Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

klerik

Klasické zavŕšenie drahej trilógie. Rovnaké ako boli SPIDER-MAN 3, STAR WARS E3 či TEMNÝ RYTIER POVSTAL - v jednotlivých scénach zábavné ako celok trochu nefunkčné a miestami otravné... Na tretieho Hobbita som počul veľa kritiky, že sa tam len bojuje a bojuje - ale práve tieto časti ma bavili najviac, skôr dianie v meste ma nudilo a Thorinova dilema a jej riešenie tiež nebolo až také uveriteľné... A dosť ma sklamal hudobný doprovod... ()

SeBig

Dvouhodinová bitva, která ani chvíli nenudi za doprovodu epickeho soundtracku. Dost se mi libila situace kolem posedlosti Thorina. ()

korbitch22

Tak máme za sebou rozloučení s jednou z nejvýznamějších filmových sextalogií filmového světa. Peter Jackson natočil kdysi něco, co změnilo svět, Pán Prstenů byl epický, dojemný, plný neskutečných emocí, skvěle promakaných charakterů a vůbec snad všechno bylo na té první trilogii výtečné, bohužel Hobbit je úplně jiný.Celá trilogie je jen digitální řežba bez ducha.Fantasy pohádka, která svou obyčejností a emocemi na bodu mrazu místy až děsí.To nemění nic na tom, že jako skvělé, béčkové fantasy to celkem funguje.Začátek mě hned pobavil, šest hodin čekáte na Šmaka a on za 6 minut chcípne.Potom se to výborně rozjelo a např. scéna s osvobozením Gandalfa byla naprosto výtečná.Když se rozjela ta finální bitva, nezbavil jsem se dojmu, že ani to už Peterovi moc nejde.Sice to bylo všechno čistý a přehledný, ale nemělo to vůbec náboj, žádnou epičnost a úplně nulové emoce, navíc Shore se asi posral protože jeho hudba je úplně o ničem.Až když došlo na osobní souboje zase mě to vytáhlo z mírné letargie.Hobbit je hezká fantasy, která se ovšem nezbaví puncu jakési zbytečnosti a když navíc na konci všechnu tu emociální mrtvolnost Jackson rozbije tím, že nechá umřít skoro všechny, už sem přemýšlel o mnohem menším hodnocení.Jistou část mě tento díl bavil chvilkami možná nejvíc, jeho rutinní podoba a debilní konec ve mě bohužel zanechali spíš smutné dojmy a emoční zklamání.60%. ()

Crocuta

To tedy zase byla jízda - při souboji v Dol Gulduru jsem si zavzpomínal na starý dobrý "Mortal Kombat" (zlatý Christopher Lambert proti té buzně, která u P.J. ředstavuje Elronda), při zeměžroutech zas (jako každý druhý) na "Dunu". Ale když zapomenu na mimořádně otravnou elfsko-trpasličí milostnou zápletku, sebezpytování u Thorina a Thranduila (další bukvice - ostatně jako všichni zdejší elfové - s tím údajným "odbuzněním" předlohy ses verbale teda pořádně sek, to ti povím i bez Kanta) a nějaké dva tři tucty děr v logice, nebylo to zas tak špatné a u tohohle dílu jsem - na rozdíl od obou předchozích - alespoň neusínal. Tak to máme za sebou a teď už snad P.J. nechá J.R.R.T. nějakou chvíli na pokoji. ()

mcb

Až po zhlédnutí celé hobití trilogie se vyjevuje monumentální zbytečnost natažení útlé knížky do tří velkofilmů, z nichž žádný nedokáže fungovat jako samostatný film, ani v rámci celé série. Ta je podivně roztříštěná a rozdělená mezi nostalgickou službou fanouškům a přepáleným hollywoodským blockbusterem, který nedokázal ukočírovat ani Peter Jackson, jenž se zde přibližuje scénám z King Konga. Bitva pěti armád tuto bezradnost adaptace jen korunuje, protože je prakticky bez děje a výraznějšího střetu a vypadá jen jako dvou a půl hodinové doklepnutí už jinak vyčpělé středozemské látky. Ani za tři filmy se Jacksonovi a scenáristům nepodařilo dostat pod kůži postavám a nechat diváky, aby se na ně emocionálně napojili. Maximálně to funguje u Bilba, ten je ale jen malým nenápadným pozorovatelem událostí, většinou se nacházející mimo hlavní (mocenské) dění. Zbývá tedy Thorin, který nějakou „učebnicovou“ proměnou prochází, nakonec ji lze vnímat jen v kontextu první poloviny třetího filmu, protože se s ní nadále nepracuje. Co se týče samotné bitvy, ta na rozdíl od Šmakovy dračí pouště (kterou stále považuji za výborný, byť serializovaný blockbuster), neobsahuje žádné hravé sekvence ani pozoruhodné politické pletichaření, nýbrž jen nekonečné záběry přesouvajících se digitálních armád a do absurdna vyhnané osobní souboje, kterým však nakonec schází nějaký osudový moment či emocionální náboj (smrti postav jsou spíše úsměvné než tragicky smutné). Nejhorší na tom je, že samotná bitva vlastně nedojde žádného závěru nebo vyvrcholení a smrskne se jen na natažený souboj dvou postav mimo hlavní dění. O co se vlastně bojovalo, jak to dopadlo a co to konkrétně přineslo pro zainteresované strany, to se už navzdory dlouhému budování konfliktu mezi rasami neřeší a scénář nabídne jen na sílu přilepené provázanosti s Pánem prstenů a rádoby dojemná loučení, která nefungují. Bitva pěti armád je tak ve výsledku sice důstojným a uspokojivým završením hobití trilogie (jejíž akční scény mají blíže videohře než filmu), ale zároveň snímkem bez žádné přidané hodnoty nad rámec očekávaného uzavření. Jako odpočinkový blockbuster sice obstojí, v rámci celé série ze Středozemě jde jednoznačně o nejslabší příspěvek. ()

Stanislaus

Tak jsme se konečně po dvou letech dočkali kompletního Hobita v celé jeho předigitalizované kráse. Hned vedle Hunger Games je Hobit dalším adeptem na produkční omyl, co se rozdělení příběhu do více částí týká. Dva filmy by byly super, ale tři už byly opravdu moc. Nejsem znalec knižní předlohy, ale od znalých lidí vím, že uzda byla povolena možná až přespříliš často. Nicméně to nebyl až takový kekel, jak se původně říkalo. Realisticky vypadajících potvor jsem se nabažil v LOTRovi, tady to byl počítač na entou, ale to je prostě oběť současné době. Občas mně přišlo, jako by tvůrci nevěděli, který žánr by měli zrovna servírovat. Největším failem byl Super "Legolas" Mario, který popíral všechny zákony fyziky, snad i ty, které ještě nebyly vymyšleny. Zkrátka i přes ostrou kritiku jsem se v kině nenudil, děj ubíhal, nejednou jsme se od srdce zasmáli (což možná nebyl prvotní účel), ale i tak byla pro mě Bitva pěti armád tím nejslabším dílem. (P. S. Spoiler: Už jsem si myslel, že se těch orlů nedočkáme.) ()

VenDulin85

Když jsem viděla Bitvu pěti Á poprvé, všechny dílky skládačky zapadly na své místo. Odpustila jsem Thranduilovi, ba co víc, začal se mi zamlouvat! Legolasovy 'techtle mechtle s fyzikálními zákony' se mi neprotivily, přišly mi právě vhod jako odlehčení mezi tou přehršlí vážných scén. Zkrátka bylo to završení příběhu na úrovni a krásné rozloučení se Středozemí v jednom. Jen komentáře jsem jaksi nebyla schopná... Když jsem Bitvu pěti Á zhlédla podruhé, glorifikovala jsem všechny postavy a stala se ze mě strašná cíťa, protože jsem měla slzy v očích vzorně nachystané už předem na ony záludné scény... Táži se, co by se stalo, kdybych na Bitvu zašla potřetí, neřkuli si pustila její prodlouženou verzi... "Prohlašuji tímto váš sňatek za uzavřený, můžete políbit Hobita." Zkrátka first & neverending love :-) . ()

heyda

Ani jsem nečekal, že by z toho byla zázrakem nějaká pecka. Vlastně jsem se na tento poslední díl Hobita podíval jen z povinnosti. Spíš mě ale zaráží, že ani samotní fanoušci Pána prstenů a Hobita nejsou schopni uznat, že je to totální brak s otřesným digitálním vizuálem, bez hereckých výkonů (i ochotníci by zahráli líp) a hlavně bez příběhu a atmosféry, což je něco, co fakt nedokážu odpustit. Je mi líto, ale něco tak strašného a navíc fakt předraženého si víc jak hvězdu nezaslouží. ()

sharky

30 % Uhekané jako porno, uslzené a laciné jako telenovela, nekonečné záběry jako u divadelní inscenace, myšlenkově prázdné jako vypitý sud, vizulní efekty jako z windows 95. Chmativost opět zničila další film rozstrihanim na prilis mnoho casti. Nastesti jsou tu pirati, kteri se studiim za otravene divaky znovu pomsti. Peter Jackson proste druhe trilogii uz znovu nedal dusi a jen chladne kalkuloval. Musim znovu povzdechnot nad tim, jaka je skoda, ze to nereziroval Guillermo del Toro ()

Flego

Napriek všetkým nedostatkom, ktoré súvisia s túžbou natočiť trilógiu, hoci látky bolo len na dva diely, som spokojný. Hobitia cesta mala svoje epické vyvrcholenie, hrdinské scény, emócie, ale aj opatovné poznanie, že aj ten najmenší človiečik dokáže pohnúť dejinami. Z tohto pohľadu je ústredná postava Bilba obsadená vynikajúco, Martin Freeman mal čo hrať v každej situácii a úlohy sa zhostil na výbornú. ()

Dr.film

Posezení s Bilbem a Thorinen Pavézou včetně jeho soukmenovců neodmítnu nikdy, ale tentokrát mě parta ze Středozemě lehounce zklamala. Jaký význam v příběhu má ta trapně našroubovaná „love story“? Nebo co ta scéna s Galadriel a její rádoby existenciální potlačení Saurona? Tak toto ne pane Jackson. Pokud filmoví tvůrci šlápnou na Tolkienova ducha knižní předlohy, je to ve výsledku pekelně znát a nepomohou ani armády CGI tupých digitálních skřetů. ______ Scény komornějšího charakteru naproti tomu fungují výborně a zde jsem si doslova vrněl blahem! Co je tedy pane Jackson Středozem? Určitě to je neočekávaný dýchánek v Bilbově roztodivném příbytku. A co tajemství hádání s Glumem? Ano, přesně, už cítíte vůni Středozemě? A co ty řeči pyšného draka Šmaka a jeho přebujelé ego, které ho nakonec dožene do zatracení? Je to celá škála krásných literárních útvarů, které Jackson s přehledem a velkým citem přetavuje na stříbrné plátno a za to mu děkuji. Bohužel mu již nemohu děkovat za spousty balastu a zbytečného zdůrazňování hloupé epičnosti. 70% ()

Jinny

Předně - tohle není vánoční film ani pohádka (pokud by vám to nějak nedošlo z podtitulu Bitva pěti armád) a ve filmu uvidíte i mrtvé dítě. Film naštěstí drží líp pohromadě, protože se tentokrát nejedná o přehlídku lokací. Jackson je okouzlený svými hračkami, i když bitvou digitálních armád dnes nikoho neohromí, ale naštěstí hlavně ke konci nabízí i hodně scén, ve kterých předvede skutečnou invenci. Mile mě potěšilo, že scénář uzavřel dějové oblouky u těch postav, kde to šlo (Tauriel a Kili, Bilbo, Thorin) a hladce, i když zkratkovitě navázal na LOTRa tam, kde to nešlo (Gandalf, Legolas). Některé repliky mě ale nutily mlátit hlavou o stůl. ()

anais

Měl jsem dojem, jako by roztáhli posledních pět minut druhého dílu na 3 hodiny. Strašně ubíjející zážitek, marnost z nesmyslného rozdělení knižního Hobita na 3 části. Podobně jako první díl. Nejlepším tak pro mě zůstává díl druhý. Stačilo přidat mu trochu na začátek a na konec, a nemuseli jsme se tím tak dlouho trápit... ()

HellFire

Hobit aneb protahovaná cesta tam a zpět. Poslední díl je plný prázdných míst, over the top situací, falešného budování napětí, nudných akčních scén a nefunkčních vztahů v rámci děje. Že by mi na nějaké postavě záleželo, se říct nedá. Na Hollywoodský blockbuster a dílo Petera Jacksona velmi slabé. A to filmovou trilogii Pána prstenů miluji. ()

BMW12

Viděl jsem to už před 2 týdny, takže už si to moc nepamatuju :-D Ale tenhle poslední díl Hobita se zaměřuje už na bitvu pěti armád. Thorinovi Pavézovi hrábne a chce každého, kdo se k němu přiblíží rozsekat. Pak opět dostane rozum až se na něj začnou valit skřeti. Jako opět velice povedený Hobití film, stejně jako ty dva předchozí. ()

rikitiki

Usadí se a s překvapením zjistí, že udržet si majetek je ještě těžší, než ho získat..... Ale jo. Jackson je mistr soubojů! A být Sněhurkou a aspoň jeden z trpaslíků vypadat jak Aidan Turner - a kašlu na to, že asexuální Tolkien nevěděl, co s ženskými, takže tenhle příběh dodali do filmu navíc, přestože v knize není - tak bych se, být Sněhurkou, vykašlala na dekadentní polehávání v rakvi i čekání na prince a brala bych trpaslíka. Být to Aidan Turner. ()

honajz

Spousta triků, některé i moc fajné, hodně bitev, děj žádný, postavy jen figurky, docela slušná kamera a atmosféra. Ta závěrečná mlata na ledu mi už přišla směšná. ()

Deschain

Tri filmy Pán prsteňov, tri filmy Hobbit, tento mi príde najslabší. Ale malo to momenty, kedy ma to dojalo. (Cinema City Polus - 10.1.2015) ()

Pítrs85

Hobit je prostě Hobit, po dvou filmech mi bylo tak nějak jasné, co tam bude a co tam nebude, přistoupil jsem na Jacksonovu hru, zapudil vzpomínky na LOTRa (no dobře, ne tak docela) a snažil se si zase jednou užít velkofilm se všemi jeho přednostmi a samozřejmě i nedostatky (digitální orgie, (ne)logičnosti a podobné radovánky). Třetí díl může za to, že se mi teď, s odstupem, líbí první dvě části ještě více, krásně ten příběh nejenom uzavírá, ba co víc, krásně jej i zacykluje, tohle prostě JE universum z pera JRR Tolkiena a Jacksonovi teda klobouček za to, že se do této megalomanie pustil opakovaně znovu. Hobit je takovej menší bratříček vyspělého LOTRa, ovšem bratříček o to snaživější a hravější. Jen kurde toho draka sejmuli nějak moc rychle a... Legolas konečně přestal cheatovat svoje šípy a... ti orlové se hrozně flákali a... a bylo to krásné, vďaka Pítrovi za to. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin