Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

laepus

Nemám problém dát filmu pět hvězdiček. Je to úžasný mix všech dosud ověřených a fungujících sci-fi postupů - Vesmírnou Odyseou počínaje, přes Vetřelce a Matrix až k Prometheovi. Jsem plně spokojen - film naplnil má vysoká očekávání - čekal jsem čistokrevnou dokumentární kovovou sci-fi nadílku a tu jsem obdržel. ()

Darksophie

Chcete vidět hromadu mimozemšťanů? Chcete vybuchující lodě a monumentální dlouhé bitvy? Chcete vidět hrdiny, při kterých budou pubertální dívky vzdychat ještě několik hodin potom? Tak to jste tu špatně.... Pro ty ostatní, kteří se nebojí dát šanci pomalejšímu tempu a nechat se vtáhnout pár kamerami a užít si tu atmosféru obrovské hvězdné plochy je tohle skvělý snímek. Jak je vidět k dobrému filmu nejsou potřeba obrovské přepálené rozpočty a někdy méně znamená více. Po hodně dlouhé době mě něco opravdu dostalo do kolen. Opravdu skvělé sci-fi. ()

smetyl

Velice povedené sci-fi, jež využilo koncept found footage jak nejlépe mohlo. Sledujeme misi na jeden z měsíců Jupiteru. Europu. Je to nejdále, kam se kdy člověk dostal. Skupinka vědců vyráží objevovat nové poznatky pro lidstvo. Sesbírat vzorky a pokusit se nalézt život v hlubokém vesmíru. Ze začátku sledujeme rozhovory s členy posádky a uvolněnou atmosféru v kosmickém modulu. Minutu po minutě však narůstá dramatických událostí, které vystupňují až k samotnému bombastickému! finále, které mě naprosto, po filmové stránce uspokojilo. Nenápadný film, který jsem objevil spíše náhodou, se u mě stal jedním z nejlepších sci-fi z prostředí kosmické lodi a jedním z filmů, které nejlépe využili koncept found footage. Film jako takový neobsahuje příliš velká kvanta zvratů ale ten pocit nevědomosti a strachu z neznámého a sílícího napětí, které cítíte spolu s posádkou je prostě pecka. Stejně tak, musím pochválit herecké výkony, na kterých vlastně stál celý film. A jsem rád, že nikdo z posádky nebyl napřesdržku. http://www.youtube.com/watch?v=oXTX7XULtkg ()

Zombi

Parádní scifi o první výzkumné výpravě na Europu, podané realisticky, vědecky a v kabátku found footage filmů. Zpřeházené časové roviny přidávají jednoduchému příběhu na koukatelnosti, herci dobří a triky v pohodě. Samozřejmě nižší rozpočet je vidět, ale mě osobně to vůbec nevadilo. Vesmír je nekonečný a lidská schránka je tak křehká. Podobné překvapení jako svého času Moon. Silné 4 hvězdy. ()

ac3r

Found footage mi prostě nesedí a to jsem si myslel, že u tohohle filmu a přečtení místních komentářů něco o jednom z nejlepších scifi by tomu mohlo být jinak, tak se tak opět bohužel nestalo. Navíc se k tomu přidalo skákání děje sem a tam a to mi vadilo snad ještě víc. Ze začátku filmu bůh ví proč scénka o tom, že posádka přišla o Jamese, člověk ještě ani netuší, které to vůbec z těch šesti pikolíků je, to se dozví až za 15 minut a za dalších 15 co se teda vůbec stalo a to byl jen jeden příklad z několika ti, střih šílený. A to nemluvím o těch rádoby kostičkách a rušení obrazu, který měli jakoby navodit atmosféru a dojem, že sledujeme opravdu reálný sestřih, opravdu jen měli. Členové posádky umírají jeden po druhým a divákovi je to úplně jedno, emoce žádný, posun v ději nijaký, někdo občas nezemřít, tak by se v podstatě pořádně ani nic nedělo, tenhle film jako celek prostě nefunguje. Být to celý jinak natočený, sestříhaný možná by tomu těch místních 72% odpovídalo a i já šel s hodnocením výše, ale takhle jen musím konstatovat, že film je solidně nadhodnocen červený čísla si to nezaslouží, na IMDB 6.4, což je o reálnější. ()

Phorbo

Další nudná záležitost z kosmu... tentokrát někde daleko u Jupitera. Rád bych viděl ten pohon, kdy by se tam dostali za osmnact mesicu, ale budiz. to dokazu stravit. ale proc dycky musi jit videt prisera na konci. proc? uz tu chybu udelal abrams se svoji pseudogodziou. nastesti si to napravil startrekem... navíc těchdle stacionarnich kamer je v posledni době přehršel a nebaví mě na to už koukat. přístě asi mrknu nejdřív na trailer než na obsah psaný tadyl.. slabých 30% ()

Mimomisu

prom mne trestuhodne nevysuzity koncept found footage ve vesmiru. zbytecne vysvetlovacky, zadny poradny zaver... Na druhou stranu sympaticke postavy i jejich jednani, pekny vizual v ramci moznosti (az na konec tedy)...skoda dobreho napadu ()

