Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

chnapo1 odpad!

Neverím že to čo som videl v kine bolo pokračovanie Star Wars. Inak povedané, odkedy si Star Wars berú príklad z Guardians of Galaxy? Film nemal žiadnu vážnosť. Hlavné postavy? Pilot - nevhodne absurdný, prebehlík - pomerne trápne nechápavý (aj keď sa to dalo čakať v závislosti od jeho pozície) a hlavná hrdinka by zapadla v priemernom filme ale nie tu. No a hlavný záporák bol na smiech. Aby som to zhrnul pre tých čo to ešte nevideli a nechcú vedieť dopredu, emócie - 0*, bojové scény - 1*a príbeh/zápletka - 1*. Výsledok 1*. Spoiler (odtiaľto nasledujú spoilery): Aby temného Jediho, prvého žiaka temného pána (kde sa nabral nový majster temnej strany??) a zároveň vnuka Anakina Skywalkera zranil v súboji s mečom obyčajný bývalý storm trooper, to kde sme? Pritom na začiatku bol vykreslený ako pomerne silný. Scény celkovo nemali hĺbku a ani súboje X-wingov a TIE stíhačiek ma nijako nefascinovali, scény nedávali zmysel a bolo z nich možné akurát tak počítať zničené X-wingy. A emócie? Spoiler: Keby Han Solo umrel v jednom z filmov pôvodnej trilógie, plakal by som ešte dnes pri tej spomienke. Táto scéna so mnou ani nepohla. Mojou mantrou počas celého filmu bolo "Toto snáď nemyslia vážne!?". Ako bežný akčný sci-fi film na štýl Guardians of Galaxy, dostal by 4*. Ale ja som od tohto filmu očakával epický dej, skvele spracované vesmírne súboje (však v pôvodnej trilógii boli súboje stíhačiek nadčasovo spracované) a emócie ktoré by mi trhali srdce ale nič z toho neprišlo. Iba veľké sklamanie. A na záver (spoiler): Kde sú rytieri Jedi? Súboje s mečmi? Jediný súboj svetelných mečov vyzeral skôr ako keby sa mlátili palicami dvaja agresívni pubertiaci. A posledná vec - polovica filmy boli zrecyklované scény a vzory z pôvodnej trilógie. Som veľmi, veľmi sklamaný. ()

Lucky Eda

Nebylo to co jsem od toho čekal ,spokojený jsem odcházel ale dechberouci to nebylo.. Ukazou nam spoustu věcí které známe a nacpou nové postavičky ..hlavní záporák vubec nezaujal byl leda tak vtipnej s jeho záchvatama vzteku . Fin z nej bude dobra postava bavil..jedine co bych vytknul ten Reyin rychlokurz Jedi V podstatě kdyz to schrnu tak tyhle Star Wars nas predpripravuji na to co bude dal. ()

perteus

Problém většiny zklamaných pravověrných fanoušků je hlavně v tom, že si četli všechny ty knihy co rozšiřovaly ten vesmír a byly někým označeny jako oficiální cosi. Osobně mám SW rád a řekl bych jsem fanoušek filmů. Nečetl jsem nikdy žádnou knihu. Znám jen filmy. A i když jsem si přečetl všechny tyhle komentáře a příběh už vlastně znal, tak si film užil. Vlastně jsem se zaměřil na všechny ty výtky. Jediná s kterou mohu souhlasit je, že to hodně připomíná vše co se stalo ve třech dílech původní trilogie. Ale je to nové dobrodružství, funguje to a nejsou zde žádné nelogičnosti. Vyčítat, že hlavní padouch nedosahuje kvalit Darth Vadera nebo Maula, je prostě ubohé a krátkozraké. I kritizování, že dostal na prdel od nějaké holky, která teprve objevila sílu... Taky jsem nepochopil to s tím, že záporák byl zabit. To už fakt měli kritici zatemněné vše, že ten závěr pořádně nevnímali. Nadávaje na to, že JJ zkazil další modlu. Nezkazil nic. ()

corrimson

Pozor, [b]BROJLERY[b]: Není nad to, když si člověk může připomenout Star Wars - hrdina zamlada vysazený na pouštní planetě, krutodémonský záporák s maskou, tajná zpráva schovaná v droidovi, věčně porouchaný Millenium Falcon, podivná hospoda s vyhrávající kapelou, nová a ještě větší Hvězda smrti hrozící základně rebelů zničením za 15 minut, nekrytá přístupová šachta k reaktoru, rebelové to impériu zase nandali, poslední mistr Jedi ukrytý na zapadlé planetě... Jo, jeden je potom hned natěšený na pokračování série. Počkat! Tohle bylo pokračování série. Cože? Mám podezření, že jsem podlehl mámení lorda ze Shitu a jeho hnědé straně síly, jinak si nedovedu představit, jak mohl někdo Star Wars takto zprznit. Vykrádačka všech vykrádaček umocněná ještě o naprostou nekonzistenci ve schopnostech hlavních postav. Vader, tedy pardon, jeho nepovedený vnuk, na začátku lord krutopán nejpřísnější, co v pohodě zastaví střelu z blasteru, čte myšlenky a vůbec, je na konci análně znásilněn bývalým operátor hovnocucu na Hvězdě smrti a žábou, která tak nějak intuitivně tuší, že by mohlo existovat něco jako midi chloriany. Do toho všeho hraje naprosto nijaká muzika, žádný Imperial March, žádný Duel of the Fates. Nic, co by si člověk po odchodu z kina měl chuť k naštvání lidí v nočním trolejbuse zabroukat. Myslím, že kdyby jako scénář použili fanfikci nějakého nerda, udělali by lépe. Nebo říci, že jde o epizodu 4.1, tak asi skoro nikdo neřekne ani popel. Ale opravdu toto má být sedmá epizoda? Jedna hvězda za vizuál, ten snad jako jediný nezklamal. ()

Hako78

Chviľami som mal pocit, že sa pozeram na mix predošlích dielov hviezdnych vojen. Akoby si autori povedali, "Toto fungovalo predtým, tak to len natireme inou farbou a použijeme znovu." ()

McZmener

Mám rozporuplne pocity. Každopádně přetrvává mírné zklamání, které se odrazilo behem zacatku filmu, který mi temer nic zajimaveho nerekl a ja sledoval jednu honicku za druhou. Druha pulka filmu me bohuzel take mirne zklamala. Zadny novy napad nebo naznak napadu to zde nevidim. Rika se do tretice vseho dobreho, ale zde to opravdu neplati. Videt po treti hvezdu smrti a jeji zniceni me opravdu zklamalo. Cekal jsem neco noveho. Vrcholem zklamani pro me byly souboje se svetelnymi meci, ktere me bavi nejvic. Nejake efekty navic pri soubojich jsem moc nevidel a to, ze "zbeh stormtrooper" se ohani mecem jako nejaky mistr jedi je fakt trapne. Hlavni hrdinka to same, behem hodiny se nauci pouzivat silu? Fakt tohle nezeru. Zaverem chci podotknout, ze jsem se velmi tesim na Luka a jeho predstavitele Marka Hamilla, ale bohuzel ten konec je jen poukaz na dalsi dil. Doufejme ze pristi dil bude lepsi, kazdopadne pro me nejslabsi dil cele serie. ()

MarS_73

Většinou komentáře nepíšu, ale tady musím. SW je jedním z mých velmi oblíbených témat, ale tady se stalo přesně to, čeho jsem se obával. Bylo to prostě "disnejovský". Nejen, že v podstatě vykradli předchozí díly, ale k tomu ještě neskutečně stupidní. Temná strana silně nevýrazná, hlavní hrdinka ovládá sílu jako po rocích tréninku, atd.... Všechny dvě moje hvězdy jsou tak jen pouze za dílenské zpracování a akci. Takže doufám, že další Star Trek mi opět zvedne náladu, protože ten zatím jasně ukázal, jak se tyto věci mají dělat. ()

Vlk.CZ

Už si ani nevzpomínám kdy jsem prvně viděl Star Wars vím jen, že jsem byl malej kluk, ale přesně si pamatuji jak jsem na prázdno máchal rukou a představoval jsem si že mám v ruce světelný meč a jsem Jedi. V dnešní době na to mám zlepšovák a mám v ruce repliku světelného meče :-D ale tenhle film mi zase připomněl ty pocity z dětství kdy jsem chtěl žít v předaleké galaxii spolu se všemi hrdiny a padouchy z filmu. J.J. to dokázal. A ruku na srdce kdo si myslel, že to nedokáže si to jen nalhával. Obsazení je výborný. Nevím kdo mladou čtveřici herců našel a obsadil jestli sám J.J. Abrams nebo nikdo jiný, ale byla to přesná trefa. Lépe snad vybrat ty mladé herce ani nemohli. Starší garda si své role pamatují po těch 32 let a jsou stále perfektní i když už jsou trochu v pozadí. A ty tržby. Rekord vedle rekordu, teď se ukáže Síla kam až se dokáže nové Star Wars vyhoupnout. Avatar může být zatím v klidu, ale už teď si James Cameron píše do deníčku že 2019 to bude kdo z koho Avatar 1,2,3 nebo Star Wars epizoda IX. ()

WickedFey

Když si jen vzpomenu na mé dětství, kdy jsem běhal s kamarádama venku a hráli jsme si na Hvězdné války. Tisíckrát jsem zhlédl všechny díly a nikdy mě ani jeden z nich nepřestal bavit. To byl důvod, proč jsem ještě v duchu doufal, že někdy v budoucnu bude tato série nějak pokračovat. Mé přání se mi vyplnilo a když jsem se o tom dozvěděl, měl jsem neskutečnou radost a věděl jsem, že na ten film musím do těch nejlepších podmínek a ne jen do obyčejného kina. Takže IMAX na obrovském plátně byla jasná volba. Samozřejmě jsem nestihl získat lístek mezi prvními a jediné normální místo šlo vybrat až 21.12. a i přes to, že jsem nebyl na premiéře jsem byl trpělivý a snažil se vyhýbat jakýmkoliv spoilerům. Když tento den nadešel, viděl jsem obrovské davy lidí a říkal jsem si: "Sakra, vždyť to Star Wars běží asi pátý den a i tak tu je tolik lidí? " Pak jsem si uvědomil, že SW sérii zná neuvěřitelně moc lidí a také se na to klepali jako já. Konečně jsem si sedl a podívaná mohla začít. Když vyběhlo na plátno klasické intro, tak se ve mě mísily různé pocity a měl jsem nostalgickou náladu. Pak přisly obavy a řekl bych oprávněný. Objevilo se spoustu nových postav a já jsem si na ně snažil zvyknout. Ze začátku to bylo téměř nemožné, až na herečku Daisy Ridley, ta to zahrála mnohem lépe, než v předchozích dílech Carrie Fisher. Záporák byl pro mě velice tajemný a šel z něj i respekt... do doby, než si sundal masku a promluvil. Postava, na kterou jsem si ale vůbec nezvykl a už mi i začínala vadit byl Finn (John Boyega) a to opravdu není tím, že je jiné rasy. Celkové zpracování, efekty a souboje byly dokonalé a nemám co vytknout. Místy dojemné, místy vtipné, což mě zklamalo nejvíce. Proč se snaží vtípkovat v takovém druhu filmu ? Takže abych to nějak shrnul. Film má svoje mouchy ale já jsem ho celou dobu hltal a byl jsem z toho opravdu moc nadšený. Zakončení bylo lehce předvídatelné a na druhou stranu krásně naláká na další epizodu. Alespoň u mě to tak fungovalo. Děkuju za návrat této perfektní filmové série a těším se na další díly! Ať vás provází síla - 5* ()

mercury174

Jednoznačně jeden z nejlepších dílů celé ságy. Skvělé hlášky téměř v každé scéně, plno narážek na předešlé díly a výborná Daisy Ridley jako The Best objev roku! Chvíli mi však trvalo, než jsem si zvykl na ten nový žánr. Oproti minulým dílům tohle vypadá jako vesmírná komedie, ale vůbec mi to nevadí. Vlastně jsem od Disneyho nic jiného nečekal. Pár věcí bych ale tomuto filmu vytkl. Především se to dějově velmi podobá Epizodě IV a VI, jako kdyby jim už došly nápady. Dále se mi moc nelíbí herecké obsazení Adama Drivera, který se na roli temného bažanta vůbec nehodí, hlavně xichtem :D ! No a osobně bych byl radši, kdyby byla nová trilogie o něco delší. Ty 2 hodiny filmu otečou strašně rychle. Sakra je to přece STAR WARS, né? To to nemůže mít alespoň 2h30m čistého filmu (bez titulků)? ()

paulusm

Je to klasika, která se rozhodně můžu v kvalitě poměřovat s ostatními díly. Velmi dobré zapojení postav, klasická hudba a neukončený konec, který dává naději na pokračování - :) ()

hdraf

90% - Dokonalý film na velké plátno a skvělý zvuk! Jen 3 zápory - Kylo Ren si měl sundat masku jen na chvíli při zabití svého otce!), záběr na Luka stačil jen na vteřinu (tam to přetahovali hodně) a ten "nejvyšší" byl jak klon z Hobitu a Avengers. To se nepovedlo, jinak fakt SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

mooopii

Zklamání...meč rytíře Prvního řádu plápolá jak meč archanděla Gabriela a klasický laser sword blue je prostě klasický?To nějak vylepšili laserovou technologii? Ok... Plno náhodných setkání.... Ok... Příběh se někam posunuje? Nějaká inovace? Něco co by nadchlo? Ne... Je to zklamání... Proč sakra dělají remake v podstatě s jinýma postavama??? Šance na kreativitu zde byla naprosto neomezena a ve výsledku byla nulová... Díky... A pokud nějaký fanoušek napíše, že se mu to líbilo, a že film měl skvělý příběh... Tak pardon... ()

mirasul

Bylo mi trapně, když jsem šel do kina. Ne, na tyhle filmy obvykle nechodím, fanoušek SW jsem nikdy nebyl. Ale něco mě tam prostě táhlo... Paráda, konečně mě tenhle svět chytnul. Krásné lokace, vyváženost akce a dialogů, rychlý spád, který nedovoluje přemýšlet nad nemožností detailů. ()

Dufaq

Očekávání nového dílu byla veliká, stejně tak jako obavy, co kombinace Abrams a Disney na sedmé dílu napáchá za škody. Film lze vnímat jako skutečný fan-made snímek, ale o to horší a bolestivější je, že se povedlo tolik věcí zcela zbytečně pokazit. Každý SW fanoušek, který má mozek na správném místě přeci jen nepřekousne naprostou neoriginalitu sedmého dílu, laciný rodinný humor, kterým je celý snímek protkaný a množství věcí, které se proti předchozím dílům jeví jako zcela nesmyslné. I když měl film potenciál vytvořit nový příběh a odstartovat tak třetí trilogii, bohužel dopadl ksichtem přímo na kámen a způsobil si tak lehkou demenci, která má za výsledek to, že každý SW fanda v sedmém dílu neustále uvidí Novou naději, mnoho zcela zbytečných a prázdných postav, které nemají pro film žádný smysl, ledabylé příběhy hlavních charakterů a toho nejubožejšího záporáka v historii SW. Kylo nesahá svým předchůdcům ani po paty. Neurotický puberťák, který neumí udržet svůj hněv na uzdě a téměř vždy rozseká lightsaberem vše ve svém okolí, nedisponující onou pompézní negativitou a autoritou, že ani jeho vlastní generál si z něj dělá srandu. Hřebíčkem do rakve je chvíle, kdy si sundá masku a vypadá jak nemanželský potomek Aladina a Jana Krause. Mohl bych pokračovat dále, že pověstný Jedi trénink, který každému rytíři Jedi zabral spoustu času zvládla hlavní protagonistka během šlofíčka, že bývalý stormtrooper zvládne bez problémů ustát souboj s hlavním záporákem a dokonce mu uštědřit pár ran a tak dále a tak dále. A to vůbec nemluvím o té holografické projekci Gluma, který se do filmu náhodou zatoulal z Pána prstenů. Velká škoda, že film s tak poutavým vizuálem a v jádru dobrým nápadem byl pohřben takovou spoustou zbytečných nedostatků, které každého SF fanouška, který nemá hlavu strčenou mezi půlkami prostě nenechá klidným. Za mě jednoznačně nejhorší díl, který celou ságu jen zbytečně pošpinil. ()

NagatoPein

Vážne? Skutočne? Priemerný Abramsov film, ktorý je prehypovany pre využitú značku. Čas mi dá za pravdu. Sentimentalné aspekty ma absolútne nebrali. Nie vďaka, raz a dosť. Zopár pekných scén. ()

Luke_00

Tohle ma byt to na co jsme cekali??? To jako vazne? Ubohy remake 4te epizody! Jak si nekdo mohl dovolit napsat ze je to epizoda VII? Bavil jsem se libilo se mi to, ale bohuzel mi to prijde jako zbytecny film! Snad az bude hotova ep8 a ep9 tak si film "sedne", ale do te doby nevidim duvod se na nej divat znovu. Vlastne jo, mam. Byl jsem na 3D v cinestaru a to stalo za uplne ho... takze az bude BD pustim si to doma znovu a mozna hvezdu pridam, ale spis ji uberu! Videno podruhe, hvezda dolu :( ()

MarcusSabol

Invencie a nových dejových prvkov ako šafránu...áno síce bol humor, masky, efekty avšak v skutočnosti ide o trošku prerobený remake IV. Abrams šiel príliš na istotu, dej je predvídateľný, bez zvratov, z hviezdy smrti je planéta smrti, ach ake "kreativne". Zostava nam tesit sa na dalsie casti, pretoze hadam uz nieje co okopirovať. Snáď si budú žiť ďalšie časti svojím vlastným dejom a postavami pri zachovaní výpravy a nového prvku - častejšieho situačného humoru. ()

Yelistr

Šel jsem do kina s tim, že Disney značku restartuje, protože jim někdo na stůl hodil geniální scénář, kterej stál za to přenést na plátno. Nakonec se ukázalo, že Disney chce akorát podojit fanoušky. S nadsázkou řečeno pokud jste viděli předchozí díly, tak na nové Star Wars koukat nemusíte, nic nového neuvidíte. Příběh celýho dílu by se dal shrnout do pár vět, je nechutně předvídatelný a klasický filmový klišé střídaj věci, co jsme ve Star Wars už několikrát viděli (tim nemyslim postavy nebo světelný meče, ale scénáristický kličky). Han Solo zestárnul a byl zbaven obou koulí. Oproti tomu nový postavy docela ušly a aspoň John Boyega baví během celý stopáže, která se překvapivě zdála docela krátká na to, jak plytký děj byl. Možná další díl rozběhne příběh trochu kupředu (jakože si myslím, že jo), ale stejně mě jako fanouška uráží vaření z vody ("máme příběh jen na dva díly, ale potřebujeme vyrejžovat celou trilogii tak tam nacpem další hvězdu smrti") ve stylu Hobita. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý