Ve jménu vlasti

• USA Homeland (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2011–2020), 84 h 32 min (Minutáž: 45–84 min)

Hudba:

Sean Callery

Claire Danes, Mandy Patinkin, Rupert Friend, Damian Lewis, Maury Sterling, F. Murray Abraham, Morena Baccarin, Jackson Pace, Morgan Saylor, Elizabeth Marvel (více)

Série(8) / Epizody(96)

Národní hrdina, nebo zakuklený terorista? Damian Lewis a Claire Danesová rozehrávají nebezpečnou partii v oceněném americkém seriálu. Ve jménu vlasti je americký veleúspěšný televizní seriál Howarda Gordona a Alexe Gansy, založený na motivy izraelského televizního seriálu Hatufim (česky: Váleční zajatci), jehož autorem je Gide'on Raf. Seriál se pohybuje na hranici psychologického thrilleru a dramatu. Hlavními postavami jsou agentka CIA Carrie Mathisonová (Claire Danes) a příslušník americké námořní pěchoty Nicholas Brody (Damian Lewis). Brody byl zajat během mise v Iráku teroristickou organizací Al-Káida a osm let byl držen jako válečný zajatec. Poté je objeven americkou speciální jednotkou Delta Force a jako válečný hrdina se vrací do Spojených států. Mathisonová jej však podezírá, že jej Al-Káida zlomila a stal se z něj terorista. (Česká televize)

Milan25

Homeland jsem odpískal někdy během třetí sezony. Nějak jsem měl pocit, že ten děj vůbec nikam nevede. Claire mám docela rád, ale postava Carrie byla blbější snad každým dílem. Nevím co se stalo, ale v jeden moment jsem si řekl, že na to se*u a dál mě to nezajímá. Damian Lewis byl ovšem skvělý, jen škoda, že mu sebrali londýnský přízvuk. ()

HonzysKISS

Opravdu velmi výborně špičkový seriál o špionáži proti teroristům. Na první pohled se může zdát, že je hodně divné, že hlavní postava je ženská a ještě k tomu blondýna, ale naštěstí to typka hraje vážně skvěle. To její neustálé mrkání tykadly jsem jí fakt žral. Mini spoiler – hrdinka trpí bipolární nemocí a sledovat ji někdy je celkem psycho. I když nutno říct, že se v seriálu opakuje nemoc často. Což mi místy vadilo. Takový to „když nám dojde nápad, vysadíme jí léky“. Může to vyznít tak, že se občas chová jako kráva, ale to naštěstí zase ne. Je to vážně parádní seroš. Hlavně sledovat špionácké techniky, jak vše krásně funguje. Nebo ty irácké lokace jsou doslova bomba. Také se mi moc líbí to, že se často zmiňují jiné reálné teroristické útoky. Například 9/11 je řečeno doslova v každé sérii. Dokonale do toho teroru pasuje také hudba. Když zaznělo jazzové piano, tak mi naskakovala husí kůže. Jinak vadí mi trochu to, že snad každá série je taková, že prvních osm dílů jsou klasicky upovídané a poslední čtyři začnou být pěkně akční. Není to úplně průser, ale je to takový, že bych spíš nejradši uvítal celý seriál buď upovídaný nebo naopak akční. Dál někoho může štvát, že se občas naše hrdinka chová jako muž (co se týče práce), ale když je zní opravdová žena, tak je top. Pět hvězd se zavřenýma očima 90/100 ()

Ondracius

Perfektní! ...jen se předčasně trošku bojím, že přijde hodně slabá třetí série. Jinak si ale tenhle seriál zaslouží 10 z 10 bodů a zlatého bludišťáka k tomu! :) UPDATE: Trřetí série opravdu slabší. Milióny zvratů, ale ve výsledku se nic moc nedělo a ke konci tomu víc a víc došla šťáva. Odebírám bludišťáka a pár bodů k tomu. Na 4. sérii už koukat nebudu. ()

thierry_14

Tak jsem počkal s hodnocením až na finále, který mě ovšem velkolepě zklamalo. :( Tenhle seriál měl mít akorát jednu sérii s jasným koncem a bylo by to dokonalý. Teď ty další série už budou jenom zbytečný natahování s cílem vydělat co nejvíc peněz. Věčná škoda. ()

T!ckTack

Takhle jsem hltal naposledy první sérii Prison Breaku. Až do posledního dílu první série jsem tápal, jestli "vrahem je zahradník". Námět je skvěle vymyšlený do detailu, hlavní postavy jsou tajemné jak hrad v Karpatech, nestihl jsem se ani na chvilku nudit. Po první sérii: jednoznačně nejlepší seriál roku 2011 ()

Drirr

Nečekal jsem, že by se to mohlo stát (Vzhledem k tomu, jak mistrně si první série pohrává s divákovým očekáváním a s tím, co si myslí, že ví), ale je to tak. Druhá série je možná ještě lepší. Jeden z nejlepších nenápadných seriálů posledních let. Skvělé... ()

Disease

Začátek napínavý, ale místy poněkud rozplizlé. Druhá série slabší, ale stále ještě koukatelná. Třetí série tak nějak škobrtá k jalovému závěru, ale hvězdu kvůli tomu ubírat nebudu. ()

jasiska

Wooow. Parádne napísané, geniálne obsadené. Obrovské udalosti zobrazené prostredníctvom nedokonalostí zúčastnených hráčov. Paranoia, patriotizmus, ťažké osobné rozhodnutia. Nie zrovna príťažlivé zobrazenie práce v spravodajských službách, a preto o to realistickejšie. Inteligentná záležitosť, ktorá diváka uchmatne v druhom dieli a nepustí ho ani po pozretí posledného. ()

Darth Maul

Homeland je vskutku výnimočným a ojedinelým dielom. Aby sa seriál americkej produkcie snažil pochopiť terorizmus a objasniť pohnútky teroristov... tak to tu ešte nebolo. Výnimočnosť Homelandu spočíva aj vo skvelom výbere hercov a v tom čo pred kamerami predvádzajú. Od úvodných dielov mi najviac imponovala postava Mandyho Patinkina, Saul Berenson. /// 1. séria (100%) = Je až neuveriteľné ako sa tvorcovia pohrávajú s divákom. Zavádzajú ho, nútia ho pracovať s množstvom rôznych verzii a predovšetkým ho neustále držia v absolútnom napätí. Tá paranoja je až hmatateľná! Najsilnejšími scénami boli pre mňa flashbacky z Brodyho väznenia v Iraku. /// 2. séria (100%) = Príbeh sa uberá úplne proti všetkým pravidlám TV tvorby! Už v úvode druhej série nám scenáristi servírujú jednu ohromujúcu a zimomriavky vyvolávajúcu dejovú bombu za druhou. Keď to už vyzerá, že vyplytvali všetky geniálne nápady, na záver divákovi vyrazia dych! /// 3. séria (95%) = Tretia séria má pomalší rozbeh ako predchádzajúce. Seriál naskočí do svojich obvyklých koľají až na konci štvrtého dielu. Od tohto momentu však ponúkne napínavú špionážnu hru, ktorá v závere série vybičuje emócie diváka na maximum. ()

Mitin

Propletený seriál, který vás nutí hltat díl po dílu díky tomu, že nás pořád nechává na pochybách. Všechno na seriálu do sebe krásně zapadá a nemam absolutně žádné výhrady... Claire Danes v serálu naprosto září! Trochu lituju Brodyho děti.. Oni vlastně nedělají v seriálu nic jinýho, než domácí úkoly.. ()

Prochy38

Hodnotím z hodně velkým odstupem (nemám páru proč...). U mě jasně úspěch ve dvou věcech. Skvělá volba herců pro hlavní role. C. Danes je jednak krásná, umí být drsná a hlavně je schopna zahrát cokoliv a jak je v seriálu vidno i jakýkoliv psychický stav, a to tak, že jí to nelze nevěřit. D. Lewis je kapitola sama pro sebe. Úžasný chlap, jeho charisma se dá krájet a tady v tomto seriálu nechává 100% sebe sama. Ta druhá věc je téma. Světový terorismus je dnes, nebo aspoň co se týče prvních 15 let nového tisíciletí dost aktuální téma a seriál na něj nahlíží moc dobrým a objektivním způsobem. Já byl nadšen, hltal jsem sérii za sérií... Další má být bez Damiana, tak uvidím, jestli se hecnu.... ()

vander19

Znova sa na mojej scéne objavil seriál, ktorý ma doslova zožral. Dnes som ťahal do pol šiestej ráno posledné časti a tak cítím pri písaní tohto komentu istý spankový deficit. Hlavne sú to dve osoby, ktoré mi učarovali. Claire Danes, do ktorej som sa bezhlavo zamiloval a nesmierne charizmatický a aj keď možno negativistický cpt. Malarkey - Damian Lewis. Práve oni dvaja robia z tohto seriálu niečo výnimočné. Aj keď osobne sa ten príbeh, ktorý sa mi odohráva pozerám dosť skepticky a neverím, že v skutočnosti by to bolo až tak na chuja s tými teroristami. Však nosia plienky a je jasné, že sú hrozbou, ale tu ich vykreslujú ako konkurencie schopných ľudí CIA a FBI a to sa mi moc pravdivé nezdá. Vrchol predviedol aj Mandy Patinkin, od začiatku som si ho obľúbil a je môj favorit za naj. postavu vo vedlajšej roly. Ako v každom seriále aj tu ma niečo resp. niekot dosť nasere, ale je to krátkodobé. Výnimočná vec, len škoda, že postavená len zo strany USA.... ()

Tristaver

Homeland je především svým námětem vcelku inovativním dílem na poli televizní tvorby. To potvrzují zejména první dvě série, které jsou nabité jednak skvěle gradovaným napětím, solidní akcí, ale především perfektním příběhem. Kromě toho je scénář plný velice dobře umístěných flashbacků, a zajímavým způsobem zapojují do děje zpočátku i výrazně vedlejší postavy. Je potřebné také neopomenout úžasné příběhové zvraty, kterých je v seriálu bezpočet. Tady ovšem pozitiva víceméně končí. Od třetí série se jedná o do značné míry odlišný seriál, který stojí na jiných základech, zatímco ty pevně vybudované z prvních dvou sérií posílá do kytek. Především první polovina série se neskutečně táhne a postrádá drive. Příběh se snaží být tak hlubokým, až padá k plytkosti. Dialogy degenerují. Druhá polovina se ovšem zase lehce rozběhne a seriál tak získává aspoň akci. Čtvrtá série je pak naprosto jiným seriálem. Zůstávají jen některé hlavní postavy a děj se odehrává čistě v terénu. Pozitivem je velký prostor pro postavu Quinna, jehož charisma povyšuje většinu scén, v nichž hraje. Negativem pak je množství plytkých dialogů a občas pomalejší spád příběhu. Vše tvůrci znovu kompenzují v druhé polovině řady. Hodnotím-li Homeland obecně, mám problém především s dvěma věcmi. Za celé čtyři série jsem nenašel postavu, která by mi byla sympatická po nějakou výrazně delší dobu, a které bych chtěl fandit, což se mi běžně opravdu nestává. Druhým problémem pak je skutečnost, kdy mám dojem, že tvůrci promeškali chvíli, kdy mohli ukončit seriál na vrcholu (po druhé, max. třetí sérii) a cokoliv dalšího přinést ve formě (např. Quinnova) spin-offu. Slabší čtyři hvězdy. ()

Dyas

Sice začínám sledovat seriál se zpožděním, přeci jen mě k němu dovedl až brilantní Damian Lewis, ale po první sérii mám však jasno: tohle je perfektní špionážní seriál se sofistikovaným dějem o válce s terorismem, v němž překvapují skvělé zvraty a plnohodnotné postavy, jimž nechybí smysluplný vývoj. Snad po dalších sériích nezměním názor. Zatím se u první série dá vyčíst pouze občasné zpomalení tempa, které však druhá série rozjede neskutečným stylem a nezpomalí. Přičíst k tomu vynikající zvraty, famózní herecké výkony a samozřejmě napínavý děj, z čehož vznikla neskutečně nabitá druhá série.1. Série - 90% 2. Série - 100% ()

Tomin88

Showtime si může gratulovat. Další dramatickej seriál, kterej dopadl na jedničku. Po pěti epizodách zatím nejlepší novej seriál roku 2011. Damian Lewis opět exceluje! ()

sona123

Rozcházím se s davem. Předně - je to úplně jiný seriál, než na jaký jsme zvyklí. Tempo vyprávění je velmi pooooomaaaalé (znělka je dlouhá, ale krásná, se znělkami si vůbec dnešní tvůrci vyhrají - viz např. Dexter, Misfits apod.). Na můj vkus se kromě 11. dílu a poloviny posledního nic moc neděje. Je to velmi americké, patriotické, tak nějak bushovské. Výkony hlavních hrdinů jsou ovšem excelentní, to se musí nechat (až skoro nesympatická Carrie - Claire Danes, štvala mě, líbila se mi, bylo mi jí líto...chameleon Brody - ďábel, manipulátor, slaboch...i milý Patinkin - vousatý, s roztomilou čapkou na hlavě). Vlastně by mě nenapadlo, že mě může bavit seriál o teroristech a CIA, ale ano, bavil! Ale že bych z něj byla nějak extra nadšená, to ne. Bude další série? Mohla by. Seriál získal nejvyšší ocenění. Získal si i moji pozornost. Laťka je nastavená vysoko, je to docela propracované - nenechají se tvůrci případně úspěchem strhnout a neušijí další sérii, bude-li, příliš horkou jehlou? Začínám být zvědavá... Tak hodnocení se sledováním 2. SÉRIE změněno ze 3*** na 5*****. Protože to už jsem dlouho neviděla něco tak famózního a napínavého - a dokonce v seriálu a každém díle! Většinou dvojky bývají slabší, ne v tomto případě. ()

Mikino00

Seriál naprosto ojedinělého druhu, totální dramatická sonda to tajných služeb v praxi, žádné nerealistické 24 apod. Velice dobře postavené dějově. Silné téma, zajímavé linie vedlejších postav a situace u kterých do poslední chvíle nevíte jak to bude dál. Napadá mě jedno slovo charakterizující seriál gamechanging. Claire Danes hraje svou bipolární agentku neskutečně, každá obdržená cena je naprosto zasloužená. To nejlepší zatím nabídla třetí série, čekat týden na další díl bylo nekonečné. Bohužel čtvrtá série hodně polevila v zajímavosti (dobré epizody devět až jedenáct na to nic nezměnily) a proměnila se v neskutečně slabé finále. Prostě bez Brodyho to nejde. ()

geimz

SPOILER ALERT : 1. séria : Prvé možno 2-3 diely zaujímavé vykreslenie postáv, nepredvídateľná, strelená Carrie v kontraste s geniálnym Lewisom, napínavá sledovačka ale išla rýchlo do kytiek po pár dieloch, kde sa nič podstatné neudialo a nič neobjavilo. Kvalita sa dvihla s príchodom Walkera, ktorý dej konečne trochu rozpumpoval a pridal na akčnosti, až to nakoniec vyzeralo, že seriál graduje do parádneho finišu, tvorcovia sa ale, bohužiaľ, ako to tak vyzerá, rozhodli len pre ďalšiu naťahovačku a dej tým v podstate nijak neposunuli. Osobne by som volil krátkodobejší a brutálnejší koncept, ktorý Brody skúšal v bunkri, dej by mohol šokovať a posunúť sa na iný level. Takto sa ale obávam, že seriál veľmi ľahko zapadne v druhej sérii do šediny priemeru. 70 %. 2. séria : Ako veľmi som sa len mýlil. Homeland v druhej sérii nadviazal na to najlepšie z prvej, pridal aspoň o 200% a takto pokračoval od začiatku až do konca. Tempo síce strácalo pri zbytočnej linke s Brodyho dcérou, je to však len malá chybička krásy a v porovnaní s hlavnou dejovou líniou ani nezaváži. Druhá séria tak nastolila úplne iný štandard, aký som čakal, a o naozaj kvalitné zvraty, napätie a vyhrotené vzťahy nie je núdza. A piatu hviezdu, dúfam, prinesie ďalšia séria. 90% 3. séria : Neprinesie. 3. séria bola taký veľmi podivný mix prvej a druhej, pričom miešala dobré prvky z druhej a tie horšie z prvej série. Tempo bolo nevyrovnané, prvé zhruba 4 diely boli zvlášť pri Daninej príbehovej linke takmer neznesiteľné (najhorší filler v dejinách TV), potom s opätovným príchodom Brodyho sa show rozprúdila krv a pri posledných dieloch sa už dalo zažiť to staré dobré nervydrásajúce napätie známe z predchádzajúcich sérií (aj keď, treba uznať, s logickými prešľapmi, no nie natoľko enormnými, aby sa cez ne nedalo preniesť). Posledný diel priniesol zakončenie hodné ukončenia celého seriálu, no vzhľadom na nadchádzajúcu štvrtú sériu mi nezostáva nič iné, len sa škriabať na hlave a rozmýšľať o smere, akým sa môže Homeland uberať po odstránení kľúčovej a pre mňa nenahraditeľnej postavy. A to ani nespomínam, že Saul je na dôchodku. Ku štvrtej sérii budem isto pristupovať skepticky. 80% 4. séria : Homeland opäť (takmer) na vrchole. Žiaden Brody, žiadna Dana, len nová hrozba, o ktorú sa môže postarať len Carrie a Quinn. Zbavené balastu, ktorý v predchádzajúcich sériach zabíjal čas a spočiatku sa aj zdá, že má jasne daný ťah na bránku. Ono totiž skoro z každého dielu srší napätie a je cítiť, že sa neustále deje niečo dôležité. Obzvlášť vyvrcholenie Ajánovej linky je vrchol série, bez zbytočného naťahovania, aby mohla prísť zhruba v polovici vítaná zmena tempa. Najlepšie diely sú tak predposledné, zameriavajúce sa na útok na ambasádu a udalosti bezprostredne po ňom. Už sa aj zdá, že Homeland zakončí na tak vysokú nôtu, že pôjde snáď aj o najlepšiu sériu vôbec - nebyť úplného konca. Celý posledný diel je jedno obrovské sklamanie, zdá sa mi, akoby ho napísali iní scenáristi, než všetky diely predtým, pretože tento je plný nepodstatného balastu, ktorý ani nezapadá do kontextu 4. série a ani nijak nerezonuje s predchádzajúcimi udalosťami. Je fajn, že zakončenie sa líši od očakávaní, t.j. Haqqani vyšiel zo všetkého ako víťaz a USA ako loser, s Carrie a Quinnom na čele, no to všetko vyznieva do stratena práve kvôli údesnému poslednému dielu. 85% 5. séria :Časový posun a presun do Berlína, snaha o znovuzrodenie seriálu, ktorá ani nebola po výbornej štvrtej sérii príliš potrebná. No kvitoval som, že sa tvorcovia neboja zmien. Toto je však najhoršia séria seriálu. Zo začiatku ešte vedia prvé diely navnadiť a zaujať, no postupom času, ako sa tajomstvá odhaľovali a spiknutia boli jasné, stratil seriál veľmi rýchlo drive a už som len čakal, ako sa vyvŕbi linka s teroristami v Berlíne, či to aspoň toto dokáže zachrániť. Pretože takmer všetky vedlajšie postavy boli buď zbytočné (Jonas) alebo vyložene otravné (Laura Sutton), a použitie Quinna v tejto sérii je absolútne neospravedlniteľné. Quinn nemá v celom príbehu miesto, a je len lacne našróbovaný na konci na hlavný príbeh, a preto jeho akože emotívne zakončenie vyznieva do prázdna, keďže ho scenáristi odpísali bez akéhokoľvek zadosťučinenia, zbytočne a neefektívne. Jediné plus je postava Allison. Človek tak už len čaká na posledný diel, kedy sa príbeh zase trošku rozhýbe a prinesie satisfakciu v podobe rozuzlenia teroristického konfliktu, a dočká sa ho v prvých 5 minútach, absolútne bez nápadu a predvídateľne. Zbytok dielu je už len naťahovačka. 70% () (méně) (více)

Slavné značky se dočkají navázání

Slavné značky se dočkají navázání

17.03.2023

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

71. Zlaté glóby - nominace