Závod s časem

Preteky s časom

Getaway

Akční / Krimi / Thriller

USA / Bulharsko, 2013, 90 min

Honičky, honičky, akce, honičky ... nic dalšího není potřeba dodávat. Úplně zbytečná role pro Selenu, obstojný Hawke a opět výborný Voight! Díky za tu akci po evropsku, takhle se mi to líbí!(25.11.2013)

• cheyene

Ethan Hawke je jeden z mých nejneoblíbenějších herců, takže mi hezkou chvíli trvalo, než jsem jej začal ve filmu alespoň trochu brát. Getaway je taková akční jednohubka, kterou zhltnete, když v nabídce nenajdete nic lepšího, rychle ji strávíte a ještě rychleji vy***... vyloučíte, to bude vhodnější slovo. Neříkám, že jsem se vůbec nepobavil a že bych se nudil, avšak na více než dvě hvězdičky to není už proto, že podruhé bych si snímek nepustil. Jako výplň času cestou do Prahy autobusem to však nebylo nejstrašnější.(17.11.2014)

Ethan Hawke to zběsile pálí nočními ulicemi bulharské Sofie v odcizeném bouráku, společnost mu dělá Selena Gomez a divák ponechaný v příjemné nejistotě čeká, co z toho vzejde. Bývalému automobilovému závodníkovi Brentu Magnovi (Ethan Hawk) tajemný únosce unesl ženu, má pro něj pár speciálních úkolů, při jejichž plnění se nesmí nechat chytit policií, ani jí nic hlásit, jinak prohraje a jeho drahá polovička zemře.Ve speciálně upraveném, respektive obrněném autě s instalovanými online kamerami, musí v plné rychlosti projíždět frekventovanými ulicemi a striktně dodržovat instrukce neznámého muže, jemuž není příliš vidět do tváře, ale nikoho nepřekvapí, že jím je démonický John Voight. Řítit se nočními ulicemi má však svoje nemalá úskalí a brát sebou pasažérku s tváří Seleny Gomez, nemusí vždy být až tak na obtíž, zvláště když auto patří jí. Béčkař Courtney Solomon dal o sobě po delší tvůrčí odmlce zase vědět a dost možná se jedná o jeho nejlepší film z jeho nepříliš početné režijní filmografie. Budete přihlížet automobilovým honičkám, při kterých bude zdemolován raritní počet policejních vozů. Vcelku dobře odvedený thriller se našim kinům vyhnul a o jeho nasazení do kinosálů zřejmě rozhodovaly nízké výdělky filmu ovlivněné i atraktivností prostředí, do kterého je zasazen. Nevím, proč zrovna volba padla na Sofii. I přes velké úsilí, působí auto naháněčky občas až tak nějak průměrným dojmem, ale zato je jich větší množství. V některých stěžejních scénách zase absentuje napětí, které je doháněno dynamickým spádem událostí, ale také logika občas, i ve větší míře, ustupuje do pozadí. Akční scény jsou natočeny poctivě, bez markantních digi korekcí, a je sympatické po delší době ve filmu vidět starou dobrou režisérskou práci, nemarkýrovanou akci, normální výbuch a "echtovně" vybouraná auta. Divák, který je už protřelý, z filmu dostane neodvratné nutkání na nějaký zásadní závěrečný twist, nebo šoking pointu, ale nic takového film v zásobě připraveného neměl. Místo toho přišlo napínavé finále a opět desítky aut skončených na vrakovišti. Moc šancí, aby tenhle film byl objevený, mu nedávám, přičemž moc objevný také zrovna není. Výhodou je spolehlivě hrající Ethan Hawk, ne dysfunkčně k němu působící Selena Gomez, dějový spád, dynamika v akčních scénách a umírněná stopáž, ve které se jede na plný plyn. Mé hodnocení: 70%(26.10.2013)

• schizmo

Nikdy jsem nebyl z těch, co slintali nad sinými vozy, nefandil tuningu ani dalšímu buranskému takyznalectví problematiky automobilového průmyslu - naopak, vždy jsem si potrepěl na efektivnost, účelnost a nízkou spotřebu. Proto jsem poměrně zaskočen, kolik dílů si vybrečela série Rychle a zběsile, Need for speed a podobné macho nesmysly, takže z dalšího filmu, jehož problematika je svěřena do rukou, které celý film drží volant, rozhodně nejsem nadšen. Bohužel autor zašel asi příliž daleko, když ladné děvy, které mohou poutat pozornost v případě, že máte rychlé káry na háku, nahradil přechytralou teenkou s mastnou hubou a nablízkanou produkci nahradil záběry z průmyslových kamer. Děj je plochý a předvídatelný až hanba, napětí nulové a takové špeky, jako že veškeré překážky v cestě jsou prázdné plastové barely a krabice, v jednom záběru utržené zrcátko je v dalším opět na svém místě a podobné perly - to už je asi moc. Inu, je to z těch filmů, který je čistě ztrátou času...(12.9.2014)

• bourec

Kravina jek hovno.Chtěl bych vědět,jak se pozná,že Voight hrál skvěle,když tam byl všehovšudy půl minuty.Prakticky debilní zápletka,auta a věci lítali vzduchem,ale bylo to tak nezábavný,,že sem se musel nadopovat,abych neusnul.20%.(1.2.2014)

• - Selena Gomez (The Kid) šla v aute s kaskadérom, aby zistila, aký je to pocit. Bola vystrašená, no nie tak, ako keď šoféroval Ethan Hawke (Brent Magna). (Tony DiNozzo)

• - Původně bylo oznámeno, že se jedná o remaku filmu Útěk (1972), ve skutečnosti se však jedná o originální příběh. (Neffy)

• - Počas natáčania filmu bolo zničených 130 áut. Produkcia mala vlastné vrakovisko, kam tieto autá dávali. (Tony DiNozzo)