechno. A je úplně jedno, jestli se to zdá jako pokračování Vetřelce, nebo ne. Hustý, napínavý film, kde se ani chvilku nenudíte. Návštěva mimozemské lodi je už fakt husté drama. Film nabírá na tempu po sejmutí dvou členů posádky ošklivou zmijovitou příšerkou. A snad vrcholem filmu je sejmutí starce, obřím mimozemšťanem, to se podařilo. Z filmu je cítit množství inovaci a nápadů a tak dokonce filmu není snadno čitelné, co se vlastně stane. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů