Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

Kontrapunkt

"Seversky stylizovaná" detektivka zasazená do Lousiany. Než se odhodlám napsat po delší době nějaký kratší komentář, budu se muset probrat z posledního dílu. ()

Kovcaaa

Tak tohle byla pochmurná,pomalá jízda,u které jsem si užil každý snímek. Bude mi chybět to Rustovo filozofování a tak vůbec to zvláštní pouto mezi Rustem a Martym.Konec dobrý,všechno dobré.Těsím se na další sérii. 5/5. ()

Marchellonzo

1. série 100% - Absolutně strhující osmidílná jízda, kterou táhne geniálně zahraná i napsaná postava Rusta v podání McConaugheyho, jenž dodává seriálu jiskru a duši. Eskalující vztah v minulosti a následné sjednocení dvou detektivů je skvěle zobrazen, dialogy nemají chybu a Rustovi filozofické průpovídky v rámci výslechů mi do teď zvoní v uších. Zatímco Marty v podání skvělého Harrelsona, se dá charakterově lechce prokouknout, s Rustem je to o hodně těžší. Jeho postavu tvůrci krůček po krůčku poodhalují a do posledních minut, kdy se Rust svěří Martymu před nemocnicí, nevíme o něm jako o člověku téměř nic. Nejzajímavější na této téměř filmové záležitosti je, že téměř po všech osum dílů seriál dává do popředí právě vztah dvou detektivů a případ až do posledních dvou dílů nenápadně odkládá na druhou kolej. Co se týče samotné příběhové linky a zpracování, jedná se o špici seriálové tvorby. True Detective je strhující, originální, zajímavý, někdy hloubavý a především děsně poutavý seriál, který nemá obdoby a který redefinuje žánr detektivních televizních pořadů. Bravo. ()

VLADEK

1. série - Obávám se, že hodnocení u toho seriálu se projeví malý manévrovací prostor s 5 hvězdičkami. Na celých 5 je to málo, ale zase když si vzpomenu čemu všemu jsem je dal a čemu jsem dal 4 hvězdičky... Pokud bych měl hodnotit procentně tak někde mezi 80-90%. 2. série - Vince Vaughn se hodně snaží a jako gangster se dá akceptovat, Rachel McAdams se snaží, ale její angažmá je omyl, Colin Farrell má výhodu, že nemusí nic hrát. Co se nepovedlo je scénář, který je na mnoha místech těžko uvěřitelný, zejména od 5 dílu. Počkám na závěrečný díl, ale myslím, že už je vše ztraceno a seriál u mne půjde jako celek o jednu hvězdičku níže. Pozor SPOILER - Ano i po závěrečné části není třeba nic měnit, naopak kecy úvodních 20 minut to tedy bylo něco. A ten způsob pronásledování v lese na věrohodnosti nepřidal. Celkově 2. série za 60-70%. 3. série - lepší než druhá, ale obnošené zboží a navíc velmi špatné české titulky od HBO. Celkově 3. série okolo 75%. Něco na co už se znovu nikdy nepodívám. ()

LencaN

#S01E01 Ehm...no...co napsat k prvnímu dílu? NUDA! Ježkovy zraky, co to bylo? Rychleji už snad plyne čas i vězňům v base. Pořád jsem jen čekala, kdy se tam konečně něco stane. Kriminální práce je menší díl, jelikož většinu času zabírá "sbližování se" s hlavními postavami, kdy akorát zjistíte, že jeden je poloviční magor, který má problémy s chlastem, drogami atd. a druhý je typický taťulda od rodiny. Jj, hrají dobře, McConaughey překvapuje, když ho známe hlavně jako nabušeného playboye. Absolutně mi tu chybí nějaká hudba. Kromě úvodní a závěrečné znělky ticho jako v kostele. Kruciš, kdybych hodnotila po tomhle pilotu, tak by to moc hvězd vážně nebylo, uvidím později. #S01E02 Druhý díl o kousek lepší, ale pořád mě to nebaví, hrozně se to vleče. Za celý díl vlastně skoro nic nevypátrali a ta hodina mi přišla jako hodiny minimálně dvě. #S01E03 Ach to tempo, celé je to hrozně ukecané. Srovnatelné s dvojkou...i v tom, že ty sexovací scény jsou spíš jak pěst na oko. #S01E04 Tady už se to konečně trochu rozjíždí, ale na to, že má mít celá série jen 8 dílů tak dost pozdě, bych řekla. #S01E05 Tenhle díl byl jak houpačka. Nahoře, dole, nahoře. Celkově konečně vidím nějaký posun ve scénáři. #S01E06 Opět minimální pokrok v případu. Na druhou stranu slušně se nám rozjela soukromá linka, takže o postelové scény, bitky a podrazy není nouze. Nicméně pořád mi vadí to pomalé tempo. Jako by se snažili to co nejvíc natáhnout, aby se dopracovali k osmi hodinám. #S01E07 Ha, tak jsem se konečně dočkala dílu, který je čistou kriminálkou. #S01E08 Poslední díl byl nejlepší, ale stále nevidím tu uhrančivou výjimečnost. Wow efekt se nedostavil. Kecavé pasáže bych klidně oželela. Celkově beru jako překonání sebe sama a úspěch, že jsem po úvodních dílech dokoukala celou sérii, protože začátek spíš odrazoval než aby navnadil na další sledování. A ty první ke smrti nudné díly neumím odpustit, takže bohužel za mě jedna hvězda za výkony hlavní dvojky a další za filmové zpracování. Ale scénář, hudba, raději mlčím. Je pro mě velice smutné, že jediné co mě na seriálu zaujalo byly hlavní titulky, ty jsou super, ale daleko předčily celých 8 dílů. ()

kolodej1

skvělý seriál po všech stránkách. Skvělí Harrelson a Conaughey v rolích detektivů. Líbila se mi velká rozdílnost mezi parťákama, jeden jednodušší, pudovější, druhý uzavřený a inteligentnější. Oba herci své role zvládli brilantně. Výborně je budovaná hustá atmosféra a napětí. Výborný scénář, který posouvá a postupně rozkrývá děj po nitkách jednotlivých stop, ponor do osobních záležitostí detektivů je jen do té míry, aby to sloužilo příběhu. Někomu možná může vadit, že je zde méně akce a víc se kecá, tempo je pomalejší, ale mě to rozhodně nevadilo, alespoň to bylo realističtější, vždyť život přece není klip. O to víc si člověk vychutná některé scény, kde šlo o kejhák. Bylo to mrazivé jak severské krimi. Neměl bych zapomenout ani na úžasnou muziku, která vydatně atmosféře pomáhá. Když to shrnu, pro mě jasně nejlepší krimiseriál, co jsem zatím viděl. Ale pozor, deset z devíti psychoterapeutů tvrdí, že je to silně návykové ()

Honzad007

Seriálová óda na zvrácenost lidské mysli a (ne)fungujícího světa pod vedením Matthewa McConaugheyho v nadživotní formě, kterou se žádný seriál poslední dekády chlubit nemůže. Bylo by ale dosti ignorantské opomíjet divácky i scenáristicky tuctovější a méně vděčnou postavu Woodyho Harrelsona, protože bez něj by byl Rust stejné nic, jako nicotně působily Martyho dedukční schopnosti bez Rusta. Nihilistický koktejl Stevea Larssona, Jo Nesba a Larse Keplera s louisianskou příchutí a pachutí tak odporně vlezlé atmosférické přísady geniálního příběhu, jakou si jen dovedete představit. 1. série: 95% 2. série: 85% ()

Sgt.Tracnik

První tři díly se dali shrnout do deseti minut. Jeden detektiv idiot, druhý rádoby intelektuální smažka. Kdyby nebylo té hromady keců, mohlo to být lepší, ale to by zase z toho nebyl seriál. Nakonec tuctová detektivka roztahaná do osmi dílů, ale proč ne, koukat se na to dalo. ()

petronela86

Po skončení třetí řady Sherlocka jsem měla v duši divné prázdno. Takže díky za True detektivku! Hárlsn a Mekonahej jsou výborní. Atmosféra dokonalá. Američtí "redneci" (ti, co nikdy nebudou štěpit jádro atomu) jsou úžasně věrně vyobrazení. Rozhodně mi nevadí dlouhé rozjímání nad nesmrtelností chrousta hlavního hrdiny, naopak! Takže pět hvězd ani nemrknu! ()

black8

Dosť preceňovaný seriál. Ale to bude výsledok dlhodobého kŕmenia absolútnymi krimi sračkami zo strany komerčných televízií, takže tomu rozumiem. Keby som videla iba prvé tri diely, tak by moje hodnotenie bolo vyššie, pretože sa mi tam zo začiatku páčilo úplne všetko (vrátane úvodnej melódie). Najviac ma sklamali posledné dva diely, hlavne tá snaha nacpať riešenie prípadu do zostávajúcich 2x58 minút. A ten koniec je z môjho pohľadu katastrofa zodpovedajúca všetkým sračkoidným krimi klišé. Okrem toho mi niekedy McConaughey liezol so svojou intonáciou na nervy a je mi ľúto, aj toho, ako sa jeho charakter vyvinul. Keby boli natočené ešte dva diely, tak tipujem, že z Rusta Cohla by sa stal kresťan katolík. Proste z kvalitného materiálu sa vyvinulo papáničko pre typické americké publikum (whatever that means). ()

pan_ponozka

první série Nějak jsem asi nebyl vtažen. Jinak si nedovedu vysvětlit ostatní vysoká hodnocení. Oba pánové odvádějí výbornou práci, atmosféra je taky ok, případ je zajímavý a exteriérově vynikající. HBO do toho nasypala hromadu prachů. Ale 6 dílů jsem čekal na nějaký zásadní zvrat, který mě donutí napálit bez mrknutí 5 hvězd. Čekám, čekám a ono nic. možný spoiler: Nejlepší díly byly překvapivě ty první a poslední.druhá série byla fantastická! Dlouho jsem neviděl tak kvalitně vystupňované drama a necítil takovou empatii s postavami. Tohle se rozhodně povedlo! ()

Ruadek

Těžko popsatelné dílo, které nemusí sednout každému a u kterého zároveň lituji všechny, kteří kouzlo tohoto seriálu nikdy neobjeví. Přijdou totiž o jedinečný zážitek s nejlépe napsanými a zahranými postavami, jaké jsem kdy v seriálu viděl. Že se z True Detective stal kult je zcela nesporné, jedná se o nejlepší seriálový počin posledních několika let. Tady není precizní jenom herecké umění ale je tu dotažená práce celého týmu, který za těmi osmi díly stojí. Úchvatně zrežírováno s citem pro postupnou stavbu napětí, hodně zajímavá kamera a pak hlavně pan Pizzolatto, stojící za scénářem. V neposlední řadě geniální soundtrack, jaký silně vybočuje z řady tuctových podkresů a co skladba, to perla. Hodnotím nejvyšším možným počtem hvězd a i tak mi to přijde málo. ()

marekspanel

No panečku teda, tohle bylo něco! Okamžitě jeden z mých top serošů. Škoda, že tak krátký, zároveň dostatečně nahuštěný příběh. Napadá mě asi tisíc superlativů. Takže zmíním jen ty dva největší: scénář a herecké výkony. Příběh prostě perfektní, propracovaný, zvrácený, lehce předvídatelný, ale konec mě dostal na kolena!! Z čeho mne ale celou dobu naskakovala husí kůže ještě více byl výkon Matthew Mc., ten hlas a výrazy, hlavně při výslechu, pane Vy jste Bůh!! Spojení úžasného výkonu a naprosto geniálně napsané postavy je jeden z nejkvalitnějších počinů v dějinách seriálu či filmu vůbec. Myšlenky té postavy jako by vám mluvili přímo z duše a často z její největší či temně pravdivé hloubky. Woody H. rozhodně také nezaostával. Tuto trochu bizarní dvojici detektivů a jejich krvavě spravedlivý postup si po čase jednoduše musíte zamilovat. Nejhutnější atmosféra při "feťácké" akci ve čtvrtém dílu, ta situace byla tak naturalisticky pojatá, že jsem nevěřil svým očím, byť by asi vytržená z kontextu působila běžně. Konec byl také fenomenální, tím myslím poslední scéna s vrahem a jeho starověkým šíleným doupětem, atmosféra byla nepopsatelná! Bravo, bravo, bravo!!! Další série bude údajně s jinými postavami, tedy i herci, prý má jít o ženské představitele v hlavních rolí tentokrát. Nechám se překvapit, pokud bude stejně skvělý scénář a atmosféra zachována sem s tím. Ale postavu Matthew Mc. a jeho výkon už těžko někdo překoná.. ()

smirdik

Výkon obou herců nelze nijak vytknout, oba byli výborní. Jen to tempo, na mě strašně pomalé. Jen konce epizod mě nutili se podívat na další díl, u kterého jsem měl nutkání to v půlce vypnout. Částečně jsem se ztrácel v souvislostech ale dokoukal jsem to, abych věděl kdo vraždil. Mít to více dílů tak nevím nevím. ()

MFA

V tomhle případě nechci nic řešit. Pro mně je tenhle seriál opravdová špička. True Detective se vyrovná a nebo nejspíš předčí ty nejlepší detektívní filmy které znám. Navíc tomu svědčí skvělý TV formát který se nemusí zaobírat délkou, nebo zkracováním. HBO táhne a prezentuje TV formát jako opravdu ideální alternatívu k hollywood. velkofilmům svázaným tendenčnímy postupy. Temné a syrové jako prase a zůstane asi dlouho v paměti brnkat na mojí strunu... ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)