Movie Gourmet

Téměř 100 % děje tohoto filmu se odehrává na palubě vesmírného raketoplánu (nechci říkat přímo lodi, zní moc honosně). Jelikož mám rád sci-fi, byl jsem zvědav, co se z filmu "vyklube". A výsledek? Celkem uspokojivý. Film není příliš a zbytečně dlouhý, je celkem napínavý a hlavně v závěru si nehraje na nic extra. Pokud máte rádi filmy, ve kterých se pátrá po stopách života ve vesmíru, tak tento můžu doporučit, patří k těm lepším. Verdikt: 3* a 70 %. ()

sona123

Film podaný jako dokument, ve kterém je od začátku jasné, jak do dopadne. A touhle "originalitou" pro mě Europa Report dost ztratila na kouzle a poutavosti. Kdyby to bylo klasicky natočené scifi, asi bych nedýchala napětím, potenciál tu byl. Proč z toho ale dělat jakousi rekonstrukci a film neustále přerušovat? To mě bohužel otrávilo natolik, že jsem si už pak zbytek příliš neužila. ()

SICK_BREED

Jsem fanda-found-footage. FFF zkráceně. A tohle bylo fantasticky-fikaný-fifi. Taky FFF zkráceně. Čistokrevná vědofikce, znepokojivá atmosféra táhnoucí se skrze celou stopáž filmu od první do 89. minuty a 30-ti sekund. Následujících 30 sekund bylo samozřejmě úplně jiný kafe a za ty dávám hvězdičku dolu. Světélkující odhalenec je i na mě trochu moc a někdo by si za to zasloužil useknout chapadlo. Film se přímo vybízel k tomu, aby všechny detaily udržel pod pokličkou a jitřil tak představivost diváka navždy. Pěkně to zazdili, ale co. I tak je to umě uchopený FF formát s hereckým obsazením zajímavých pro mě neznámých gesichtů a atmosférická perlička, které přebývá trochu světla a chybí trochu dusna k tomu, abych ji mohl zcela přesvědčeně přirovnat k bombě jako je třeba Sunshine. ()

H4ku11

Čo u mňa stráca na ukážkach krásy vesmíru a príbehu plného nečakaných zvratov, to naháňa na realistickosti. ()

qxkamo

Tak nejako si predstavujem dokument o lete vesmirom, pristani na mesiaci Jupitera a jeho skumani. Ups, toto bol film? Nechcem tvrdit, ze to bolo zle, ale chybal mi tu nejaky wow moment, ktory by pridal hviezdicku navyse. ()

bobstock

Příklad atmosférického scifátka, u kterého šli tvůrci cestou nasmímané pouze z doku záběrů a kamer na vesmírné lodi. Působí velmi věrohodně a nemám problém s touto formou v budoucím hledání života jinde než zde. Film se obešel bez obrovského rozpočtu a bez velkých hvězd a vůbec to nevadí. ´´co je lidský život oproti tomu, co vše ještě čeká na objevení?´´ 80% ()

Wancohoff

nuda,nuda, a opat nuda. ked to cloveka trochu zaujalo a uz KONECNE ocakaval ze sa nieco bude diat, zas NIC. horsie ako apollo 18 ! ani neviem zaco davam dve hviezdicky.asi za to ze som to dokazal dopozerat. ()

Illy

Za málo peněz hodně muziky. Minimálně národní filharmonie s chlapeckým sborem kastrátů. Pro fanouška sci-fi je tohle zjevení a radost. Jsem rád že se mi povedlo - od velikonočního projevu papeže - se u obrazovky vzrušit. Jdu do sprchy, pa. ()

PAVEK

Naprostá pecka z pole hard sci-fi filmů. Pokud si libujete v populárně vědeckých knížkách o vesmíru a jména jako Tyson, Sagan, Krauss či Kaku pro Vás nejsou ničím neznámým, tak Vás to zaujme. V opačném případě doporučuji se filmu širokým obloukem vyhnout, ostatně to je taky důvod toho nic-moc hodnocení na čsfd :) ()

BlaXxer

90 minút čakať na sentinel z Crysis-a? akoby povedal Mr. Moloch - kópia kopíruje kópiu.. to už je taký defekt ako vyfučané koleso z traktora ()

jckl

Průběh filmu sem si docela užíval, nutno podotknout, že to bylo hlavně díky tomu, že jsem se těšil, co planetka přinese. Když se objevily titulky, tak sem se bohužel musel srovnat s tvrdou realitou, celý film byl protlachán v raketoplánu, velká škoda. ()

newmant

Celkem pěkné ztvárnění vesmírné cesty do neznáma, kde jsem měl občas i dojem , jak málo tento film by mohl být vzdálen od skutečné reality. Až na trochu potrhanou časovou linii jsem byl tímto filmem mile překvapen. ()

kluk z Na

Ty dokumentární postřehy pro mě byli peklo. Sám příběh moji pozornost upoutal, ale moc jsem se toho nedozvěděl, jen tak si tam suše přistanou někde u Jupiteru a udělaj největší objev lidstva. Nevim jesli to je v úmyslu, ale ty postavy jsou všechny vedlejší a většina z nich pěkně otravných. Je to tak, týdle bandě jsem fakt nefandil. Ale tak, když bych o tom neměl tak přemejšlet, řeknu,že to bylo dobrý. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka